Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ioanabc

Va multumesc pentru sfaturi, chiar am gasit niste lucruri interesante pe acest forum, dar repet: daca as fi avut cum sa dau de persoana aceea, nu mai eram acum aici. Nu e vorba doar de Yahoo Messenger. Sunt mai multe lucruri la mijloc. Imi cer scuze daca am folosit un limbaj nepotrivit :)

Adi

Nu iti face griji, te ajutam aici cu ce putem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rudolf

  La sfarsitul saptamanii trecute am fost in Scotia la o conferinta si din aceasta cauza am hotarat sa postez acest mesaj ,poate amuzant un pic ( si pentru mine) ;D
    Deci am ascultat multe ore ,pregatit cu caiete ,laptop ,dictafon si      NU AM INTELES APROAPE NIMIC  din ceea ce ziceau  cercetatorii scotieni ! Bine ca am mai inteles din ecuatii !  Am ascultat dupa aceea dictafonul si cam acelasi rezultat.
   Venind acasa la Manchester ,vorbind cu colegii ,care sunt din China pana in India si Polonia mi-au zis acelasi lucru,ca de multe ori habar nu au ce zic scotieni,doar dau din cap.
   Vreau sa subliniez ca vorbesc lb . engleza de a multime de ani ,si am studiat cam 5 ani doar in engleza.
   
  Aviz amatoriilor: daca va duceti la studii in Scotia, asigurati va ca intelegeti lb engleza vorbita de scotieni,pentru s-ar putea sa nu fie aceeasi linmba din care ati dat examen IELTS  :D

    Sau poate va obisnuiti pe parcurs.



       Rudolf

Adi

Limba e diferita, sau doar accentul? Ca doar eu stiu ca e tot limba engleza ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

papy_nady

E diferit accentul.
La noi la școală se mai țineau în vacanță cursuri de engleză cu studenți scoțieni (ScRoLL) și țin minte că și ei se chinuiau să vorbească, cât mai ,,englezește" ca să-i înțelegem noi. Odată ne-au adus să citim o poezie scrisă în dialect scoțian și pur și simplu n-am înțeles aproape nimic din ea. :)

rudolf

 Da,nu am fost clar ,e accentul.
  Ma refeream la faptul ca accentul e atat de puternic, incat a vorbi cu un scotian nu seamana mai deloc cu proba speaking de la Ielts.
   Dar  si limba insasi e folosita altfel ,  daca am inteles eu bine de la o profesoara aici  (care s-a distrat foarte bine cand i-am povestit) scotienii intr un fel adauga limbii engleze framturi si expresii din limba lor  scotiana( la fel ca si irlandezii).


  Va salut,

  Rudolf

ioanabc

Cred ca asta tine de obisnuinta... ma gandesc ca daca stai o perioada mai lunga de timp acolo te obisnuiesti cu limjalul lor :D

Adi

Doua documentare despre de ce sistemul educational finlandez este cel mai bun din lume pentru elevii de scoala.

http://www.scientia.ro/blogul-scientiaro/1132-care-e-secretul-sistemului-educational-finlandez-.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

Am participat la o prezentare a Edmundo in liceul meu si mi-am luat o brosura despre universitatile cu care colaboreaza ei, si acum am niste intrebari.
Scrie in brosura ca am nevoie pentru a aplica de foaia matricola, si ca trebuie sa fie peste 8,50. Am nevoie de media din ani pentru aplicare, ca eu nu stiam? Si daca da, cum ramane cu media din cls a 12a, pe care n-o s-o stiu in momentul aplicarii?
Si am voie sa aplic la mai multe cursuri la aceeasi universitate? De exemplu pot sa aplic la University of Glasgow si la Microbiology si la Biotechnology?

bbb

Eu stiu ca iti trebuie doar bacul. Dar daca ei zic ca ai nevoie si de medii, atunci poate asa e. Nu ai o adresa de mail de la ei sau un numar de telefon, ca sa ii intrebi?
Da, ai voie sa aplici la doua cursuri la aceeasi universitate. Dar mi se pare putin ciudat sa aplici la doua cursuri diferite, ce vei scrie in Personal Statement? Poti sa scrii despre ambele, dar trebuie sa gasesti motive de ce iti plac ambele, etc. Totul in limita a 4000 de caractere, inclusiv spatiile. Dar atentie, daca aplici la doua cursuri la aceeasi universitate nu inseamna ca mai poti aplica la inca 4 universitati din maximul de 5, ci numai la 3. Aplici la maxim 5 cursuri, dar alea pot sa fie si la aceeasi universitate daca vrei.
Inca ceva, UCAS  a modificat partea cu scrisorile de referinta pentru cei care nu aplica printr-un centru inregistrat la UCAS (scoala, colegiu etc). Aplicantii nu mai pot scrie ei direct scrisoarea de referinta, ci trebuie sa introduca datele celui care da scrisoarea (referee), iar acela se va inregistra pe site la UCAS si va scrie scrisoarea.

obsessedwithreality

Si de la cine ar fi indicat sa iau scrisoarea de referinta? De la profesoara de biologie si de la cea de engleza?

bbb

Ai nevoie de o singura scrisoare de referinta. Poate cel mai bine ar fi sa il rogi pe director sa iti scrie una, in care eventual sa includa parerile celorlalti profesori.

gambler


Salut, imi poate raspunde cineva care studiaza in Londra? ce univ pe acolo imi recomandati si cam cat costa campus ul la fiecare.

bbb

Pai depinde ce vrei sa studiezi. In general universitatile foarte bune din Londra sunt Imperial College London si University College London (UCL). Apoi sunt King's College, Queen Mary (care stiu ca e buna la medicina, stomatologie), LSE (London School of Economics and Political Sciences) pentru economie. La vreo 40 de minute de mers cu trenul de Londra, in oraselul Egham, este Royal Holloway, care e o universitate buna si e si foarte frumos acolo, daca asta conteaza pentru tine. Este un grup mare, format din profesori de fizica acolo, care fac cercetare la CERN.
Cazarea nu stiu cat e, dar din cate am vazut depinde de tipul camerei si de multe altele. Verifica pe siteul universitatii.

gambler

Thanks Bianca, din pacate la cele care ai mentionat sunt cerinte mari, mai ales la LSE. Nu stiu daca m-am informat corect (ucas->entry level->requirements european bac sau international bac?) Problema e ca aplic individual la accounting, cu media generala clasele 9-11 de 8.0 ,  la mate vad ca majoritate univ din Londra cer A care inseamna 9-10 si eu am media 7 la mate. Multumesc pentru ajutor.