Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nedumerire - Spatiul dinaintea Big Bang-ului

Creat de Dehateh, Octombrie 08, 2013, 11:30:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

#15
Citat din: mircea_p din Octombrie 09, 2013, 11:11:08 PM
Conform Wikipedia, la fiecare 101 barbati sant 100 femei, la nivel mondial.
Deci per total, asa e, vezi bine.   ;D
La cele 6-7 miliarde, e o diferenta de cateva zeci de mii de tone de creier "barbatesc" in plus.
Ca sa nu mai zic de dinti si alte chestii. ;)  :D :D :D


În faţa evidenţei şi-a statisticii ... nu-mi rămâne decât să cedez (dpdv pur "mecanic", căci dacă insistam cu rescrierea ecuaţiei E=mc2, nu se ştie unde ajungeam).  ::) În varianta temperată, de altfel:

http://www.olaalaa.com/wp-content/uploads/2012/09/funny-male-female-brain-shopping-women-pictures-images-photos.jpg  :P

--------------------
So: Bun venit, Dehateh!  :)
Şi dacă ai răbdare să răsfoieşti nişte subiecte mai vechi aici, pe forum, cred că n-ai să fii dezamăgită. Ai ce învăţa. Uite, au răspuns la aceeaşi întrebare:

http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,1937.0.html

mircea_p

Citat din: 123 din Octombrie 09, 2013, 02:00:46 PM
Discutia e mai degraba una de natura filosofica, nu stiintifica. Stiinta nu se poate ocupa cu studierea "nimicului". Si eu mi-am pus problema timpului "inainte de timp" si a spatiului "din afara spatiului", dar  nu cred ca stiinta poate gasi solutia.

Pana la urma ne intoarcem la intrebarea (filosofica) a lui Leibniz: de ce exista "ceva" mai degraba decat "nimic"?
De unde ne intoarcem?

Sieglind


Paul Gauguin: D'où Venons Nous / Que Sommes Nous / Où Allons Nous.

123

Citat din: mircea_p din Octombrie 09, 2013, 11:40:31 PM

Pana la urma ne intoarcem la intrebarea (filosofica) a lui Leibniz: de ce exista "ceva" mai degraba decat "nimic"?
De unde ne intoarcem?

[/quote]

Pai stiinta nu a plecat, ca sa zic asa, de la filosofie? Acum, ne intoarcem.

Sieglind

Poate vrei să spui metoda ştiinţifică, nu "ştiinţa"

123

Cum zici tu ;).

Stiinta - a sti, a cunoaste

Filosofia - dragoste de intelepciune

Poate n-ar strica sa cunoastem cu ceva mai multa intelepciune.

Dehateh

Citat din: 123 din Octombrie 10, 2013, 12:28:38 AM
Citat din: mircea_p din Octombrie 09, 2013, 11:40:31 PM

Pana la urma ne intoarcem la intrebarea (filosofica) a lui Leibniz: de ce exista "ceva" mai degraba decat "nimic"?
De unde ne intoarcem?


Pai stiinta nu a plecat, ca sa zic asa, de la filosofie? Acum, ne intoarcem.
[/quote]



   Va multumesc pentru urarile de bun venit.
   Ma bucur ca au aparut si mai multe raspunsuri  pe aici si ca s-a mai animat topicul prin aparitia mai multor useri . :)
    Eu inca nu sunt lamurita cum e cu ' punctul' si ' nimicul' , ca-n jurul punctului a fost nimicul dar e greu intr-adevar sa putem conceptualiza prin imaginatie  nimicul pentru ca gandirea noastra tinde mereu a se raporta  si defini la 'ceva'.
  Nu ne putem imagina vidul absolut . Ca sa fie absolut ar trebui ca noi sa nu fi existat, in  rest el devenind doar o notiune pur teoretica, imaginandu-l prin definirea lui.

   Cat despre citat:  Filosofia a fost prima . Reflectia a fost primul act al omului de a incerca sa-si explice ceea ce  il inconjoara. Pe masura ce cunostintele respective s-au acumulat si s-au diversificat au aparut stiintele .

   De ce exista ceva mai degraba decat  nimic? :)
   Hm...


Dehateh

Citat din: mircea_p din Octombrie 09, 2013, 10:53:17 PM
Citat din: Dehateh din Octombrie 09, 2013, 06:26:09 PM
 
 Nu cautam raspunsuri definitive, cautam doar un raspuns de bun simt si logic . Sunt sceptica de  felul meu si nu accept anumite idei  sau teorii pana cand nu reusesc sa le patrund intelesul de una singura  .

Din pacate logica si "bunul simt" nu sant suficiente pentru a obtine raspunsuri despre cum functioneaza universul fizic. Poate ar fi potrivite pentru a studia cum functioneaza mintea umana. Care si ea e parte din univers, pana la urma. :)

Bazandu-te numai pe logica si bun simti risti, asa cum ai observat, sa te impotmolesti in filozofie. Uneori chiar filozofie fara o baza in realitate. Cred ca e de mai "bun simt" sa acceptam ca inca nu stim, nu avem date, nu avem nici macar o teorie. Si sa cautam raspunsul in realitate, nu in mintea noastra.
Filozofii antici greci s-au cam pacalit pe ei insisi crezand ca pot "inventa" fizica doar stand la umbra si speculand.
Rezultatele s-au "vazut". "Bunul simt" i-a soptiti lui Aristotel ca femeile au mai putini dinti decat barbatii. Parca asa era, nu?  :)

PS. Bine ai venit pe forum. Dehateh, eh?




   In cazul de fata logica si bunul simt se refereau la  nedumerirea mea in sine . Oricum daca nu se  ofera sau nu poti obtine  un  raspuns logic nu poate fi nici de bun simt sfindandu-se cumva un rationament cel putin elementar.

  Nu stim, nu avem  data, nu avem inca nici o teorie?' Problema' e ca avem mai multe tocmai pentru ca nu suntem siguri de niciuna.  :)
Filozofii antici  greci cred ca au rationat cum au  putut mai bine in conditiile cunoasterii obtinute pana la acel punct.
   Ca nu au fost mai plini de imaginatie  sau mai vizionari e altceva dar ceva imi spune ca nu ar fi avut cum sau cu ce. :)





mircea_p

#23
Citat din: Dehateh din Octombrie 10, 2013, 08:50:46 PM

 Nu stim, nu avem  data, nu avem inca nici o teorie?' Problema' e ca avem mai multe tocmai pentru ca nu suntem siguri de niciuna.  :)
Filozofii antici  greci cred ca au rationat cum au  putut mai bine in conditiile cunoasterii obtinute pana la acel punct.
  Ca nu au fost mai plini de imaginatie  sau mai vizionari e altceva dar ceva imi spune ca nu ar fi avut cum sau cu ce. :)

Cine sant acei "noi" implicati de "avem mai multe"?
Ai citit de teorii in privinta pre-bigbang intr-o carte de cosmologie? Sau revista de cosmologie?
Eu ma refeream la teorii, nu la speculatii.

Cartea la care s-a referit Sieglind prezinta o posibila geana de lumina in domeniu, bazata pe cele mai recente progrese in cosmologie. Banuiesc ca nu e asa de excitanta, ca ar trebui citiata si rumegata.  :)
Deh, iluminarea cere eforturi, uneori. :)

Mi-e teama ca nu ai inteles diferenta intre demersul "filozofilor" greci si cel stiintific.
Si sigur ca nu toti cei numiti "filozofi" asa, generic, s-au rusinat sa caute si sa vada ce e in jurul lor si modul in care realitatea functioneaza, asa cum vrea ea, nu cum credem noi ca ar trebui. Vezi Arhimede, Heron, Eratostene, Hiparcus si multi altii ramasi necunoscuti sau "pierduti". Au existat si oameni de stiinta. Doar ca nu exista termenul atunci.  :)

