Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#11
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 16, 2024, 09:40:10 PM
Minciuni bre nu mai crede in povesti.

Nimeni nu îți dă bani asa gratis ca ai rezolvat ceva care încă ba nici o aplicațiile nu are

Am postat și scris emailuri cu rezolvare ( nu Goldbach) și nimic nu au răspuns.

Depinde cui , poate între ai lor da.

Numai Ia vezi ce recunostinta am mai văzut numai sa privim la Eficienta Energiei... ;D
Acolo aplicațiile in practica care chiar milioane de dolari economii face și mediu curat.

Hai gata trebu de finisterre cu vorbarai mai ales pe acest subiect cu titlul nepotrevit

#12
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 16, 2024, 12:25:38 PM
Apropo de Legendre cred ca si aici am publicat un articol in care iau aparara lui Legendre in ceea ce priveste pretentia lui in lgatura cu Postulatul paralelei...
Ps Poate cu Goldbach merita sa te ostenesti caci ca si la programul de sah versus computer si aici e  un premiu de 1 milion de dolari celui care rezolva conjectura dar pana acum se pare ca nimeni nu l-a revendicat   :)
#13
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 16, 2024, 11:08:22 AM
Ordinea puterii  conjecturii din familia Gap este aceasta:
 Legendre, Brocard,  .... , Florin Smarandache,  Dorin Andrica, Cramer,  Firoozbakht.

Conjectura Cramer eu nu o înțeleg din cauza unor notații Big O , dar verificarea care e mai tare e posibil luând rezultatul făcut de alții.

Marea eroare care mulți considera ca fiind o generalizare conjectura lui Smarandache a conjecturii Andrica.
Conjectura Smarandache este puțin inferioara ca putere fata de conjectura Andrica în ceea ce privește determinarea puterii de precizie aproximativa  a Gapurilor.

Din alt punct de vedere conjectura Smarandache la exponentul cela da , da parca o generalizare, însă este absolut inutil...

Extrem de simplu se demonstrează superioritatea conjecturii Andrica fata de Smarandache din punct de vedere a determinării Gapurilor aproximative.

Eu sunt primul care lea rezolvat cu mult timp în urma.

 Conjectura Collatz la fel simplu se demonstrează,  doar ca acolo este asa o exprimare data de mine : pentru anumit număr de forma ...( nu va îl  zic ca ar însemna pe tava va dau demonstratia) ce tinde la infinit v-a exista un număr infinit de iteratii asa încât aplicând algoritmul Collatz numărul cade în 1.
Celelalte numere după iteratii finite cad în 1

Conjectura Goldbach,  și nr conjectura Gemene ( și altele cu  gapul 2k) le am la mine în bucatarie, primul din cite înțeleg eu sunt care lea găsit demonstratia asta ce privește cu teoria nr. Prime

@ Moderatorii am făcut varza din subiect, ștergeți ultimele mesage
#14
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 15, 2024, 07:19:57 PM
Nu draga, dar - drac  ;D

NU  am spus corect, dar despre romani absolut deloc nimic rău nu am vrut sa spun.

Lucrările cu Eficienta Energiei am expediat la companii sau reviste internaționale nici una nu romana, bai cum bai sa fie asa indiferenți. ?

Soluția la multe probleme grave , nimic brei asa și este practic cum a fost.

Fiecare cazan pe timpul perioadei reci imense cantități de combustibil le arde fără folos, milioane sau miliard de case mii de zile anuale reci .

Conjectura lui .. cea mai simpla Conjectura din familia de acest tip de conjecturi,  ba se poate rezolva în 2 metode,  breeei înțelegi tu sau nu parese zeci de adrese am expediat cu soluția, doar un profesor ceva italian a spus da e adevărat și interesat cit de simplu.

Restul nimeni nimic nu au spus , fie ca e greșit sau ca e corect, robiți mai nu oameni.

Nu crede ca de romani am spus, în general și nu corect am spus eu singur nu pot a socoti.

La electricitate nimic nu știu, la o sumedenie de domenii la fel nimic nu stiu

Medvedev e slab la minte îl conduc de-aceea și a fost pus, dacă are vreo părere e inspirata de la alții.

La ce  rau zic asa oameni nici o atentie nu se merita
#15
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 15, 2024, 02:55:18 PM
Mai draga, vad ca nu pricepi nimic din ce spun eu. Ramai cu obsesiile tale
#16
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 15, 2024, 02:24:47 PM
Medvedev : ,,Românii, după cum se știe, nu sunt o națiune, ci un un mod de viață. Părea că nu ne mai poate surprinde nimic. Liderii europeni - idioți, slabi, nimicuri. Dar nu, ne-au dat un motiv din nou. Vor să returneze aurul României",
#17
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 15, 2024, 01:23:33 PM
Iarăși eroare de logica faci.

Dacă demonstrezi conjectura lui Goldbach NU însemna că gasesi o regula de distribuție a nr prime, sau termenul general sau cum ii mai spui.

Acestea is pseudostiinte deale voastre 100% gresite.

Ex. 14= 11+3
    14= 7+7

Și care termen general vezi tu aici ?

Se considera Conjectura lui Riemann ca asa problema fundamentala a matematicii  nr prime o rezolva dacă se demonstrează, eu nu am înțeles-o și nu am studiat-o în scurt timp probabil nu va fi aceasta.

Oamenii din ziua de azi cam is prosti degrabă nu au să rezolve ipoteza Riemann,  asa vad eu convins garantat pe min 10 ani.

Da is prosti tare, lucruri elementare nu au putut pina azi sa le rezolve, exemplu vezi Eficienta Energiei.  Pe tava le dai răspunsul și nu îl vad
#18
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 15, 2024, 09:56:22 AM
Nu cred ca ai demonstrat Goldbach dar cine o face este dupa mine chiar <b>.maret</b>!
Cine face asa ceva este ca si cum ar gasi <b>termenul general al numerelor prime</b> ceeace dupa mine este imposibil! pntruca al m+1 numar prim(n al n-ulea numar natural, n-m>1 pentru n>.2) nu-l pot afla decat daca facem mai intai verificari pentru primele m numere prime .
Adica pentru m = 5 daca 7 este prim atunci urmaza 8 care desigur este par si se verifica divizibilitatea cu un numar diferit de 1 si 9 a lui 9 urmand 10 numar par si se verifica apoi divizibilitata numai cu el insusi si cu 1 a lui 11 adca 11 este prim :). Samd pntru orice m :)
#19
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 14, 2024, 08:39:00 PM
- Nu ai înțeles, Eroare de Logica repetata ca la colegul tau daunazi iam zis, motoarele strict vorbind nu produc energie ci o transforma din o forma în alta.

- Alta Eroare de Logica,  sens nu are sau e incompleta expunerea ta cu al 6 " principiu" Daca motorul se afla in vacum iar altul se afla in un mediu cu presiune ridicata , spre exemplu motorul nu va fi econom in unul fin cele doua medii conform principiului presiunii. Depinde la ce te referi, Ei mai pe scurt pseudostiinta dea voastra care 1000 % gresita.

6 princii eu am expus la ultimul al 6 lea din cauza neștiinței mele în electromagnetica, nu știu în spatele statorului dacă apare mult și dens cimp electromagnetic. Dacă da atunci e un frumos principiu care ar aduce multă economii la motoarele electrice foarte importante azi.
Se poate de verificat și experimental dacă cu cartea rău stau, dar în mocirlă nu îmi arde de stiinta

- Alta eroare , nu ai priceput încă, eu nu fac NIMIC,  îmi pare rău că am descris și găsit lucruri frumoase si mult am cautat si scris ,  dar indiferenta totala din partea celor ce pot face ceva , asta uimitor asa oameni ( mai degrabă roboti )

- Cu palavrageala voastră am găsit ceva  zilele astea la Conjectura Florin Smarandache. Am găsit calea de rezolvare.
Sa stau vreo ora o sa spun cu demonstrații care e mai tare conjectura Firoozbakht sau Smarandache ( fiind mai tare si mai generala ca conjectura Dorin Andrica). La multe conjecturi din familia aceasta algoritmul de rezolvare e aproape asemănător.

Eu primul le-am rezolvat.

La fel eu primul am găsit algoritmul de rezolvare a conjecturii nr gemene, gapul 4, 6,... ( practic rezolat eu primul )

Și eu primul am găsit algoritmul și rezolvarea conjecturii Goldbach

Eeei sa am cui spune si folos sa fie, asa e timp pierdut în zadar

Aiurea

#20
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 14, 2024, 01:43:16 PM
@ Qwerty,
Asa cum am spus, ca ma uit si m-am uitat la lucrarea ta in domeniul energiei dar in conxiune cu motoarle car produc sau consuma energie.
a) In prima parte la chstiuni generale adica de nivelul principiilor iti mai sugerez un princiiu sa zicem nr 6 si anume:
<b>Implementarea unor tipuri de motoare specifice are sens în funcție de condițiile și mediul în care funcționează motorul</b>. (nota mea: asta ar fi un principiu de concordanta contextuala )
b) Mai departe intri in detalii tehnice care se refera  la motororul Stirling eu nepricepand bine nici-un motor mecaanic sau electric si cu atat mai mult asta  de care nici nu auzisem pana acum dar am gasit ca s-a discutat de el si pe aici :
Motorul lui Stirling, forum.scientia.ro
Motorul Stirling - Descoperă www.descopera.org
Motorul Stirling - Wikipedia  ro.wikipedia.org
https://ro.wikipedia.org/wiki/Motorul_Stirling
 si inca:
Centrala care nu se opreşte niciodată  forum.scientia.ro

Numai bine si succes in ce faci!