Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O problemă din fotbal şi nu numai.

Creat de Teodor Sarbu, Noiembrie 06, 2011, 12:48:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Ai dreptate mircea_p. Aici nu intervine decât efectul Magnus. Dacă mingile de fotbal ar fi perfect lucioase, fără să fie făcute din mai multe bucăţi, fotbalul ar fi mult mai puţin spectaculos efectele mingii ar fi mult reduse. La golf, unde mingile au acele mici gropiţe, jucătorii lovesc mingile cât mai central, ajutaţi şi de crosele special construite, pentru a nu interveni efectul Magnus, care în acest caz ar fi catastrofal. Mulţumesc pentru explicaţie.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 07, 2011, 10:02:31 AM
Ai dreptate mircea_p. Aici nu intervine decât efectul Magnus. Dacă mingile de fotbal ar fi perfect lucioase, fără să fie făcute din mai multe bucăţi, fotbalul ar fi mult mai puţin spectaculos efectele mingii ar fi mult reduse. La golf, unde mingile au acele mici gropiţe, jucătorii lovesc mingile cât mai central, ajutaţi şi de crosele special construite, pentru a nu interveni efectul Magnus, care în acest caz ar fi catastrofal. Mulţumesc pentru explicaţie.
Ce intelegi prin perfect lucios? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Adică are un coeficient de frecare cu aerul cât mai mic posibil. Cât de mic nu ştiu.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 07, 2011, 06:53:11 PM
Adică are un coeficient de frecare cu aerul cât mai mic posibil. Cât de mic nu ştiu.
Adica se misca in vid........Asupra mingii actioneaza initial greutatea,forta de frecare dintre minge si teren.......Care este coificientul de frecare intre intre teren si minge si intre minge si forta de sutare in cazul in care vrem sa dam mingii o traictorie "ciudata"?Daca coieficientul de frecare intre minge si forta de sutare este egal cu zero atunci ce pozitie trebuie sa aiba forta de sutare astfel incat mingea sa se miste pe o traiectorie si care este acea traiectorie?Fara conditiile initiale si cele finale inclusiv pozitia fortei de sutare nu putem stabili care este curba pe care se misca mingea......Am impresia ca problema are prea multe necunoscute si de aceea cred ca ar fi bine sa impunem o traiectorie oarecare a mingii si dupa aceea sa gasim toate elementele necesare ca mingea sa se deplaseze pe traiectoria impusa ciudata sau normala sau cum vrei tu........... ::) Care este sensul acestei cercetari academice?????????
Adevărul Absolut Este Etern!

Nahalel

Sunt un începător și învăț multe informații despre pariurile sportive de pe forumuri și din discuții. Am văzut site-ul https://mightytips.ro/case-de-pariuri/site-uri-de-pariuri-mma/ pe unul dintre forumuri recent, a mai dat cineva peste el? Are recenzii interesante, dar vreau să știu dacă sunt de încredere?