Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alt argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina

Creat de calahan, Iunie 24, 2021, 10:50:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 15, 2023, 11:03:18 AM
1)Iarasi nu mai gasesti? Cine nu are rusine are el un nume?
2) Multumesc Virgil, am inteles, iti este de folos acest dans in care ati vrea sa va furati unul pe celalalt dar poate ca ma insel si  oricum nu ma mai implic ca de fapt nici nu sunt problemele mele desi am crezut ca pot ajuta, dar nu e cazul.
Eu nu sunt suparat pentru ca nu am motive, si nici tu nu ai motive. Fiecare intelege lumea in felul lui , si are impresia ca detine adevarul absolut. Eu cred ca detin doar o farama de adevar, dar nu intalnesc oameni dornici sa-l afle.

atanasu

Pai fiindca nici nu prea  sunt nici nu prea poti sa-i intalnesti. :)

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 15, 2023, 09:08:12 PM
Pai fiindca nici nu prea  sunt nici nu prea poti sa-i intalnesti. :)
Toti cauta unificarea electromagnetismului cu gravitatia, iar ceia ce am facut eu este acelasi lucru folosind un aparat matematic foarte simplu. Desigur teoria poate fi perfectionata dar drumul este acelasi.

atanasu

#273
Consideri ca ai facut aceasta unificare in cartea(eu o numesc carte) pe care i-am trimis-o acelui domn X, ca nu i-am atras atentia la asa ceva? Si daca nu, unde?

Virgil

#274
Citat din: atanasu din Ianuarie 16, 2023, 09:14:58 AM
Consideri ca ai facut aceasta unificare in cartea(eu o numesc carte) pe care i-am trimis-o acelui domn X, ca nu i-am atras atentia la asa ceva? Si daca nu, unde?
Nu nu am scris nimic despre unificare pentru ca erau pretentii prea mari din partea mea. Dar sunt peste 20 de relatii de similitudine intre micro si macrocosmos care in mod indirect face aceasta legatura intre cele doua teorii. este drept ca eu au facut cuantificarea sistemului solar si a sistemelor de sateliti ai planetelor mari, insa nu am putut elabora o ecuatie a lui Schrodinger valabila si pentru macrocosmos desi cred ca s-ar putea face, dar totul trebuie sa rezulte dintr-o teorie aprofundata.
Iti trimit linkul relatiilor de similitudine, care insa poate fi inteles rasfoind putin si lucrarea;

https://drive.google.com/file/d/1NMrsgDkcQxr_HI56On0WUG5G28hcdSKn/view?usp=share_link

atanasu

Ii voi trimite linkul si lui X copiind ce ai scris  si cmoentnd spunand ai fost prea modest si ca de fapt ai o rvendicare  prin textul tau siVoi si asa:
Amicul mu internaut al caui text intitulat xxxx si pe care vi l-am trimis anul trecut  mi-acerut sa va trimit is acest PS considerand a anul trecut a fost prea modest :

"Toti cauta unificarea electromagnetismului cu gravitatia, iar ceia ce am facut eu este acelasi lucru folosind un aparat matematic foarte simplu. Desigur teoria poate fi perfectionata dar drumul este acelasi.
In carte nu am scris nimic despre unificare pentru ca consideram a poate erau pretentii prea mari din partea mea. Dar sunt peste 20 de relatii de similitudine intre micro si macrocosmos care in mod indirect fac aceasta legatura intre cele doua teorii. Este drept ca eu au facut uantificarea sistemului stealr si al sistemelor de sateliti ai planetelor mari, insa nu am putut elabora o ecuatie a lui Schrodinger valabila si pentru macrocosmos desi cred ca s-ar putea face, dar totul trebuie sa rezulte dintr-o teorie aprofundata.
Va trimit linkul relatiilor de similitudine, care insa poate fi inteles rasfoind putin si lucrarea deja trimisa multuminu-va pntru tentie si osteneala:

https://drive.google.com/file/d/1NMrsgDkcQxr_HI56On0WUG5G28hcdSKn/view?usp=share_link

Esti de acord?

calahan

Dl Virgil
Eu vad ca Academicus tot baga fitile, care nu inteleg ce vrea sa insemne. Vrea doar sa insemne ca a contribuit la dialog, fara sa fi postat macar o informatie de ordin dtiintific. Spune ca nu mai stie cum sa contribuie la aceasta discutie, care nu tine de preocuparile dumnealui. Ar fi foarte simplu sa il  intrebe pe acel savant cercetator, ce stie despre interactiunea radiatiilor dure, cu campul gravific al astrilor. Noi avem doar experimentul Pound-Rebka, in care se constata experimental, o interactiune a radiatiei dure, cu gravitationalul terestru. Si spune ca s-ar produce o modulatie de frecventa a fotonului gama emis de nucleul de fier. Cand fotonul gama merge vertical in sus s-ar produce o micsorare a frecventei si deci a energiei fotonului, asociata cu cresterea lungimii de unda a fotonului gama. La mersul fotonului gama pe verticala in jos, s-ar produce cresterea frecventei si energiei fotonului gama, emis de atomul de fier, asociata cu micsorarea lungimii de unda a fotonului. Eu personal nu cred in modulatia de frecventa a fotonului, in campul gravific terestru. Eu cred ca fiind prins in fluxul eteric de aspiratie, al planetei, fotonul gama capata o viteza mai mare cand merge vertical in jos si o viteza mai mica, cand merge vertical in sus. Si aceasta variatie a vitezei fotonului gama este interpretata ca variatie a frecventei fotonului gama. Dar in experimentul asta, nu se spune niciodata viteza cristalului cu atomii de fier, la care prin efect doppler se compenseaza variatia de frecventa fotonului in campul gravific terestru, astfel incat sa se produca rezonanta la care este absorbit fotonul de catre cristalul receptor. Asta ar fi iar o intrebare pe care Academicus ar putea sa o puna d-lui savant cercetator. Sa ne spuna care este viteza cristalului receptor, la care se compenseaza, prin efect doppler variatia de frecventa a fotonului gama, in campul gravific terestru.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 16, 2023, 11:04:03 AM
Ii voi trimite linkul si lui X copiind ce ai scris  si cmoentnd spunand ai fost prea modest si ca de fapt ai o rvendicare  prin textul tau siVoi si asa:
Amicul mu internaut al caui text intitulat xxxx si pe care vi l-am trimis anul trecut  mi-acerut sa va trimit is acest PS considerand a anul trecut a fost prea modest :

"Toti cauta unificarea electromagnetismului cu gravitatia, iar ceia ce am facut eu este acelasi lucru folosind un aparat matematic foarte simplu. Desigur teoria poate fi perfectionata dar drumul este acelasi.
In carte nu am scris nimic despre unificare pentru ca consideram a poate erau pretentii prea mari din partea mea. Dar sunt peste 20 de relatii de similitudine intre micro si macrocosmos care in mod indirect fac aceasta legatura intre cele doua teorii. Este drept ca eu au facut uantificarea sistemului stealr si al sistemelor de sateliti ai planetelor mari, insa nu am putut elabora o ecuatie a lui Schrodinger valabila si pentru macrocosmos desi cred ca s-ar putea face, dar totul trebuie sa rezulte dintr-o teorie aprofundata.
Va trimit linkul relatiilor de similitudine, care insa poate fi inteles rasfoind putin si lucrarea deja trimisa multuminu-va pntru tentie si osteneala:

https://drive.google.com/file/d/1NMrsgDkcQxr_HI56On0WUG5G28hcdSKn/view?usp=share_link

Esti de acord?
De acord sa-l trimiti pentru consultare, dar daca nu citeste lucrarea nu va intelege ce inseamna "masa corpului etalon", sau de unde l-am scos pe numarul Zmaxim, sau viteza minima, si multe alte valori.

atanasu

EVIDENT CA TREBUIE  SA FIE DOAR PENTRU CONSULTARE SI OPINIE CATRE TINE, DAR DACA VOR FI SI  ALTELE EU NU RASPUND DESI DACA TI-AR LUA O IDEIE ASTA AR FI CEA MAI BUNA DOVADA CA AI DREPTATE.:)
Scuze ptr majuscule dar eu nu ma uit pe ecran in timp ce tastez cu un dget aratatort si daca asa a picat asa o las si eu.
Maine ii trimit.

Virgil

Citat din: atanasu din Ianuarie 16, 2023, 06:21:14 PM
EVIDENT CA TREBUIE  SA FIE DOAR PENTRU CONSULTARE SI OPINIE CATRE TINE, DAR DACA VOR FI SI  ALTELE EU NU RASPUND DESI DACA TI-AR LUA O IDEIE ASTA AR FI CEA MAI BUNA DOVADA CA AI DREPTATE.:)
Scuze ptr majuscule dar eu nu ma uit pe ecran in timp ce tastez cu un dget aratatort si daca asa a picat asa o las si eu.
Maine ii trimit.
Nu stiu de ce nu il inviti sa intre pe forum, ca sa putem discuta in direct, ar fi mult mai usor de schimbat idei si eventuale clarificari.

atanasu

Am trimis textul propus si acceptat de tine desigur ca dpa ce am  corecatat niste marunte erori de scriere, dar este ultima oara cand ma implic in virtutea chiar a celor ce- i scriu dlui cercetator din partea mea:

"In continuarea unui text trimis dvs anul trecut, adaug o completare scrisa de acel coleg cunosccut de mine doar internautic si  care isi publica pe unul- doua situri stiintifice, ideile lui cred ca originale, ca sa vedeti si dvs niste aspecte care mie doar in calitate de amator intru ale fizicii mi se par interesante dar pe care dvs cred ca le puteti evalua mai exact si poate ca merita, eu considerand ca este un merit si cand descoperi ideile aluia si eventual il incurajezi, daca nu bate campii: "

In continuare succes pentru tine, eu consierand si sperand ca nu esti si tu un autor de pseudostiinta cum sunt ca ciupercile dupa ploaie dupa facilitatea oferita  de "ploaia" intenet.

PS Dl cercetator daca doreste avand cartea si articole separate(ca linkuri) te poat gasi el(poate sa ma si intrebe) daca doreste si contacta desemenea. Poate ca multi nu fac asta fiindu-le teama ca s-ar putea sa fie abordati de un "Calahan" care nu stie exact  cand si cum dar stie ce vrea sa afle si stoarce interlocutorii ca pe lamai.
O fi si el in serviciu comandat desi nu cred asta?

Virgil

#281
Multumesc Atanasu pentru buna intentie!
Sunt foarte multi care au facut analogia intre relatia lui Newton si cea a lui Coulomb si din cauza asta fizicienii sunt circumspecti si catalogheaza asta ca pseudostiinta. Insa eu abordez altfel situatia pentru ca am determinat constantele momentelor cinetice in mod teoretic folosind relatii de similitudine si apoi le-am confruntat cu momentele cinetice reale ale satelitilor planetelor mari si chiar pentru sistemul Pamant-Luna, si au rezultat aceleasi valori. Sigur teoria mea este destul de stufoasa si pare greoaie, de aceia nu multi se incumeta s-o citeasca pana la capat. Chiar aici pe forum cu foarte multi ani in urma cineva a citit-o si a fost si mi-a facut niste recomandari si i-a placut cum am tratat aceasta lucrare.
Cat priveste Calahan, el este un vechi cautator de idei interesante dar din punctul meu de vedere a abordat niste metode cu care eu cel putin nu sunt de acord. Nu am inteles de ce si-a luat pseudonimul de Calahan desi eu il cunosc de multi ani sub numele de Gheorghe Adrian. Banuiesc ca noi suntem de varsta inaintata cel putin eu sunt trecut de 75 de ani, si nu avem motive sa ne sicanam chiar daca nu suntem de acord uneori cu parerile celorlalti.

calahan

Dl Virgil
Dupa multe cautari am gasit teza aceea de doctorat, realizata de Dl inginer Sergiu Berian, in 2010 si postata pe -Academia edu-. La pagina 30 imi pare ca este dat modelul fotonului, cam asa cum il imaginezi dumneata, ca un zvac, compus dintro singura unda. In conceptia mea fotonul ar fi compus dintrun tren de foarte multe unde, de aceeasi amplitudine; Ufv=Qe/Re=5,686 x 10-5 (V). Fiindca asa rezulta de la descifrarea sensului fizic al constantei de actiune h. Numarul de unde componente ale trenului fotonic, ar fi dat de relatia; Nlu=(k.Ff).Ffae. k este factorul interactiunilor electrice; k=9.109. Ff este frecventa fotonului oarecare  si Ffae este frecventa fotonului gama, de la anihilarea electronului cu pozitronul. Ffae=1,23726.1020 (Hz). Teza se gaseste la link-ul de mai jos;
https://www.academia.edu/5619819/Teza_doctorat_Berian_Sergiu_2010

atanasu

#283
OK Virgil si repet spor la treaba.
Daca ce ai facut este corect si daca are utilitate stiintifica fie acum fie mai taziu, cineva capabil va prelua ideile in mod onest  sau nu, dar asta este stintific mai putin important si le va duce mai departe. Ce poti dori mai mult?

atanasu

Virgil, o ultima intrebare:  Si  de ce unii,  joaca un teatru identitar cam  gretos pe acest forum?