Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

A intrebat cineva aici de UCAS tariff. Aici sunt maimulte informatii despre ce este, cum se calculeaza etc.
http://www.ucas.ac.uk/students/ucas_tariff/

ioanabc

Ar trebui sa-i ingrijoreze pe elevii romani o eventuala crestere la 9000 de lire a taxei de studii, asta in ideea in care majoritate daca nu toti aplica pentru acel imprumut de la guvernul britanic?

Adi

Citat din: ioanabc din Noiembrie 26, 2010, 01:10:19 AM
Ar trebui sa-i ingrijoreze pe elevii romani o eventuala crestere la 9000 de lire a taxei de studii, asta in ideea in care majoritate daca nu toti aplica pentru acel imprumut de la guvernul britanic?

Eu cred ca ar trebui. Multi isi frang mainile regretand ca nu au aplicat si la o facultate in Scotia unde taxele raman zero. Si cand te gandesti ca Scotia are universitati de top precum Glasgow si Edinburgh ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

#558
Nu, n-ai inteles.

Presupunand ca se mareste taxa la 9000 lire pentru cei ce intra in anul 1 in 2011: daca eu intru la o facultate in Anglia si aplic pentru bursa de la guvern, n-o primesc exact asa cum as fi primit si cei 3300 de pana acum? Adica, cu ce ma afecteaza pe mine acum* cresterea asta daca oricum imi da guvernul banii?

*pe termen scurt ma refer, pentru ca dupa ce ma angajez si castig peste x mii de lire normal ca ii dau inapoi pe toti cei 9000, la fel cum i-as fi dat si pe cei 3000.

Intelgi ce zic?

DoraD

Citat din: apaicu din Noiembrie 08, 2010, 12:21:30 PM
In legatura cu aplicatia UCAS - Education - Choose qualification, imi poate specifica cineva la ce se refera "Secondary Vocational Diploma"? Este cumva vorba de atestat (liceu)?! ... Si daca este asa unde se poate adauga o postliceala?! Dar dppd-ul (Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic)?! Ms



Da, aceeasi intrebare cu o adaugire :la education trebuie trecut numai liceul-cu bacalaureatul sau si generala(impreuna cu notele pe care le-ai obtinut la Testarea Nationala) ?? Multumesc

alice1709

Buna! Sunt noua pe-aici. Am un interviu la Imperial College(computing) in curand si as vrea si eu sa stiu cum se desfasoara. Daca puteti sa ma ajutati..


alice1709

Multumesc pt raspuns. Vazusem filmuletele de la Oxford. Ma interesa mai mult sa aflu tipurile de intrebari care sa aiba legatura cu computer science.

Adi

Pe vitor incearca sa te exprimi mai clar, spune ce ai vazut deja, ce ai deja, ca sa stie oamenii sa nu ofere iar. Oricum, pentru ceilalti utilizatori ai siteului filmele de la Oxford sunt utile, poate ei nu le vazusera si nici nu stiau ca exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: alice1709 din Decembrie 01, 2010, 05:08:42 PM
Multumesc pt raspuns. Vazusem filmuletele de la Oxford. Ma interesa mai mult sa aflu tipurile de intrebari care sa aiba legatura cu computer science.

Incearca sa gasesti pe http://www.thestudentroom.co.uk/.

alice1709

Multumesc pentru raspunsuri. Stiam si de thestudentroom. Oricum astept raspunsuri in continuare.

Miss Fleur

Buna tuturor!
Vreau sa incep prin a spune ca am citit aproape toate paginile topic-ului si ca am aflat informatii foarte utile, asa ca va multumesc mult! Si de asemenea.. as vrea s-o felicit pe Bianca.  ;D

Sunt interesata sa invat in clasa a 11-a la un liceu din strainatate (sincer, nu stiu sigur in ce tara), si am tot cautat si am si gasit, normal, licee interesante prin Anglia, Canada, SUA etc.
Problema mea este una de natura financiara.. incerc sa gasesc un liceu unde se ofera bursa ce acopera macar jumatate din costuri. Si o alta piedica ar mai fi faptul ca nu am rude in nicio alta tara.. deci nu am unde sa stau.

Am inteles ca in Scotia nu exista taxe de scolarizare. Am cautat licee in Scotia si am vazut ca asa este, intr-adevar, insa ca pentru "studentii internationali" sunt taxe ce ajung si la 10.000 de lire. Intrebarea mea, desi .. stiu ca este una cam prosteasca, este daca in orice tara te-ai duce, trebuie sa aplici ca "student international"?  :-\

Adi

Chestia e ca daca vii din Romania in orice tara din UE, deci si in Scotia, nu esti tratat ca un student international, ci ca un student din acea tara, adica din Scotia si atunci platesti cat un scotian de acolo, adica zero lei. International e de exemplu un chinez sau indian care vine in Scotia.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Miss Fleur

Aaa, acum am inteles. Multumesc mult de raspuns, nici nu stii ce veste buna ai putut sa-mi dai!!  ;D

bbb

In Scotia taxele de scolarizare sunt zero pentru studentii din UE, dar asta e valabil si la liceu? Eu asta nu stiam, stiam doar de universitate, dar daca ai gasit tu licee in Scotia la care sa fie gratis, poti sa pui linkurile catre ele aici? Asa le vor gasi si altii care cauta. Mersi mult!