Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

virgil 48, ce cauta aici?

Creat de virgil 48, Noiembrie 04, 2011, 03:53:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

Virgil ma numesc, iar 48 ar fi minunat daca ar reprezenta varsta...
Nu sunt un om de stiinta si nici candidat, mai degraba un amator curios si fara pretentii.
M-am inscris pe Scientia.ro cu intentia de a afisa undeva o idee (fixa) mai veche, spre a
afla si parerile altora. Cu topicul "...gravitatia fenomen mecanic?" le-am aflat, dar consider
scorul indecis, si raman cu parerea ca ideea  isi va gasi in viitor o anumita confirmare.
De altfel nu as fi singurul care a trecut in tabara majoritatii crezand in himere si nici nu am
ce reputatie sa sifonez. De aceea , pot sa va spun, sunt preocupat sa gasesc explicatii
pentru mine, din domeniul mecanicii elementare, pentru fenomene din domeniul electromagnetismului, cum sunt gravitatia, telekinezia, magnetismul. Dupa cum am scris si
pe forum, consider ca forta nu poate fi transmisa la distanta decat cu unul dintre suporturile
materiale palpabile, fara campuri si unde(ati inteles!).
Sper ca asta nu va face sa-mi doriti lipsa din randurile voastre.  Cu prietenie...

meteor

virgil 48, ce cauta aici?   ;D.

Virgil, subiectul pe care l-ai postat acum, peste un timp oarecare,  va fi foarte greu de observat pe pagina principala. Iar, cind vei discuta cu cineva, e foarte putin probabil ca acel sa gaseasca aceste date despre tine (numai daca tu nu ii  vei spune). Deaceea o solutie, poate ar fi, ca in profilul utilizatorului, sa fie,la dorinta utilizatorului, in "informatii suplimentare", acest CV. Asta ar mai raspunde si la intrebarea lui Electron, ca cum sa afle unii utilizatori, despre cartea de vizita a sa. Insa, eu nu cred ca asta ar schimba ceva.

Electron

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 04, 2011, 03:53:23 PM
[...] De aceea , pot sa va spun, sunt preocupat sa gasesc explicatii pentru mine, din domeniul mecanicii elementare, pentru fenomene din domeniul electromagnetismului, cum sunt gravitatia, telekinezia, magnetismul.
Iti dai seama ca nu ma pot abtine: gravitatia, conform stiintei oficiale, nu este un fenomen din domeniul electromagnetismului.

CitatSper ca asta nu va face sa-mi doriti lipsa din randurile voastre.
Daca iti pui intrebari despre ce categorii de useri nu dorim in randurile celor care activeaza pe forum, citeste normele forumului, e o sectiune tocmai in capul listei de pe prima pagina.
Vei putea sa verifici, si sa respiri usurat, ca nu dorim lipsa din randurile noastre a celor cu idei nastrusnice sau chiar nestiintifice. Forumul (precum tot portalul din care face parte) are ca scop popularizarea stiintei, deci scopul nu e eliminarea celor cu idei nestiintifice ci corectearea ideilor lor in ce priveste stiinta oficiala. Daca au idei pe langa stiinta oficiala, asteptam sa le sustina cu argumente, rationamente si eventuale dovezi la care au acces. Doar asa putem avansa cu totii. Cel putin asa cred eu.


e-
Don't believe everything you think.

Virgil

Salut Virgil 48, si eu sunt Virgil si as vrea sa am 48 de ani, dar timpul trece la fel de repede pentru toti, macar din acest punct de vedere suntem egali.