Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bioenergie. Cat de mult intelegem?

Creat de 07Marius, Noiembrie 04, 2013, 11:54:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

puriu

  Teoretic moleculele unui gaz au o energie cinetica (temperatura) si se deplaseaza haotic, pe directii aleatoare. Presiunea gazului pe un plan este echivalenta cu oscilatia unei treimi dintre molecule perpendicular pe plan, celelalte doua treimi osciland paralel cu planul.   
Energia si presiunea medie a gazului este aceeasi si daca fractia moleculelor ce oscileaza perpendicular pe plan este mai mare sau mai mica decat o treime, dar presiunea asupra planului se modifica. Pentru a modifica presiunea pe aceasta cale nu este necesara modificarea energiei gazului, ci doar introducerea unei informatii care sa "invete" moleculele cum sa se miste.
Acesta este, dupa mine, si modelul altor fenomene paranormale (telekinezie, etc.).

Perceptii vizuale pot avea loc si pe alte cai decat nervul optic (vise, stele verzi, etc.). Am cunoscut o femeie nevazatoare care "vedea" nu numai aura oamenilor, ci si afectiunile organelor interne. A lucrat mult timp impreuna cu un medic diagnostician care "traducea" perceptiile ei in limbajul medical. De obicei rezultatele erau confirmate de analize.

07Marius

Citat din: puriu din Noiembrie 28, 2013, 12:35:27 PM
Perceptii vizuale pot avea loc si pe alte cai decat nervul optic (vise, stele verzi, etc.). Am cunoscut o femeie nevazatoare care "vedea" nu numai aura oamenilor, ci si afectiunile organelor interne. A lucrat mult timp impreuna cu un medic diagnostician care "traducea" perceptiile ei in limbajul medical. De obicei rezultatele erau confirmate de analize.

In mod sigur exista mai multe feluri de a vedea. Unul care este imediat la indemina ca si ex. ar fi ecolocatia. Modul cum creierul proceseaza anumite informatii si le transforma in vedere, este uimitor.
The Boy Who Sees Without Eyes

Am citit si eu mai demult despre femeia tomograf (nevazatoare), parca era din Modova, insa nu am gasit informatii mai multe despre acest caz. Poate ne dai ceva detalii despre cazul pe care-l cunosti.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#122
Pentru cine vrea sa coboare in "the rabbit hole", pe youtube exista o serie de documentare din seria "Extraordinary people". Dupa ce le vizionezi, incepi sa simti cat de ciudata si de uimitoare este viata. Si stim atat de putin...

Cui nu i-a placut "Rain Man" ? :)

Aici, adevaratul Rain Man dupa care a fost inspirat filmul.
The Real Rain Man - Extraordinary People

si aici electric man
Electric Human - Extraordinary People
The imagination is the prisoner of our mind.

virgil 48

#123
 Mircea, spune-mi te rog daca si ce parere ai despre urmatorul enunt:
In socitatea omeneasca de astazi, tot mai multi indivizi se despart de gândirea
realista si obiectiva, alunecând in tot felul de credinte ezoterice si sperante induse,
care ii indeparteaza de conditia de "om cu picioarele pe pamant".

07Marius

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 29, 2013, 09:15:42 AM
Mircea, spune-mi te rog daca si ce parere ai despre urmatorul enunt:
In socitatea omeneasca de astazi, tot mai multi indivizi se despart de gândirea
realista si obiectiva, alunecând in tot felul de credinte ezoterice si sperante induse,
care ii indeparteaza de conditia de "om cu picioarele pe pamant".

Desi l-ai apelat pe Mircea, cred ca intrebarea suna ptr. mine...
Oricum si Mircea este binevenit sa-si exprime parerile. :)

Ca sa poti da un raspuns pertinent la aceasta intrebare ar trebui sa ai o imagine dinamica de ansamblu asupra acestei tendinte, ceea ce mi se pare destul de dificil, dat fiind faptul ca este implicat un asa volum urias de informatii. Prin urmare, cred ca putem exprima doar o parere subiectiva asupra acestui aspect sau o putem deduce indirect pe baza unui rationament care poate avea lipsuri prin simplificarile care le contine inevitabil.

Cred ca acest lucru care l-ai semnalat poate fi corelat cu pregatirea stiintifica a maselor. Cum aceasta este in declin in majoritatea tarilor, este de asteptat (rational) ca o parte larga din populatie sa fie incadrata in aceasta zona. In acelasi timp, o parte ingusta de oameni se supra specializeaza datorita cunoasterii avansate din diferite domenii si datorita circulatiei informatiei la nivel global.

