Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conferintele Pamantului Plat ajung si in Romania

Creat de Electron, Octombrie 09, 2019, 10:55:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Din nou de ale pamantului plat sau poate pamantul platitudinilor?
https://www.hotnews.ro/stiri-international-23679947-video-american-murit-incercand-demonstreze-pamantul-este-plat.htm
Dumnezu sa-l ierte dar si prostia fiind pacat capital(Mahatma Buda) este mortala ! :)

atanasu

#46
Sunt cred in situatia sa reinviu acest fir pe care nu am avut decat cateva postari necontrazise de nimeni si care fiind deschis de electron aici, nu ca sa critice o paradigma curenta ci sa anunte ca cei care critica chiar si afirmatia ca pamantul este un corp spatial si nu unul plan, prind din nou forte si ca una din cele mai evidente teorii azi pseudostiintifice cum ar fi si ipoteza ptolemeica daca ar mai sutine-o cineva care domina de secole astronomia stiintifica din epoca in care insa stiinta nu-si intrase in toate drepturile ei de azi, este Teoria pamantului plat care cum vad de la Electron care face anuntul cu care introduce firul, ca se intorc unii azi, teoria poate cea mai evident pseudostiintifica care nici pe vreme lui Columb si Magelan nu se mai sustinea si despre care chiar si grecii vorbeau cu multe rezerve.
Asadar Electron a simtit nevoia sa o introduca pe invers aici ca exemplu de aberatie maxima si bine a facut si doresc si eu sa contribui la disutia despre pseudostiinta desi am mai spus cate ceva si pe alte fiire deschise de mine au de altii si va invit sa urmariti o emisiune interesanta emisiune ce urmeaza, ca sa vedeti cum discuta problema niste oameni de stiinta atestati si nu doar un Cristian Roman care critica pseudostiinta dar uneori nu prea stie care este stiinta si care este pseudostiinta.
Asadar linkul este: https://www.facebook.com/watch/live/?v=894335017989280&ref=watch_permalink

atanasu


calahan

Atanasu

Cand se spune ca lumina este unda e-m care se propaga fara sa existe un mediu de propagare, nu ti se pare ca este pseudostiinta? Dar cand spune ca campul e-m este o forma de existenta a materiei si cand spune ca unda e-m este o oscilatie a campurilor electric si magnetic in care nu vibreaza niciun punct material al mediului e-m, nu ti se pare a fi tot o forma de pseudostiinta?.

princehansolo

Pentru cei incrancenati sa demonstreze ca ei au dreptate (pamant plat sau nu), scriu mai jos un banc cu blonde (nu vreau sa insult blondele, dar asa-i bancul :) ):

Doua blonde povestesc:
- Mai fato, ce-i mai aproape? Londra sau luna?
- Mai fato, proasta mai esti... Tu poti vedea Londra de la fereastra? Clar ca luna este mai aproape.
Toate-s vechi și noi sunt toate