Matematică şi Logică > Matematica aplicata

Sa folosim statistica

<< < (2/70) > >>

Electron:

--- Citat din: virgil 48 din Februarie 27, 2012, 10:58:04 a.m. --- Va dati seama ca daca pot scoate premii cand vor, pot sa le acorde cui vor?
--- Terminare citat ---
Evident, nu au decat sa anunte dinaninte pe cel/cea care trebuie sa castige, ce numere vor iesi! E simplu ca buna ziua, cum de nu ne-am prins pana acum?  Multumim pentru revelatie. ::)

e-

virgil 48:
In ultimele 4 luni ale anului 2011, in care s-a manifestat fenomenul despre care am postat mai sus, si pe care
il consider suspect, la jocul 5 din 40 au avut loc 35 de trageri, dintre care 11 s-au soldat cu castiguri la categoria I.
In aceasta perioada numarul  mediu aproximativ de variante jucate pentru o tragere il voi considera 120 000.
 Am facut un sondaj care prezinta suficienta siguranta, dar cifra nu reiese din calcul, fiinca softul revistei Loto Prono
nu mi-a permis sa accesez decat cel mult 6 numere consecutiv. Pentru a afla numarul de variante jucate la fiecare
tragere, trebuie sa consulti fiecare revista, fiindca aceasta informatie nu este trecuta in centralizatorul din nr.8/2012.
Numarul total de variante castigatoare posibile la 5 din 40 este 658 008 pentru o tragere.
Asa cum reiese si din #1, frecventa castigurilor ar trebui sa fie de 1 la 658008 variante jucate(platite la mai multe
trageri consecutive).
Raportul real in perioada amintita, intre numarul de variante jucate si numarul de variante necesare pentru ca sa
apara 11 castiguri la categoria I, este urmatorul:
      35 x 120 000 = 4 200 000     variante jucate
      11 x 658008  = 7 238 088     variante necesare in mod normal
Impartirea       7 238 088 : 4 200 000 = 1,723  ne arata ca in aceasta perioada au iesit cu 72.3% mai multe castiguri
la categoria I decat era statistic normal, ceace pare sa aiba legatura cu situatia repetarii lor consecutive despre
care am scris mai inainte. Daca poate cineva sa dezamorseze suspiciunile cu privire la manipularea marilor premii
de catre Loteria Romana(aceasta nu este singura), este asteptat.                

zec:
Asta inseamna ca probabilitatea e una si frecventa e alta si deci in acest caz nu putem vb chiar de o probabilitate in sens clasic.Ca sa intelegi ce vreau sa zic am sa propun cateva probleme de matematica in acest sens.
 Care este probabilitatea de a nimeri categ 1 la 5/40 jucand bloc de 6 numere?
Care e probabilitatea ca alegand 8 numere sa am categ 1 si in acest caz daca stiu ca schema de joc de 8 numere asigura cu o probabilitate de 0,2 castig de categ. 1 in conditiile in care am cele 5 numere ?
 Ce se intampla daca 100 de persoane joaca bloc de 6 numere alte 100 joaca schema de 8 numere si restul pana la 120 000 var joaca random?
 Deci fenomenul statistic si datele obtinute ar trebui sa le incercam a explica prin prezumtia ca se joaca corect si in cazul in care loteria ar falsifica eventualele castiguri cifrele ar trebui sa fie duble fata de normal.Abia cand vei vedea ceva ca sa dublat ai putea sa te gandesti la o eventuala fraudare,pana atunci statistica isi face treaba bine.

virgil 48:

--- Citat din: zec din Martie 02, 2012, 01:04:09 a.m. --- Care este probabilitatea de a nimeri categ 1 la 5/40 jucand bloc de 6 numere?

--- Terminare citat ---
Incep eu cu problema mai usoara:
Jucand 6 numere la 5 din 40 se stie ca platesti 6 variante. Inseamna ca probabilitatea unui castig la categoria I
este 6 la 658008(sper ca am calculat bine) deci 1 la 109 668.
In problemele cu scheme de joc nu m-as aventura(nici nu am practicat) dar consider ca indiferent de schema,
imparti numarul variantelor pe care le-ai platit la numarul total, si obtii un raport 1 la X, la fel ca mai sus.
Referitor la raspunsul pentru situatia prezentata de mine mai sus, in legatura cu acordarea castigurilor la
categoria I in perechi de cate 2 consecutive si mai multe cu 72% decat reiese frecventa de calcul, vrei sa
spui ca este normal? Daca pe termen lung(nu 4 luni) raportul acela nu este 1, eu consider ca este vorba de
manipulare a castigurilor. Gresesc?

Electron:

--- Citat din: virgil 48 din Martie 02, 2012, 11:17:10 a.m. --- Daca pe termen lung(nu 4 luni) raportul acela nu este 1, eu consider ca este vorba de
manipulare a castigurilor. Gresesc?
--- Terminare citat ---
Da, gresesti. A acuza pe cineva asa, cu vorbe in vant, e o greseala. Cand ai probe si explici si cum anume "se manipuleaza castigurile", sa vii cu acuzatii.

Dat fiind ca extragerile sunt omologate de o comisie, iar aparatul cu bile este, in principiu, cat se poate de aleator, astept sa prezinti cum anume, concret, consideri tu ca se poate manipula rezultatul extragerilor.

e-

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă