Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioanabc

#630
Citat din: Adi din Ianuarie 03, 2011, 09:37:14 PM
Citat din: ioanabc din Ianuarie 03, 2011, 08:18:34 PM
PS: Adi, iar revin la chestia aia cu marirea taxelor ca vad ca nu sunt singura putin confuza: cei ce incepem facultatea in septembrie 2011 platim 3300 lire in toti cei 4 ani, nu? Taxa marita la 9000 nu din 2012 se aplica??

Eu nu studiez in Anglia, nu am experienta directa. Dar din ce au zis Mihnea si altii mai sus, cei care incepeti in septembrie 2011 aveti 3300 de lire doar in primul an, din restul se poate ajute la 9000 de lire, daca universitatea voastrava mari taxele. Dar cel mai bine da tu un email la secretariatul universitatii care te intereseaza si afla de la sursa. Ei raspund intr-o zi la email. Si apoi pune aici raspunsul sa fie sigur pentru toti. Mersi!

Ce frumos suna :))

O sa-i intreb si asta si va anunt cum sta treaba in cazul Manchesterului

bbb

Cel mai bine e sa ii intrebi ca sa fi sigura, si apoi sa ne spui si noua sa stim. Mie unii mi-au spus ca cei care icep cu 3300, termina cu 3300. Apoi am auzit la altii ca daca universitatea vrea, poate sa iti maresca taxele din anii urmatori. Oricum, nu am incercat sa aflu ceva exact pentru ca nu vreau sa raman la facultate in Anglia.

ioanabc

#632
Te referi la faptul ca vrei sa-ti faci masterul altundeva decat in UK? Scuza-ma, nu cred ca am retinut in ce an esti - 4 cumva?

Later Edit: Uitati ce am gasit pe siteul de la Manchester (citisem chestia asta mai demult sigur, dar cu atata scandal legat de marirea taxelor, am uitat):

Fee information is as follows:

Home and EU students 2011 entry -  £3,375

International students 2011 entry:

    * Arts - from £11,700
    * Science - from £14,700
    * Clinical - from £26,800

All new international students will be charged the same rate of tuition fee for all years of study, meaning that the fee is fixed for the duration of the course.

All home and EU students can apply to the Students Loans Company for a loan to cover the cost of tuition fees. The money will be paid to the University by the Student Loans Company on the student's behalf.


Deci nu cred ca am pt ce sa-mi fac probleme. :D Am totusi o intrebare: pentru imprumutul acela de la guvern doar dupa ce primesc unconditional offerul pot aplica (adica dupa ce le trimit tot ce mi-au cerut in conditional si asta undeva pe la mijlocul lui iulie)? Si exista cumva riscul ca sa nu primesc imprumutul, adica au un nr fix de studenti la care il acorda mergand pe principiul primul venit primul servit? Am citit o gramada de chestii despre SLC, dar tot mi-a ramas neclarificata intrebarea asta...

Adi

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 01:18:45 AM
Te referi la faptul ca vrei sa-ti faci masterul altundeva decat in UK? Scuza-ma, nu cred ca am retinut in ce an esti - 4 cumva?

Bianca este liceanca in Anglia si a aplicat acum sa inceapaa facultatea, dar, fata isteata fiind, va merge in Scotia unde taxele sunt zero. Si eu as fi facut la fel. Eu chiar ma mir ca sunt unii care vor sa dea 9000 de lire cand pot da zero. Si pun pariu (de fapt am mai zis pe forum) ca ei habar nu au ce descoperiri stiintifice au avut loc acum 200 de ani la universitatile mari din Scotia, Edinburgh si Glasgow. De aia eu zic ca chiar nu merita sa studieze in Scotia, ca nu o apreciaza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Iulian

#634
Din ce scrie pe site-ul Universitatii Salford (Manchester):

"Changes to tuition fees for UK and EU undergraduates for 2012 entry

Due to the recent Government proposals tuition fee levels will change significantly for new full-time and part-time UK and EU undergraduates from September 2012.

The changes will only affect students who start University from September 2012. If you have already started your course or are applying to start University in September 2011 these changes will not affect you. Please note, if you defer entry from 2011/12 to 2012/13, you will be charged fees at the 2012/13 rates. We are currently reviewing our fees and financial support for 2012 entry and as soon as these details are confirmed this webpage will be updated. "

E de bine pentru cei ce aplica anul asta.  :)

Adi

Aha, mersi mult. Se pare deci ca cei care vor incepe in 2011 vor avea taxe mici pe toata durata studiilor lor. E bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Citat din: Adi din Ianuarie 04, 2011, 09:33:49 AM
Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 01:18:45 AM
Te referi la faptul ca vrei sa-ti faci masterul altundeva decat in UK? Scuza-ma, nu cred ca am retinut in ce an esti - 4 cumva?

