Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de matematica

Creat de Decebal, Noiembrie 11, 2008, 10:47:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 08:44:33 PM
Pai daca 1=0,(9) de ce mi s-a raspuns ca numarul "1" intra o singura data in numarul "1" cand din 1:1=0,(9) se vede ca numarul "1" intra si de zero ori in numarul "1"!!!???
Unde vezi tu ca 1 intra de zero ori in numarul 1? De cate ori intra 2 in 3? O data ? Atata matematica stii? Fii bun si da-ti demisia din functia de profesor!

CitatExplica te rog frumos ca sa inteleg si eu!
Stimate "Decebal", cifrele din numarul 0,(9) nu semnifica faptul ca 1 incape de 0 ori in 1. Cirfrele din 0,(9) semnifica faptul ca 1 incape de 0,(9) ori in 1, adica exact o data, deoarece 1 = 0,(9).

CitatPai cum sa-i spun eu unui elev de gimnaziu ca 1:1=0,(9)??!!!
La nivelul pe care-l arati pe aici, n-ar trebui sa predai (sau spui) nimic elevilor de nici un nivel.

CitatUnde este logica bunului simt?
Ea se gaseste in notatiile matematice si folosirea lor corecta. Daca nici asta nu sti, nu se poate purta un dialog pe teme de matematica cu tine.

e-
Don't believe everything you think.

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 06, 2009, 09:03:11 PM
Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 08:26:40 PM
Sunt profesor de matematica.
:o
Serios, domnule "Decebal", mi-ar fi rusine sa ma prezint cu nivelul dumneavoastra ca fiind "profesor". Daca ati fi chiar profesor, ar trebui sa stiti ce inseamna notatiile matematice si nu ati scrie asemenea prostii precum "0,(9)1".

Mi-e mila sincer de cei care ajung sa va fie elevi.

e-
Eu le predau exact ce este in carte si in programa scolara dar mai sunt unii elevii care mai pun intrebari si dati-mi va rog dreptate ca nu stiu ce sa le raspund in cazul egalitatii 1:1=0,(9) de unde rezulta ca 1 intra de zero ori in 1!Unde-i logica!

Decebal

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 06, 2009, 09:08:55 PM
Pentru a n-a oară, în expresia:

0.(9)

unde vezi tu vreun n care tinde la infinit sau la orice altceva?
Vezi aici:http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...

Electron

#48
Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 09:09:45 PM
dati-mi va rog dreptate ca nu stiu ce sa le raspund in cazul egalitatii 1:1=0,(9)
Da Decebal, ai dreptate, TU NU STI ce sa le raspunzi. De asta n-ar trebui sa fi ajuns profesor!

Citatde unde rezulta ca 1 intra de zero ori in 1!Unde-i logica!
Din faptul ca 0,(9) = 1. E doar o notatie diferita pentru acelasi numar.

Asa cum 2 nu intra doar o data in 3, ci de 1,5 ori, asa si 1 intra de 0,(9) ori in 1, ceea ce inseamna pur si simplu ca intra exact o data. Retineti: 0,(9) nu e "aproximativ 1", este exact 1.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

#49
Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 09:03:36 PM
Asta o stiam,dar vezi ca la limita cand "n" tinde la infinit 0,(9) tinde la "1" dar nu este "1".Nu inteleg!
Cand [tex]n->\infty[/tex] atunci 0.9999... tinde la 1, deci limita este 1 si 0,(9)=1
Trebuie sa revezi conceptul de limita (asta se preda la liceu).

AlexandruLazar

CitatEu le predau exact ce este in carte si in programa scolara dar mai sunt unii elevii care mai pun intrebari si dati-mi va rog dreptate ca nu stiu ce sa le raspund in cazul egalitatii 1:1=0,(9) de unde rezulta ca 1 intra de zero ori in 1!Unde-i logica!

Dacă sunteți profesor de gimnaziu ar trebui să ştiți că niciodată nu s-au predat numere cu perioadă de forma x.(9). Nu ține ;D.

Adi

#51
Interesant cum a evoluat discutia. Daca domnul profesor ar fi spus. Uite, eu stiu ca 1 este 0.(9). Dar unii elevi mai sclipitori ma intreaba de ce. Si eu nu stiu sa le explic pe intelesul lor. Daca nu reusesc sa le explic lor, eu am invatat la scoala ca asta inseamna ca nici eu nu am inteles suficient de bine. Admit ca nu inteleg de ce stiinta zice ca 1 este identic cu 0,(9). Imi explicati va rog?

In schimb, domnul nostru profesor afirma sigur pe el ca 1 nu este identic cu 0,(9), fara nici un pic de smerie si respect pentru generatiile de matematicieni care au aratat deja asta clar. Si nici fata de timpul nostru care i-am explicat deja aici in nenumarate forme.

Subscriu si eu la afirmatia ca mi-e mila de elevi. Domnul profesor nu a inteles notiunea de limita, asta e concluzia mea. La cum e scoala din Romania in acest moment, nici nu ma surprinde. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

#52
Citat din: AlexandruLazar din Februarie 06, 2009, 09:24:27 PM
CitatEu le predau exact ce este in carte si in programa scolara dar mai sunt unii elevii care mai pun intrebari si dati-mi va rog dreptate ca nu stiu ce sa le raspund in cazul egalitatii 1:1=0,(9) de unde rezulta ca 1 intra de zero ori in 1!Unde-i logica!

Dacă sunteți profesor de gimnaziu ar trebui să ştiți că niciodată nu s-au predat numere cu perioadă de forma x.(9). Nu ține ;D.
La noi in Romania se invata in clasa a V-a fracţii zecimale periodice printre care chiar si cele de forma a,b(c).Eu totusi le-am spus elevilor ca 0,(9) tinde la 1 iar 2,7(3) tinde la 41/15 si 0,(3) tinde la 1/3.Faceti va rog impartirea 1:1 si 4:2!Cum sa spun eu elevului ca 4:2=1,(9)=0,(9)+0,(9) cand asta este o aberatie!Ce fel de tabla inmultirii mai exista daca impartirile se fac asa!!??!!!

Decebal

#53
Citat din: HarapAlb din Februarie 06, 2009, 09:13:30 PM
Citat din: Decebal din Februarie 06, 2009, 09:03:36 PM
Asta o stiam,dar vezi ca la limita cand "n" tinde la infinit 0,(9) tinde la "1" dar nu este "1".Nu inteleg!
Cand [tex]n->\infty[/tex] atunci 0.9999... tinde la 1, deci limita este 1 si 0,(9)=1
Trebuie sa revezi conceptul de limita (asta se preda la liceu).
Limita este limita si suma este suma!S=(n+1)/(2n) pentru "n" natural diferit de "0" este o functie descrescatoare cu valori cuprinse in intervalul (1/2,1] si asta nu inseamna ca S=1/2 cand "n" tinde la infinit ci ca S tinde la 1/2 cand "n" tinde la infinit.

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 07, 2009, 12:51:18 AM
Subscriu si eu la afirmatia ca mi-e mila de elevi. Domnul profesor nu a inteles notiunea de limita, asta e concluzia mea. La cum e scoala din Romania in acest moment, nici nu ma surprinde. 
Intr-adevar invatamantul in Romania trebuie reformat dar sa stiti ca sunt destui profesori de matematica buni in Romania!

Decebal

#55
Citat din: AlexandruLazar din Februarie 06, 2009, 09:24:27 PM
Dacă sunteți profesor de gimnaziu ar trebui să ştiți că niciodată nu s-au predat numere cu perioadă de forma x.(9). Nu ține ;D.
Sunt elevi carora le place matematica si ma intreaba diverse printre care si faptul cum poate ca efectuand impartirea lui "1" la "1" sa spunem ca "1" intra de zero ori in "1" si apoi da rest "1" si continuand impartirea sa spunem ca "1" intra de "9" ori in "10" si asa mai departe astfel incat 1=0,(9)!!!!????Ce ziceti?!!!??
La noi in Romania se invata in clasa a V-a fracţii zecimale periodice printre care chiar si cele de forma a,b(c).
Locuiti in Romania?

