Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Rog ajutor pentru rezolvarea a două probleme de chimie

Creat de xairam, Iunie 22, 2014, 08:52:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xairam

1. Scrieţi ecuaţiile reacţiilor de obţinere a mononitrobenzenului şi 1,3-dinitrobenzenului din benzen.
Se obține un amestec de produşi de nitrare ce conţine mononitrobenzen, 1,3-dinitrobenzen în raport molar 5 : 2 şi 234 g de benzen nereacţionat. Calculaţi masa de benzen introdusă în proces, necesară obţinerii a 1845 g de mononitrobenzen, exprimată în grame.

Eu m-am gandit astfel: C6H6 + HONO2 = C6H5-NO2 + H20
                               C6H6 + 2HONO2 = C6H4-(NO2)2 + 2H20
                               C6H6 = C6H6
nr. moli mononitrobenzen = 1845/123=15 moli; nr. moli de benzen nereactionat= 234/78= 3 moli
masa de benzen introdusa in proces necesara obtinerii a 5 moli mononitrobenzen este de 10 moli.
10 moli benzen ................ 5 moli mononitrobenzen
x moli benzen ...................15 moli mononitrobenzen   x= 30 moli  m= 2340g benzen

Va rog sa-mi spuneti unde este greseala, deoarece la raspunsuri apare 1872g benzen.

2. Un volum de 443,2 L de benzen, cu densitatea ρ = 0,88 kg/L, se tratează cu clor în vederea obţinerii monoclorobenzenului ca produs util. Produsele secundare obținute sunt 1,2-diclorobenzenul şi 1,4-diclorobenzenul în raport molar 2 : 3, iar procesul are loc cu conversiile Cu = 70% şi Ct = 80%. Calculaţi volumul de clor necesar, exprimat în m3 , măsurat în condiţii normale de temperatură şi de presiune, știind că acesta se consumă integral.

densitatea = m/V   m= 0,88x443,2=390,016 Kg benzen  nr. moli benzen = 390,016/78= 5 Kmoli benzen
As sti cum sa rezolv problema, doar ca am impresia ca datele problemei sunt gresite. In procesul de fabricatie s-au introdus 5 kmoli benzen. Din acesti 5 kmoli benzen ar trebui sa obțin monoclorobenzen, 1,2 diclorobenzenul , 1,4 diclorobenzenul si probabil benzen nereactionat. Cum este posibil acest lucru, daca deja se specifica in datele problemei ca se obține 1,2-diclorobenzenul şi 1,4-diclorobenzenul în raport molar 2 : 3. Deja sunt 5 kmoli. Cum as putea sa mai obțin și monoclorobenzenul și probabil benzenul nereactionat.

Pur si simplu nu imi dau seama, poate mi-a scapat mie ceva. Va rog sa ma lamuriti.

L3ul

#1
1. Problema îți dă raportul molar, ar trebui să folosești informația asta. De asemenea, aș scrie reacțiile astfel:

C6H6 + HNO3 -> C6H5-NO2 + H2O
C6H5-NO2 + HNO3 -> C6H4-(NO2)2 + H2O

Încă un indiciu: 1845 g de mononitrobenzen reprezintă masa care se găsește în amestecul final, nu cel produs.

------

2. Scriem reacţiile ce au loc:

-obţinerea produsului util
C6H6 + Cl2 -> C6H5-Cl + HCl

-obţinerea produşilor secundari
C6H6 + 2Cl2 -> C6H4-Cl2 + HCl
C6H6 + 2Cl2 -> C6H4-Cl2 + HCl

Folosind Cu şi Ct, aflăm cantitatea de benzen reacţionat pentru obţinerea produsului util şi cea pentru obţinerea produşilor secundari.

2/5 din cantitatea de benzen folosită pentru obţinerea produsului secundar reacţionează pentru producerea 1,2-diclorobenzenului, iar restul pentru obţinerea 1,4-diclorobenzen.

Se lucrează pe ecuaţii şi se obţine volumul de Cl2.

redgee34

#2
Cred ca ai gresit ceva. Azotul ar trebui sa fie mai putin decat carbonul, procentual.
Ce formula bruta ai folosit?
Conform wiki, e C7H5N3O6.

Deci carbonul are 7 atomi cu masa 12 uam, deci 84 uam. Azotul are 3 atomi cu masa 14uam, deci 42 uam.
Sau per mol, intr-un mol de TNT sant 7 moli de C cu masa 84 g si 3 moli de N cu masa 42 g.
Deci procentul de azot e jumatate din cel de carbon. Si in numar, si in grame.