Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#81
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 17, 2024, 04:43:16 PM
Si cum am scris mai devreme p alt fir si ma citez:
"Ori am inebunit, ori nu am inebunit.
Ori eram mai demult deja nebun, ori nu eram  nebun
Deci ori sunt, ori nu sunt nebun!
Tetium non datur!

De ce spun acestea? Pai pentruca azi dimineata am realizat ca daca lasam studiul cosmologic al Universului deoparte adica studiul care face obiectul acestui fir  si  ne gandim la firele subordonate unde discutam originea vietii si speciatia dar cu dirctie catre originea lui Homo sapiens sapiens si voi posta si acolo acest text,  poate ca  ne izbeste  urmatorul adevar ipotetic referitor la acste emergente miraculoase.
Ele nu pot fi decat efectul actiunii unei transcendentei divine sau al unei inteligente extraterestre care pentru nivelul nostru tot divina ar apare. Sigur ca putem spune ca materialistii agnostici ca sunt doar evenimente necesare in evolutia materiei in Univers.
Daca acceptam interventia exterioara evolutiei naturale drept cauza a  aparitiei emrgentei viului in neviu si a nousului in animalul evoluat din una din speciile genului homo atunci putem considera ca astfel pe Terra s-au produs doua actiuni  de INSAMANTARE ininteligibile in resorturil lor interne dar evidente pentru observator."
#82
Originea si evolutia vietii / Re: Aparitia vietii pe Terra
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 17, 2024, 04:41:56 PM
Si cum am scris mai devreme ee alt fir si ma citez:
"Ori am inebunit, ori nu am inebunit.
 Ori eram mai demult deja nebun, ori nu eram  nebun
 Deci ori sunt, ori nu sunt nebun!
 Tetium non datur!

De ce spun acestea? Pai pentruca azi dimineata am realizat ca daca lasam studiul cosmologic al Universului deoparte adica studiul care face obiectul acestui fir  si  ne gandim la firele subordonate unde discutam originea vietii si speciatia dar cu dirctie catre originea lui Homo sapiens sapiens si voi posta si acolo acest text,  poate ca  ne izbeste  urmatorul adevar ipotetic referitor la acste emergente miraculoase.
Ele nu pot fi decat efectul actiunii unei transcndnte divine sau al unei inteligente extraterestre care pentru nivelul nostru tot divina ar apare. Sigur ca putem spune ca materialistii agnostici ca sunt doar evenimente necesare in evolutia materiei in Univers.
Daca acceptam interventia exterioara evolutiei naturale drept cauza a  aparitiei emrgentei viului in neviu si a nousului in animalul evoluat din una in speciile genului homo atunci putem considera ca astfel pe Terra s-au produs doua actiuni  de INSAMANTARE ininteligibile in resorturil lor interne dar evidente pentru observator."
#83
Si cum am scris mai devreme si ma citez:
Ori am inebunit, ori nu am inebunit.
Ori eram mai demult deja nebun, ori nu eram  nebun
Deci ori sunt, ori nu sunt nebun!
Tetium non datur!

De ce spun acestea? Pai pentruca azi dimineata am realizat ca daca lasam studiul cosmologic al Universului deoparte adica studiul care face obiectul acestui fir  si  ne gandim la firele subordonate unde discutam originea vietii si speciatia dar cu dirctie catre originea lui Homo sapiens sapiens si voi posta si acolo acest text,  poate ca  ne izbeste  urmatorul adevar ipotetic referitor la acste emergente miraculoase.
Ele nu pot fi decat efectul actiunii unei transcendente divine sau al unei inteligente extraterestre care pentru nivelul nostru tot divina ar apare. Sigur ca putem spune ca materialistii agnostici,, ca sunt doar evenimente necesare in evolutia materiei in Univers.
Daca acceptam interventia exterioara evolutiei naturale drept cauza a  aparitiei emrgentei viului in neviu si a nousului in animalul evoluat din una din speciile genului homo atunci putem considera ca astfel pe Terra s-au produs doua actiuni  de INSAMANTARE ininteligibile in resorturile lor interne dar evidente pentru observator.
#84
Acesta este linkul care m-a condus la cel prezentat mai inainte:
https://www.descopera.ro/stiinta/20371656-test-de-cultura-generala-unde-este-centrul-universului (2023)

si unde se mai afla si o idee descrisa mai jos referitoare la centrul universului

https://www.livescience.com/62547-what-is-center-of-universe.html(2018):

The universe, in fact, has no center. Ever since the Big Bang 13.7 billion years ago, the universe has been expanding. But despite its name, the Big Bang wasn't an explosion that burst outward from a central point of detonation. The universe started out extremely compact and tiny. Then every point in the universe expanded equally, and that continues today. And so, without any point of origin, the universe has no center.

