Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se face un generator de curent (alternativ)

Creat de dragos, Martie 12, 2010, 06:59:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


dragos

imi trebuie pentru a construi din acel generator de tensiune, energie eoliana (gratis ;D) bine nu la scara mare sa zici ca alimentez toata casa, asa de 12 volti, ca si dinamul de la bicicleta numai, ca nu vreau sa fur dinamul de la bicicleta. Vreau sa stiu eu mecanismul si de ce am nevoie si cum trebuiesc  puse in functiune.
Ca mai departe cu palele de vant ma descurc eu doar ca motorul acela sau nici nu mai stiu cum sa-i mai spun.

Adi

Ma bucur sa vad ca se dezvolta sectiunea de electronica pe site. E o intrebare foarte buna. Cum putem construi dinamuri singuri. Exista cativa oameni pasionati de electronica care iti vor raspunde imediat ce pot. Poate poti si cumpara dinamurile, poate sunt mai bune si mai ieftine decat sa faci singur.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

1Q-D3XT3R

Da mai multe detali ... Ce ai vrea tu sa alimentezi cu el ? Leduri? sau Pc`ul? Nu e tot una , ca sa produci curent alternativ e ff usor la o scara mica , ai nevoie de o 1,2 bobine si ceva magneti ...Uite aici niste clipuri poate te ajuta ;) http://www.youtube.com/watch?v=k7Sz8oT8ou0 , sau cu un motoras poti obtine curent http://www.youtube.com/watch?v=2Zjfpn6di8I .

dragos

gata mersi am priceput
am priceput cum sa fac cu ultimul video acela cu CD-ul
ms foarte mult :D

radhoo

eu iti recomand sa folosesti un alternator de masina

poti sa-ti construiesti propriul dinam cu un stator cu magneti (cu neodymium), si un rotor cu 3 bobinaje la 120 grade, dar va fi probabil de putere mult prea mica, doar daca nu vrei sa incarci baterii AAA  (in scop didactic inutil practic).


valangjed

Daca vrei sa construiesti o centrala eoliana ,generatorul e printre ultimele lucruri la care trebuie sa te gandesti.
Generatorul se alege in functie de variatia vitezei vantului (viteza minima , viteza maxima) , puterea vantului , puterea necesara (ce vrei sa alimentezi de la generator).
Iti recomand cartea lui Uwe Hallenga "Puterea vantului".Se gaseste in librarii.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

AlexandruLazar

#7
Daca tii neaparat sa-l construiesti singur, varianta recomandata de radhoo e cea mai buna. Pentru puteri mici e mai bine sa folosesti magneti permanenti ca sa nu te complici cu o infasurare de excitatie. Fluxul magnetic dat de magnetii din neodim este suficient de mare dar trebuie sa ai mare grija cand ii manuiesti pentru ca se atrag foarte puternic; nu-i lasa sa se ciocneasca pentru ca se pot sparge, si daca totusi o faci iar magnetii sunt ceva mai mari, incearca sa nu iti tii degetele intre ei :D.

Recomandarea mea ar fi totusi sa reciclezi un alternator de masina, un dinam de bicicleta sau orice altceva. Daca il faci singur vei obtine o putere utila mica din cauza pierderilor destul de mari, iar materialele nu se gasesc chiar pe toate drumurile.

Edit: apropo -- daca esti incepator in privinta asta, poate ar fi util pentru inceput sa cauti un alt mecanism de actionare decat vantul. Astea pun niste probleme destul de dificile din cauza ca puterea mecanica furnizata la ax nu e nici constanta, nici previzibila. Daca ai un rau pe aproape (sau macar un robinet), ai putea incerca sa folosesti apa pentru a antrena generatorul. E mai simplu si o sa te familiarizeze cu problemele principale.

mesterel2010

#8
Imi poate explica si mie cineva cum pot cupla 2 generatoare de curent???

AlexandruLazar

Ce înţelegi prin a le cupla? Explică-ne puţin ce vrei să faci -- formularea asta poate însemna mai multe lucruri :).

petre_daniel

Citat din: dragos din Martie 12, 2010, 07:02:33 PM
imi trebuie pentru a construi din acel generator de tensiune, energie eoliana (gratis ;D) bine nu la scara mare sa zici ca alimentez toata casa, asa de 12 volti, ca si dinamul de la bicicleta numai, ca nu vreau sa fur dinamul de la bicicleta. Vreau sa stiu eu mecanismul si de ce am nevoie si cum trebuiesc  puse in functiune.
Ca mai departe cu palele de vant ma descurc eu doar ca motorul acela sau nici nu mai stiu cum sa-i mai spun.
In primul rand iti trebuie o bobina din sarma de cupru infasurata pe un miez si un magnet.Ca sa produca curent acea bobina trebuie sa dai cu magnetu pe langa miez sa se creeze un camp magnetic.Dar ca sa aprinzi un bec de lanterna iti trebuie un nr mare de spire si sarma groasa pt amperaj.Poti folosi o bobina de la un elecromagnet daca ai de unde sa iei.Cam atat pt un minigenerator,daca vrei sa faci o turbina eoliana e cam greu iti trebuiesc multe alea.Poti folosi si un motoras de curent continuu de vreo 12V ca sa aprinzi niste LED-uri.

lupul alb

sper sa ma deescurc cu scrisul :daca vrei sa-ti construiesti un generator electric ,este bine, daca vei reusi, va fi si mai bine , mai antai mergi la centrele unde se repara electrocasnice, procurati de acolo generatoare de microunde defecte fiecare are doi magneti puternici ati trebuie mai multi si identici acestia vor forma rotorul ,statorul va fi cel care va produce curentul electric si poate fi conceput an mai multe feluri , un mod simplu sa faci niste bobine  la care sa adaugi un miez feromagnetic sa faci un suportcircular sa-i adaugi bobinele cel putin 12 sa le legi antre ele serie sau paralel sa anvarti magnetul an interiorul creiat de bobine si ar trebui sa apara si curentul electric bineinteles ca tebuie sa te documentezi din carti ca-i sigur .Alta varianta ar putea fi sa gasesti un motor electric cu rotorul bobinatartrebui ca magnetii de mai sus sa se potriveasca la diametrul rotorului , dupa ce demolezi  rotorul de ansablele componente al asamblezi  folosind axul si magnetii  cam atit

adialexandrux

the generator has two basic parts. A magnet for the magnetic field and a coil wound around a shaft.

The shaft with the coil wound around it is within the magnetic field. No electricity is produced until the shaft with the coil starts to turn. The turning of the shaft moves the coil through the magnetic ield and produces electricity.

It is also possible to have the coil be stationary (fixed in place) and to turn the magnet instead. This will still have the effect of moving a magnetic field over a coil of wire and produce electricity.

Andrei2753965

#13
.           

valangjed

Puterea electrica a unui dinam este direct proportionala cu puterea mecanica aplicata acestuia de catre roata.Tensiunea electrica a unui dinam este direct proportionala cu turatia rotorului (turatatia axului).Intensitatea maxima a curentului electric este o caracteristica constructiva a dinamului si depinde de tipul dinamului.Toate aceste caracteristici sunt specificate de firma producatoare in cartea tehnica.
Ca sa raspund punctual , daca ai mai multe dinamuri cu tensiunea de 6V la o turatie de 100 rotatii pe minut si puterea de 10W , pentru a obtine o tensiune de 230V trebuiesc legate in serie adica plusul primului dinam la minusul celui de-al doilea , plusul celui de-al doilea la minusul celui de-al treilea s.a.m.d.Tensiunile insumate ale tuturor dinamurilor trebuie sa dea 230V deci in cazul dinamurilor specificate trebuie sa ai 230/6=39 de dinamuri.Puterea totala va fi 39*10W=390W.Astfel vei avea un generator de curent continuu cu tensiune de aproximativ 230V si putere maxima 390W.
Acesta este un calcul teoretic simplu , in practica trebuie tinut cont de mai multi parametri , in special de pierderile aparute in circuit.
Atentie!Cu astfel de dinamuri obtii curent continuu , pentru a avea curent alternativ , ca la generatorul pe benzina, mai ai nevoie de un invertor , o constructie electronica destul de complicata care transforma curentul continuu in curent alternativ.
Concluzia este ca acest gen de montaj este mult mai scump decat un generator.
Sper sa fi inteles ceva din ceea ce am scris.Toate cele bune!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.