Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teorii despre "nasterea" Universului

Creat de Electron, Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sfinxul

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 10, 2008, 01:41:14 PM
Ar fi bine dacă ai putea aduce şi nişte argumente. În lipsa lor, articolul e la fel de valid ca Biblia ;).
Am sa aduc!

admin

Sfinxul a fost dat afara de pe forum, nu va mai aduce nici un argument. In plus, am constatat dupa IP ca era acelasi cu Ignorantul care a scris in acest topic.

Osmiumbin

Foarte bine admin!  ;) Ma bucur ca s-a identificat infractorul  :D Si sper ca l-ai banat dupa ip, nu?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 11, 2008, 09:30:14 PM
Foarte bine admin!  ;) Ma bucur ca s-a identificat infractorul  :D Si sper ca l-ai banat dupa ip, nu?

Si dupa IP-uri si dupa user si dupa email ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

panda

Cred ca trebuia sa-l banezi dupa CNP  ;D  Depinde ce server de DHCP are. Daca nu are IP fix, poate sa revina maine curat ca lacrima  :D cu alt IP

laurentiu

#95
Citat din: Alexandru Rautu din Iunie 25, 2008, 03:48:44 PM

1 + 1 + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + ... = 2 + 0 + 0 + ...

1 + 1 + 1 + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + ... = 3 + 0 + 0 + ...

...

( 1 + 1 + 1 + ... ) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + (-1  + 1) + ... = ∞ + 0 + 0 + ...


N-am zis ca sunt de-acord si nici ca-l contrazic pe Abel si nici n-am avut timp sa citesc amanuntit chestia aia a lui de pe blog, dar sunt de-acord cu ideea ca ∞∙0 poate fi orice numar real. Ca sa ne intelegem: nu vorbim de limita aici! Pentru ca limita, conceptul de limita e altceva... vorbesc de aceste operatii intre numarul ∞ si numerele reale, care sunt de fapt nedeterminari, adica se poate obtine orice numar in urma unei astfel de operatie. Ti-am zis... tu cum crezi ca se lucra inaintea lui d'Alembert ? ...cum crezi ca Newton a introdus conceptul de differentiala fara sa folosesca limita?


salut.
faci niste confuzii.tu practic ai construit sirul x (n)=suma dupa k de la 1 la n din (-1)^(k+1) care kiar atata este 1-1+1-1+1-1+.....pana la infinit
in calculul limitei se tine seama de 2 subsiruri in cazul de fata ,subsirul termenilor de rang impar si subsirul termenilor de rang par .sirul oricum nu are limita deoarece lim x(2n)=0 si lim x(2n+1)=1 ..dupa cum ai explicat tu sirul are o infinitate de subsiruri cu limite diferite (1,2,3,....),dar dupa cum se stie daca luam primii n termeni din sir ,orice permutare am face intre termenii sirului limita ramane aceeasi (depinde de n limita ),daca vrei pot sa iti si demonstrez .oricum nu cred ca imi poti da un alt sir cu alt termen general care sa imi genereze mie seria 1-1+1-1.Astept raspuns

ReVaNgEr

Ei totusi, eu am o intrebare care mai mult ca sigur va ramane fara raspuns, asta e limita.

Mai mult ca si sigur, putem accepta evident o teorie "big bang" a carui zid Planck ramane de nepatruns si cred ca va ramane vesnic asa. Nu putem sa ne raportam la fizica, ci mai degraba la logica ceruta intr-o astfel de gandire.

In logica, am impresia, ca aceasta teorie nu da nici macar siguranta care o dadea universul etern. Totusi analizand aceste 2 teorii, una care evident gresita, universul etern, inclusiv si logica ei e gresita. Ar fi totusi absurd sa constatam ca universul e etern, si nu vorbesc in fizica ( big bang, legile termodinamicii ), ci chiar si in logica. Deci practic putem afirma fara niciun regret ca universul are inceput.

Timpul, ca si definitie clasica a inceput odata cu universul?
Presupun ca e absurda o astfel de afirmatia, in limitele actualei cunoasteri, practic tinde catre 0 in aceasta materie, oricum.... de inteles.

Din moment ce nu stim ce a provocat nasterea universului, ar fi absurd sa credem ca a avut timpul o nastere. Totusi ramanem la forma simpla. Ca idee, efectul e universul, cauza e de materie necunoscuta si din moment ce timpul nu a inceput odata cu universul, atunci exista un infinit de timp in fata cauzei propriu-zise, nu indentificam practic infinitul in Dumnezeu? Deci in timp, deci in mediul inconjurator, in tot ceea ce exista, si ce nu exista, inainte de conceperea universului, oricum as gandi, tot trebuie sa-l aprob pe batranul Einstein, bravo batrane, ai zis-o.

cris

Cu cat acumulam mai multe informatii despre univers reusim sa mai facem un pas spre adevar.Teoria big bangului este buna dar in ultimul timp au aparut date noi.Astfel am gasit entitatea care poate produce un BB si anume o gaura neagra ajunsa la o anumita masa.Tot odata am aflat ca materia este o stare speciala a radiatiilor de mare energie.Se banuieste ca BB-ul afecteaza doar o zona din univers,restul fiind format din radiatii si gauri negre foarte vechi.Cind toata materia si radiatia va fi absorbita de acestea iar se va asterne intunericul in aceasta zona de univers.Dar partea buna e ca undeva dupa un timp iar se va forma o masa critica si se va produce un BB.

ReVaNgEr

Citat din: cris din Ianuarie 02, 2009, 11:44:15 AM
Cu cat acumulam mai multe informatii despre univers reusim sa mai facem un pas spre adevar.Teoria big bangului este buna dar in ultimul timp au aparut date noi.Astfel am gasit entitatea care poate produce un BB si anume o gaura neagra ajunsa la o anumita masa.Tot odata am aflat ca materia este o stare speciala a radiatiilor de mare energie.Se banuieste ca BB-ul afecteaza doar o zona din univers,restul fiind format din radiatii si gauri negre foarte vechi.Cind toata materia si radiatia va fi absorbita de acestea iar se va asterne intunericul in aceasta zona de univers.Dar partea buna e ca undeva dupa un timp iar se va forma o masa critica si se va produce un BB.
In marea lor parte sunt presupuneri fara nicio siguranta indelungata.

Totusi ne-ai putea bucura cu un link, sa nu ramanem si noi cu ochii "beliti" aiurea la micile tale propozitii fara prea multa siguranta logica, si practica.


ReVaNgEr

Citat din: cris din Ianuarie 02, 2009, 08:26:27 PM
http://www.world-science.net/othernews/080923_wmap

Nu stiu ce sa zic, din start m-am aratat nedornic de teori gen universuri ciclice, paralele, corespondente, etc. In fapt, asta zici, la baza universului stand o gaura neagra, la urmatorul tot asa. Totusi vorbesti de un univers mama? Asta am presupune practic. Care ar fi natura lui logica? Si fizica?

p.s.
Poti explica un pic si cum sta treaba cu gaura neagra? Mie totusi treaba asta, cu gaura neagra, nu suna pur stiintific, mai e de cercetat. Suna totusi mai mult sf.  Recunosc, imi place mai mult radiatia Hawking, cui nu?

Adi

Datele noi experimentale apar mereu, este drept, dar toate sunt in acord cu teoria big bang-ului. Cu  ocazia anului international al astronomiei, 2009, echipa StiintaAzi.ro a tradus si va publica intr-o brosura "Universul pe intelesul tuturor" scris de experimentul WMAP de la NASA (link in engleza aici). Daca vreti sa intelegeti cu adevarat Big Bang-ul, vedeti acest document. Caci nu este adevarat ca teoria Big Bang-ului nu poate fi inteleasa de publicul larg.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ReVaNgEr

Citat din: Adi din Ianuarie 03, 2009, 12:37:30 AM
Datele noi experimentale apar mereu, este drept, dar toate sunt in acord cu teoria big bang-ului. Cu  ocazia anului international al astronomiei, 2009, echipa StiintaAzi.ro a tradus si va publica intr-o brosura "Universul pe intelesul tuturor" scris de experimentul WMAP de la NASA (link in engleza aici). Daca vreti sa intelegeti cu adevarat Big Bang-ul, vedeti acest document. Caci nu este adevarat ca teoria Big Bang-ului nu poate fi inteleasa de publicul larg.


Mie mi se pare ca teoria BB e de tip:elementara.

Adi

Ce intelegi prin teorie elementara? Caci elementar este un lucru bun, cu cat e mai simpla conceptual, cu atat o teorie e mai puternica. Si teoria BB este intr-adevar simpla conceptual: Universul este ca un balon care se umfa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ReVaNgEr

Citat din: Adi din Ianuarie 03, 2009, 06:01:03 PM
Ce intelegi prin teorie elementara? Caci elementar este un lucru bun, cu cat e mai simpla conceptual, cu atat o teorie e mai puternica. Si teoria BB este intr-adevar simpla conceptual: Universul este ca un balon care se umfa.
Da dar am o oarecare slabiciune pentru aceasta teorie. Cu cat trece timpul mai mult lasa tot mai multe goluri insa totusi deocamdata e cea mai buna dpdv stiintific si logic.