Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


bbb

Ca sa aplici singur la ce universitati vrei te costa 21 de lire.
Citat din: site-ul UCAS
If you apply to more than one course, university or college, the cost is £21. If you only apply to one course at one university or college, you pay £11.
Deci nu mai bine aplici tu si platesti 21 de lire in loc sa aplici prin ei si sa platesti 300 de euro ca sa aplici la ce universitate vrei?

Banned

Am destul de multe nelamuriri in ceea ce priveste UCAS. Asa ca daca voi aplica prin UCAS tot voi avea nevoie de cineva sa ma ghideze pas cu pas prin sistem. Si ne lovim iarasi de ,,gasim siguranta la persoanele cu experienta" . ;D

bbb

Pai uite, ioanabc s-a oferit sa te ajute. Si ea a aplicat deja. Mai sunt si altii care au aplicat deja, dar acum depinde intr-adevar de timpul fiecaruia in ce masura te poate ajuta.
Dar, oare nu e mai bine sa aplici prin Edmundo (cea prin care a aplicat ioanabc) decat prin cei care vrei tu? Edmundo macar te lasa sa aplici la ce vrei tu, trebuie sa pui doar una de-a lor...Daca crezi ca e mai sigur prin ei. Stiu ca UCAS pare intimidat si complicat la inceput (si mie mi s-a parut), dar crede-ma ca odata ce incepi aplicatia devine foarte usor de utilizat :)

Adi

Citat din: Banned din Ianuarie 10, 2011, 10:11:25 PM
Am destul de multe nelamuriri in ceea ce priveste UCAS. Asa ca daca voi aplica prin UCAS tot voi avea nevoie de cineva sa ma ghideze pas cu pas prin sistem. Si ne lovim iarasi de ,,gasim siguranta la persoanele cu experienta" . ;D

Pai nu aplici singur. Ai colegi si prieteni ce ii stii pe viu care aplica si ei. Seara, cand beti o bere mai discutati si detalii ale aplicatiei. Apoi mai sunt prietenii online, precum cei cunoscuti aici pe forum, din cei care aplica acum sau care au aplicat deja.

Oricum, e un test de inteligenta. Daca nu esti capabil sa intelegi siteul facut de britanici, care oricum sunt eficienti, clari, ca vesticii, atunci chiar esti capabil sa studiezi in UK? Eu as pune problema si asa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Banned

Citat din: Adi din Ianuarie 10, 2011, 10:17:11 PM
Oricum, e un test de inteligenta. Daca nu esti capabil sa intelegi siteul facut de britanici, care oricum sunt eficienti, clari, ca vesticii, atunci chiar esti capabil sa studiezi in UK? Eu as pune problema si asa.

Voi ignora asta, ca am ceva mai mult bun simt. ^_^.

Anyhow, mersi Bianca, ii voi contacta pe cei de la Edmundo si vedem ce si cum.

bbb

Pai da, daca tot vrei sa aplici prin agentie, Edmundo mi se pare o solutie mai buna decat cea la care ai apelat tu. Macar la ei alegi 4 universitati pe care le vrei tu.
Scrie-le astazi, ca si asa termenul de 15 ianuarie e aproape.
Multa bafta!

Adi

Citat din: Banned din Ianuarie 10, 2011, 10:37:37 PM
Citat din: Adi din Ianuarie 10, 2011, 10:17:11 PM
Oricum, e un test de inteligenta. Daca nu esti capabil sa intelegi siteul facut de britanici, care oricum sunt eficienti, clari, ca vesticii, atunci chiar esti capabil sa studiezi in UK? Eu as pune problema si asa.

Voi ignora asta, ca am ceva mai mult bun simt. ^_^.

Anyhow, mersi Bianca, ii voi contacta pe cei de la Edmundo si vedem ce si cum.

Sugerezi ca te-am jignit, dar eu nu consider ca te-am jignit si atucni nu consider ca ai nevoie de bun simt pentru a ignora. Dar oricum, cine nu e in stare sa inteleaga ceea ce toti elevii britanici de rand inteleg are probleme cu increderea in sine si cu indrazneala sa faca lucruri noi, cel putin cu asta, daca nu cu inteligenta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am petrecut vreo doua ore citind acest articol si aceste comentarii. Este despre cum in SUA de fapt nu ar fi o penurie de doctoranzi si postdoctoranzi in stiinta, ci despre cum ar fi prea multi (atat in tara cat si ca imigranti temporari, mai ales din China si India), ceea ce face ca salariile lor sa fie foarte mici fata de ceea ce ar castiga cineva in sistemul industrial sau bancar, sau medical.

http://www.miller-mccune.com/science/the-real-science-gap-16191/

Oare in Europa de Vest cum o fi?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx

hi !


am revenit , da Adi , ai avut dreptate in legatura cu invantamantul american , este prea scump , si acum cautam universitati in europa de tip american , si nu prea am gasit  , cineva sa ma ajute  ?



scuze ca schimb subiectu , Adi am vazut un interviu de al tau , unde subliniai foarte mult ca ,, sportu te ajuta foarte foarte mult " , ca face diferenta ' este asa de adevarat ?

Adi

Citat din: alexx din Ianuarie 14, 2011, 04:19:32 PM
am revenit , da Adi , ai avut dreptate in legatura cu invantamantul american , este prea scump , si acum cautam universitati in europa de tip american , si nu prea am gasit  , cineva sa ma ajute  ?

Universitati in Europa de tip american exista. De exemplu universitatea Jacobs din Bremen, Germania. Dar preturile sunt tot mari pe sistem american, desi poate un pic mai mici decat in SUA.

Citat din: alexx din Ianuarie 14, 2011, 04:19:32 PM
scuze ca schimb subiectu , Adi am vazut un interviu de al tau , unde subliniai foarte mult ca ,, sportu te ajuta foarte foarte mult " , ca face diferenta ' este asa de adevarat ?

Da, este asa de adevarat. Fa sport zilnic si vei retine si intelege mai bine la scoala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Cred ca orice discutam de acum incepand despre aplicatia la universitati in UK este inutil. Maine e deadline-ul :) Bafta celor care mai fac ceva in seara asta :P

Adi

Citat din: ioanabc din Ianuarie 14, 2011, 11:05:18 PM
Cred ca orice discutam de acum incepand despre aplicatia la universitati in UK este inutil. Maine e deadline-ul :) Bafta celor care mai fac ceva in seara asta :P

Nu e inutil, si la anul vor aplica elevi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: ioanabc din Ianuarie 14, 2011, 11:05:18 PM
Cred ca orice discutam de acum incepand despre aplicatia la universitati in UK este inutil. Maine e deadline-ul :) Bafta celor care mai fac ceva in seara asta :P
De ce sa fie inutil? Poate sunt acum elevi in clasa a 11a care vor aplica la anul si incep de pe acum sa se informeze. Tot ce scriem noi acum aici va putea fi folosit de ei la anul. :)

ioanabc

Bineinteles, dar m-am referit pentru cei ce sunt anul asta in a 12a si vor sa aplice pentru entry-ul din septembrie 2011 la o facultate in UK :)