One way to think about this is to imagine a two-dimensional ant that lives on the surface of a perfectly spherical balloon. From the ant's point of view, everywhere on the surface looks the same. There is no center on the sphere's surface, nor is there an edge.

Evident ca acest linck est cel esential fiind destul de des updatat: https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers

vezi si excelenta sinteza a sintezelor din wiki: https://www.telework.ro/ro/problema-planeitatii-in-teoria-big-bang/

(Geometria generală a universului este determinată de faptul dacă parametrul cosmologic Omega este mai mic, egal sau mai mare decât 1. Se arată de sus în jos un univers închis cu curbură pozitivă, un univers hiperbolic cu curbură negativă și un univers plat cu curbură zero.)

Problema planeității (cunoscută și sub numele de problema vechimii) este o problemă observațională asociată cu o metrică Friedmann-Lemaître-Robertson-Walker (FLRW). Universul poate avea curbură spațială pozitivă, negativă sau zero, în funcție de densitatea sa totală de energie. Curbura este negativă, dacă densitatea ei este mai mică decât densitatea critică; pozitivă dacă este mai mare; și zero la densitatea critică, caz în care spațiul se consideră plat.

Problema este că orice mică deviere de la densitatea critică crește cu timpul și totuși astăzi universul rămâne foarte aproape de plat. (Strict vorbind, energia întunecată sub forma unei constante cosmologice conduce universul către o stare plată; cu toate acestea, universul nostru a rămas aproape plat timp de câteva miliarde de ani înainte ca densitatea energiei întunecate să devină semnificativă.) Având în vedere că un timp natural pentru îndepărtarea de la planeitate ar putea fi timpul Planck, 10-43 secunde, faptul că universul nu a atins nici o moarte termică, nici un Big Crunch după miliarde de ani, necesită o explicație. De exemplu, chiar și la o vârstă relativ târzie de câteva minute (timpul nucleosintezei), densitatea universului trebuie să fi fost o parte din valoarea sa critică de 1014, sau nu ar exista așa cum există astăzi.

(Include texte traduse și adaptate din Wikipedia de Nicolae Sfetcu) si, nota mea, un filmulet interesant

Si pe wiki mai gasim si pe acestea  rcente si foarte utile temei noastre :

https://www.descopera.ro/stiinta/20336539-universul-are-forma-unei-gogosi-nu-a-unei-clatite-sugereaza-un-studiu (martie 2023) este traducerea celui de dedesubt.

https://www.livescience.com/the-universe-might-be-shaped-like-a-doughnut-not-like-a-pancake-new-research-suggests  (martie 2023)
https://arxiv.org/abs/2210.11426 (Feb. 2023)

si mai indicam si alte texte telework:

https://www.telework.ro/ro/big-bang-si-evolutia-universului/
https://www.telework.ro/ro/teoria-corzilor-in-cosmologia-big-bang/
https://www.telework.ro/ro/teoria-corzilor-din-gravitatia-cuantica-pentru-teoria-inflatiei-cosmice-din-cosmologie-inflaton/
https://www.telework.ro/ro/dovezi-observationale-despre-big-bang-legea-lui-hubble-si-expansiunea-spatiului/
https://www.telework.ro/ro/probleme-legate-de-teoria-big-bang-asimetria-barionica-energia-intunecata-si-materia-intunecata/

https://www.telework.ro/ro/teste-cosmologice-pentru-confirmarea-relativitatii-generale/

Si in continuare ca sa nu mai deschid o noua postare adaug si cateva linkuri cu cerctari recente :

Cercetătorii au dezvoltat, în premieră, un nou mod de căutare a materiei întunecate
www.descopera.ro

Energia întunecată a Universului ar putea să ducă la un al doilea Big Bang, arată un studiu
www.descopera.ro

Găurile negre supermasive ar putea fi motorul expansiunii Universului
www.descopera.ro

Două găuri negre s-au unit întâmplător și au creat ceva nemaivăzut până acum
www.descopera.ro

Undele gravitaționale ar putea rezolva un mister important despre Big Bang
www.descopera.ro

Two Black Holes Met by Chance, And It Created Something Never Seen Before : ScienceAlert
www.sciencealert.com.ro

[2302.03710] Bouncing cosmology from nonlinear dark energy with two cosmological constants
arxiv.org

Dark energy could lead to a second (and third, and fourth) Big Bang, new research suggests | Live Science
www.livescience.com

Trei sori alimentați de materie întunecată, descoperiți la începuturile Universului
www.descopera.ro


Telescopul Webb a detectat pentru prima dată o moleculă crucială pentru viață
www.descopera.ro

Oamenii de știință au observat primele lumini din Universul timpuriu
www.descopera.ro

Începutul sfârșitului: Universul a intrat deja în era sa finală
www.descopera.ro

,,Murmurul" din Univers a fost auzit pentru prima dată
www.descopera.ro


Astronomers find first direct evidence of gravitational wave background
interestingengineering.com

Clamor of gravitational waves from universe's | EurekAlert!
www.eurekalert.org

Astrofizicienii au găsit o galaxie fără materie întunecată
www.descopera.ro

Wits researchers pioneer a new way of searchi | EurekAlert!
www.eurekalert.org

Un nou telescop spațial va studia materia întunecată a Universului
www.descopera.ro

Gravitational waves could show us the first minute of the universe
phys.org

[2401.04388] Using gravitational waves to see the first second of the Universe
arxiv.org

https://www.descopera.ro/galerii/20537777-
undele-gravitationale-ne-ar-putea-arata-cum-a-fost-primul-minut-al-universului


#85
 Ori am inebunit ori nu am inebunit.
Ori eram mai demult deja nebun ori nu eram  nebun
Deci ori sunt ori nu sunt nebun!
Tetium non datur!
Niciodata 2 fara 1 dar nici unu fara doi. Asta este toata aritmetica si logica care una sunt.
Voi explica ceva mai traziu si veti (poate) intelege ce spun?
Dar desigur ca pana aunci si apoi voi contiua cuminte sa postez ce voi mai gasi interesant.

Cu toate ca interventia mea pe acest fir incepand din 2015, constat ca din 2016 linkul reerit mi jos  exista  ceea ce ar fi facut poate inutil efortul meu destul de amplu  pe acest fir dar poate ca nu este asa  si altii  pot evalua mai bine  acest aspect.

Voi cita cele gasite da mine azi - nu e o intamplare ca doar dupa atatia ani, si sunt convins si cred ca la mine ce este important ajunge uneori intr-un anume moment peste  vointa mea exoresa dar nu peste o ALTA vointa expresa! 

Cele citate sunte in engleza( https://www.wtamu.edu/~cbaird/sq/2016/01/20/where-is-the-edge-of-the-universe/ dar le prezint in franceza preferand respectiva exprimare:


Où est la limite de l'univers ?
Publié : 20 janvier 2016

Pour autant que nous puissions le constater, l'univers n'a aucune limite. L'espace s'étend à l'infini dans toutes les directions. De plus, les galaxies remplissent tout l'espace de tout l'univers infini. Cette conclusion est obtenue en combinant logiquement deux observations.

Premièrement, la partie de l'univers que nous pouvons voir est uniforme et plate à l'échelle cosmique. L'uniformité de l'univers signifie que les groupes de galaxies sont répartis plus ou moins uniformément à l'échelle cosmique. La planéité de l'univers signifie que la géométrie de l'espace-temps n'est pas courbée ou déformée à l'échelle cosmique. Cela signifie que l'univers ne s'enroule pas et ne se connecte pas à lui-même comme la surface d'une sphère, ce qui conduirait à un univers fini. La planéité de l'univers est en réalité le résultat de l'uniformité de l'univers, puisque des collections concentrées de masse provoquent une courbure de l'espace-temps. Les lunes, les planètes, les étoiles et les galaxies sont des exemples de collections concentrées de masse et, par conséquent, elles déforment effectivement l'espace-temps dans la zone qui les entoure. Cependant, ces objets sont si petits par rapport à l'échelle cosmique que les déformations spatio-temporelles qu'ils provoquent sont négligeables à l'échelle cosmique. Si vous faites la moyenne de toutes les lunes, planètes, étoiles et galaxies de l'univers afin d'obtenir une expression à grande échelle de la distribution de masse de l'univers, vous constatez qu'elle est constante.