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 06, 2009, 09:13:13 PM
Din faptul ca 0,(9) = 1. E doar o notatie diferita pentru acelasi numar.
Deci recunoasteti ca este o notatie adica la limita 0,(9) tinde la 1!Mai ganditi si dupa aceea sa aruncati cu noroi!

Decebal

Citat din: Electron din Februarie 06, 2009, 09:09:14 PM
Unde vezi tu ca 1 intra de zero ori in numarul 1? De cate ori intra 2 in 3? O data ? Atata matematica stii? Fii bun si da-ti demisia din functia de profesor!
Sunt elevi carora le place matematica si ma intreaba diverse printre care si faptul cum poate ca efectuand impartirea lui "1" la "1" sa spunem ca "1" intra de zero ori in "1" si apoi da rest "1" si continuand impartirea sa spunem ca "1" intra de "9" ori in "10" si asa mai departe astfel incat 1=0,(9)!!!!????Ce ziceti?!!!??

Adi

Wow, cate mesaje! Si se mai si repeta. Domnule profesor, noi asta v-am spus de la inceput ca 0,(9) este exact identic cu 1 si nu trebuie demonstrat este, doar o notatie. Este gresit a spune ca 0,(9) la limita este 1.

Daca consideram un sir de tipul a1=0,9 a2=0,99, a3=0,999, ,,,, aN=0,999...999 (N cifre de 9 dupa virgula), atunci da, acest siri, la limita cand N tinde la infinit atunci sirul tinde la 1, adica limita se noteaza 0,(9) si este unu.

Deci 0,(9) nu trece la limita, ci ESTE limita sirului de mai sus, care limita este 1.

Deci 0,(9) este doar o notatie si este strict egala cu 1, cum am spus mai sus.

Cat priveste impartirea lui 1 la 1 de spuneti ca da 0 si rest 1, chiar nu inteleg ce spuneti. Dar va recomand sa intrebati pe directorul liceului si sa ne lasati pe noi in pace. Poate dumnealui va sesiza aberatia, desi nu va fi musai de mate, adica oricine o poate sesiza, si va va da afara si scapa bietii copiii de un profesor ca dumneavoastra ce nu stie nici macar limitele si ce inseamna 0,(9).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Decebal

Citat din: Adi din Februarie 07, 2009, 06:39:04 AM

Daca consideram un sir de tipul a1=0,9 a2=0,99, a3=0,999, ,,,, aN=0,999...999 (N cifre de 9 dupa virgula), atunci da, acest siri, la limita cand N tinde la infinit atunci sirul tinde la 1, adica limita se noteaza 0,(9) si este unu.

Deci 0,(9) nu trece la limita, ci ESTE limita sirului de mai sus, care limita este 1.

Deci 0,(9) este doar o notatie si este strict egala cu 1, cum am spus mai sus.

Cat priveste impartirea lui 1 la 1 de spuneti ca da 0 si rest 1, chiar nu inteleg ce spuneti.
Nu este vorba aici de limita sirului "ai" invocat de Dvs.0,(9)=Limita din [9/10+9/(10^2)+...+9/(10^n)+....] cand "n" tinde la infinit si intr-adevar limita aceasta este 1,dar asta nu inseamna ca 0,(9)=1,asa cum nici in cazul in care S=(n+1)/2n nu este egala cu 1/2 ci doar Limita din S cand "n" tinde la infinit atunci aceasta limita este 1/2.
Sa lasam disputa pe tema asta!
Pe un forum am gasit urmatoarea problema:"Daca x=a,bcdef... si y=A,BCDEF.... , care este conditia necesara si suficienta ca x=y?"Raspundeti va rog frumos!