Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sicmar

#570
Dacă tot m-am apucat să scriu pe acest subiect, hai să mai demitizez o treabă.
Funeriu N-A PARTICIPAT la nici o Olimpiadă Internaţională de Chimie.
Restul este mitologie urbană.
Dacă se îndoieşte cineva de asta, o să şi demonstrez că este aşa.

florin_try

Citat din: sicmar din Iulie 14, 2011, 01:38:42 AM
Funeriu N-A PARTICIPAT la nici o Olimpiadă Internaţională de Chimie.

O fi fost cu echipa Frantei? Fosta lui profa spune asta intr-un interviu:
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/EXCLUSIV_Profesoara_din_liceu_a_ministrului_Funeriu-_-Era_un_copil_cu_bun_simt-_Chiar_nu_stiu_cine_l-a_adus_in_politica_si_de_ce_a_acceptat_0_514148809.html

---citez din linkul de mai sus
"
.... a reuşit şi să participe la Olimpiada Internaţională cu lotul Franţei
"
inchei citatul-----


Citat din: sicmar din Iulie 14, 2011, 01:38:42 AM
Restul este mitologie urbană.
Dacă se îndoieşte cineva de asta, o să şi demonstrez că este aşa.

E greu de dedus la ce rest si la ce mitologie te referi.

----

Iata ceva real ce nu e mitologie:
http://www.ziare.com/scoala/titularizare/dezastru-la-titularizare-mii-de-profesori-au-dezertat-zeci-au-fost-prinsi-copiind-1107312

"Duritatea" (edit: a se citi "normalitatea") bacului de anul asta, precum si "duritatea" (edit: a se citi "normalitatea") examenului de titularizare subliniata in linkul de mai sus, par un pas in directia buna. Indiferent cum a plecat din tara, sau cu cit a luat bacul. Pe bune acum, chiar conteaza cu cit a luat bacul sau la ce olimpiade a fost sau nu a fost acum 20+ de ani in urma?



sicmar

#572
1. Ce spun profesorii de liceu, din România, ai lui Funeriu:
1.1. Profesoara lui de biochimie, din clasa a XI-a la liceul din Timişoara, adică din anul premergător plecării lui Funeriu în Franţa:
"Din ce ştiam noi, în clasa a 12-a a participat în lotul Franţei, la Olimpiada Internaţională de Chimie şi a luat locul unu sau doi, dar pentru că nu era cetăţean francez i s-a dat un loc mai mic."
1.2. Diriginta lui şi totodată profesoara lui de chimie:
"Şi-a câştigat [nn în Franţa] existenţa muncind şi a reuşit şi să participe la Olimpiada Internaţională cu lotul Franţei."

Nici un cuvânt despre participarea elevului lor (pe când era în ţară) la IOCh sau la Olimpiada Balcanică de Chimie. Orice profesor şi-ar aduce aminte de succesele elevului lui. Ele au auzit de aşa ceva dar ... că s-ar fi întâmplat pe când era în Franţa.

Pentru conformitate: articol din ediţia locală Timişoara a ziarului Adevărul.

2. Într-o prezentare din anul 2005 a ministrului Funeriu nu apare participarea lui la IOCh. Apare doar că a fost "selectionat in echipa Romaniei, alaturi de care a cistigat medalia de argint la Balcaniada din 1988".

3. CV-urile oficiale ale lui D.P. Funeriu nu afirmă participarea lui la OICh ci doar "selecționat în lotul României, în 1988".
Prima reacţie este: "N-a participat la IOCh pentru că în 1998 a plecat din ţară înainte de olimpiadă."
Fals. OICh în anul 1988 a avut loc în perioada 2-9 iulie, conform siteului oficial al OICh iar Funeriu a plecat din ţară în august.

4. Tare mă tem că nici susţinerile privind participarea lui Funeriu la Balcaniada de Chimie în anul 1988 nu au suport real.


Notă. Voiam să postez acest mesaj ca edit la precedentul mesaj dar intervenind mesajul lui florin_ l-am plasat în ordinea lui cronologică.

@florin_
CV-urile lui Funeriu plasează participarea lui la OICh în anul 1988. Cum aceasta a avut loc în iulie şi Funeriu a plecat din ţară în august 1988, el nu putea reprezenta în acel an Franţa.


Adi

Salut aceasta normalitate de la examenul de titularizare pentru profesori.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Citat din: Adi din Iulie 14, 2011, 06:03:27 AM
Salut aceasta normalitate de la examenul de titularizare pentru profesori.

Şi pe mine mă bucură.

În judeţul în care se scrie cu oi pe dealuri au fost camere video sau la fel ca la BAC acolo au fost scutiţi pe baza: or fi oi şi boi dar sunt din turmele bucovinene, bine păstorite?



florin_try

@sicmar

M-am uitat si eu pe CV-ul din acel link trimis de tine.

Interesant la domenii de cercetare listate: sunt o multime: oare sunt mai multe domenii listate decit articole publicate? Almost....

---

Nu spune in CV la ce etapa a luat locul 2 la olimpiada in Franta: locala?, pe tara?

-----


tavy

Citat din: Adi din Iulie 14, 2011, 06:03:27 AM
Salut aceasta normalitate de la examenul de titularizare pentru profesori.
Și eu, în felul acesta se va putea vedea că cu actualele salarii din învățământ nu vor fi suficienți profesori pregătiți care să acopere locurile din învățământ.
Nimeni nu a spus că face rău pentru că se opune copierii, asta e un lucru bun pe care-l face Funeriu, din nefericire, singurul și nici pe ăsta nu-l face suficient de bine, la bacalaureat s-a copiat în continuare foarte mult chiar dacă nu la fel de mult ca acum un an.
Nu știu situația la titularizare, o să vedem câți admiși or să fie și o să ne dăm seama dacă s-a copiat. Înțeleg din articol că au fost 29000 de candidați și câteva zeci au fost prinși copiind, asta înseamnă sub 0,35%, nu chiar așa de mult. Pe de altă parte, 5.460 (19%) au părăsit sala la aflarea subiectelor ceea ce spune mult despre nivelul de pregătire al celor care sunt dispuși să se facă profesori cu astfel de salarii.

AlexandruLazar

Da, lucrurile merg din rău în mai rău, și încă de câțiva ani încoace. Maică-mea mi-a povestit de o situație cel puțin penibilă acolo -- acum câțiva ani era într-una din comisiile de corectură, s-au trezit cu lucrări în care erau greșeli de ortografie; nici n-au știu cum și de ce să scadă, baremul de corectură nici măcar nu includea așa ceva, nimănui nu-i dăduse prin cap că un candidat la un astfel de examen ar putea face greșeli de ortografie.

Adi

I-auziti, cica o universitate privata primeste studenti din elevi care nu au luat bacul, cu conditia sa ia bacul pana ajung in anul II!

http://www.antena3.ro/romania/o-facultate-din-iasi-inscrie-elevi-fara-diploma-de-bacalaureat-130984.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

Şi uite aşa, o să le dea şi diploma de licenţă, că doar după aia nu-i mai întreabă nimeni de diploma de Bac!

Sergiu

Eu zic sa le dea direct diploma de licenta,chiar de master.In ce tara traim...Daca de la persoanele care se presupune ca au anumite principii morale vedem ca iau asemenea decizii ce pretentii sa mai avem de la altii?Oare are si Funeriu ceva de zis in toata ecuatia asta?

florin_try

#581
Citat din: Adi din Iulie 17, 2011, 01:23:09 AM
I-auziti, cica o universitate privata primeste studenti din elevi care nu au luat bacul, cu conditia sa ia bacul pana ajung in anul II!

http://www.antena3.ro/romania/o-facultate-din-iasi-inscrie-elevi-fara-diploma-de-bacalaureat-130984.html

Asta ar putea fi o stire buna daca se vor lua masurile cuvenite. Adica sa se prevada prin lege ca poti urma o facultate NUMAI daca ai bacul luat.

Este o stire buna pentru ca arata inca odata cit de serioase sunt problemele din invatamintul romanesc...

Adi

Iata ca s-au luat deja primele masuri fulger ca din septembrie elevilor sa le fie predat mai bine in scoli, adresand astfel problema pregatirii slabe.

http://www.gandul.info/news/masurile-fulger-pe-care-ministerul-educatiei-le-pregateste-pentru-la-toamna-pentru-toti-elevii-din-romania-8537472
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

zec

Fulger dar buna ideea si cred ca procesul de evaluare trebuie conditionat ca pe ideea aceasta.Genul asta de idee nu tine neaparat de conditia de elev e una in care societatea o dezvolta din cauza discrepantelor dintre realitate si ce e pe hartie.Totusi are o hiba aceasta masura in special la nivel gimnazial lucru care de altfel a si devenit deja.Aceste evaluari isi pun amprenta pe calitatea scoli dar aceasta calitate ar trebui diferentiata la nivel de licee,colegii in sus.La nivel gimnazial scolile ar trebui balansate si echilibrate exceptand cele private intrucat aceste scoli se bazeaza pe elevi din zona aferenta si ele ofera acel minim de 8 clase si pentru copii din familii cu probleme dar si pentru un copil dintr-un mediu corect.
Observatie:Conditia de admitere la o scoala gimnaziala nu exista de aceea ea nu poate fi determinata de calitatea elevilor.

tavy

Citat din: Adi din Iulie 30, 2011, 12:23:42 AM
Iata ca s-au luat deja primele masuri fulger ca din septembrie elevilor sa le fie predat mai bine in scoli, adresand astfel problema pregatirii slabe.
http://www.gandul.info/news/masurile-fulger-pe-care-ministerul-educatiei-le-pregateste-pentru-la-toamna-pentru-toti-elevii-din-romania-8537472
Funeriu nu se dezice nici de data aceasta, continuă să ne demonstreze că are un nivel de inteligență foarte scăzut, incapabil fiind să realizeze că media notelor, cu atât mai mult media notelor mai multor elevi, este complet irelevantă.
   Notele nefiind ceva aditiv fac ca calculul mediei să nu aibă sens. Faptul că în învățământ încă se calculează media în diverse situații este o aberație moștenită care a fost inventată probabil de persoane care nu au nici o treabă cu știința.
Imaginează-ți o școală în care o clasă are 15 elevi cu nota 5 și 5 elevi cu nota 10, iar o altă clasă 15 elevi cu nota 10 și 5 elevi cu nota 5. Prima clasă va avea o medie de 6,25 iar a doua 8,75. Ce se va întâmpla cu cei 5 elevi din prima clasă în condițiile în care la clasa respectivă se va preda la un nivel foarte scăzut? Dar cu cei 5 de la a doua clasă la care se va preda la un nivel ridicat?
   Funeriu face aceeași greșeală cu climatoologi care fac în mod aberant media temperaturilor și consideră valoarea obținută o temperatură care ar mai avea și vreo relevanță. Funeriu demonstrează astfel că nu are cunoștințe elementare.