Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Cosmologie

expansiunea universului ...o problema

<< < (12/15) > >>

123:

--- Citat din: AlexandruLazar din Iunie 27, 2010, 06:56:44 p.m. ---
Mișcarea proprie a galaxiilor nu se datorează neapărat mișcării lor în câmp gravitațional, adică nu e vorba că se mișcă atât de repede din cauza faptului că ceva le atrage foarte tare și cad spre acel ceva.

--- Terminare citat ---

Alexandru, ai putea sa dai exemple de alte influente (in afara de cea gravitationala) care sa fie responsabile de miscarea galaxiilor prin spatiu? Parca Einstein a zis ca "spatiul ii spune materiei cum sa se miste, iar materia ii spune spatiului cum sa se curbeze". Ma gandesc ca la scara cosmologica influenta gravitationala este dominanta (chiar daca e cea mai slaba forta actioneaza pe distanta infinita).

Mishulanu:

--- Citat din: Electron din Iunie 27, 2010, 06:20:29 p.m. ---Cum anume ai determinat acest lucru? Si ce legatura are viteza de deplasare (in general) cu viteza de evadare?

--- Terminare citat ---
Observatiile astronomice au determinat faptul ca galaxia noastra de deplaseaza cu vreo 600 km/s spre o zona numita Marele Atractor. Zice pe wikipedia. Vitezele de deplasare ale corpurilor ceresti prin spatiu(planete, stele, etc.) sunt proportionale cu vitezele de evadare fata de centrul de masa in jurul caruia graviteaza.

--- Citat din: AlexandruLazar ---Mișcarea proprie a galaxiilor nu se datorează neapărat mișcării lor în câmp gravitațional, adică nu e vorba că se mișcă atât de repede din cauza faptului că ceva le atrage foarte tare și cad spre acel ceva.
--- Terminare citat ---
Ce alt fenomen poate influenta miscarea unei galaxii prin spatiu? Singurul lucru la care pot sa ma gandesc ar fi galaxiile cu nuclee active care emit jeturi puternice de materie, asemenea unor rachete, dar acest tip de galaxie nu este foarte intalnit.

--- Citat ---dacă nu pui creionul pe hârtie s-ar putea ca acel "sesizabil" să fie mult mai mic decât pare la prima vedere, am pățit-o și eu de multe ori.
--- Terminare citat ---
Din calculele mele, efectele expansiunii Universului asupra sistemului solar ar trebui sa fie destul de de sesizabile, cel putin pe perioade mai lungi de timp. Daca viteza medie de expansiune este de 70 (km/s)/Mpc, prin ce formula pot sa determin viteza de expansiune in functie de intensitatea campului gravitational dintr-o anumita zona, in ideea ca un camp gravitational puternic poate incetini expansiunea?

Electron:

--- Citat din: Mishulanu din Iunie 28, 2010, 10:29:27 p.m. ---Observatiile astronomice au determinat faptul ca galaxia noastra de deplaseaza cu vreo 600 km/s spre o zona numita Marele Atractor. Zice pe wikipedia.
--- Terminare citat ---
Serios? Am citit ce scrie pe acea pagina si nu am gasit nicaieri zicand ca asta e viteza galaxiei prin spatiu. Sau unde scrie ca "Marele Atractor" e fix in spatiu, ca sa rezulte ce ziceai tu mai inainte. Poti sa citezi paragraful unde scrie asa ceva?

--- Citat --- Vitezele de deplasare ale corpurilor ceresti prin spatiu(planete, stele, etc.) sunt proportionale cu vitezele de evadare fata de centrul de masa in jurul caruia graviteaza.
--- Terminare citat ---
Pe asta unde ai gasit-o ?

e-

Mishulanu:

--- Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 12:40:01 a.m. ---Serios? Am citit ce scrie pe acea pagina si nu am gasit nicaieri zicand ca asta e viteza galaxiei prin spatiu. Sau unde scrie ca "Marele Atractor" e fix in spatiu, ca sa rezulte ce ziceai tu mai inainte. Poti sa citezi paragraful unde scrie asa ceva?

--- Terminare citat ---
"Astronomers believe the Milky Way is moving at approximately 630 km per second relative to the local co-moving frame of reference that moves with the Hubble flow.[55]  If the Galaxy is moving at 600 km/s, Earth travels 51.84 million km per day, or more than 18.9 billion km per year, about 4.5 times its closest distance from Pluto. The Milky Way is thought to be moving in the direction of the Great Attractor"

Generalizarea pe care am facut-o despre relatia dintre viteza de evadare si viteza de deplasare a corpurilor ceresti este gresita. Se aplica doar pentru corpuri cu orbite stabile precum planetele in jurul Soarelui. La nivelul galaxiei nu se poate calcula precis viteza de evadare pentru ca nu se poate masura exact cantitatea si distributia masei.

AlexandruLazar:

--- Citat din: 123 din Iunie 28, 2010, 06:07:42 p.m. ---
--- Citat din: AlexandruLazar din Iunie 27, 2010, 06:56:44 p.m. ---
Mișcarea proprie a galaxiilor nu se datorează neapărat mișcării lor în câmp gravitațional, adică nu e vorba că se mișcă atât de repede din cauza faptului că ceva le atrage foarte tare și cad spre acel ceva.

--- Terminare citat ---

Alexandru, ai putea sa dai exemple de alte influente (in afara de cea gravitationala) care sa fie responsabile de miscarea galaxiilor prin spatiu? Parca Einstein a zis ca "spatiul ii spune materiei cum sa se miste, iar materia ii spune spatiului cum sa se curbeze". Ma gandesc ca la scara cosmologica influenta gravitationala este dominanta (chiar daca e cea mai slaba forta actioneaza pe distanta infinita).

--- Terminare citat ---

La momentul ăsta nu cunoaștem foarte bine modul de formare al galaxiilor, dar mișcările lor proprii se pot datora, de exemplu, mișcărilor proprii ale nebuloaselor inițiale sau ale stelelor, nucleelor active de care amintea Mishulanu, sau unor interacțiuni gravitaționale sucite (de genul efectelor de "praștie") -- caz în care nu e vorba efectiv de faptul că o galaxie cade spre alta. Analiza mișcărilor unei galaxii este mai greoaie decât în cazul stelelor. În cazul stelelor te poți baza pe un model de apariție rezonabil de bine cunoscut și pe un timp de evoluție destul de scăzut. În cazul galaxiilor nu e chiar la fel.

În cele mai multe cazuri, contribuția acestora este ce-i drept mai scăzută (în interiorul roiurilor de galaxii, de pildă, contribuția lor e mai scăzută decât a interacțiunilor gravitaționale). Am vrut să semnalez asta numai la nivel de principiu.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă