Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masa si greutatea

Creat de Electron, Octombrie 10, 2019, 04:48:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 09, 2019, 05:29:09 PM
Nu înțeleg!Ce înseamnă a cântări?Ce măsoară un cântar?Din câte știu eu un cântar măsoară greutatea unui corp...iar greutatea unui corp pe Terra diferă de greutatea aceluiași corp pe satelitul natural al Terrei...
Din pacate limbajul comun (gen "cantarim greutatea unui corp") este imprecis, si genereaza astfel de confuzii. Ceea ce cantarim pe orice cantar este de fapt masa corpului ("Kg" este unitate de masura a masei). In Fizica, in modelul Newtonian, greutatea este o forta (se masoara in "Newtoni").
Ceea ce difera pe Terra si pe Luna este greutatea corpului (forta cu care este atras spre centrul de greutate), dar masa lui este aceeasi.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 10, 2019, 04:48:17 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 09, 2019, 05:29:09 PM
Nu înțeleg!Ce înseamnă a cântări?Ce măsoară un cântar?Din câte știu eu un cântar măsoară greutatea unui corp...iar greutatea unui corp pe Terra diferă de greutatea aceluiași corp pe satelitul natural al Terrei...
Din pacate limbajul comun (gen "cantarim greutatea unui corp") este imprecis, si genereaza astfel de confuzii. Ceea ce cantarim pe orice cantar este de fapt masa corpului ("Kg" este unitate de masura a masei). In Fizica, in modelul Newtonian, greutatea este o forta (se masoara in "Newtoni").
Ceea ce difera pe Terra si pe Luna este greutatea corpului (forta cu care este atras spre centrul de greutate), dar masa lui este aceeasi.


e-
Unii zic ceea ce zic și eu și anume:

http://balante.ro/care-este-diferenta-dintre-balante-de-laborator-si-cantare.html

Este o mare diferență între cântar și balanță!Balanța masoară masa!Cântarul măsoară greutatea!Ce măsoară un cântar digital?
-----------------------------------------------------------
Nu stiu cum am putea cântări universul!?!? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#2
Citat din: A.Mot din Octombrie 11, 2019, 08:12:47 AM
Unii zic ceea ce zic și eu și anume:

http://balante.ro/care-este-diferenta-dintre-balante-de-laborator-si-cantare.html

Este o mare diferență între cântar și balanță!Balanța masoară masa!Cântarul măsoară greutatea!
Da, este o diferenta intre cantar si balanta, dar diferenta este de functionare, ele masurand (si indicand ca atare) acelasi lucru: masa (cu unitatea de masura Kg).

Ce trebuie retinut insa, este ca doar aparatele calibrate corect indica valori corecte ale marimilor masurate. Iar calibrarea lor este influentata de modul lor de functionare.

Sa vedem cum functioneaza balanta clasica (cea cu "brate egale"). Asa cum e descris si in linkul de mai sus, balanta are de obicei doua "talere", pe unul plasam corpul pe care dorim sa-l masuram, iar pe celalalt punem etaloane (obiecte cu mase cunoscute, numite popular "greutati") pana se echilibreaza balanta. De acolo deducem (de obicei) ca masele de pe cele doua talere sunt egale, si de aceea se spune in articol ca "balanta masoara masa", pentru ca avem impresia ca se compara direct masele intre ele.

Dar, de fapt balanta functioneaza pe principiul parghiilor, adica se compara direct momentele fortelor care trag de cele doua talere, fata de punctul de rotatie al balantei. Si de aici putem intelege in ce conditii o balanta nu ar fi calibrata corect, si in consecinta nu ar masura corect masa. O cauza ar fi inegalitatea bratelor balantei (pentru balantele care se pretind a fi "cu brate egale"). O alta, ar fi etalonarea incorecta a "greutatilor". Iar alta, ar fi variatiia intensitatii campului gravitational intre pozitia celor doua talere. Chiar daca acest ultim caz e greu de obtinut in practica, in principiu e perfect posibi.

