Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cercurile din lanuri

Creat de Mr_univers, Noiembrie 16, 2011, 01:12:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

#105
Citat din: valangjed din Aprilie 21, 2013, 10:15:54 AM
Nu sunt suparat pe Jules Verne , mai recitesc cartile lui cand ma apuca nostalgia copilariei , sunt suparat pe cei care il dau exemplu de mare vizionar aducand-ul in ridicol , pe ce care ii atribuie capacitati pe care nu le-a avut , a fost un bun scriitor si un om interesat de tehnologiile epocii sale dar nu putem sa-l comparam cu Maxwell sau Bzoltman , acestia avand contributii directe in stiinta in timp ce Jules Verne doar a popularizat stiinta , intr-un mod foarte agreabil , adevarat.

Jules Verne a fost un vizionar. Tinand cont de epoca in care a trait, "scorul" lui este zic eu unul f. bun.
http://news.nationalgeographic.com/news/2011/02/pictures/110208-jules-verne-google-doodle-183rd-birthday-anniversary/

S-ar putea sa ma insel, dar parca tin minte si de ceva arma cu fascicul luminos - precursorul laserului.
http://inventors.about.com/od/lstartinventions/a/laser.htm

Daca gresesc, inseamna ca am vazut in ceva ecranizare cand eram copil din seria Jules Verne.

...se pare ca memoria nu m-a inselat.
http://news.google.com/newspapers?nid=950&dat=19710803&id=T8FaAAAAIBAJ&sjid=dlcDAAAAIBAJ&pg=2191,360242
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 07:00:03 AM
Nu e o imposibilitate de principiu ci de detaliu. Trebuie sa examinezi parametrii problemei, sa faci niste calcule. Asa, la prima vedere, pe baza de analogie, pare plauzibil. Cu cat tunul e mai mare, trage mai departe. Daca e destul de mare, trage pana la luna. "Logic", nu?

Intr-adevar detaliile sunt importante cand se pun lucrurile in practica. Pot face diferenta dintre reusita si esec.
Insa, ideea de principiu poate fi mai putin precisa. Se rafineaza in timp. Se gasesc solutii pentru a o pune in practica. Este poate diferenta dintre un vizionar si sa zicem un practician.
Tunul care trage pina la luna s-a construit. Proiectilul este un impuls de fotoni. Diferenta de detalii...


Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 07:00:03 AM
Daca campul magnetic e destul de puternic, poate putem pluti pe el pana la luna, ca broscuta lui Andre Geim.

...sau putem fi "aspirati" de un OZN  ;)

Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 07:00:03 AM
Aceast tip de "extrapolare" era folosita adesea in litertuar SF sovietica. Savantii sovietici gaseau ei un procedeu de a mari proprietatea x de 1000 de ori (sau cat e nevoie). Fara nici un efect secundar. :)
Daca agronomii sovietici ar fi creat un grau cu susceptibilitatea diamagentica marita de cateva miliarde de ori, ar fi putut scrie "Traiasca PCUS" pe toate ogoarele patriei cu un simplu magnet. Dar nu s-au gandit, deh.

Cu un simplu magnet ar fi putut desena oricine si atunci s-ar fi zis cu productivitatea la hectar. Ne-am fi ales cu multe cercuri in lanuri. Or fi fost ei sovietici dar nu erau tălâmbi. Si-or fi zis ca-i mai intelept sa faca un magnet f. puternic si atunci pastreaza si drepturile de autor.
The imagination is the prisoner of our mind.

mircea_p

Citat din: thunder din Aprilie 21, 2013, 11:30:53 AM
Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 07:00:03 AM
[...] susceptibilitatea diamagentica[...]

Poti sa traduci?
Scuze, susceptibilitatea diamagnetica.
Am inversat doua litere din greseala.

thunder

Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 09:46:33 PM
[...] susceptibilitatea diamagnetica [...]

Cu inversarea n-am avut probleme ... cu "susceptibilitatea diamagnetica" am.
La asta m-am referit, daca poti sa o definesti.
Multumesc!

mircea_p

Citat din: thunder din Aprilie 22, 2013, 05:09:59 AM
Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 09:46:33 PM
[...] susceptibilitatea diamagnetica [...]

Cu inversarea n-am avut probleme ... cu "susceptibilitatea diamagnetica" am.
La asta m-am referit, daca poti sa o definesti.
Multumesc!


Care parte iti creeaza probleme, susceptibilitatea magnetica in general sau faptul ca e "diamagnetica"?
Susceptibilitatea magnetica a sistemelor diamagnetice (sau partea susceptibilitatii care are caracter diamagnetic) se numeste pe scurt suspetibilitate diamagnetica.

Doar cateva exemple de uz al termenului se pot vedea aici, de exemplu:

http://scholar.google.ca/scholar?q=diamagnetic+susceptibility+table&hl=en&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ei=xyl1UfatHsSZrAHZtIHYCA&ved=0CCoQgQMwAA

Poate vrei sa spui ca in romaneste e mai putin folosita "constructia" asta verbala?
Poate, dar nu este neauzita. De exemplu in cartea profesorului Munteanu (Fizica Solidului) apare la pagina 656, in capitolul de magnetism. E adevarat ca el scrie "susceptivitate" si nu susceptibilitate. Si tot adevarat ca poate a fost influentat de literatura stiintifica in limba engleza.




mircea_p

#110
Citat din: 07Marius din Aprilie 21, 2013, 07:49:47 PM
Tunul care trage pina la luna s-a construit. Proiectilul este un impuls de fotoni. Diferenta de detalii...
Daca o iei in sensul figurat, orice predictie se poate "dovedi" adevarata.
Pe asta se bazeaza si profetii, horoscopistii si altii din domeniu.
Daca prin "tun" intelegi orice trimite ceva pana la luna, poti sa indrepti si o lanterna spre Luna. Poate unu-doi fotoni ajung pe Luna. Ce arata asta?

Profetia baronului Munchausen in privinta zborului pe un vultur s-a realizat si ea.
Vezi doar ca modulul lunar Apollo 11 se numea "Eagle" si avea si un vultur desenat pe el.
Putem pretinde ca el asta vroia sa spuna (autorul baronului), nu ca se poate zbura cu adevarat pe o pasare mare. Era ceva asa, figurat.
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_11

Vezi, daca o iei la figurat, poti gasi asociatii la nesfarsit si totul devine o metafora care se poate manipula cum vrem. Vezi si Nostradamus.
Jules Verne a avut in minte un tun propriuzis, cursa inarmarilor la vremea aia constand si in construirea de tunuri cat mai mari. Aceeasi idee, a tunului gigantic, apare si in "Intamplari extraordinare" (Sans Dessus Dessous).
Acolo insa faptul ca s-a facut o greseala de calcul in estimarea efectului unei lovituri de tun e chiar parte din poveste. :)


Citat din: 07Marius din Aprilie 21, 2013, 07:49:47 PM

Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2013, 07:00:03 AM
Daca campul magnetic e destul de puternic, poate putem pluti pe el pana la luna, ca broscuta lui Andre Geim.


...sau putem fi "aspirati" de un OZN  ;)


Asta ar fi mai dificil daca ne bazam pe diamagnetismul apei din corp, ca in experimentul cu broscuta (sau capsuna). Ar trebui ca magnetul sa fie sub noi, pentru a ne respinge spre nava. Dar fiind extraterestri, gasesc ei o cale, nu?  :)

thunder

Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 03:37:32 PM
Care parte iti creeaza probleme, susceptibilitatea magnetica in general sau faptul ca e "diamagnetica"?

La mine cred ca e incalceala ... "diamagnetica".

Susceptibilitatea magnetica o asociez cu sensibilitatea "corpurilor" la actiunea unui camp magnetic extern, iar diamagnetismul cu aceeasi sensibilitate ... fara magnetism nu au sens nici una.

Susceptibilitatea diamagnetica eu o vad ca un pleonasm ... corect, dupa mine, este susceptibilitate magnetica, sau sensibilitate magnetica.

Probabil e problema si din traducere, ca nu prind sensul exact.

Susceptibilitatea magnetica a sistemelor diamagnetice ... asa parca merge, dar scurtata nu prea. Parerea mea.  :)

valangjed

@thunder Cred ca "incalceala" ta se datoreaza lipsei unor cunostinte, pentru unii dintre noi "elementare".
Hai sa o luam "de la capat":Exista, din punct de vedere magnetic, cinci tipuri de materiale: diamagnetice ;) , paramagnetice, feromagnetice, ferimagnetice, antiferomagnetice.
La o cautare pe wikipedia , afli cam ce inseamna fiecare.
Am inteles ca esti un electrician care se ocupa de paratrasnete.Nu e nicio problema daca nu cunosti lucruri mai "destepte" dar nu incerca sa ne spui, ca dumneata stii totul iar noi nu stim decat sa te contrazicem atunci cand dumneata detii "adevarul".
Nu cred ca se poate invata fizica de pe wikipedia dar pentru "perceperea" unor notiuni elementare e destul de bun site-ul.
Sper sa nu te simti jignit.Si eu am fost electrician, mai amarat ca dumneata(eram electrician de intretinere intr-o intreprindere unde se lucra cu maxim 6000 de Volti) , dupa care m-a impins cineva sa fac o facultate de inginerie.

P.S.Traim toata viata ca sa invatam , la final ramanem cu ideea ca nu am invatat destul. :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

#113
Citat din: thunder din Aprilie 22, 2013, 07:36:35 PM
Susceptibilitatea magnetica a sistemelor diamagnetice ... asa parca merge, dar scurtata nu prea. Parerea mea.  :)
Eu ti-am dat exemple in care se foloseste forma asta scurtata. Daca o folosesti vei fi inteles de cei din domeniu. Dar daca nu iti place, nu e nici o problema.

Dar nu e numai susceptibiliatea magnetica a "sistemelor diamagnetice".
Este componenta diamagnetica a susceptibilitatii. Acelasi sistem poate avea o componenta diamagentica (sau mai multe, cum ar fi diamagnetismul Van Vleck) si una paramagnetica (sau mai multe). Un sistem este in general numit "diamagnetic" cand este singurul raspuns la camp exterior este cel diamagnetic. Dar componenta diamagnetica exista intotdeauna si se poate calcula, chiar si in sisteme care prezinta paramagnetism (fie atomic fie de tip Pauli, al electronilor liberi).
De aici utilitatea de a distinge intre diferite susceptibilitati.

La fel cum avem culoarea verde, forta de frecare, campul electric, viteza unghiulara.
Sigur, viteza e asociata cu o rata de modificare a pozitiei si unghiul cu pozitia relativa a doua drepte. Deci ar trebui poate viteza sistemelor la care exista o deplasare unghiulara si nu "viteza unghiulara". Daca cineva e asa susceptibil la exprimari prescurtate.  :)



07Marius

Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 05:48:25 PM
Daca o iei in sensul figurat, orice predictie se poate "dovedi" adevarata.
Pe asta se bazeaza si profetii, horoscopistii si altii din domeniu.
Daca prin "tun" intelegi orice trimite ceva pana la luna, poti sa indrepti si o lanterna spre Luna. Poate unu-doi fotoni ajung pe Luna. Ce arata asta?

La prima vedere pare o chestie la figurat, in esenta nu stiu insa daca este o chestie cu adevarat la figurat. Sa vedem:
Ideea tunurilor mari era ca sa trimiti obuzul sau ghiuleaua cat mai departe.
O solutie ar fi intr-adevar sa maresti calibrul tunului. Dar la fel de adevarat - daca distanta este obiectivul - este sa faci ghiuleaua mai mica si sa-i imprimi o energie mai mare. La limita pentru varianta II, este laserul unde ghiuleaua a fost micsorata la dimensiunea unui foton. De acord, probabil in varianta initiala armurierii nu intrevedeau sa construiasca tunul laser. Nu se inventase inca, era cam greu sa o faca...  :)


Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 05:48:25 PM
Profetia baronului Munchausen in privinta zborului pe un vultur s-a realizat si ea.
Vezi doar ca modulul lunar Apollo 11 se numea "Eagle" si avea si un vultur desenat pe el.
Putem pretinde ca el asta vroia sa spuna (autorul baronului), nu ca se poate zbura cu adevarat pe o pasare mare. Era ceva asa, figurat.

