Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre Materie

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 30, 2008, 01:30:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calahan

Dl Virgil
Dl CAdi a pus niste intrebari pertinente.
CitatCine produce miscarea ? Ce anume sta in spatele miscarii ?
Se vede ca astea sunt intrebari esentiale in fizica, care cer un raspuns rational. Eu am tot cautat sa raspund la intrebarile astea. Si am spus
ca miscarea sau translatia substantei si a particulelor este produsa de presiunea dinamica a spatiului asupra structurilor dinamice. Presiune care apare din interactiunea structurilor dinamice cu spatiul fizic, materializat de materia inponderala, sediul si suportul miscarii,

calahan

#226
Dl Virgil
Vad ca nu mai raspunzi la mesajele mele. Am sperat ca ai avut timp sa studiezi articolul in care incercam sa explic circulatia materiei
inponderale prin structura dinamica a nucleonului. Ca sa imi spui daca este vreo gresala in acele rationamente. Acum m-am gandit ca ar fi trebuit sa dau si link-ul care duce la articolul cu structura dinamica ipotetica a nucleonului. Este o contradictie intre parerile noastre. Fiindca dumneata sustii ca gravificul ar fi un fenomen (proces) ondulator, adica discontinuu, produs de nu stiu ce vibratie a spatiului. In timp ce eu sustin ca gravificul este derivat din campul electric al nucleonilor si este un efect hidrodinamic continuu, produs de circulatia centripeta, de viteza mica, a materiei inponderale, inspre substanta, inspre masa corpurilor. Si am argumentat aceste idei cu matematica elementara. Fiindca spuneai undeva ca postez doar idei fara argumentare. Dar dumneata cum argumentezi modelul gravitational imaginat de dumneata?. Cum explici ca apare depresiunea din spatiu, care face atractia maselor?