Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Citat din: gambler din Noiembrie 02, 2010, 01:42:13 PM
Thanks Bianca, din pacate la cele care ai mentionat sunt cerinte mari, mai ales la LSE. Nu stiu daca m-am informat corect (ucas->entry level->requirements european bac sau international bac?) Problema e ca aplic individual la accounting, cu media generala clasele 9-11 de 8.0 ,  la mate vad ca majoritate univ din Londra cer A care inseamna 9-10 si eu am media 7 la mate. Multumesc pentru ajutor.
La romani nu e nici international baccalaureate nici european baccalaureate. Dupa ce iti faci cont pe UCAS, cand ajungi sa completezi sectiunea de educatie, vei pune "Romanian Diploma de Bacalaureat" (o alegi dintr-o lista). Probabil ca uitandu-te la european baccalaureate iti poti face o idee mai exacta de cerinte. Dar si daca te uiti la A levels, daca iti zice ca ai nevoie de A la matematica, inseamna ca ai nevoie cel mai probabil de 8 sau mai mult.
De de vrei sa aplici la accounting? Nu ar fi mai bine sa aplici la matematica sau matematica cu accounting? In Londra mai sunt muolte universitati mai slabe, dar nu cunosc decat cateva (University of East London, Middlesex University...)

gambler

Dap ms , poate ai dreptate cu math+accounting, dar sunt slab la matematica ,trebuie sa trag foarte mult sa scot un 8 la mate la bac.Nu stiu la ce nivel se preda math acolo , probabil o sa puna mai mult accent pe math la acel curs si poate raman in urma.Cred ca sunt sanse mari sa fiu acceptat la o univ bunicica la accounting.Alternativa ar fi foundation year la inginerie mecanica, unde nu se cer cine stie ce medii si diplome si sunt univ bunicele.(mam uitat in top)
2 : ms ca mai lamurit la education , acum cu scrisoare de recomandare nu inteleg unde o pun, la sectiune Reference pot sa completez eu?

Adi

Vezi ca la inginerie mecanica ai nevoie de mate inca si mai evoluata decat la accounting.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

blabla24

@gambler
Pentru scrisoarea de recomandare trebuie sa dai detaliile persoanei care iti scrie recomandarea si ai un pic mai jos un buton de send mail. Apoi ea primeste un mail cu un cont si o parola valabila doar pentru cat timp scrie scrisoarea si apoi nu va mai putea intra in el. Copiaza acolo textul (e de preferat sa aiba deja scrisoarea facuta sa nu stea atunci sa ti-o scrie pentru ca in 30 de minute se reseteaza) si apoi da ok si gata. O sa primesti si tu un mail ca ti-a fost trimisa scrisoarea de recomandare si persoana care ti-a scris-o.

bbb

@ gambler: Am sugerat math and accounting pentru ca am avut multi colegi care doreau sa aplice la accounting, iar directorul si toti profesorii (inclusiv cel de accounting) le sugerau sa dea la mate. Iti spun o "poveste", care e adevarata. Acum cativa ani, la noi la colegiu era o eleva din Vietnam, care, tot ca tine, vroia sa dea la accounting. Pana la urma a dat la accounting&finance, desi toata lumea o sfatuia sa dea la mate. Anul trecut a terminat, printre primii, accounting la LSE. Nu si-a gasit de lucru in domeniul asta pentru ca toate posturile la care a aplicat au fost luate de absolventi de mate sau de fizica. Acum vinde cafele si ciocolata calda la Starbucks.
De aia iti zic sa incerci sa dai la mate.Joburi in accounting sunt multe, dar majoritatea (celor bune) sunt luate de absolventi de mate, sau chiar de fizica.
@ blabla24: Ai aplicat sau vrei sa aplici la facultate in UK?

blabla24

Am aplicat anul acesta :) Adica...sunt in curs de aplicare.

Adi

Foarte instructiva povestea cu fata de la accounting. Aviz amatorilor. Tot asa noi cu fizica luam slujbe de analisti la banci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: blabla24 din Noiembrie 04, 2010, 09:41:13 PM
Am aplicat anul acesta :) Adica...sunt in curs de aplicare.
Ah, multa multa bafta atunci. Sa ma ti si pe mine la curent cu progresul aplicatiei. :)
Eu am trimis aplicatia si acum astept...

blabla24

Eu ma duc astazi sa iau cardul ca sa pot sa o platesc si apoi o sa astept si eu...Tu la ce ai mai aplicat? Stiu ca ziceai de Oxford parca nu? La ce cursuri?

bbb

St. Andrews si Edinburgh - Physics
Kent - Physics with Astrophysics with a year in the USA
Glasgow- Physics with Astrophysics

melaverde

Buna ziua! :)

Am si eu niste intrebari despre aplicatie UCAS, daca ma poate ajuta cineva:

1) In primul rand la sectia 'Education', la qualifications, trebuie cumva sa trec mediile din generala si din liceu? (daca da, cum si unde trebuie sa le trec?) Apoi, cand trec Testele Nationale, media se facea adunand si media din clasele 5-8; trec si aceasta medie la "module" sau doar examenele la Limba Romana, Matematica si Istorie?
2) Apoi, la "awarding organization" ma gandeam sa scriu MEC ( Ministerul Educatiei si Cercetarii). Este corect?
3) De olimpiadele scolare, concursuri internationale, actiuni de voluntariat etc unde pot sa mentionez? In Personal Statement doar?
4) Cate "references" imi trebuie? 1, 2..? Si trebuie neaparat facuta de profesorul de la clasa? De ex, poate sa-mi scrie si proful cu care fac mediatii la desen? (ca aplic la un curs de arta plastica, ma gandesc ca are mai multa valoarea opinia lui decat, de pilda, a profei de engleza de la scoala)

Multumesc!:)

bbb

Citat
In primul rand la sectia 'Education', la qualifications, trebuie cumva sa trec mediile din generala si din liceu? (daca da, cum si unde trebuie sa le trec?) Apoi, cand trec Testele Nationale, media se facea adunand si media din clasele 5-8; trec si aceasta medie la "module" sau doar examenele la Limba Romana, Matematica si Istorie?
Nu, nu treci si mediile pe ani. Eu am trecut doar testele nationale. Nu stiu cum ai dat tu, eu am dat tezele alea nationale, 3 in iarna si 3 in vara. Si atunci am trecut notele de la fiecare teza.
Citat
Apoi, la "awarding organization" ma gandeam sa scriu MEC ( Ministerul Educatiei si Cercetarii). Este corect?
La mine pe certificatul ala pe care l-am primit cand am terminat clasa a 8a scrie Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului. Si atunci am trecut "MECT"
Citat
3) De olimpiadele scolare, concursuri internationale, actiuni de voluntariat etc unde pot sa mentionez? In Personal Statement doar?
Eu nu am mentionat de olimpiade si de concursuri. Adica nimic din cele la care am participat in Romania. In personal statement am scris de olimpiada de mate la care am participat dupa ce am venit in UK si de voluntariatul la Stiinta Azi.
Citat
Cate "references" imi trebuie? 1, 2..? Si trebuie neaparat facuta de profesorul de la clasa? De ex, poate sa-mi scrie si proful cu care fac mediatii la desen? (ca aplic la un curs de arta plastica, ma gandesc ca are mai multa valoarea opinia lui decat, de pilda, a profei de engleza de la scoala)
O singura scrisoare de referinta. Pentru a vedea cum faci cu ea, citeste cateva postari mai sus, e un post scris de blabla24. Iti explica acolo cum se face cu scrisoarea, eu nu stiu asta.

melaverde

Citat din: Bianca Sala din Noiembrie 05, 2010, 08:53:37 PM
Citat
In primul rand la sectia 'Education', la qualifications, trebuie cumva sa trec mediile din generala si din liceu? (daca da, cum si unde trebuie sa le trec?) Apoi, cand trec Testele Nationale, media se facea adunand si media din clasele 5-8; trec si aceasta medie la "module" sau doar examenele la Limba Romana, Matematica si Istorie?
Nu, nu treci si mediile pe ani. Eu am trecut doar testele nationale. Nu stiu cum ai dat tu, eu am dat tezele alea nationale, 3 in iarna si 3 in vara. Si atunci am trecut notele de la fiecare teza.
Citat
Apoi, la "awarding organization" ma gandeam sa scriu MEC ( Ministerul Educatiei si Cercetarii). Este corect?
La mine pe certificatul ala pe care l-am primit cand am terminat clasa a 8a scrie Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului. Si atunci am trecut "MECT"
Citat
3) De olimpiadele scolare, concursuri internationale, actiuni de voluntariat etc unde pot sa mentionez? In Personal Statement doar?
Eu nu am mentionat de olimpiade si de concursuri. Adica nimic din cele la care am participat in Romania. In personal statement am scris de olimpiada de mate la care am participat dupa ce am venit in UK si de voluntariatul la Stiinta Azi.
Citat
Cate "references" imi trebuie? 1, 2..? Si trebuie neaparat facuta de profesorul de la clasa? De ex, poate sa-mi scrie si proful cu care fac mediatii la desen? (ca aplic la un curs de arta plastica, ma gandesc ca are mai multa valoarea opinia lui decat, de pilda, a profei de engleza de la scoala)
O singura scrisoare de referinta. Pentru a vedea cum faci cu ea, citeste cateva postari mai sus, e un post scris de blabla24. Iti explica acolo cum se face cu scrisoarea, eu nu stiu asta.


Multumesc frumos! Da, si eu tot tezele alea le-am dat. Apropo, daca zici ca ai studiat in uk, 8.90 la ei ca ce se pune? A sau B?:-s

bbb

Nu transformi NIMIC in gradele englezesti. Daca ai luat 8.90 la teza in Romania, treci 8.90. Treci nota de la fiecare teza si UCAS va calcula apoi singur media tezelor. Dar nu transformi nimic, lasi exact cum scrie pe certificat.

In legatura cu gradele din UK, in general sunt asa:
peste 90%: A*
intre 80%-89%: A
intre 70-79%: B
etc...
La unele examene, daca la nivel national notele sunt mici si subiectul de examen a fost unul mai greu, limita pentru A este coborata (de exemplu, la 76%). Dar asta e la un singur examen (modul), pentru un A level iti trebuie 6 module. Iar calificativul final se calculeaza dupa procentele care ti le-am dat mai sus.

apaicu

In legatura cu aplicatia UCAS - Education - Choose qualification, imi poate specifica cineva la ce se refera "Secondary Vocational Diploma"? Este cumva vorba de atestat (liceu)?! ... Si daca este asa unde se poate adauga o postliceala?! Dar dppd-ul (Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic)?! Ms