Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tutorial despre cum se scriu ecuatii in LaTex

Creat de Adi, Noiembrie 08, 2009, 09:25:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: Reveuse.Kaari din August 03, 2010, 01:56:32 PM
Ah încă ceva. Se poate să folosesc LaTex în PowerPoint?
Da, solutia e chiar sub nasul tau.

Reveuse.Kaari

Ups. Se pare că nu am fost tare atentă la postul anterior :-[. Şi alt calculator care nu are LaTexul instalat îl vede cum trebuie, nu? Dacă de ex îl pun pe stick şi îl deschid de pe alt calculator nu apare codul, nu?

HarapAlb

Citat din: Reveuse.Kaari din August 04, 2010, 01:31:39 AM
Şi alt calculator care nu are LaTexul instalat îl vede cum trebuie, nu?
Da, se vor vedea formulele pentru ca ele sunt incluse ca imagini in fisierul ppt. Aici ai si plugin-ul de care zicea Adi, TeX4PPT.

Citat
Dacă de ex îl pun pe stick şi îl deschid de pe alt calculator nu apare codul, nu?
Codul propriu-zis, adica formula scrisa in LaTeX, nu mai apare, insa apare imaginea.

Daca vrei sa introduci formula in Latex de pe un calculator ce nu are instalat Latex-ul poti folosi site-ul http://www.texify.com/ , tu ii trimiti o formula scrisa in Latex iar el iti furnizeaza o imagine cu formula dorita. Nu-mi este clar daca TeX4PPT poate folosi direct site-ul asta sau se bazeaza numai pe instalarea Latex-ului.

Sigma2

Multumesc HarapAlb.M-am uitat peste adresele tale, dar deocamdata prefer tot MathType-ul.pt ca-i mai accesibil si raspunde cel mai bine nevoilor mele.
Daca va fi nevoie pe parcurs , ma voi gandi la plug-inurile tale.
Pt figuri geometrice ce-mi recomanzi ,altceva decat peinte?

HarapAlb

Citat din: Sigma2 din August 04, 2010, 07:47:57 PM
Pt figuri geometrice ce-mi recomanzi ,altceva decat peinte?
Desenele le fac cu Inkscape un program de grafica vectoriala, asemanator Corel Draw-ului insa nu ai nevoie de licenta.

Adi

Acum scriu la teza de doctorat si folosesc Mikitex si editorul de text LEd. Astazi am invatat sa verific ortografia cuvintelor scrise in Latex (in engleza sau in orice limba mare, pentru romana nu am veriifcat).

http://personal.bgsu.edu/~zirbel/5920/latex/using_the_latex_editor_LEd.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Am folosit recent cartea The Not So Short Introduction to LaTeX 2e (PDF) pentru ca vreau sa stiu sa folosesc LaTeX pentru redactarea proiectului meu (destul de mare) din anul 3 de universitate. Din fericire, am vazut ca e destul de simplu si mi se pare tare.  : )  Cred ca o sa arate destul de profesionist proiectul scris in LaTeX.

Imi recomanda cineva (cineva care a folosit si stie) ce sa utilizez pentru a insera imagini intr-un document in LaTeX? Am nevoie de ceva simplu si bun.

Adi

Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Am folosit recent cartea The Not So Short Introduction to LaTeX 2e (PDF) pentru ca vreau sa stiu sa folosesc LaTeX pentru redactarea proiectului meu (destul de mare) din anul 3 de universitate. Din fericire, am vazut ca e destul de simplu si mi se pare tare.  : )  Cred ca o sa arate destul de profesionist proiectul scris in LaTeX.

Da, e buna carte.

Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Imi recomanda cineva (cineva care a folosit si stie) ce sa utilizez pentru a insera imagini intr-un document in LaTeX? Am nevoie de ceva simplu si bun.

Prin "ce" ce intelegi? Ce comanda? Ce program? Caci doar comanda poate fi, iar comanda e standard in Latex, nu are cum sa nu fie in cartea aia. Daca ai nevoie, iti arat codul Latex ce il folosesc eu in teza mea.

Mai delicata e notiunea ca ai de ales intre a include poze .ps or .eps ori doar .jpg, .pdf, .jpg. In primul caz nu poti compila direct catre PDF, ci trebuie sa treci intai prin .dvi, din care faci apoi ori .ps ori .pdf. Dar eu prefer aceasta varianta, caci cum faci o schimbare si recompilezi, se reactualizeaza fisierul in .dvi fara sa dai tu click si e foarte util.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Imi recomanda cineva (cineva care a folosit si stie) ce sa utilizez pentru a insera imagini intr-un document in LaTeX? Am nevoie de ceva simplu si bun.
O carte de referinta este "The Latex Companion", in toate bibliotecile universitare exista cateva exemplare.

Pentru a include imagini intr-un document scris in Latex se folosesc comenzile din niste pachete specializate: graphicx si apoi comanda \includegraphics[...]{...} cu argumentele de rigoare, vezi aici un rezumat. Cel mai indicat ar fi sa transformi toate imaginile in format EPS pentru ca se proceseaza fara probleme mai departe (dvips, dvi2pdf si altele). Daca incluzi imagini in alt format va trebui probabil sa mai instalezi niste pachete specializate.

PS: Daca intampini dificultati te pot ajuta cu redactarea in Latex.

Cristif92

Citat din: Harap Alb
Ai incercat LyX ?

