Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#41
Discuţii pe diverse teme / Re: Epigrame
Ultimul mesaj de calahan - Martie 10, 2024, 01:14:55 PM
A.Mot-old
Ce parere ai dumneata asupra teoriei care sustine ca in vid nu functioneaza mecanismul undelor si ca in vid  nu este nicio vibratie ci numai translatie?
#42
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de calahan - Martie 10, 2024, 01:10:08 PM
Dl. Qwerty
Ce parere aveti asupra teoriei identitatii dimensionale masa-sarcina?
#43
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 10, 2024, 11:03:44 AM
Da brei o sa public aici nici nu știu cine ești și 90% nu o sa înțelegi

Ca sa o fac ușor inteligibila îmi trebuie timp o saptamina -doua sa stau la calculator și sa scriu.

Și cine o sa îmi dea premiul ? Tu ?

Taci și nu mai spune la nimeni. Cite lucruri noi am găsit și au văzut ca e corect ( ma refer la alte organizatii nu de la acest forum) dar nimeni niciodată măcar un cuvint nu au spus măcar- da asa este corect

Taci nu mai spune la nimeni despre premii și recunoașteri. Ca sa dai la o revista serioasa la editat o lucrare care apoi o accepta sau nu trebuie sa dai citeva mii de euro din start.

Eu timpul meu am irosit fără folos, după aceasta sa mai dau mii de euro - pentru ce ?????

Conjectura Legendre,  .....Dorin Andrica,Smarandache,   Firoozbakht ( cea mai tare conjectura din aceasta familie de conjecturi)   eu primul am rezolvat cu ani în urma ( toate aceasta familie de conjecturi se rezolva cam la fel si trebuiesa ai o chee).

Eu primul am găsit soluția.

Și ce dacă am spus în dreapta și stinga, liniște mortala și dezinteres total.

Cred ca nu ești apropiat de cercetare  , mai bine nu mai scriu sa stau aiurea sa pierd timpul, am greșit ca am intrat pe forum.

Time de astea cu Teoria Conspirației,...is mai simple cine vrea le discuta sa treacă timpul

Hai success
#44
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 10, 2024, 10:37:13 AM
Eheei :Discuta cu oricine de pe aici Conjetura Goldbach. Daca ai o demostratie prezint-o si poate iei aci in Matematica premiul echivalnt cu Nobelul :)
In rest poate te abtii de la acest orgoliu  de nimc justificat.sau daca este justificat (tot pacat ramane) prezinta acoperirile respctive.
#45
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de Qwerty - Martie 09, 2024, 11:13:30 PM
A fost timp în urmă cind și eu am avut discuții cu dl. Electron.

Apoi am înțeles ca la unel întrebări din fizica Electron a răspuns corect dar eu am insistent nu prea frumos ca concluziile mele sunt corecte.

Electron a spus nu odată ca acest forum el dorea sa îl facă pentru popularizarea adevaratei științe.

Înțelegi,  dacă știi care e diferența dintre "stiinte" ca Teoria Pământului Plat si știința adevărată. Dacă nu ai făcut niciodată în viata știința adevărată atunci e chin si necaz de discutat.

Cit timp și energie a pierdut Electron numai pe asa subiecte ca Moara Gravitaționala a lui Ioan Sabau sau cu Teoria Pământului Plat, acei utilizatori făceau varza din forum,  dar totus a trebuit fugăriți ei îndată.

La mine personal au fost și cazuri cind mi se făceau replici cam tăioase asa datorita faptului modului meu arhaic de scriere, dar eu am avut dreptate exemplu cu noile concepte de economisire a energiei,  hiperoperatiile și altele.

Nu umblați cu prostii ca știința oficiala din ziua de azi e falsa și voi împreună cu Tesla și alții aveți știința neoficiala care e cea mai adevărată.

Exista și cazuri cind sunt intradevar descoperiri noi adevărate,  dar din cauza mocirlei niciodată lumina nu vad aceste realizări,  aici nus cum sa ma exprim cind cineva vede și înțelege dar rămâne indiferent total la noile realizări care apoi risca sa rămână nestiute pună altul le va descoperi din vreo tara dezvoltata.

Dar , încăodata cum eu am înțeles acest forum nu se ocupa cu cercetări și noi realizări ci cu popularizarea științei actuale în special la elevi.

Cine e interesat eu am interesante realizări sigure 1000% nici nu am nevoie de nici un editor în mate ( nu mai consider cele frumoase în info și fizica):
- metoda de găsire a asimptotelor mai bune ca cele de azi lui PI( x) , Gamma( x),... se pot proxima cam poate și la infinit asa ca asimptotele devin însuși aceste funcții nu deplin cunoscute
- găsirea Prime Gaps
- Calculul conject Legendre,  Brocard,.., Andrica,  Firoozbakht
! Conjecturile Legendre,  Brocard  si încă unele se pot rezolva încă prin o metodă fără a apela la distanta maxima între 2 nr prime succesive
- calculul conj Goldbach- aici nu mai trebuie explicații, sute de ani mai a trecut conjectura aceasta prin cei mai mari matematicieni și nimic nu au făcut. Ea relativ simplu se poate demonstra,  ce e drept cu multe roade luate din urma muncii multor matematicieni
- numere complexe
- Ecuații funcționale
- Nu am studiat, dar am realizări independente ca la geometriile eliptice azi nu are mecanisme bune știința oficiala, ba chiar percepere corecta la nivel slab. Mai târziu și la cele hiperbolice o sa ma gândesc pina ce acele nu le înțeleg deplin.
La fel în multe alte ramuri foarte prost și anevoios știința de azi lucreaza. Deseori foarte primitiv. Exista alte percepții mult mai corecte

Astea nici vorbă sa le discuta cu Atanasu sau Eugen 7 sau cu adepții Pământului Plat sau Moara Gravitaționala,  chir și specialiști care intradevar cunosc mate și acolo nu vreau sa îmi irosesc timpul în zadar.
Da e banal uneori din ce cauza multe lucruri relativ simple nu sau rezolvat pina azi.
Asta nu înseamnă că dau apa la moara pentru cei cu Teoria Conspirației

#46
Discuţii pe diverse teme / Re: Dreptul la replica
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 09, 2024, 07:59:33 PM
In apararea si dedicata lui Eugen7 daca ne mai vede
Desigur ca in anul 2017 cand a avut loc la Academie simpozionule car am dat azi  pe care o postez pentru voi Electron era inca pe aici dar dupa ce il izgonise in mod murdar pe un bun contributor la acst forum numai pentruca  il domina si cultural si siintific si informational si ma refer la Eugen7 . A mai izgoit si pe altii dar pe mine nu a reusit plecand el pana la urma (sper sa fie sanaos si voinic, Doamne ajuta!)
Simpozionul Crifst _Academia Romana:  Dialogul știință-religie/religie-știință
http://noema.crifst.ro/index.php/ro/evenimente?id=68
#48
De stiut:
https://www.scientia.ro/blogurile-scientia/blog-catalina-curceanu/9072-fizicienii-au-reusit-masurarea-gravitatiei-la-scara-cuantica.html
...Într-un articol recent publicat în revista Science Advances, sunt prezentate rezultatele unei măsurători a forței de atracție gravitaționale la scară microscopică; practic, o forță de atracție gravitațională de doar 30 de attonewtoni (10-18 N). Acest rezultat este important, deoarece ne duce un pas înainte spre studiul unui posibil regim cuantic al gravitației...
#49
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Martie 08, 2024, 09:59:48 AM
Test pentru Scientia
#50
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de Scientia - Martie 07, 2024, 08:45:33 PM
In urma unei actualizari recente a aparut o problema software, fiind generate mesaje de eroare la fiecare incercare de postare.
In consecinta, nicio postare noua nu a fost acceptata spre publicare in ultimele 2 saptamani pe forum.

Credem ca am remediat neajunsul, ne cerem asadar scuze pentru neplacerile provocate si va invitam sa incercati din nou!