Bianca este liceanca in Anglia si a aplicat acum sa inceapaa facultatea, dar, fata isteata fiind, va merge in Scotia unde taxele sunt zero. Si eu as fi facut la fel. Eu chiar ma mir ca sunt unii care vor sa dea 9000 de lire cand pot da zero. Si pun pariu (de fapt am mai zis pe forum) ca ei habar nu au ce descoperiri stiintifice au avut loc acum 200 de ani la universitatile mari din Scotia, Edinburgh si Glasgow. De aia eu zic ca chiar nu merita sa studieze in Scotia, ca nu o apreciaza.

A, Bianca e si ea in a 12a? Super :D

Adi, sa stii ca si eu m-am confruntat cu aceasta problema: adica, in UK sunt o gramada de facultati, sute, mii, una mai buna ca cealtalta. Eu ca cetatean roman, de unde pot sa le cunosc pe fiecare? Mai intru pe siteuri oficiale, mai vorbesc cu X si Y, mai vad care e renumita si care nu, dar cam atat. Mai mult eu nu am ce sa aflu despre ele. Poate daca ar fi mai putine, da, dar in cazul asta nu. Atunci nu ma mira ca multi fug de Scotia - de ce oare? Pentru ca nu cunosc universitatile de acolo, cum ai zis si tu. Recunosc, nici eu nu stiu Scotia pentru ca nu m-am interesat deloc de ea.  Oricum am aplicat si acolo, dar nu vreau sa aleg firm sau second choice acea facultate (prin simplul fapt ca nu compar Manchester cu Aberdeen). Sunt mult prea multe facultati pt ca noi sa apucam sa le cunoastem pe fiecare si sa zicem: Da, uite, vreau sa merg acolo in Scotia pt ca uite cate descoperiri s-au facut etc etc. See my point?

Nu stiu daca noi elevii suntem de vina in situatia asta...

Adi

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 03:07:18 PM
A, Bianca e si ea in a 12a? Super :D

Nu ai citit atent ce am spus. Bianca este liceanca in Anglia, deci nu este a 12-a. Ea a plecat din tara dupa clasa a 10-a parca si a facut liceul in Anglia.

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 03:07:18 PM
Adi, sa stii ca si eu m-am confruntat cu aceasta problema: adica, in UK sunt o gramada de facultati, sute, mii, una mai buna ca cealtalta. Eu ca cetatean roman, de unde pot sa le cunosc pe fiecare? Mai intru pe siteuri oficiale, mai vorbesc cu X si Y, mai vad care e renumita si care nu, dar cam atat. Mai mult eu nu am ce sa aflu despre ele.

Ai dat cateva exemple bune de cum sa te interesezi. Mai sunt clasamentele oficiale de universitati, mai sunt targurile de universitati, mai este cultura generala (tine de cultura generala sa stii istoria stiintei si universitatile mari).

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 03:07:18 PM
Poate daca ar fi mai putine, da, dar in cazul asta nu. Atunci nu ma mira ca multi fug de Scotia - de ce oare? Pentru ca nu cunosc universitatile de acolo, cum ai zis si tu. Recunosc, nici eu nu stiu Scotia pentru ca nu m-am interesat deloc de ea. 

Da, si parerea mea e ca cine nu s-a interesat de Scotia a facut un pariu prost la care pierde bani.

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 03:07:18 PM
Oricum am aplicat si acolo, dar nu vreau sa aleg firm sau second choice acea facultate (prin simplul fapt ca nu compar Manchester cu Aberdeen). Sunt mult prea multe facultati pt ca noi sa apucam sa le cunoastem pe fiecare si sa zicem: Da, uite, vreau sa merg acolo in Scotia pt ca uite cate descoperiri s-au facut etc etc. See my point?

Cele mai mari universitati sunt cunoscute, tin de cultura generala si apar in clasamentele oficiale ale universitatilor din lume. Stii care sunt aceste topuri? Noi aici la Stiinta Azi le-am promovat mereu. Sunt doua topuri mari si tari. De ce din Scotia ai ales Aberdeen si nu universitatile mari? Stii care sunt universitatile mari din Scotia?

Citat din: ioanabc din Ianuarie 04, 2011, 03:07:18 PM
Nu stiu daca noi elevii suntem de vina in situatia asta...

Sigur voi elevii sunteti de vina. Ca doar nu or fi profesorii vostri de la scoala. Datoria lor e sa va predea materia lor, nu sa va invete ce universitati bune sunt in Anglia sau Scotia. Asta e datoria voastra, ca voi vreti sa plecati. Ideea e ca trebiue sa alegi bine, iar nu sa mergi cu turma. Trebuie sa inveti intai sa cauti informatiile bune, apoi sa alegi, sa gandesti critic. Succes!

OK. Ia-o ca o provocare. Afla acum, chiar daca e prea tarziu, care sunt marile universitati din Scotia si ce descoperiri din stiinta au fost facute acolo inca de acum 200 de ani, cand in Romania nici nu existau universitati.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

musicgirl010

#638
Buna! As vrea sa-mi fac studiile la Londra. Sunt in clasa a 10a si am note acceptabile 8.5-9. La sfirsitul anului voi da TOEFL si cred ca voi avea rezultate bune. Vreau sa aplic pentru A-levels si nu stiu ce sa fac mai departe... ??? Nu am participat la concursuri si olimpiade din pacate...

Adi

Incepe prin a citit toate cele peste 40 de pagini scrise aici. Vei invata multe inclusiv despre liceul in Marea Britanie sau facultatea in Marea Britanie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

xtina93

Buna seara si ma scuzati daca va intreb ceva ce s-a mai discutat pe acest site.E cam tarziu si nu am timp sa citesc toate cele 43 de pagini de pe aici:P

In primul rand,ma numesc Cristina si sunt eleva in clasa a11-a la cel mai bun liceu din Galati(e cotat ca fiind al 3-lea pe ţară),insa niciodata nu mi-a placut matematica.De aceea,am ales sa intru la profilul filologie-bilingv engleza unde,de anul acesta nu am mai studiat biologia,chimia,matematica,fizica.Doresc sa aplic in Marea Britanie si sunt putin confuza...Voi da in vara aceasta examenul de limba engleza CAE(Certificate in Advanced English)-e un fel de moda ca examenul acesta sa fie dat in liceul meu.Nu sunt destul de pregatita sa dau Proficiency pentru ca mi se pare a fi riscant pentru nivelul meu de engleza,insa aspir la un A la CAE(sper,totusi sa nu iau mai putin).M-am informat pe diferite site-uri,chiar am citit si aici ca la universitatile din Scotia taxele sunt 0(waw!).Nu sunt hotarata nici in privinta profilului,dar,avand in vedere ca profilul meu nu prea imi permite sa aplic pentru courses ce implica matematica si toate celelale,ma gandeam sa aplic pentru Law&Criminology sau Psychology(vreau sa dau bacul la psihologie).Am si cerificatul ECDL(European Computer Driving Licence),insa nu prea cred ca ma va ajuta in mare masura mai departe.Acum ramane sa ma pregatesc pentru CAE...insa nu stiu daca trebuie sa dau si IELTS(colegii mei spun ca daca ai Cambridge-ul - cu valabilitate pe viata- nu prea ai de ce sa mai dai si IELTS).Am vazut ca majoritatea universitatilor cer IELTS.Stiti cumva daca e adevarat?odata ce am CAE sa mai trebuiasca si IELTS sau se pot echivala?Tot ce sper este sa nu iau mai putin de A...Anyway...Sper sa imi oferiti mai multe detalii..imi e frica din cauza ca mi s-a spus ca englezii nu prea vor umanisti..si daca,totusi,se aplica pentru UK...trebuie sa am grade-uri foarte mari la examenele de limba engleza.


Va multumesc anticipat!

bbb

Buna Cristina.
Daca te uiti pe pe siteul unei universitati sau pe siteul UCAS la cerintele de limba engleza o sa vezi ca acolo e o lista de examene pe care poti sa le dai. Exemplu: 6.5 la IELTS, A la CAE, B la CPE etc. Deci daca dai CAE nu mai trebuie sa dai IELTS.

ioanabc

Depinde de la universitate la universitate. Si eu am CAE si Manchester totusi mi-a cerut IELTS :)

bbb

#643
Daca ai nota mai mica la un examen decat cea ceruta de ei, e normal sa iti ceara sa mai dai odata examenul acela sau sa dai altul. Acum nu stiu ce nota ai tu si nici ce nota cer ei, dar in general cam asta ar fi motivul.
De exemplu eu am dat IELTS acum aproape doi ani, deci certificatul meu va cam expira pe cand incep facultatea, dar tot nu mi-au cerul alt examen pentru ca deja am peste nota minima ceruta de ei.

alexc

Salutare, trebuie sa-mi trimit aplicatia pana pe 15, si am cateva intrebari.

pe UCAS, cum atasez scrisoarea de recomandare? scriu mai intai datele profesorului (si mailul), iar acesta trimite pe mail recomandarea?!

multumesc!