Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimente

Creat de chimistaanca, Ianuarie 07, 2009, 07:58:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

1Q-D3XT3R


chimistul

CitatDaca e se ne legam de detalii, crezi ca toate reactiile nucleare sant de ordinul I?. Cred ca te referi la fisiunea nucleara. Fuziunea nu e de ordinu II? Dar absortia de neutroni sau de particule alfa?

Mircea aici este sectiunea chimie. Radioactivitatea naturala fiind "naturala" reactiile de descompunere nucleara sau fisiune sunt reactii de ordinul I pt ca din A -----------> B + C . Sper ca ne-am inteles.

mircea_p

Nu era vorba de "radioactivitate naturala" ci de "reactii nucleare".
Deci "naturalitatea" si "radioactivitatea" nici nu erau mentionate in postul la care ma refeream.
Iar fuziunea nucleara e si ea foarte naturala. Doar nu vrei sa zici ca Soarele e artificial?
Oricum era doar o precizare de termeni. Din punct de vedere al fizicii, chiar daca e post de chimie.

radhoo

Citat din: chimistul din Iulie 20, 2009, 04:51:46 PM
CitatVolumul mare de gaze rezultat intr-un timp foarte scurt determina explozia .

Pai da ca e reactie de ordinul I descompunerea azotatului de amoniu. Ca si reactiile nucleare.  Da eu nu cred ca e explozie. Mai degraba deflagratie. Detonatie in nici un caz. Pt detalii Enciclopedia de Chimie a d-nei Academician Dr. Elena Ceausescu la liteara E. Explozibili. Dupa Echilibrul chimic si Extractii. Poate va luminati putin.
n-am inteles ce vrei sa spui, desi banuiesc ca glumesti  (nucleare, explozie, deflagratie, detonatie :D )

spre deosebire de praful de pusca clasic, in care sulful/carbunele sunt oxidati de oxigenul produs de agentul de oxidare: azotat sau clorat de potasiu, rezultant o ardere rapida cu multe gaze, dar si cu compusi solizi: clorura de potasiu, sulfura de potasiu, etc,

anfo este un exploziv superior, care se descompune complet si foarte repede in gaze.

este o explozie, si inca una foarte puternica:
16kg anfo: http://www.youtube.com/watch?v=u2m-ptUHWms
20kg anfo: http://www.youtube.com/watch?v=qHFEgrYlJB8&NR=1

cateva din inconveniente (1Q-D3XT3R , poate gasesti cauza nefunctionarii)
-anfo necesita un trotil pentru detonare: capsa, petarda, etc
-nu se preteaza detonari a unor cantitati mici, de regula anfo-ul trebuie sa fie in cantitati suficiente (o galeata de 10kg plina).
-azotatul de amoniu trebuie sa fie uscat

problema e ca la 10kg, nu mai putem vorbi de experimentare.



chimistul

Salut!

Citatanfo este un exploziv superior, care se descompune complet si foarte repede in gaze

Cat de repede? Repede repede sau numai repede? :'(

CitatBanuiesc ca in limbajul de specialitate din chimie se face diferenta intre explozie, deflagratie, detonatie.
In limbajul comun sant sinonime.

In limbaj comun nu sunt sinonime deloc. Dex:


CitatEXPLÓZI//E ~i f. 1) Reacție fizico-chimică produsă brusc și violent prin descompunerea unei substanțe explozive sau prin expansiunea unui gaz, însoțită de o bubuitură puternică.

CitatDETONÁŢIE s.f. 1. Zgomot produs de o explozie; detunătură. 2. Ardere a unei substanţe care se petrece rapid într-un spaţiu închis, fiind însoţită de o dezvoltare aproape instantanee de gaze şi de un zgomot caracteristic.

CitatDEFLAGRÁŢIE, deflagraţii, s.f. Ardere explozivă a unui corp (cu flacără sau cu scântei), care se propagă cu viteză relativ mică.


Prin urmare intre detonatie si deflagratie avem ca si criteriu de separare VITEZA DE REACTIE

radhoo

Citat din: chimistul din Februarie 02, 2010, 11:03:33 PM
CitatBanuiesc ca in limbajul de specialitate din chimie se face diferenta intre explozie, deflagratie, detonatie.
In limbajul comun sant sinonime.
In limbaj comun nu sunt sinonime deloc. Dex:

In ce priveste explozibilii ne intereseaza prea putin Lb.si lit.Romana, ce conteaza sunt urmatoarele:
1- viteza de expandare, si aici avem cele 2 tipuri mentionate mai sus:
    1.1 explozibili superiori: depasesc viteza sunetului (TNT, nitroglicerina, acid picric, anfo, RDX, etc). Viteza de explozie e de ordinul miilor de metri pe secunda.
    1.2 explozibili inferiori: in materialul explozibil descompunerea se propaga cu o viteza inferioara vitezei sunetului. de regula sunt amestecuri de 2 substante: un oxidant puternic si o substanta combustibila eg (KN03 + S, KCl03 + S, KCl03 + Al). Se pot folosi pentru propulsie.
2- sensibilitate - usurinta cu care reactia exploziva este initiata. avem:
    1.1 explozibili primari: o cantitate mica de caldura sau o presiune redusa le determina explozia
    1.2 explozibili secundari: sunt rezisitenti la soc mecanic sau termic.
De regula o bomba contine un explozibil superior secundar cu rolul de distrugere principal, si un detonator/trotil care nu e altceva decat un explozibil primar (ex: o capsa).
Vezi ce discutam mai sus de Anfo.

Alte proprietati de interes sunt:
-stabilitate:  (in primul razboi mondial s-a folosit acidul picric in obuze, care in timp prin corodare a format picrati metalici, extrem de  sensibili la soc mecanic, obuzele explodau si la transportare daca erau prea vechi!!!)
-brizanta: timpul necesar xplozibilului ca sa atinga maximul de presiune (nu orice explozibil poate fi folosit intr-o grenada, unde metalul trebuie rupt in schije nu doar crapat in doua).
-rezistenta la apa: multe chimicale sunt higroscopice, caracteristica care pot limita utilizarea explozibilului intr-un mediu umed, etc
-toxicitate: fulminatul de mercur va produce compusi de reactie toxici: nu vei putea darama un perete intr-o mina cu un explozibil toxic, pentru ca ventilatia e problematica
-compozitia chimica: amestec sau compus pur (praful de pusca Vs. nitroglicerina)

In concluzie, ANFO este un explozibil superior, secundar, stabil.

chimistul

Salut!

Si eu pot cita din "Enciclopedia de chimie" - Elena Ceausescu la litera E unde sunt dedicate cateva pagini mari si late subiectului "Explozibili" imediat inainte de "extractii"

PS. Cred ca aici e problema principala! Toti stiu sa dea citate savante de pe google dar nu sa faca o judecata pe baza cunostintelor acumulate!

radhoo

Citat din: chimistul din Februarie 08, 2010, 08:35:00 PM
PS. Cred ca aici e problema principala! Toti stiu sa dea citate savante de pe google dar nu sa faca o judecata pe baza cunostintelor acumulate!
nu stiu ce vrei sa spui cu chestia de mai sus.

daca prin acei "toti" cu citate savante te referi la mine, sunt mirat de ostilitatea ta gratuita, dar tin sa iti spun ca am vorbit din experienta, si cred ca practica ne invata destul de multe lucruri care nu sunt accesibile celor care doar miros cartile. in ce priveste teoria au fost cateva olimpiade la care am luat locuri bunicele cu ani in urma.. din pasiune.

Citat din: chimistulPoate va luminati putin.
cam pretentioasa atitudinea...