Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Cosmologie

Discutii despre Big Bang si ce a fost inainte de Big Bang

<< < (8/11) > >>

ICS:
Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

Adi:

--- Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:28:56 p.m. ---Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

--- Terminare citat ---

Fals! Ti-am repetat asta de doua ori deja. Acum este a treia oara. De ce nu renunti la ideea asta? Nu iti reprosez, ci doar sunt curios. Caci nu doar ti-am repetat, ci ti-am adus si argumente. Nu esti de acord cu argumentele mele? De ce nu? Poti atunci sa imi enumeri agumentele mele, sa vad ca le stii care sunt si chiar le-ai analizat?

cris:
Gaurile negre pot juca un rol important in generarea unui viitor BB.

ICS:

--- Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 10:35:46 p.m. ---
--- Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:28:56 p.m. ---Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

--- Terminare citat ---

Fals! Ti-am repetat asta de doua ori deja. Acum este a treia oara. De ce nu renunti la ideea asta? Nu iti reprosez, ci doar sunt curios. Caci nu doar ti-am repetat, ci ti-am adus si argumente. Nu esti de acord cu argumentele mele? De ce nu? Poti atunci sa imi enumeri agumentele mele, sa vad ca le stii care sunt si chiar le-ai analizat?

--- Terminare citat ---
Daca universul este acum la prima sa expansiune inseamna ca inainte de expansiune a fost big bang si inainte de big bang a fost o contractie si daca este asa inseamna ca a mai fost o expansiune si tot asa la nesfarsit....Nu inteleg cum poate fi un big bang fara a fi mai inainte o contractie.

Adi:

--- Citat din: ICS din Iunie 06, 2010, 03:58:03 p.m. ---
--- Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 10:35:46 p.m. ---

--- Terminare citat ---

--- Terminare citat ---
Daca universul este acum la prima sa expansiune inseamna ca inainte de expansiune a fost big bang si inainte de big bang a fost o contractie si daca este asa inseamna ca a mai fost o expansiune si tot asa la nesfarsit....Nu inteleg cum poate fi un big bang fara a fi mai inainte o contractie.

--- Terminare citat ---

Te contrazici in ce zici mai sus. Zici ce daca acum e la prima expansiune inseamna ca a avut intai o contractie si asta nu se putea fara o alta expansiune si tot asa.

Nici oamenii de stiinta nu stiu ce a generat starea de dinainte de Big Bang. Asa ca nu te simti prost ca nu intelegi cum se poate un big bang fara contractie.

Cert e ca se poate.

Admiti ca  era Universul foarte mic si dens, fara sa stii cum a ajuns acolo, si ca legile fizicii studiaza doar ce s-a intamplat dupa Big Bang, iar nu Big Bangul si ce a fost inaintea lui.

Daca legile fizicii nu studiaza ce a fost inainte de Big Bang, daca nici un experiment nu poate determina ce a fost inainte de Big Bang, degeaba te intrebi tu ce a fost, sunt doar presupuneri. Sunt interesante, le-ai spus deja de cateva ori, si ajunge, nu? Vrei sa studiezi fizica, sau doar presupuneri?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă