Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sisteme de operare.

Creat de tavy, Februarie 03, 2011, 07:47:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ce sistem de operare folosiți pe calculatorul de acasă.

GNU/Linux
8 (33.3%)
Windows
16 (66.7%)
Mac OS
0 (0%)
BSD & alte UNIX
0 (0%)
Altul
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 12

Adi

Citat din: gothik12 din Februarie 08, 2011, 10:48:10 AM
multi, foarte multi utilizatori comozi, nedeschisi la a invata despre un nou sistem de operare, apreciat de multi pentru puterea pe care o ofera, nu vor renunta la Windows doar ca...Microsoft foloseste Linux in anumite situatii...Asta e doar o opinie a mea.

Pai asta e si scopul utilizatorului, ca sa faca cat mai multe cu cat mai putin efort si asta mi se pare un scop nobil. Caci asa iti ramane timp sa faci alte lucruri, ori pentru tine, ori pentru comunitate. Acest scop duce la concurenta intre sisteme de operare sa fie cat mai "user-friendly". Si eu folosesc Windows pentru tot ce tine de chestii personale, gen email, vazut filme, ascultat muzica. Doar la munca Linux.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Februarie 08, 2011, 05:19:05 PM
Pai asta e si scopul utilizatorului, ca sa faca cat mai multe cu cat mai putin efort si asta mi se pare un scop nobil. Caci asa iti ramane timp sa faci alte lucruri, ori pentru tine, ori pentru comunitate. Acest scop duce la concurenta intre sisteme de operare sa fie cat mai "user-friendly". Si eu folosesc Windows pentru tot ce tine de chestii personale, gen email, vazut filme, ascultat muzica. Doar la munca Linux.
În realitate poti să ai doar iluzia că folosind un S.O. aparent mai ,,user friendly" câștigi timp.
Pentru exemplele date de tine email, vazut filme, ascultat muzica, GNU/Linux este de departe mult mai ,,user friendly" decât Windows.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Februarie 08, 2011, 05:19:05 PM
Citat din: gothik12 din Februarie 08, 2011, 10:48:10 AM
multi, foarte multi utilizatori comozi, nedeschisi la a invata despre un nou sistem de operare, apreciat de multi pentru puterea pe care o ofera, nu vor renunta la Windows doar ca...Microsoft foloseste Linux in anumite situatii...Asta e doar o opinie a mea.

Pai asta e si scopul utilizatorului, ca sa faca cat mai multe cu cat mai putin efort si asta mi se pare un scop nobil. Caci asa iti ramane timp sa faci alte lucruri, ori pentru tine, ori pentru comunitate. Acest scop duce la concurenta intre sisteme de operare sa fie cat mai "user-friendly". Si eu folosesc Windows pentru tot ce tine de chestii personale, gen email, vazut filme, ascultat muzica. Doar la munca Linux.

Partea de "user-friendly" e o chestie de perceptie si de obisnuinta pana la urma. Dupa atatia ani de folosit sisteme Unix (sa tot fie vreo 10 ani acuma), eu imi prind urechile in Windows. Daca am nevoie de o aplicatie, eu deja am terminat de dat apt-get install <whatever> in timp ce tu inca dai clickuri ca sa ignori avertismentele de la antivirus ;D.

Pana la urma te obisnuiesti cu orice; eu imi pot face treaba fara probleme pe orice sistem de operare cata vreme am un browser web (care-o fi), compilatorul/interpretorul de care am nevoie si Emacs sau un editor ori IDE cu aceleasi keybinding-uri.

Adi

De acord ca te obisnuiesti cu timpul. De aceea cred ca e bine ca elevii sa fie invatati linux la scoala si usor usor sa se formeze o noua generatie care sa foloseasca linux la munca si astfel guvernul sa economiseasca multi bani pe care sa nu ii dea pe Windows si Office.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Februarie 08, 2011, 08:45:19 PM
De acord ca te obisnuiesti cu timpul. De aceea cred ca e bine ca elevii sa fie invatati linux la scoala si usor usor sa se formeze o noua generatie care sa foloseasca linux la munca si astfel guvernul sa economiseasca multi bani pe care sa nu ii dea pe Windows si Office.
Este practic o utopie, un profesor care știe să folosească Linux suficient de bine cât să predea este improbabil să rămână în învățământ. Eu am fost unul din puținii profesori care făceau Linux la școală, elevii chiar compilau programele în C si C++ cu gcc și chiar scriau Makefile. Nu am rezistat decât 2 ani în învățământ și atunci nu era chiar așa de rău în învățământ ca acum.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Dendros

Nu prea înţeleg, de ce un profesor care ştie Linux nu rezistă în învăţământ?
Nu lucrez în domeniu, de aceea sunt curios şi intrigat - nu ştiam de chestia asta.

tavy

Citat din: Dendros din Februarie 08, 2011, 10:27:07 PM
Nu prea înţeleg, de ce un profesor care ştie Linux nu rezistă în învăţământ?
Nu lucrez în domeniu, de aceea sunt curios şi intrigat - nu ştiam de chestia asta.
Stiu că este offtopic dar consider că ar fi corect să-i răspund omului.

Un profesor (mă refer la preuniversitar) câștigă în acest moment undeva între 700 de lei și puțin peste 2000 de lei, (2000 de lei dacă este în prag de pensie, vechime completă, gradul I, și gradatie de merit). Pe de altă parte respectiva persoană se poate angaja în mediul privat pe un salariu mult mai mare pe un post unde va avea mult mai putin de muncă decât ca profesor (mă refer ca profesor care-și face treaba).
Cum respectivul profesor vrea să-și întrețină familia este de înțeles că nu va rezista mult tentației de a părăsi învățământul indiferent cât de mult îi place să fie profesor.

Dendros

Scuze de off-topic. Am înţeles. Am tot citit în presă despre cât de prost stă învăţământul, dar altceva e să aflu direct de la o persoană din domeniu. Poate ar trebui să deschideţi un topic  pe această temă.

mercur

Citat din: Adi din Februarie 08, 2011, 08:45:19 PM
De acord ca te obisnuiesti cu timpul. De aceea cred ca e bine ca elevii sa fie invatati linux la scoala si usor usor sa se formeze o noua generatie care sa foloseasca linux la munca si astfel guvernul sa economiseasca multi bani pe care sa nu ii dea pe Windows si Office.
Compet de acord cu ce zici tu! Din pacate, in Romania se fac doar cursuri de Windows, chiar si de la alea nu inveti mai nimic: ceva PowerPoint, putin Word, oarecum Excel (si acolo te invata cum sa desenezi un tabel, nu formule de calcul sau altceva). Eu, de exemplu, am lucrat cu Linux, dar nu pot sa afirm ca "l-am invatat"; poate asa, dupa "ureche". Chiar mi-ar place sa exista niste cursuri de Linux, nu neaparat in scoala, ci in paralel cu cele de Windows.

tavy

Citat din: mercur din Februarie 08, 2011, 11:16:39 PM
Compet de acord cu ce zici tu! Din pacate, in Romania se fac doar cursuri de Windows, chiar si de la alea nu inveti mai nimic: ceva PowerPoint, putin Word, oarecum Excel (si acolo te invata cum sa desenezi un tabel, nu formule de calcul sau altceva). Eu, de exemplu, am lucrat cu Linux, dar nu pot sa afirm ca "l-am invatat"; poate asa, dupa "ureche". Chiar mi-ar place sa exista niste cursuri de Linux, nu neaparat in scoala, ci in paralel cu cele de Windows.
În perioada 1999-2001 am predat la un liceu, pe lângă C și C++, linux, HTML și chiar networking. Să fi văzut elevi de clasa a XI-a (eu predam doar la a XI-a) cum știau ce e ăla protocol ARP și cum știau să facă o tabelă de rutare, nu am ajuns și la rutarea dinamică cu ei că nu a fost timp. Este drept că pe vremea aia o clasă de matematică-informatică avea 8 ore de informatică pe săptămâna, 4 teorie și 4 laborator iar laboratorul se făcea cu câte jumătate de clasă. Acum au doar 3 ore pe săptămână (sau cam așa că nu mai știu sigur și nevastă-mea deja doarme și nu pot să o întreb) și se fac toate în laborator cu toată clasa.

b12mihai

#41
Citat din: Adi din Februarie 08, 2011, 08:45:19 PM
Compet de acord cu ce zici tu! Din pacate, in Romania se fac doar cursuri de Windows, chiar si de la alea nu inveti mai nimic: ceva PowerPoint, putin Word, oarecum Excel (si acolo te invata cum sa desenezi un tabel, nu formule de calcul sau altceva). Eu, de exemplu, am lucrat cu Linux, dar nu pot sa afirm ca "l-am invatat"; poate asa, dupa "ureche". Chiar mi-ar place sa exista niste cursuri de Linux, nu neaparat in scoala, ci in paralel cu cele de Windows.

Sa stii ca exista cursuri de linux, chiar pe la facultati (la mine, de exemplu, la automatica si calculatoare si din cate am auzit si pe la facultatea de mate-info...bine, exista profesori care inca predau MS Dos sau ceva in genul, dar trecem peste asta).

Exista si in Romania asa-numitul LPIC (Linux Professional Institute Certification - http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Professional_Institute_Certification) si este un curs tinut chiar la mine in facultate de unul dintre profesorii care preda cursul mai sus mentionat.

Mai exista RLUG (Romanian Linux Users Group - http://wiki.lug.ro/Pagina_principal%C4%83). Deci lumea se ocupa si de Linux in Romania, dar din pacate nu e promovat, iar in licee situatia e intr-adevar critica...Profesorii de informatica sunt vai de capul lor (cu parere de rau pentru @tavy care am inteles ca e profesor - nu il acuz direct pe el, sa nu ma inteleaga gresit).

Citat din: tavy din Februarie 08, 2011, 11:24:27 PM
Acum au doar 3 ore pe săptămână (sau cam așa că nu mai știu sigur și nevastă-mea deja doarme și nu pot să o întreb) și se fac toate în laborator cu toată clasa.

Intr-adevar, eu in liceu aveam 1 ora de informatica si 2 de TIC (Tehnologia Informatiei si Comunicarii) unde nu invatam absolut nimic, profesorul nici nu deschidea gura pe la ore (asta in clasele a 9-a si a 10-a), respectiv 4 ore de informatica (clasele 11-12), dar nu am invatat nimic concret sau util, de genul Linux, HTML, C (C de-adevaratelea nu amestecatura de C cu C++ si cu pretentii ca sunt invatat C++)...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

tavy

Citat din: gothik12 din Februarie 09, 2011, 10:03:06 AM
Mai exista RLUG (Romanian Linux Users Group - http://wiki.lug.ro/Pagina_principal%C4%83). Deci lumea se ocupa si de Linux in Romania, dar din pacate nu e promovat, iar in licee situatia e intr-adevar critica...Profesorii de informatica sunt vai de capul lor (cu parere de rau pentru @tavy care am inteles ca e profesor - nu il acuz direct pe el, sa nu ma inteleaga gresit).
Mai înțeles greșit, nu sunt profesor, am fost profesor doar 2 ani în perioada 1999-2001.
Sunt perfect de acord că profesorii de informatică sunt, în marea lor majoritate, vai de capul lor. Situația asta este cauzată însă de salariile mizere din învățământ, de ce ar veni cineva care nu este vai de capul lui să se facă profesor, poate doar tineri idealiști cum eram eu dar, până la urmă, cei mai mulți nu rezistă tentației să plece din învățământ într-un loc mai bine plătit și cu mai puțină bătaie de cap.
Pe de altă parte nici numărul de ore nu-ți permite, ca profesor, să faci mare lucru. Ce poți face într-o oră pe săptămână la informatică? Cum poți face la TIC, spre exemplu, OpenOffice.org când pe urmă la atestat și la competențe li se cere MS Office?
Nici programa și manualele nu te prea ajută. Spre exemplu programa prevede C++, în opinia mea C++ ar trebui să se predea după ce s-a predat C, altfel este destul de dificil. Cum să-i explici elevului ce este cu cin și cout înainte să-i vorbești de programarea orientată pe obiecte și supradefinirea operatorilor.
Dacă s-ar preda inițial C care este destul de ușor, se pot face pe urmă algoritmii folosind C pentru că nu ai nevoie de POO pentru asta și abia când elevul este familiarizat cu programarea să începi să-i vorbești despre obiecte și să-l înveți C++.

mercur

Citat din: gothik12 din Februarie 09, 2011, 10:03:06 AM
Sa stii ca exista cursuri de linux, chiar pe la facultati ....
Din pacate, prin Ploiesti nu am gasit nimc. Asa ca, apelez la voi, daca are cineva vreun curs, in format pdf, sau orice alt format; ma intereseaza mai mult comenzile si sintaxele acestora.

tavy

Citat din: mercur din Februarie 09, 2011, 11:18:14 AM
Din pacate, prin Ploiesti nu am gasit nimc. Asa ca, apelez la voi, daca are cineva vreun curs, in format pdf, sau orice alt format; ma intereseaza mai mult comenzile si sintaxele acestora.
De orice poți să te plângi în ce privește GNU/Linux dar de lipsa documentației nu poți.
Un bun început poate fi: The Linux Documentation Project.
Poți să-ți arunci un ochi și pe Bash Reference Manual sau pe Comenzile shell-ului bash.
Poți deasemenea să te uiți și pe wiki.lug.ro