Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Big Bang

Creat de daddy08, Martie 13, 2009, 09:30:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

Citat din: cris din Martie 17, 2010, 01:39:42 PM
Parerea mea personala e ca raza universului e chiar varsta lui in ani lumina.

Spatiul de dilata. Asta face ca raza universului sa fie mai mare decit virta lui in ani lumina. Probabil nu crezi ca dilatarea spatiului e reala, sau probabil consideri caci deplasarea spre rosu are alte cauze decit dilatarea intrinseca a spatiului.

atanasu

Nu cumva in dilatarea spatiului pusa in evidenta de legea Hubble se dilata si toate marimile fizicii inclusiv timpul asa ca nu putem face comparatie intre un spatiu care suporta o astfel de dilatare si unul care nu ar suporta daca asa ceva ar exista. Cred ca aici suntem in zona limitei cunostinelor chiar si actuale dar poate ca nu am dreptate. Nu as paria pe asta! :)
La multi ani celor care ma vor citi!

calahan

Atanasu
Imaginea universului care se dilata a fost indusa de deplasarea spre rosu a luminii receptionata de la stele si galaxii. Dar aceasta deplasare spre rosu a lumnii poate fi explicata simplu daca admitem ca lumina care ajunge la noi este reflectarea imaginilor universului pe oglida de la marginea universului. Oglida care se roteste cu viteza foarte mare, producand un puternic efect Doppler, de deplasare a frecventei luminii inspre rosu.

atanasu

Daca tu te-ai ras in oglinda aia este asa cum spui. :)

princehansolo

#79
Ma intreb daca-i corect ce imi aduc aminte: lumina care se apropie de un corp cu masa mare are o deplasare spre rosu si daca se departeaza vireaza spre albastru (sau invers). Daca-i corect - ce impiedica materia intunecata sa determine virarea spre rosu a luminii? Astfel, universul ar putea fi mai static, si doar aparent ar fi efectul Doppler...

Modificare ulterioara (in urma mesajului lui Atanasu care urmeaza dupa acesta): m-am inspirat din cartea lui Cristian Presura "Fizica povestita" pentru virarea culorii luminii in apropierea campurilor gravitationale, nu mai stiu la ce pagina este scrisa.
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#80
Printule , pe acest forum sunt pana la 10 fire ce trateaza B.B. si cred ca pe aproae toate le-am prezentat si analizat eu insumi pe un fir pe care l-am sustinut  desi era deschis de un alt coleg care l-a cam parasit.
Am lucrat aproape 2 ani la el dar desigur ca m-am bazat pe o documentare vasta si nu mai tin minte tot ce am scris. Discutii au fost putine,pentruca ce am facut eu a fost mai degraba o monografie documentara (un referat documentar) care ar fi fost foarte bun pentru cineva care apoi ar fi venit cu chestiuni originale ce i-ar fi permis sa sustina o teza de doctorat in domeniu si cine stie poate a si fost folosit de careva fara sa fie citat caci acet mod de a fura munca altuia(daca nu citezi este furt), in provincia stiintifica Romnia era si este si mai abitir la moda de cand si tezele si operele puscariasilor sunt copy paste.
Firul respectiv este :
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,4910.msg65285.html#msg65285  si este intitulat :
Hibele teoriei Big-Bang-ului,si ipoteze sau sugestii alternative.

Cautandu-l am dat de o melodie draga mie in care grupul  BZN in prima sa varianta cu Anny Schilder care a parasit trupa (ea era cea mai buna) si partenerul ei Jan Keizer care a stat pana la final cu trupa condusa de el canta aceasa melodie.

https://www.youtube.com/watch?v=xA2LBA2VMuw

Dupa ce te luminezi ne spui si noua cum este?

Ps Si una ptr Calahan: https://www.youtube.com/watch?v=j0ITW418sX0,  cam vechitura dar si calahan al nostru nu cred ca e vreo prospatura :)

princehansolo

Atanasu,

Multam mult pentru melodie  :) Este foarte faina.

Am adaugat in mesajul meu de mai sus urmatoarele:
CitatModificare ulterioara (in urma mesajului lui Atanasu care urmeaza dupa acesta): m-am inspirat din cartea lui Cristian Presura "Fizica povestita" pentru virarea culorii luminii in apropierea campurilor gravitationale, nu mai stiu la ce pagina este scrisa.
din cauza observatiei tale (mi-a crapat putin obrazul de rusine):
Citat din: atanasu din Februarie 04, 2021, 06:00:34 PM
... si cine stie poate a si fost folosit de careva fara sa fie citat caci acet mod de a fura munca altuia(daca nu citezi este furt)...

Scuze pentru omiterea (neintentionata) a sursei de inspiratie, dar pentru moment nu mi-am adus aminte unde citisem. Nu intentionam sa fac o lucrare stiintifica cu bibliografie, dar ai dreptate cu furtul ideilor, de aia am introdus sursa bibliografica. Nu sunt sigur daca pe Wikipedia nu este de asemenea aceasta informatie.

O sa citesc firul recomandat de tine si o sa-mi spun parerea. Nu l-am citit pana acuma si am vazut ca-i mai vechi putin (2015).

Sper sa ne luminezi in continuare pe forum cu discutiile tale :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#82
De fapt eu nu am recomandat firul monografic redactat de mine decat referindu-ma la problema punctuala pusa de tine si am spus ca aici pe forum sunt multe fire referitoare la Big Bang si care-l intorc pe multe parti si cu participari deosebite iar lucrarea mea in primele doua pagini analizeaza aproape toate aceste fire care au multe discutii si unde cred ca s-a abordat si intrebarea ta. In sensul asta am indicat lucrarea de care m-am ocupat si care trateaza destul de exhaustiv,dar cum am spus, destul de monografic problema teoriei Big Bangului si credeam ca asta  a fost destul de clar...