De observat ca exista si balante cu "brate inegale" prin constructie, sau chiar balante in care un brat este de lungime fixa, iar altul este variabil, iar un corp greu e mutat pe bratul variabil pana se echilibreaza balanta (vezi cantarele care masoara masa pugilistilor).

Revenind la ideea de masuratoare cu balanta, desi compara momente ale fortelor, indicatia (citirea valorii ca suma a masei greutatilor etalonate, sau pe bratul variabil pt exemplul cu pugilistii) este in Kg, motiv pentru care e folosit la masurarea masei.

Sa vedem cum functioneaza un cantar. Cantarul folosete de fapt un element elastic, si identifica forta elastica necesara pentru a echilibra forta de greutate a corpului pus pe el. De aceea in articol se spune "cantarul masoara greutatea", ceea ce in fond este gresit. Dar, pentru a indica o valoare in "Kg", se foloseste relatia dintre masa si greutate (G = m*g), adica se foloseste o constanta "g" fixata la constructia (etalonarea) cantarului respectiv. Asta arata direct faptul ca, daca acel cantar nu e folosit intr-un camp gravitational de intensitate "g", el nu e calibrat corect si va indica gresit masa corpului. Asta se intampla cand mergi cu cantarul pe Luna si el indica o masa (gresita) mai mica fata de cea de pe Terra, pentru un acelasi corp dat.

Revenind la ideea de masuratoare cu cantarul, desi compara o forta elastica cu forta de greutate, indicatia (valoarea afisata) este in Kg, motiv pentru care e folosit la masurarea masei.

Citat din: A.Mot din Octombrie 11, 2019, 08:12:47 AM
Ce măsoară un cântar digital?
Ca orice cantar, masoara masa.

PS: Forta de Greutate (in modelul Newtonian) se masoara, ca orice forta, cu dinamomentrul.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#3
Citat din: Electron din Octombrie 11, 2019, 09:57:21 AM
Sa vedem cum functioneaza un cantar. Cantarul folosete de fapt un element elastic, si identifica forta elastica necesara pentru a echilibra forta de greutate a corpului pus pe el. De aceea in articol se spune "cantarul masoara greutatea", ceea ce in fond este gresit. Dar, pentru a indica o valoare in "Kg", se foloseste relatia dintre masa si greutate (G = m*g), adica se foloseste o constanta "g" fixata la constructia (etalonarea) cantarului respectiv. Asta arata direct faptul ca, daca acel cantar nu e folosit intr-un camp gravitational de intensitate "g", el nu e calibrat corect si va indica gresit masa corpului. Asta se intampla cand mergi cu cantarul pe Luna si el indica o masa (gresita) mai mica fata de cea de pe Terra, pentru un acelasi corp dat.

Revenind la ideea de masuratoare cu cantarul, desi compara o forta elastica cu forta de greutate, indicatia (valoarea afisata) este in Kg, motiv pentru care e folosit la masurarea masei.

Citat din: A.Mot din Octombrie 11, 2019, 08:12:47 AM
Ce măsoară un cântar digital?
Ca orice cantar, masoara masa.

PS: Forta de Greutate (in modelul Newtonian) se masoara, ca orice forta, cu dinamomentrul.


