Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrian296

#540
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca s-a mai discutat ceva asemanator si nu am gasit, insa am nevoie rapid de niste raspunsuri.

Sunt in clasa a 11a, la o clasa de mate-info bilingv.
As zice ca pe la sfarsitul clasei a 12a, voi avea o medie generala de aprox 8.90-9 .
Am absolvit cateva cursuri de franceza si olandeza la cateva centre de limbi straine.

As dori sa urmez cursurile unei facultati din UK, de preferat Anglia, economie, finante ceva de genu.

De ce altceva as mai avea nevoie?
Cam ce medie la BAC? (SAU PE CE BAZA SE FACE ADMITEREA, bac SAU medie generala?)
Alte activitati extrascolare ? (niste exemple va rog)

Si, daca e cineva in cauza, ce universitati din anglia ati studiat sau studiati voi, ca sa imi fac o idee.


gambler

Salutare, e cineva care a terminat profilul mate-info intensiv? Vreau sa trec in personal statement diplomele pe care o sa le primesc in timpul anului scolar. Am inteles ca voi obtine diploma pentru oracle si cel de atestat. Stiti cum se denumesc si cum pot sa le mentionez? Puteti sa ma lamuriti si despre tariff points?cum se echivaleaza etc, vad intre 240-300 la univ la care aplic si nu stiu daca indeplinesc.

mariuspui

Hi guys!

Eu sunt la Aberdeen University, studiez antropologie, politica si business. E una dintre cele mai bune pe drept, medicina, antropologie si parca mai are cateva domenii. De asemenea in oras mai exista robert gordon university care este mult mai practica, are cea mai mare rata de angajare din uk, cu al treilea an as a placement year. Asa ca daca vreti sa aflati de aberdeen let me know.Mai cunosc pe cineva care face fizica la edinburgh si poltica la newcastle. So if i can help, i'll do it gladly.

Banuiesc ca stiti cu totii ca in scotia cursurile undergraduate sunt gratuite prin SAAS in timp ce in anglia trebuie platite, iar acum cu Cameron s-ar putea sa se majoreze de la £3000 la £6000. Nu sunt sigur dar am inteles ca scotia va fi mai protejata la acest capitol.

Imi puteti scrie pe mariuspui88@gmail.com

Mult succes tuturor,
Marius

blabla24

@adrian296: Trebuie sa intri pe site-urile facultatilor la care vrei sa aplici si sa vezi ce entry requirements au. Daca nu scrie nimic de Bacalaureatul romanesc, trebuie sa le dai un e-mail in care sa ii intrebi daca te accepta si ce medii iti trebuie. In general cer la anumite materii si cer sa ai peste 8 sau 9 pe materie si per total. Cel mai bine e sa le scrii sa ii intrebi.

bbb

Citat din: adrian296 din Noiembrie 13, 2010, 02:10:37 PM
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca s-a mai discutat ceva asemanator si nu am gasit, insa am nevoie rapid de niste raspunsuri.

Sunt in clasa a 11a, la o clasa de mate-info bilingv.
As zice ca pe la sfarsitul clasei a 12a, voi avea o medie generala de aprox 8.90-9 .
Am absolvit cateva cursuri de franceza si olandeza la cateva centre de limbi straine.

As dori sa urmez cursurile unei facultati din UK, de preferat Anglia, economie, finante ceva de genu.

De ce altceva as mai avea nevoie?
Cam ce medie la BAC? (SAU PE CE BAZA SE FACE ADMITEREA, bac SAU medie generala?)
Alte activitati extrascolare ? (niste exemple va rog)

Si, daca e cineva in cauza, ce universitati din anglia ati studiat sau studiati voi, ca sa imi fac o idee.


Admiterea se face pe baza mediei de la bac. Depinde de universitate, in general peste 9 e super.
Activitati extrascolare: voluntariate, de exemplu unul la Stiinta Azi.
Ca sa iti faci o idee despre facultatile la care ai vrea sa mergi, intra la UCAS course search. Ai acolo si cerintele la admitere.

bbb

Citat din: gambler din Noiembrie 13, 2010, 06:04:38 PM
Salutare, e cineva care a terminat profilul mate-info intensiv? Vreau sa trec in personal statement diplomele pe care o sa le primesc in timpul anului scolar. Am inteles ca voi obtine diploma pentru oracle si cel de atestat. Stiti cum se denumesc si cum pot sa le mentionez? Puteti sa ma lamuriti si despre tariff points?cum se echivaleaza etc, vad intre 240-300 la univ la care aplic si nu stiu daca indeplinesc.
Tariff points alea se calculeaza in functie de A levels. Nu stiu (si nu cred) sa se calculeze si in functie de bac.
Pentru personal statement, nu e suficient sa mentionezi ca ai luat diploma de la cursul X si un atestat de la Y. Trebuie sa zici si ce ai invatat din cursurile astea, ce experienta ai castigat. De exemplu: "Am participat la un curs de programare, la sfarsitul caruia am dat un examen si am avut cea mai mare nota. La curs am invatat limbajele de programare care se folosesc in cercetare in ziua de azi si am inteles cat de importanta este programarea pentru lumea in care traim."

bbb

Citat din: mariuspui
Banuiesc ca stiti cu totii ca in scotia cursurile undergraduate sunt gratuite prin SAAS in timp ce in anglia trebuie platite, iar acum cu Cameron s-ar putea sa se majoreze de la £3000 la £6000. Nu sunt sigur dar am inteles ca scotia va fi mai protejata la acest capitol.
Vor sa mareasca taxele maxime nu la 6000 de lire, ci la 9000. Dar facultatile care vor mari taxele trebuie sa intre intr-un program de burse pentru ca studentii cu note foarte bune, care ar vrea sa mearga la facultati de top, care vor mari taxele, sa poata merge.

Adi

Wow, asa de mult vor sa mareasca taxele de scolarizare? Cumva e normal, ca in Anglia taxele sunt mult mai mici decat in State, dar nivelul de pregatire, dotare si oferte pentru studenti e la fel. Atunci chiar ca solutia e Scotia care are la Edinburgh si Glasgow universitati de top si totusi taxe de scolarizare zero.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Universitatile britanice totusi nu sunt la fel de bune ca cele americane. E o intreaga poveste cu cresterea asta a taxelor, si chiar nu stiu cum va ramane cu Scotia. Legile sunt date de guvernul Marii Britanii, iar Scotia face parte pana la urma din Marea Britanie. Dar probabil ca statul va continua sa plateasca taxele de scolarizare la universitatile din Scotia, care oricum sunt mai mici decat in Anglia. De exemplu, university of St Andrews, o universitate excelenta, cu cerinte minime la admitere AAA, are taxe in jur de 1800 de lire pe an, pe cand altele mai putin bune din Anglia au taxe de 3000. Oricum, tot ce se spune pana acum se spune de Anglia.
Asta e ceea ce spune BBC news despre taxe: http://www.bbc.co.uk/news/education-11519148

adrian296

Citat din: Bianca Sala din Noiembrie 13, 2010, 06:52:45 PM
Citat din: adrian296 din Noiembrie 13, 2010, 02:10:37 PM
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca s-a mai discutat ceva asemanator si nu am gasit, insa am nevoie rapid de niste raspunsuri.

Sunt in clasa a 11a, la o clasa de mate-info bilingv.
As zice ca pe la sfarsitul clasei a 12a, voi avea o medie generala de aprox 8.90-9 .
Am absolvit cateva cursuri de franceza si olandeza la cateva centre de limbi straine.

As dori sa urmez cursurile unei facultati din UK, de preferat Anglia, economie, finante ceva de genu.

De ce altceva as mai avea nevoie?
Cam ce medie la BAC? (SAU PE CE BAZA SE FACE ADMITEREA, bac SAU medie generala?)
Alte activitati extrascolare ? (niste exemple va rog)

Si, daca e cineva in cauza, ce universitati din anglia ati studiat sau studiati voi, ca sa imi fac o idee.


Admiterea se face pe baza mediei de la bac. Depinde de universitate, in general peste 9 e super.
Activitati extrascolare: voluntariate, de exemplu unul la Stiinta Azi.
Ca sa iti faci o idee despre facultatile la care ai vrea sa mergi, intra la UCAS course search. Ai acolo si cerintele la admitere.



am cautat la univeristy of liverpool si pt business economics are ABB. dar ce note romanesti ar insemna ABB? presupun ca la bac, nu?
si din cate am auzit in liverpool viata ar fi destul de ieftina. da sau nu?

adrian296

si in legatura cu voluntariat pentru stiinta azi, cu cine trebuie sa iau legatura?

Adi

#551
Citat din: adrian296 din Noiembrie 13, 2010, 08:32:02 PM
si in legatura cu voluntariat pentru stiinta azi, cu cine trebuie sa iau legatura?

StiintaAzi.ro/voluntari
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

adrian296

mai sus am mentionat ca niste cursuri de franceza si olandeza, se iau in considerare si alea?

Adi

Citat din: adrian296 din Noiembrie 13, 2010, 10:21:15 PM
mai sus am mentionat ca niste cursuri de franceza si olandeza, se iau in considerare si alea?

Orice se ia in considerare, numai ca in moduri diferite pe care in plus nu le poti stii dinainte. Dar tu incearca sa iti faci CV-ul corect si personal statemenul la fel, in care sa le arati ca pe langa succesele de la scoala ai avut activitati extracuriculare, ca ai deprins abilitati de leadership, ca stii ce vrei de la viata, ca stii de ce vrei sa studiezi la ei, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat
am cautat la univeristy of liverpool si pt business economics are ABB. dar ce note romanesti ar insemna ABB? presupun ca la bac, nu?
A-peste 80%
B-peste 70%
Vezi cum e si la celelalte qualifications pe care le accepta, iar apoi scrie un mail pe care il trimiti la secretariat. Ei o sa te lamureasca exact ce note iti trebuie la bac.
Citat din: adrian296
mai sus am mentionat ca niste cursuri de franceza si olandeza, se iau in considerare si alea?
Citat
Da, conteaza si cursurile alea. Merita sa scrii de ele in personal statement. Vezi ce am scris mai sus de cum sa incluzi cursurile alea in personal statement.