Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

florin_try

Dar ce parere aveti despre reducerea cu 15,000 a posturilor de profesori din invatamintul pre-universitar?
E o chestiune buna? Tine de reforma, sau de "buget" cum am auzit pe unii mai critici spunind?

Adi

Tine de buget, dar daca se dau afara acei oameni care trebuie, daca se comaseaza clasele si scolile acolo unde trebuie, cred ca este bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Ultima chestie pe care am citit-o:
- se introduce clasa a 9-a la gimnaziu
- se face liceul de 3 ani.

Despre asta ce mai comentati?

Adi

Da, am vazut si eu. Mi se pare o chestie buna sa fie mai multe clase obligatorii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Mie mi se pare o prostie...pentru ca scolile generale nu o sa aibe spatiul necesar sa suporte o capacitate mai mare de elevi...Mereu cand incepe scoala e problema ca la gimnaziu (mai ales la tara asta) scolile sunt insalubre si nerenovate...

Da, de acord, mai multe clase obligatorii, dar cum invatamantul e obligatoriu pana la a 10-a, asa ar putea foarte bine sa fie facut pana intr-a 12-a.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

florin_try

De fapt efectul net e sa se reduca o clasa, caci se baga un an de gradinita la ciclul primar.
Iar luceu de numai 3 ani .... parca e putin timp....

b12mihai

@florin_try - acum taie elevilor din alocatia aia pe care o primeau in fiecare luna. Bacul asta cu competente a fost numai ca sa reduca cheltuielile pentru corecturi. Adica profii de romana care pana acum participau la evaluarea orala de la bac erau remunerati, ei, de data asta nu au mai fost platiti ca au stat aproape 10 ore, 3 zile la rand, sa asculte sute de elevi.

Apoi, vor sa bage, din cate am inteles, un "minim" de 35 de elevi intr-o clasa, nu 30 cum era pana acum, ca sa se poata reduce pe bune 15000 de posturi...

Apoi vad ca iar se schimba bacul si admiterea - http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/887288/Bac-ul-si-Admiterea--in-varianta-Funeriu/ (normal: alt ministru, alt sistem educational) . In acest articol vad ca se spune si de banii pentru gradinite si de clasa a noua inclusa in gimnaziu.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

univers_chimeric

Eu stiu ca vor sa ca cei care au venituri suficiente nu vor mai primi alocatia pe cand cei mai saraci vor primi mai mult pentru ca sistemul sa fie mai echitabil. De ce sa nu le dau dreptate pentru ca se redistribuie banii acolo unde e nevoie.


Adi

Citat din: univers_chimeric din Februarie 22, 2010, 07:22:23 PM
Eu stiu ca vor sa ca cei care au venituri suficiente nu vor mai primi alocatia pe cand cei mai saraci vor primi mai mult pentru ca sistemul sa fie mai echitabil. De ce sa nu le dau dreptate pentru ca se redistribuie banii acolo unde e nevoie.

Cu asta am si eu dreptate. Suntem o tara prea saraca sa ne permitem sa dam alocatia aia si asa mica si la copiii bogatilor. Iata un pamflet excelent pe tema asta.

Copiii raman egali in fata statului, adica statul le garanteaza ca au o suma minima de bani. La care o au, statul deci nu le da bani, iar la cei care nu au, statul le da bani.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

#54
E clar ca invatamintul trebuie reformat, nimeni nu pune la indoiala asta.
Anumite masuri ma lasa insa nedumerit:
-chiar se imbunatateste calitatea invatamintului daca se cresc numarul de elevi de la 30 la 35?
-chestia cu 3 ani de liceu ma lasa si mai confuz; eu ma incapatinez sa cred ca 4 ani de liceu e mai bine
-sunt de acord cu o clasa pergatitoare inainte de clasa 1. Dar nu sunt convins caci clasa a 9-a la gimnaziu e o idee buna.
-nu trebuia sa se taie elevilor din alocatie, asta chiar nu trebuia facut.
-nu cred ca elevilor le va fi mai bine sa faca naveta scolara de 10-15km pe zi dus-intors, mai ales pe drumurile din Romania. Insa anumite scoli trebuiau intr-adevar inchise, cu asta sunt de acord chiar si unii profii/invatatorii din acele scoli.
-intr-adevar manualele scolare sunt prea stufoase, dar cum poti sa comasezi fizica, chimia si biologia intr-o singuma materie numita "stiinte"? Domeniile sunt interdisciplinare azi, dar eu tot cred ca fiecare disciplina in parte are "spiritul ei" specific ca sa zic asa, si merita studiata separat ;poate ca sunt eu mai de scoala veche..... 

Desigur ca exista mari sperante caci ceva se va schimba in invatamint, insa nu pot sa nu ma intreb:
Se face mai mult reforma sau mai mult economie la buget pe spinarea invatamintului?

In general reforma nu prea se face cu ecomonie ci dimpotriva cu investitie.

mircea_p

Citat din: florin_try din Februarie 23, 2010, 04:45:37 AM
-intr-adevar manualele scolare sunt prea stufoase, dar cum poti sa comasezi fizica, chimia si biologia intr-o singuma materie numita "stiinte"? Domeniile sunt interdisciplinare azi, dar eu tot cred ca fiecare disciplina in parte are "spiritul ei" specific ca sa zic asa, si merita studiata separat ;poate ca sunt eu mai de scoala veche..... 

Mi-e teama ca aceasta comasare e o idee imprumutata de la invatamantul nord-american (poate si cel din europa de vest, nu stiu cum e acolo). In clasele 9 si 10 cartile sant de "Stiinta". Abia intr-a 11 si a 12-a se despart pe subiecte.
Daca ar fi sa ne luam dupa rezultate, nu e o idee buna. Pregatirea stiintifica a absolventilor de liceu e foarte scazuta si in facultati trebuie sa faca cursuri pregatitoare cu materie care noi (in Romania)  o invatam in liceu. Nu zic ca e numai vina manualelor dar cand cineva "face" fizica serios abia in clasa a 11-a, are un mare handicap fata de cele care a luat-o dintr-a 6-a. Si in plus, cursul de Stiinta e predat de un profesor care nu este si nu poate fi competent in toate stiintele in mod egal.
Asa ca de obicei fiecare face partea care ii este mai familiara. Daca e bun la biologie, o trage cu biologia jumate de an si dupa aia trece repede prin restul (chimie, fizica, astronomie).



Adi

Nici eu nu sunt de acord cu o comasare a diverselor stiinte in materia stiinte, dar nu am auzit inca ca ar face asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Pentru moment comasarea stiintelor in materia numita "Stiinte" se face numai la profilurile flilologie, incepand cu clasa a XI-a. Stiu asta de la colegii de la filologie din liceu. Si e veche treaba...

Mie mi se pare foarte ciudat cum de nu se mai face astronomie deloc in liceu la profilul mate-info, de exemplu...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Februarie 23, 2010, 06:03:41 PM
Pentru moment comasarea stiintelor in materia numita "Stiinte" se face numai la profilurile flilologie, incepand cu clasa a XI-a. Stiu asta de la colegii de la filologie din liceu. Si e veche treaba...

Pentru ei mi se pare corect sa faca o singura disciplina "stiinte". Asa vor intelege mai bine fenomenele si cum se leaga ele intre ele ...

Citat din: gothik12 din Februarie 23, 2010, 06:03:41 PM
Mie mi se pare foarte ciudat cum de nu se mai face astronomie deloc in liceu la profilul mate-info, de exemplu...

Ce anume ai dori sa se faca la astronomie? Parte de teorie, sau parte de observatii? Observatii nu se fac ca nu e echipament. Ba chiar exista exchipament de experimente de fizica si tot nu se fac. Iar teorie nu se face pentru ca e deja prea incarcata materia.

Cred ca ar fi suficient sa se inteleaga clar istoria descoperirii sistemului solar, explicatia anotimpurilor si asta se poate face la fizica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

CitatPentru ei mi se pare corect sa faca o singura disciplina "stiinte". Asa vor intelege mai bine fenomenele si cum se leaga ele intre ele ...

Si mie mi se pare foarte bine, mai ales ca am vazut ca li se face ca o "poveste" totul si se axeaza mai mult pe istoria stiintei, si asta ii ajuta sa inteleaga istoria, in general.

CitatCe anume ai dori sa se faca la astronomie? Parte de teorie, sau parte de observatii? Observatii nu se fac ca nu e echipament. Ba chiar exista exchipament de experimente de fizica si tot nu se fac.

Idealul asta era, sa se faca observatii, dar bine punctat...nu sunt echipamente.

CitatIar teorie nu se face pentru ca e deja prea incarcata materia.

O sa par un nenorocit in opinia multora, dar mi se pare ca in clasele a XI-a si a XII-a la profilul real, in loc de religie, spre exemplu, sa se faca astronomie e o idee mult mai buna.

CitatCred ca ar fi suficient sa se inteleaga clar istoria descoperirii sistemului solar, explicatia anotimpurilor si asta se poate face la fizica.

Din pacate nu se face la fizica...Cel putin eu nu am facut asa ceva la fizica.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.