e-
Chestia cu calibrarea este corectă doar pentru zona (cu relativ aceiași accelerație gravitațională g) unde se va folosi acea balanță sau cântar iar pentru o altă zonă cu alt g trebuie făcută altă calibrare și asta deoarece orice balanță sau cântar stă pe un suport fix față de zona cu g-ul respectiv și de aceea aceste instrumente de fapt măsoară masa.Dinamometrul (evident și acesta calibrat pentru un anume g) nu stă pe un suport fix ci este ținut în mână sau este agățat la un punct fix față de zona cu acel g și evident va măsura forța sau greutatea și deci , de exemplu , pe Lună va arăta că un obiect de pe Terra este mai ușor pe Lună de aproape 6,05 ori.
Cunoscând care este g terestru putem afla cât este g lunar...dar este cam greu de mers pe Lună și de verificat acest lucru...Calcul accelarației gravitaționale se face cu formula .Cum calculăm de exemplu masa Lunii si raza Lunii?
----------------------------------------------------------------------
Cum s-a calculat masa Terrei?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 12, 2019, 09:10:46 AM
Chestia cu calibrarea este corectă doar pentru zona (cu relativ aceiași accelerație gravitațională g) unde se va folosi acea balanță sau cântar iar pentru o altă zonă cu alt g trebuie făcută altă calibrare și asta deoarece orice balanță sau cântar stă pe un suport fix față de zona cu g-ul respectiv și de aceea aceste instrumente de fapt măsoară masa.
Gresit, ele masoara masa pentru ca au fost concepute, construite si etalonate (calibrate) sa masoare masa. Ceea ce multi ignora din pacate este faptul ca ele indica corect masa doar daca sunt folosite corespunzator (adica in conditiile pentru care au fost calibrate).

Citat din: A.Mot din Octombrie 12, 2019, 09:10:46 AM
Dinamometrul (evident și acesta calibrat pentru un anume g) nu stă pe un suport fix ci este ținut în mână sau este agățat la un punct fix față de zona cu acel g și evident va măsura forța sau greutatea și deci , de exemplu , pe Lună va arăta că un obiect de pe Terra este mai ușor pe Lună de aproape 6,05 ori.
Imi explici si mie ce vrei sa spui cu partea subliniata de mine cu rosu?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#5
Citat din: Electron din Octombrie 14, 2019, 05:15:04 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 12, 2019, 09:10:46 AM
Chestia cu calibrarea este corectă doar pentru zona (cu relativ aceiași accelerație gravitațională g) unde se va folosi acea balanță sau cântar iar pentru o altă zonă cu alt g trebuie făcută altă calibrare și asta deoarece orice balanță sau cântar stă pe un suport fix față de zona cu g-ul respectiv și de aceea aceste instrumente de fapt măsoară masa.
Gresit, ele masoara masa pentru ca au fost concepute, construite si etalonate (calibrate) sa masoare masa. Ceea ce multi ignora din pacate este faptul ca ele indica corect masa doar daca sunt folosite corespunzator (adica in conditiile pentru care au fost calibrate).

Citat din: A.Mot din Octombrie 12, 2019, 09:10:46 AM
Dinamometrul (evident și acesta calibrat pentru un anume g) nu stă pe un suport fix ci este ținut în mână sau este agățat la un punct fix față de zona cu acel g și evident va măsura forța sau greutatea și deci , de exemplu , pe Lună va arăta că un obiect de pe Terra este mai ușor pe Lună de aproape 6,05 ori.
Imi explici si mie ce vrei sa spui cu partea subliniata de mine cu rosu?


e-
Să înțeleg că pe Lună balanța și cântarul arată fără calibrare aceleași valori înregistrate pe Terra pentru un anumit corp?
-----------------------------------------------------------------------
Ai dreptate! :-[ Dinamometrul nu trebuie calibrat deoarece arată care este greutatea unui corp de masă m într-un punct oarecare din univers. :-[
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 14, 2019, 08:38:32 PM
Să înțeleg că pe Lună balanța și cântarul arată fără calibrare aceleași valori înregistrate pe Terra pentru un anumit corp?
Am repetat deja de cateva ori ca aparatele de masura (si asta se aplica la orice aparat de masura) indica valori corecte doar daca sunt calibrate corect si folosite in conditiile pentru care au fost calibrate.

Daca ai intelege cum functioneaza balanta si cantarul, ai vedea ca o balanta (calibrata corect) ar functiona la fel de bine si pe Terra si pe Luna, in timp ce cantarul calibrat pentru Terra va indica mase gresite pe Luna.

e-
Don't believe everything you think.