Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#11
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de atanasu - Aprilie 10, 2024, 07:28:08 PM
#12
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de calahan - Aprilie 10, 2024, 03:12:25 PM
princehansolo
Dupa cum spui dumneata, postarea mea ti se pare de tot rasul. Si postarea dumitale, pare izvorata dintro respingere hotarata a teoriei care demonstreaza identitatea dimensionala masa-sarcina, fiindca este ceva ce nu poti sa intelegi din toate demonstratiile. Imi pare ca te incadrezi in randul savantilor nostri care resping apriori tot ce nu vine din occident. Numai ce vine din occident are valoare. Ia de pilda metafizica relativista a gravitatiei, care nu explica nici translatia substantei, nici inertia substantei sau metafizica quarcilor, care inventeaza tot soiul de bozoni, care sa explice inexplicabilul. Si care sustine miscarea fizica fara suport material.
#13
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de princehansolo - Aprilie 10, 2024, 10:09:05 AM
Citat din: calahan din Aprilie 09, 2024, 04:51:45 PMVolumul  V  este element geometric, care nu produce niciun efect fizic si deci este metafizic. Si de la identitate dimensionala masa-sarcina rezulta ca densitatea masei este frecventa la patrat. (ro=f2).
calahan
nu pot să mă supăr pe o glumă de 1 Aprilie. Este prea savuroasă gluma ta :) :) :)
#14
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de calahan - Aprilie 09, 2024, 04:51:45 PM
princehansolo
Pai mie mi s-a parut usor de inteles, ca daca electronul se comporta ca o unda care se roteste in atom cu viteza data de constanta de structura fina alfa=Vo/C=1/137 (rezulta ca Vo=C/137 (m/s)) , care este interpretata ca indicele de refractie al mediului atomic, de foarte mare densitate energetica. La fel in cazul nucleoniulor, daca au dimensiunea pe jumatate din dimensiunea electronului, inseamna ca sistemul de unde stationare de foarte mare amplitudine, se propaga pe cercul de raza nucleonului cu viteza pe jumatate din cea a electronului. Adica C/2.137=C/274 (m/s). Despre msa trebuia sa mentionez ca masa este data de produsul V.ro. Volumul  V  este element geometric, care nu produce niciun efect fizic si deci este metafizic. Si de la identitate dimensionala masa-sarcina rezulta ca densitatea masei este frecventa la patrat. (ro=f2).  Si daca inductia magnetica B este frecventa f, rezulta ca densitatea masei este patratul inductiei magnetice (ro=B2). Relatia aceasta este data si pe site-ul "magnetic reconection" pe randul al 7-lea de formule.
#15
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de princehansolo - Aprilie 09, 2024, 12:14:09 PM
Calahan, dumneata vii cu niște cifre care nu știu de unde le-ai luat. Virgil a explicat ce-i cu 137. Nu știu de unde este 274. Poate vii cu explicații.

Nu știu de ce accepți unele măsuri și mărimi date de alții, dar critici hotărât pe cei de pe forum care fac același lucru (folosesc datele și rezultatele experiențelor altora).

Iar privind modelul planetar al atomului - eu nu sunt de acord cu el. Dar nu am nici o teorie care să înlocuiască acest model. Deci semiundele și motoarele comprimate în electron sau neutron - nu le cred.
#16
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de calahan - Aprilie 09, 2024, 08:10:43 AM
princehansolo
Dupa raspunsul dumitale am impresia ca nu prea cunosti legile fizicii si confunzi identitatea dimensionala masa-sarcina cu egalitatea unitatilor de masura. Incerc sa te lamuresc, care este deosebirea intre sarcina si masa. Sarcina elementara este constituita dintro singura unda de mare amplitudine, formata din doua semiunde diametral opuse, care se rotesc pe cercul de raza electronului cu viteza C/137 (m/s), generand in jur un camp electric pulsatoriu cu frecventa de 1020 (Hz), camp care pastreaza in permanenta acelasi sens fata de axa de rotatie. Pe cand masa neutronului este data de contributia a 3680 de curenti radiali alternativi, corespunzand la 1840 de unde de foarte mare amplitudine. Prin rotatia lor, pe cercul de raza neutronului, cu viteza C/274 (m/s) si la turatia de 1020 (rot/s) genereaza in jur un camp electric alternativ cu frecventa de 1023 (Hz). Campul electric alternativ face ca neutronul sa apara neutru electric intrun camp electric constant.
#17
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de princehansolo - Aprilie 08, 2024, 03:47:04 PM
Citat din: calahan din Aprilie 08, 2024, 01:47:51 PMPoti sa imi dai exemple de formule care consideri ca nu au corespondent fizic? Si nu este vorba de egalitatea masa-sarcina. Ci este vorba de identitatea dimensionala masa-sarcina,...
Calahan, ești tare de tot :) :) :)
Păcăleala de 1 Aprilie văd că ține mai mult de o zi. Cred că-i faci să râdă și pe alți cititori ai forumului.

Deci masa și sarcina sunt diferite, dar se măsoară cu aceeași unitate de măsură. Am înțeles bine?
#18
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de calahan - Aprilie 08, 2024, 01:47:51 PM
princehansolo
Formulele folosite de mine sunt exact legile electromagnetismului. Poti sa imi dai exemple de formule care consideri ca nu au corespondent fizic? Si nu este vorba de egalitatea masa-sarcina. Ci este vorba de identitatea dimensionala masa-sarcina, care rezulta din faptul ca si masa si sarcina, desi sunt structuri dinamice diferite, produc in spatiul din jur acelasi efect fizic de acceleratie. Integrarea efectului fizic, produs de sursele de miscare, pe suprafata inchisa din jurul sursei, face sarcina sau masa. Masa si sarcina sunt considerate surse de miscare in univrsul fizic.
#19
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de princehansolo - Aprilie 08, 2024, 09:51:31 AM
Calahan, îmi plac glumele dar îmi place și știința.

Mie mi se pare o glumă ce faci dumneata cu formulele matematice care nu au corespondent fizic. Deci este binevenită o discuție privind critica dumitale privind egalitatea masă-sarcina electrică pe acest fir de discuție. Nu este binevenit atacul la persoană - același lucru este valabil și pentru Atanasu.
#20
Discuţii pe diverse teme / Re: un mic zâmbet de 1 Aprilie
Ultimul mesaj de calahan - Aprilie 07, 2024, 08:45:56 AM
princehansolo
Am crezut ca esti pasionat de cunoasterea stiintifica a fenomenelor fizice. Dar se vede ca esti inclinat catre humor. Cunoasaterea fizica, mai ales la nivel cuantic este ceva foarte anevoios. Nu este pentru oricine.