Dehateh

Citat din: mircea_p din Octombrie 10, 2013, 10:29:30 PM
Citat din: Dehateh din Octombrie 10, 2013, 08:50:46 PM

 Nu stim, nu avem  data, nu avem inca nici o teorie?' Problema' e ca avem mai multe tocmai pentru ca nu suntem siguri de niciuna.  :)
Filozofii antici  greci cred ca au rationat cum au  putut mai bine in conditiile cunoasterii obtinute pana la acel punct.
  Ca nu au fost mai plini de imaginatie  sau mai vizionari e altceva dar ceva imi spune ca nu ar fi avut cum sau cu ce. :)

Cine sant acei "noi" implicati de "avem mai multe"?
Ai citit de teorii in privinta pre-bigbang intr-o carte de cosmologie? Sau revista de cosmologie?
Eu ma refeream la teorii, nu la speculatii.

Cartea la care s-a referit Sieglind prezinta o posibila geana de lumina in domeniu, bazata pe cele mai recente progrese in cosmologie. Banuiesc ca nu e asa de excitanta, ca ar trebui citiata si rumegata.  :)
Deh, iluminarea cere eforturi, uneori. :)

Mi-e teama ca nu ai inteles diferenta intre demersul "filozofilor" greci si cel stiintific.
Si sigur ca nu toti cei numiti "filozofi" asa, generic, s-au rusinat sa caute si sa vada ce e in jurul lor si modul in care realitatea functioneaza, asa cum vrea ea, nu cum credem noi ca ar trebui. Vezi Arhimede, Heron, Eratostene, Hiparcus si multi altii ramasi necunoscuti sau "pierduti". Au existat si oameni de stiinta. Doar ca nu exista termenul atunci.  :)



  Nu am citit de vreo teorie pre Big-Bang pentru ca m-am gandit ca nu exista. Intrebarea pusa de mine mi-a rasarit in minte.
  Dar deja ma faci curiosa. Exista astfel de teorii? Recunosc ca am cautat alte  explicatii, teorii in afara de Big- Bang care ar putea explica aparitia Universului. Probabil ca as putea sa incep cu ele . Dar din moment ce Teoria BB a fost cea acceptata si de aceea pe ea am pus accentul.

   Acel s-au rusinat  era in ghilimele? :)
  Au existat si oameni de stiinta  printre  primii filosofi/filozofi caci nu degeaba s-au numit ' filosofii naturii' .

valangjed

@Dehateh , in primul rand, imi cer scuze ca nu ti-am urat bun venit pe forum.Cand vine vorba de stiinta, uit de buna cuviinta :D.
Bun venit pe forumul scientia!
Chiar pe site-ul scientia exista un articol despre o "noua teorie a nasterii universului".Mai exista unele teorii despre "nasterea" universului dar mie imi pare ca "nu au substanta".Unui "batran Geppeto" , ca mine , poate-i este greu sa inteleaga niste idei noi.Zic si eu ca un" batran modern".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Dehateh

Citat din: valangjed din Octombrie 11, 2013, 01:09:03 AM
@Dehateh , in primul rand, imi cer scuze ca nu ti-am urat bun venit pe forum.Cand vine vorba de stiinta, uit de buna cuviinta :D.
Bun venit pe forumul scientia!
Chiar pe site-ul scientia exista un articol despre o "noua teorie a nasterii universului".Mai exista unele teorii despre "nasterea" universului dar mie imi pare ca "nu au substanta".Unui "batran Geppeto" , ca mine , poate-i este greu sa inteleaga niste idei noi.Zic si eu ca un" batran modern".


   Multumesc pentru urare, valangjed.
 