Cat despre subiectul preouparii tale, tu spui foarte clar ca este o simpla amintire si nimeni nu pretinde sa stii de unde vin multele iamintiri  pe care le vehiculam si este suficient sa spunem ca nu este o idee proprie si tu in niciun caz nu ai sustinut asa ceva, asa ca, Printule "ego te absolvo" desi nu-ti imputasem nimic :)


atanasu

Multumesc pentru link si ti-am raspuns la firul dedicat de mine TBB: https://forum.scientia.ro/index.php/topic,4910.0.html.
Desigur ca fizicienii, multi vor si spera o noua teorie in fizica ca atunci  cand cu OPERA dar "mai incet cu pianul pe scari",nu-i asa?

princehansolo

Atanasu,
Am ajuns doar la Analiza 3 din link-ul recomandat de tine. Am vazut ca sunt cel putin 12 analize, deci mai am de studiat :)
Nu merge asa de repede cum am crezut, chiar daca sunt adunate impreuna discutiile...

O idee interesanta (nu stiu daca este si prin analizele firelor de discutii) mi s-a parut cea a unui univers holografic. Am cautat pe Scientia dupa "holografic" si cel mai vechi link pe care l-am vazut este: https://www.scientia.ro/stiinta-la-minut/73-intrebari-esentiale-ce-nu-stim-inca/2611-este-universul-o-holograma-de-ce-1.html
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Dar ce facem cu Creatorul de holograme cosmice? Ca fara El nu cred ca se poate. :)

princehansolo

Citat din: princehansolo din Februarie 10, 2021, 09:38:04 PM
https://www.scientia.ro/stiinta-la-minut/73-intrebari-esentiale-ce-nu-stim-inca/2611-este-universul-o-holograma-de-ce-1.html

Citat din: atanasu din Februarie 11, 2021, 01:28:24 PM
Dar ce facem cu Creatorul de holograme cosmice? Ca fara El nu cred ca se poate. :)

@Atanasu
Ai vazut ca link-ul este in categoria "intrebari-esentiale-ce-nu-stim-inca". La fel sunt si intrebarile tale :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

#88
Han Solo,
Multumesc pentru semnalarea facuta pe firul "Hibele..." unde este aproape in topic, dar cred ca acolo este bine sa ne mentinem doar la informatii mai noi despre TBB si eventual sa le corelam cu ce s-a spus deja acolo.
a)Firul acesta pe are suntem acum, inchis prima oara in martie 2011 adica atunci cand a avut loc discutia destul de ampla despre problema dimensiunii si a dilatarii universului a fost redeschis de mine in acest an, redeschidere sustinuta de tine Printule si cred ca firul este potrivit sa continuam aici discutia inceputa si intre noi si pe acest fir si daca va rezulta ceva substantial sa rotogolim acest rezultat si pe firul "Hibele...", motiv pentru care ii voi face si acestui fir o analiza de sinteza ca sa putem trage o linie( o sa-mi ia ceva timp)
b) In raport cu semnalarea ta referitoare la intrebarea foarte buna  pusa pe un alt Forum al Scientiei despre care nu prea am stiut, adica nu l-am prea urmarit desi cred ca merita pe deplin sa-l urmaresc si o voi face daca voi primi timp si pentru asta, intrebarea  puncuala  fiind pusa de o doamna Gabriela Ivanescu referitor la "Ce se intampla cu electronul cand se intalneste cu un pozitron?l" la https://scientia.ro/qa/20513/ce-se-intampla-cu-electronul-cand-se-intalneste-cu-un-pozitron, observ ca  dupa ce s-a raspuns intrucatva la intrebare in discutia inceputa de userul Puiu cu userul Han Solo, discutie epistemologica care mie mi-a placut mult  in dezvoltarea ei si la a carei conluzie nu reuses sa ajung (o sa o recitesc mai atent) dar poate ca u Printule o poti rezuma si explicita putin in esenta ei lucru ce ma va ajuta si pe mine sa o nalizez mai bine.

PS Acest user Puiu nu a aparut si pe aici? Consider ca este cel putin de talia lui Electron dar sper sa nu fie astfel si la caracter ;)

PPS Oare in ce am scris eu in "Hibele..." sau in ce s-a scris anteior sintetizat de mine acolo(cele 12 analize pe care le parcurgi apare ceva despre Ipoteza(e greu sa-i spun Teorie) cum ca Universul ar putea fi o holograma si daca gasim ceva mai consistent am putea-o semnala pe firul "Hibele..." ? Cand vei fi parcurs materialele poti sa imi spui asta ca eu nu mai tin minte dar cred ca nu s-a insistat pe asa ceva, poate and se vorbeste de gaurile negre?

princehansolo

@atanasu
Am raspuns la intrebarea doamnei Gabriela Ivanescu (in Q&A) poate putin paralel si neclar... Am vrut sa spun ca toate teoriile (despre quarci, bosoni etc. care se transforma unul in altul) de fapt pot fi datorate masuratorilor si detectiilor, cu problemele puse de detectori (senzori). La fel se intampla si cu detectorii pentru undele gravitationale etc. La efectul fotoelectric (de unde s-a dedus ca lumina este sub forma de cuante) cred ca este de fapt felul in care lumina este absorbita de metal, NU ca este cu adevarat sub forma de cuante.

Poate ar trebui sa mutam discutia in sectiunea "Critici ale paradigmei actuale in stiinta" :)

Nu mai stiu nimic de Puiu, de peaceful.warrior si de altii (AdiJapan de exemplu), care au avut intrebari si raspunsuri deosebit de frumease in sectiunea Q&A si care nu stiu sa fi fost pe forum.
Toate-s vechi și noi sunt toate