Da, l-am instalat cu putine probleme ( trebuia sa caut niste documente de la MikTeX, numai ca te ratacesti in directoare. Asa ca m-am multumit sa-mi downloadeze el toata arhiva de MikTeX - adica aproximativ 1.3GB - pe care va sfatuiesc sa nu o folositi decat ca ultima solutie de panica  ;D). Problema este insa ca vreau sa-mi scriu Tabelul primitivelor, si nu stiu cum sa-l scriu pe "c" mare de mana. Vreo idee, careva ?  :-[

HarapAlb


Cristif92

Citat din: HarapAlb din Septembrie 26, 2010, 07:32:47 PM
Incearca {\cal C} : [tex]{\cal C}[/tex]

Sunt nou la LaTeX. Poti sa-mi zici, cum se foloseste acest cod ( banuiesc ca e un cos sursa, care il va recunioaste automat LyX-ul ), sau daca e posibil sa introduc fontul Edwardian Script ITC in LyX si sa-l folosesc, sau oricare altul ???

Adi

Citat din: Cristif92 din Septembrie 26, 2010, 07:48:56 PM
Citat din: HarapAlb din Septembrie 26, 2010, 07:32:47 PM
Incearca {\cal C} : [tex]{\cal C}[/tex]

Sunt nou la LaTeX. Poti sa-mi zici, cum se foloseste acest cod ( banuiesc ca e un cos sursa, care il va recunioaste automat LyX-ul ), sau daca e posibil sa introduc fontul Edwardian Script ITC in LyX si sa-l folosesc, sau oricare altul ???

Citeste acest topic de la inceput. Te invata cum sa instalezi latex la tine la calculator. Dar si pe forum poti scrie direct in Latex, e deja instalat aici pe server.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Cristif92 din Septembrie 26, 2010, 07:48:56 PM
Citat din: HarapAlb din Septembrie 26, 2010, 07:32:47 PM
Incearca {\cal C} : [tex]{\cal C}[/tex]

Sunt nou la LaTeX. Poti sa-mi zici, cum se foloseste acest cod ( banuiesc ca e un cos sursa, care il va recunioaste automat LyX-ul ), sau daca e posibil sa introduc fontul Edwardian Script ITC in LyX si sa-l folosesc, sau oricare altul ???

Ca sa vezi cum a facut sa scrie pe forum da reply la postul lui sau oricare altul, folosind butonul QUOTE din dreapta sus. Nu e nevoie apoi sa postezi tu mesajul tau, cu reply-ul.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din August 26, 2010, 09:15:02 PM
Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Am folosit recent cartea The Not So Short Introduction to LaTeX 2e (PDF) pentru ca vreau sa stiu sa folosesc LaTeX pentru redactarea proiectului meu (destul de mare) din anul 3 de universitate. Din fericire, am vazut ca e destul de simplu si mi se pare tare.  : )  Cred ca o sa arate destul de profesionist proiectul scris in LaTeX.

Da, e buna carte.

Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Imi recomanda cineva (cineva care a folosit si stie) ce sa utilizez pentru a insera imagini intr-un document in LaTeX? Am nevoie de ceva simplu si bun.

Prin "ce" ce intelegi? Ce comanda? Ce program? Caci doar comanda poate fi, iar comanda e standard in Latex, nu are cum sa nu fie in cartea aia. Daca ai nevoie, iti arat codul Latex ce il folosesc eu in teza mea.

Mai delicata e notiunea ca ai de ales intre a include poze .ps or .eps ori doar .jpg, .pdf, .jpg. In primul caz nu poti compila direct catre PDF, ci trebuie sa treci intai prin .dvi, din care faci apoi ori .ps ori .pdf. Dar eu prefer aceasta varianta, caci cum faci o schimbare si recompilezi, se reactualizeaza fisierul in .dvi fara sa dai tu click si e foarte util.



Citat din: HarapAlb din August 27, 2010, 01:39:07 AM
Citat din: Mihnea din August 26, 2010, 09:06:46 PM
Imi recomanda cineva (cineva care a folosit si stie) ce sa utilizez pentru a insera imagini intr-un document in LaTeX? Am nevoie de ceva simplu si bun.
O carte de referinta este "The Latex Companion", in toate bibliotecile universitare exista cateva exemplare.

Pentru a include imagini intr-un document scris in Latex se folosesc comenzile din niste pachete specializate: graphicx si apoi comanda \includegraphics[...]{...} cu argumentele de rigoare, vezi aici un rezumat. Cel mai indicat ar fi sa transformi toate imaginile in format EPS pentru ca se proceseaza fara probleme mai departe (dvips, dvi2pdf si altele). Daca incluzi imagini in alt format va trebui probabil sa mai instalezi niste pachete specializate.

PS: Daca intampini dificultati te pot ajuta cu redactarea in Latex.

Stiu acum cum sa includ imagini intr-un document Latex. Multumesc, Adi si HarapAlb si imi cer scuze ca nu v-am mai raspuns atunci cand ati raspuns la postul meu.

Folosesc formatul .jpg pentru ca e mai simplu (nu trebuie sa convertesc imaginile in .eps). Dar, chiar daca folosesc .jpg sau .eps, problema e ca imaginile apar deteriorate in documentul Latex (cand generez documentul .pdf, calitatea imaginilor e slaba). Stiti cum as putea sa fac sa apara imaginile asa cum sunt ele, si nu la o calitate mai slaba? Multumesc.