   E mult mai ok sa stiu ca desi momentan  doar  teoria BB este acceptata mai exista si altele care s-ar incumeta sa ofere si o alta explicatie a Universului. Mirarea nu ne va mai fi asa de mare  daca, cine stie,  modelul BB va fi  rasturnat sau invalidat pana la urma.

  E bine sa ne lasam posibilitatile deschise . :)
  Oricum, putem fi noi oare siguri cu adevarat de ceva ?  Eu una nu indraznesc sa fiu. :)
 
 

Sieglind

#27
Citat din: valangjed din Octombrie 11, 2013, 01:09:03 AM
Chiar pe site-ul scientia exista un articol despre o "noua teorie a nasterii universului".Mai exista unele teorii despre "nasterea" universului dar mie imi pare ca "nu au substanta".Unui "batran Geppeto" , ca mine , poate-i este greu sa inteleaga niste idei noi.Zic si eu ca un" batran modern".

Val, o "noua teorie a nasterii universului"?

Din câte ştiu, teoria Big Bang nu-şi propune să elucideze momentul "zero", pentru simplul motiv că este aplicabilă de la momentul + 10–43 secunde; dincolo de care ne oprim în "Zidul lui Planck", limita cunoaşterii noastre. Ori, dacă preferi, un "gol" de cunoaştere.

Dacă e să-l acopăr cu ceva, eu una aleg Poezia.

Ştiu, ştiu, eu nu-s open-minded. Sunt alţii care tot vin să ne deschidă ochii, dar eu ... nu şi nu!  :D



mircea_p

Citat din: Dehateh din Octombrie 11, 2013, 12:14:09 AM
  Nu am citit de vreo teorie pre Big-Bang pentru ca m-am gandit ca nu exista. Intrebarea pusa de mine mi-a rasarit in minte.

Citat din: Dehateh
Nu stim, nu avem  data, nu avem inca nici o teorie?' Problema' e ca avem mai multe tocmai pentru ca nu suntem siguri de niciuna.  Zâmbet

Pana la urma m-ai facut curios. Ce credeai de fapt? Ca nu exista sau ca sant mai multe?  :)
Mai ramane ca exista numai una. Ca sa fie totul acoperit. :)

Dehateh

#29
Citat din: mircea_p din Octombrie 11, 2013, 04:52:02 PM
Citat din: Dehateh din Octombrie 11, 2013, 12:14:09 AM
 Nu am citit de vreo teorie pre Big-Bang pentru ca m-am gandit ca nu exista. Intrebarea pusa de mine mi-a rasarit in minte.

Citat din: Dehateh
Nu stim, nu avem  data, nu avem inca nici o teorie?' Problema' e ca avem mai multe tocmai pentru ca nu suntem siguri de niciuna.  Zâmbet

Pana la urma m-ai facut curios. Ce credeai de fapt? Ca nu exista sau ca sant mai multe?  :)
Mai ramane ca exista numai una. Ca sa fie totul acoperit. :)




 Initial stiam doar de  Teoria BB. Cred ca la  scoala am aflat de ea. Nu imi amintesc sa  ne fi zis si de altele in afara ei.
 Cu  timpul, m-am gandit   daca nu cumva mai exista si alte teorii care sa explice aparitia Universulu iar spre surprinderea mea am gasit ! :)

 Dat fiind insa ca   prima data ni se prezinta ca si  model Teoria 2XB inevitabil ca iti vei inchipui Universul conform ' povestii' din ea . In cazul meu insa exista o nedumerire pe care probabil o sa mi-o clarific cu timpul pe masura ce voi acumula mai multe  informatii si perspective asupra acestui important  moment din istoria 'noastra'.

 

  Ah, cat despre teoriile pre-BB nu am mai auzit pana acum dar cum mi-a sunat m-am gandit ca tot cu 2xB ar trebui sa aiba  legatura  si nicidecum cu celelalte teorii: teoria Stead State,  teoria Universului Oscilant si teoria Expansiunii Universului.