In medie, lucrurile sunt cam constante... :) ca si nivelul nostru de trai. In medie o ducem bine, unii n-au ce manca si dupa ce bea apa, iar altii nu mai stiu pe ce sa cheltuie banii...
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Azi m-am delectat cu mai multe materiale interesante. Mi-a placut f. mult cel de mai jos, o incursiune extraordinara in matematica, asupra modului cum gandim si asupra a ceea ce credem ca putem face sau nu. Oricum iti schimba perceptia asupra semenilor nostri pe care-i consideram adeseori cu disabilitati...

The Boy With The Incredible Brain - Extraordinary People
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#126
S-ar putea spune ca poate nu este topicul potrivit pentru introducerea unor persoane extraordinare in discutie. Oare?
Creierul este doctorul nostru din umbra, pe care nu-l cunoastem si nu stim ca exista. In momentul in care il descatusam, putem realiza lucruri extraordinare, nu numai trucuri cu bioenergie... sau numere.
The imagination is the prisoner of our mind.


07Marius

Citat din: virgil 48 din Decembrie 03, 2013, 07:18:19 PM
Pentru 07: Documentarul acesta l-ai vazut?
http://www.filmedocumentare.com/wilhelm-reich-dreptul-omului-de-a-sti/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+FilmeDocumentareOnline+%28FilmeDocumentare.com%29

Nu, nu l-am vazut. In prezent ma intereseaza mai mult ultimele informatii din domeniu, ultimele cercetari si progresele obtinute si mai putin chestiuni ce tin de istoricul unor probleme. (Nu vreau sa minimalizez contributiile nimanui pe un anumit subiect, insa ma simt atras mai mult de ceea ce se intampla acum pe plan mondial). Oricum, mersi de sugestie.

In alta ordine de idei, cred ca informatiile de mai jos pot aduce noi clarificari despre ce inseamna efectul semnalelor electromagnetice asupra vietii la nivel celular sau intracelular. Mai mult, aceste informatii pot revolutiona medicina si tratamentele, diagnosticarea si pina la urma intelegerea la un nivel avansat a mecanismelor care stau la baza vietii.

"On the other hand, in the same times evidence has been accumulated on the influence of electromagnetic (em) fields on living organisms. The frequencies of the involved em fields cover different intervals corresponding to the different scales present in the organisms. In the present paper, by referring to recently published experimental results [1, 2, 3], we discuss the appearance of a new property of DNA correlated with the induction of extremely low frequency (ELF) em fields. These fields can be induced by suitable procedures in water dilutions which become able to propagate the information contained in the DNA of the original organisms to other one."
http://arxiv.org/pdf/1012.5166.pdf

Aceste rezultate sunt chiar extrem de interesante si din pacate comunitatea stiintifica are o inertie mult prea mare in a acorda interesul meritat pentru aceste informatii absolut remarcabile. (http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/07/montagnier-dna-electromagnetic-wave-claim)

Aici, cateva informatii mai recente despre  Luc Montagnier:
"Montagnier has just taken a new position at Jiaotong University in Shanghai, China (this university is often referred to as "China's MIT"), where he will work in a new institute bearing his name. This work focuses on a new scientific movement at the crossroads of physics, biology, and medicine: the phenomenon of electromagnetic waves produced by DNA in water. He and his team will study both the theoretical basis and the possible applications in medicine. Montagnier's new research is investigating the electromagnetic waves that he says emanate from the highly diluted DNA of various pathogens. Montagnier asserts, "What we have found is that DNA produces structural changes in water, which persist at very high dilutions, and which lead to resonant
electromagnetic signals that we can measure. Not all DNA produces signals that we can detect with our device. The high-intensity signals come from bacterial and viral DNA."Montagnier affirms that these new observations will lead to novel treatments for many common chronic diseases, including but not limited to autism, Alzheimer's disease, Parkinson's disease, and multiple sclerosis."
http://www.downloads.imune.net/medicalbooks/Scientific%20Research%20In%20Homeopathy%202012.pdf

In concluzie as spune ca incet dar sigur, medicina se va schimba radical. Probabil va urma o vreme in care medicamentele bazate pe sintetizarea unor molecule vor continua sa fie folosite in paralel cu noi terapii bazate pe campuri electromagnetice care vor castiga tot mai mult teren pe masura ce vom intelege si vom descifra semnalele eletromagnetice emise de celule si subcomponentele acestora, pina la ADN inclusiv.

The imagination is the prisoner of our mind.