Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Meteoritii "martieni" si cercetarile exobiologice

Creat de ariel55, Octombrie 27, 2012, 03:32:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

#15
Citat din: ariel55 din Noiembrie 03, 2012, 02:19:41 AM
Iata ca, misiunea robotului Curiosity, aduce noi detalii in lamurirea "chestiunii":
1.Compozitie atmosferica (presiunea atmosferica este de 100 de ori mai mica , comparativ cu cea terestra - interesant gandindu-ne la fenomenele de "scapare" a atmosferei in functie de gravitatie...38% din cea terestra)

2."Cestiunea zilei"


http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2012-348&cid=release_2012-348#4
Scuze.
P.S.Misiune robotica.Ce bine ca in atmosfera aia nu sunt oameni obligati sa se sustina cu oxigen........
P.P.S Din pacate, rezultatele analizei asupra CH4, returneaza valori descurajante.CH4, este considerat ca o proba a existentei vietii.In cateva saptamani Curiosity va efectua si o analiza a rocilor.Asteptam.
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2012-348



Ariel, tu credeai că ar putea exista condiţii pentru o formă de viaţă pe Marte?

ariel55

#16
Da, este o planeta mai indepartata de sursa primara de energie, conditiile gravitationale insa sunt departe de intretinerea vietii(se pare...), insa...de ce nu?Acum avem o dovada ca viata are conditii mai restranse de aparitie.Ma refer evident la conditii minime de aparitie in sensul simplu(virus?bacterie?...cu toate ca , aparitia unui virus ar putea fi legata de aparitia unui organism mult mai complex-no ideea, just thinking...).Este un pas in estimare, oricum...

Ceva corectii sunt necesare acestei prime ipoteze formulata printr-o ecuatie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind


ariel55

#18
Nu cred.Ar fi prea trist.Inseamna ca "Dumnezeu" ori altul este lipsit de imaginatie.Chiar si intr-o simulare este interesant sa creezi mai multe situatii.Nu?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#19
Citat din: ariel55 din Noiembrie 03, 2012, 02:42:36 AM
Nu cred.Ar fi prea trist.

Era demonstraţia lui Carl Sagan, dacă ţin bine minte  :)

Edit şi io: Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa   :D :D




ariel55

#20
Sagan a fost un "open mind" , si geniile mai gresesc.  :P
Carl Sagan - Cosmos - Drake Equation

Priveste imaginea asta......este superba.Cate fiinte au aparut aici?


P.S.Nu sunt convins ca numai Carbon si Oxigen este suficient ca sa dea nastere unor corpuri vi.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Ariel,

este atât de frumos ... încât nu-mi pasă ce va fi după.

Înţelegi? fac parte dintre norocoşii care s-au născut în timpurile astea şi-au avut şansa să vadă  :)

ariel55

#22
Love open and realistic minds!
P.S. Trebuie sa rafinam un pic ecuatia  ;)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#23


"We are stardust, billion year old carbon; we are golden and we've got to get ourselves back to the garden"

nu te baza pe matematica mea  :D

dar sunt un bun cititor (ascultător)!

Our lives, our past and our future are tied to the sun, the moon and the stars... We humans have seen the atoms which constitute all of nature and the forces that sculpted this work... and we, who embody the local eyes and ears and thoughts and feelings of the cosmos, have begun to wonder about our origins... star stuff contemplating the stars, organized collections of ten billion billion billion atoms, contemplating the evolution of nature, tracing that long path by which it arrived at consciousness here on the planet earth... Our loyalties are to the species and to the planet. Our obligation to survive and flourish is owed not just to ourselves but also to that cosmos ancient and vast from which we spring.
We are one species.

We are star stuff harvesting star light."


Citisem aici undeva despre :

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2011/04/was-it-the-ultimate-origin-of-life-biologists-create-self-replicating-rna-molecule.html (nu ştiu dacă asta era articolul, am gugăluit).

Dar:
http://www.biology-direct.com/content/7/1/23/abstract (ca şi democraţia)  :D

Mai avem. Poate noi (cine ştie) nu vom afla. Dar alţii, sigur vor şti.  :)


ariel55

Cred ca , momentul contactului va fi critic pentru constiinta umana.Avem deja mari probleme legate de "ciocnirea" propriilor grupuri umane apartinand civilizatiei "noastre".Ma intreb care vor fi reactiile la viitoarele "contacte"

;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#25
Citat din: ariel55 din Noiembrie 03, 2012, 03:19:55 AM
Cred ca , momentul contactului va fi critic pentru constiinta umana.Avem deja mari probleme legate de "ciocnirea" propriilor grupuri umane apartinand civilizatiei "noastre".Ma intreb care vor fi reactiile la viitoarele "contacte"



căci au trecut patru ani, avem unul fresh:



Îl hăcuie? Ca pe roswellian.  8)

War of the worlds music part 1

ariel55

#26
 ???
;)

din:
http://www.korubo.com/AMAZONDOC/Possuelo/SydneyPossuelo.html

sau:

:o
P.S.Ei, da parca de meteoriti era vorba!  :P
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#27
Citat din: ariel55 din Noiembrie 03, 2012, 03:36:50 AM

P.S.Ei, da parca de meteoriti era vorba!  :P

Da, asta da! :)

Poţi să mă raportezi. Ori reportezi. Vezi tu  :D



sorry, am încurcat mesajele:



(vreo 1600 de ani între ele)

Ţi se pare mult? De asta am încredere  ;)

Şi trimitem mai bine roboţi (noi avem altele de făcut):

Another idea is to use basic math and science. After all, if alien beings are able to communicate with us, they must have the engineering and technical know-how required to send messages across interstellar distances.

"I think the key to creating a message that has a reasonable chance of being understood is to send as many distinct messages as you can, with the hope that at least one of them might be understood. Anyone who claims they have one message that will undoubtedly be understood is overly optimistic."


P.S. Acum, în weekend, promit să mă gândesc şi la meteoriţi  ;D

P.P.S. Dar pagina arată splendid. Ia priveşte-o. Hm? Ce zici?

EDIT. ok. Mă duc să odihnesc, dorm 2 ore şi mă apuc de gândit. La meteoriţi, sure. Printre picături, şi la particule ultramundane  :o

LATER EDIT. Nu mă provoca să mai lungesc topicul (ne dau afară pe amândoi).

LATEST EDIT. Le scot pe toate. Vrei? Rămâne alb, imaculat  :D


ariel55

hehe, meteorit ajunge ultimul mesaj! ;D Cine stie in capul carui extraterestru ajunge....mai vedem si ce nu a vazut Parisul, ne dau oamenii aia in judecata pentru violare de frontiere! :-\
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

#29
Acum serios vorbind, interesanta ideea ta de postare:
Citat

sorry, am încurcat mesajele:


(vreo 1600 de ani între ele)
Sa ii spunem:
"De la sfinti la stele"
La nivel geologic, evolutia asta este teribil de rapida....dar suportul este foarte fragil, probabil asta este cheia cresterii rapide.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!