Desi baronul cu pricina era o figura, aproape ca a nimerit-o. Chiar daca nu zburam pe un vultur, unii zboara ca si un vultur... (Ce-mi place videoclipul asta...)
The most crazy man in the world - Jolibu.com

Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 05:48:25 PM
Asta ar fi mai dificil daca ne bazam pe diamagnetismul apei din corp, ca in experimentul cu broscuta (sau capsuna). Ar trebui ca magnetul sa fie sub noi, pentru a ne respinge spre nava. Dar fiind extraterestri, gasesc ei o cale, nu?  :)

...aici m-ai prins si acum mi-ai dat tema de casa sa ma gandesc cum s-ar putea levita magnetic un om fara sa aiba magnetul sub el. Pina una alta cand ma mai gandesc la asta, un exemplu de levitatie acustica.
Acoustic levitation
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 05:48:25 PM
Asta ar fi mai dificil daca ne bazam pe diamagnetismul apei din corp, ca in experimentul cu broscuta (sau capsuna). Ar trebui ca magnetul sa fie sub noi, pentru a ne respinge spre nava. Dar fiind extraterestri, gasesc ei o cale, nu?  :)

Cred ca solutia este posibila. Un fel de levitatie cuantica asemanatoare experimentului cu supraconductori. Aici conteaza mai putin pozitia magnetului, important este sa obtii efectul Meissner sau efectul de "entrapment quantic".
QuantumLevitation

Apropo de lanuri m-am lasat influentat de povestea cu flexibilitatea tulpinii expusa la microunde. Vantul culca tulpinile care sunt elastice, iar ulterior revin la pozitia initiala. Ideea este ca odata indoite, fara a fi rupte, ca sa le faci sa ramana asa, trebuie sa le deshidratezi rapid - o uscare fortata. Si atunci "le pui" la microunde. Ce este ciudat este faptul ca nu toata planta se usuca ci doar portiunile adiacente nodului. Insa odata deshidratata aceasta portiune, planta ramane indoita pierzandu-si elasticitatea initiala.
The imagination is the prisoner of our mind.

thunder

Citat din: valangjed din Aprilie 22, 2013, 09:07:58 PM
@thunder Cred ca "incalceala" ta se datoreaza lipsei unor cunostinte, pentru unii dintre noi "elementare".

Am intrat pe forumul asta sa ma "mai destept" nu sa ma dau destept si chiar am pus intrebari, ramase fara raspunsuri. Intrebari despre "adevar". Si pe mine ma intereseaza "adevarul" din spatele "elementarului", ma intereseaza sa stiu, nu sa cred. Daca tu te multumesti cu definitia "xmagnetismului" si spui ca e un lucru elementar, eu nu ma multumesc cu definitia magnetismului, fara de care nu are sens nici un "xmagnetism". Probabil pentru tine e un lucru si mai elementar, dar pentru mine e mai misterios decat ... 'mnezo.

Ce e magnetismul stiu ca nu are rost sa intreb, fiindca e intrebare de gradinita, si tu te ocupi de lucruri mari.  :)

Citat din: mircea_p din Aprilie 22, 2013, 09:16:42 PM
Daca o folosesti vei fi inteles de cei din domeniu. Dar daca nu iti place, nu e nici o problema.

Eu nu vreau sa ma fac inteles de cei din domeniu ... ei ar trebui sa ma priceapa, daca vor, vreau sa ma inteleaga lelea Maria ... cu badea Gheorghe, ca-i ziua lui azi ... "LA MULTI ANI GHITA!" ...

Glumesc acum cu Maria ... e clar ca nu are ce cauta aici, acum ... ca are de semanat porumbul ... dar, dupa mine, stiinta ar trebui sa se explice la nivel elementar, in limbaj accesibil poporului ... sa spuna clar ce stie ... si eu cred ca limbajul stiintei, la radacina, e foarte simplu ... noi l-am complicat ...

mircea_p

Citat din: thunder din Aprilie 23, 2013, 04:58:20 AM
Eu nu vreau sa ma fac inteles de cei din domeniu ... ei ar trebui sa ma priceapa, daca vor, vreau sa ma inteleaga lelea Maria ... cu badea Gheorghe, ca-i ziua lui azi ... "LA MULTI ANI GHITA!" ...

