Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce ne invata psihedelicele despre realitate ?

Creat de Cosmin_Visan, Noiembrie 28, 2019, 03:55:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Psihedelicele, gen ayahuasca, devin tot mai populare atat la nivel de masa cat si ca subiect de cercetare in universitati. Ce putem invata despre natura realitatii din ele ? Ce trauma poate un fizician materialist hard-core care mananca spatiu-timp pe paine, suferi in momentul in care spatiul si timpul sunt dizolvate ? Ce poate un biolog care crede ca suntem doar substante chimice, concluziona dupa ce ii este egoul dizolvat intr-o experienta cu bufo alvarius si se simte una cu tot universul ? Cum mai poate materialismul sta in picioare pe masura ce tot mai multi oameni vor fi expusi la stari de constiinta atat de indepartate fata de starile de constiinta de zi cu zi pe baza carora "cercetatorii" si-au dezvoltat credintele atat de absurde in materialism ?

atanasu

Sunt studii facute in domeniu . Ba chiar sunt cercetatori parca engleji care pun pe seama descoperirii si utilizarii lor saltul noetic pe care se pare ca-l face homo sapiens cam acum 40-50000 ani urmat apoi de o rapida dezvoltare intelectuala desi de la formare si pana in acel moment  evoluase extrem de lent in acest domeniu. Dar daca stii mai multe si te intereseaza lucrurile astea poate nu arunci doar o pastila ca sa exciti pe careva, pe mine de exemplu acum, si in acest caz si vii cu niste detalii.
PS Ayahuasca este psihedelicul cel mai cunoscut folosit pe continentul american

Cosmin_Visan

Pai m-ar interesa de exemplu experientele voastre si cum anume v-au schimbat viata si viziunea despre realitate. Cica 66% din atei renunta la ateism dupa o experienta cu ayahuasca.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Noiembrie 28, 2019, 03:55:47 PM
[...] tot mai multi oameni vor fi expusi la stari de constiinta atat de indepartate fata de starile de constiinta de zi cu zi pe baza carora "cercetatorii" si-au dezvoltat credintele atat de absurde in materialism [...]
De ce consideri ca e absurda credinta in materialism?


e-
Don't believe everything you think.

atanasu

Dar de ce crezi ca am luat psihedelice? Tu ai luat?
Eu insa nu te intrebam asta ci ce stii din ce soun altii pentruca eu am ajuns destul de intamplator la acestea in cautarile mele in problema Adam si  Eva la care voi reveni ca sa o si termin din punctul meu de vedere nefiind nimeni realmente interesat. Si nici nu consider ca cei care doar se afla in treaba si se deghizeaza in Rabinu de la Buhusi sunt cu adevarat interesati Eu dupa cum vede toata lumea nu ma aflu in treaba si nu am talent de anchetator.  :)

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Noiembrie 28, 2019, 05:37:36 PM
De ce consideri ca e absurda credinta in materialism?

In dex zice asa:
absúrd, ~ă [At: ȚICHINDEAL, F. 224 / Pl: ~rzi, ~e / E: fr absurde, lat absurdus] 1-2 av, a (într-un mod) care contrazice gândirea logică, bunul-simț Si: ilogic.

Gandirea logica si bunul-simt iti spun ca constiinta e tot ce exista. Prin urmare, prin definitie, credinta in materialism e absurda.

atanasu

Raspunsuri absurde pe masura intrebarilor rabinice adica de neacceptat.
Exemplu:De ce nu crezi in Dumnezeu dle X? O intrebare absurda ; De ce crezi in Dumnezeu dle y? Asisderea o intrebare absurda.


Cosmin_Visan

Doar cateva selectii random de pe youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=rH1bfZ1p6sg

https://www.youtube.com/watch?v=U3lWVLuc6CE

https://www.youtube.com/watch?v=XV6DvRf7sBw

https://www.youtube.com/watch?v=cJic9adBquY

https://www.youtube.com/watch?v=47ElVv3RG2M

Toti relateaza revelatii si experiente dincolo de cuvinte. Oare enoriasii bisericii materialismului de ce nu renunta la credinta lor in fata tuturor acestor dovezi ca realitatea e cu totul altfel fata de cum li se predica lor la biserica ?

atanasu

Multumesc penru clipuri.nu le-am vazut inca dar orce as vedea problema ramane. De sa cred ca realitatea este consytituia din niste viziuni ale unor indivizi diferiti sub actiunea unor droguri decat cea pe care convenim cu totii ca o cam vedem la fel adica la toti functioneaza cam la fel analizorul(analogul)  senzorial si in afara  psihedelicelor destul de asemanator si cel rational?

Cosmin_Visan

Ad populum nu e un argument. E o eroare de logica.

atanasu

Tu crezi ca ai vre-o treaba cu logica? Bai Visane ai inceput sa ma plictisesti. Cred ca nu-mi mai pierd vremea u tine si te las la nivelul discutiilor idioate pe care le porti. Salutare. :)


A.Mot-old

Citat din: Cosmin_Visan din Noiembrie 28, 2019, 03:55:47 PM
Psihedelicele, gen ayahuasca, devin tot mai populare atat la nivel de masa cat si ca subiect de cercetare in universitati. Ce putem invata despre natura realitatii din ele ? Ce trauma poate un fizician materialist hard-core care mananca spatiu-timp pe paine, suferi in momentul in care spatiul si timpul sunt dizolvate ? Ce poate un biolog care crede ca suntem doar substante chimice, concluziona dupa ce ii este egoul dizolvat intr-o experienta cu bufo alvarius si se simte una cu tot universul ? Cum mai poate materialismul sta in picioare pe masura ce tot mai multi oameni vor fi expusi la stari de constiinta atat de indepartate fata de starile de constiinta de zi cu zi pe baza carora "cercetatorii" si-au dezvoltat credintele atat de absurde in materialism ?
Psihedelicele sunt de fapt droguri care distorsionează grav realitatea!
Adevărul Absolut Este Etern!

Cosmin_Visan

Citat din: A.Mot din Noiembrie 29, 2019, 08:03:41 AM
Psihedelicele sunt de fapt droguri care distorsionează grav realitatea!

Distorsionarea realitatii nu e tot realitate ? Unde tragi linie si de ce ?

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Noiembrie 28, 2019, 06:20:37 PM
Gandirea logica si bunul-simt iti spun ca constiinta e tot ce exista. Prin urmare, prin definitie, credinta in materialism e absurda.
Ok, prezinta atunci rationamentul logic pe care-l folosesti, plecand de la premise si pana la concluzie.


e-
Don't believe everything you think.