Glumesc acum cu Maria ... e clar ca nu are ce cauta aici, acum ... ca are de semanat porumbul ... dar, dupa mine, stiinta ar trebui sa se explice la nivel elementar, in limbaj accesibil poporului ... sa spuna clar ce stie ... si eu cred ca limbajul stiintei, la radacina, e foarte simplu ... noi l-am complicat ...
Frumos, Maria la semanat porumbul iar badea Gheorghe, cu "barbatii" la o tigara.  :)

Eu nu cred ca am complicat nimic. Am inteles ca ai contestat folosirea acelui termen si ti-am aratat ca este un termen comun in domeniul magnetismului.
Daca am inteles gresit, scuza-ma. Poate incerci sa explici mai bine ce anume vroiai sa spui.
Domeniu sau nu... eu nu prea te inteleg... ce sa-i faci... :)


Oricum eu nu am intentionat sa iti explic "stiinta".
Am inteles ca vrei sa iti faci singur lectiile si am respectat asta.


mircea_p

Citat din: 07Marius din Aprilie 22, 2013, 11:17:08 PM
La prima vedere pare o chestie la figurat, in esenta nu stiu insa daca este o chestie cu adevarat la figurat. Sa vedem:
Ideea tunurilor mari era ca sa trimiti obuzul sau ghiuleaua cat mai departe.
O solutie ar fi intr-adevar sa maresti calibrul tunului. Dar la fel de adevarat - daca distanta este obiectivul - este sa faci ghiuleaua mai mica si sa-i imprimi o energie mai mare. La limita pentru varianta II, este laserul unde ghiuleaua a fost micsorata la dimensiunea unui foton. De acord, probabil in varianta initiala armurierii nu intrevedeau sa construiasca tunul laser. Nu se inventase inca, era cam greu sa o faca...  :)
Vad ca esti de nestramutat in convingerea ta ca tunul ala era o "viziune" a laserului, chiar daca analogia e trasa de par.
Prin urmare s-ar parea ca esti un sceptic convins, conforma propriei definitii. ;D



07Marius

#119
Citat din: mircea_p din Aprilie 23, 2013, 07:44:56 AM
Vad ca esti de nestramutat in convingerea ta ca tunul ala era o "viziune" a laserului, chiar daca analogia e trasa de par. Prin urmare s-ar parea ca esti un sceptic convins, conforma propriei definitii. ;D

...pot fi in multe feluri, dar nu prea cred ca ma incadrez la sceptic convins, ( :)), dimpotriva imi revizuiesc mereu pozitiile in momentul in care am argumente sa o fac. Unii ar numi asta poate o instabilitate accentuata, oricum este discutabil. In fine, in momentul in care am informatii noi, idei noi sunt dispus sa-mi schimb optica. Poate gresesc, poate nu, dar nu mie teama sa accept provocari noi si idei noi, chiar daca ulterior se dovedesc sa zicem imprecise.
Fiecare idee sau teorie testata, pina la urma te duce mai aproape de adevar.

Tunul asta este o figura. Orice concept, idee este discutabil pina unde poate fi impinsa pentru ca lucrurile sa-si pastreze sensul (apropo de analogii fortate). Am sa dau alt exemplu care clarifica primul exemplu... sau il incurca mai tare?  :-\

Sa luam cazul unei masini. O faci din ce in ce mai rapida. Are roti, are motor este un vehicul. Daca continui pe aceasta linie (sa o faci din ce in ce mai rapida) la un moment dat isi ia zborul. Ce este atunci? masina sau avion?...
Flying Car Lands at the NY Auto Show

Si tunul, intra cam pe aceeasi linie - sa trimiti proiectilul cat mai departe. Micsorand proiectilul si imprimandu-i energie din ce in ce mai mare, unde ajungi?
Se si uziteaza termenul: tun de electroni de ex.

Acum am mai spus-o: inventatorul original nu trebuie neaparat sa aiba in vedere toate aceste extreme. Lucrurile evolueaza si noi incercam sa tinem pasul. Reusim sau nu, nu stiu - pentru unii conteaza scorul, pentru altii jocul. Chestie de perspectiva. :)



The imagination is the prisoner of our mind.