La deuxième observation est que notre coin de l'univers n'est ni spécial ni différent. Puisque la partie de l'univers que nous pouvons voir est plate et uniforme, et que notre coin de l'univers n'est pas spécial, toutes les parties de l'univers doivent être plates et uniformes. La seule façon pour que l'univers soit plat et uniforme littéralement partout est qu'il soit infini et sans bord. Cette conclusion est difficile à comprendre pour nos petits esprits humains, mais c'est la conclusion la plus logique compte tenu des observations scientifiques. Si vous pilotiez un vaisseau spatial en ligne droite à travers l'espace pour toujours, vous n'atteindriez jamais un mur, une frontière, un bord ou même une région de l'univers sans groupes de galaxies.

Mais comment l'univers pourrait-il n'avoir aucun avantage s'il a été créé lors du Big Bang ? Si l'univers était initialement de taille finie, ne devrait-il pas encore l'être ? La réponse est que l'univers n'a pas commencé avec une taille finie. Le Big Bang n'était pas comme une bombe posée sur une table, explosant et se dilatant pour remplir une pièce de débris. Le Big Bang ne s'est pas produit à un moment donné de l'univers. Cela s'est produit partout dans l'univers en même temps. C'est pour cette raison que les restes du Big Bang, le rayonnement cosmique de fond micro-onde, existent partout dans l'espace. Même aujourd'hui, nous pouvons regarder n'importe quel coin de l'univers et voir le rayonnement cosmique des micro-ondes. L'expansion explosive de l'univers n'était pas le cas d'un objet physique se dilatant dans l'espace. Il s'agissait plutôt d'une expansion de l'espace lui-même. L'univers a commencé comme un objet infiniment grand et est devenu un objet infiniment grand encore plus grand. Bien qu'il soit difficile pour les humains de comprendre l'infini, il s'agit d'un concept mathématique et scientifique parfaitement valable. En effet, c'est un concept scientifique tout à fait raisonnable qu'une entité de taille infinie augmente en taille.

Notez que les humains ne peuvent voir qu'une partie de l'univers entier. Nous appelons cette partie « l'univers observable ». Puisque la lumière se déplace à une vitesse finie, il lui faut un certain temps pour parcourir une distance spécifique. De nombreux points de l'univers sont tout simplement si éloignés que la lumière provenant de ces points n'a pas encore eu suffisamment de temps depuis le début de l'univers pour atteindre la Terre. Et comme la lumière se déplace à la vitesse la plus rapide possible, cela signifie qu'aucun type d'information ou de signal n'a eu le temps d'atteindre la Terre depuis ces points éloignés. De tels emplacements se situent actuellement fondamentalement en dehors de notre sphère d'observation, c'est-à-dire en dehors de notre univers observable. Chaque endroit de l'univers possède sa propre sphère d'observation au-delà de laquelle il est impossible de voir. Puisque notre univers observable n'est pas infini, il présente un avantage. Cela ne veut pas dire qu'il existe un mur d'énergie ou un gouffre géant aux confins de notre univers observable. Le bord marque simplement la ligne de démarcation entre les endroits que les Terriens peuvent actuellement voir et les endroits que nous ne pouvons pas actuellement voir. Et bien que notre univers observable ait une limite, l'univers dans son ensemble est infini et n'a aucune limite.

À mesure que le temps passe, de plus en plus de points de l'espace ont eu le temps que leur lumière nous parvienne. Par conséquent, la taille de notre univers observable augmente constamment. Vous pensez donc peut-être qu'après une éternité, l'univers entier sera observable par les humains. Il existe cependant une complication qui empêche cela. L'univers lui-même est toujours en expansion. Même si l'expansion actuelle de l'univers n'est pas aussi rapide que lors du Big Bang, elle est tout aussi réelle et importante. En raison de l'expansion de l'univers, tous les groupes de galaxies s'éloignent continuellement les uns des autres. De nombreuses galaxies sont si éloignées de la Terre que l'expansion de l'univers les fait s'éloigner de la Terre à une vitesse supérieure à celle de la lumière. Bien que la relativité restreinte empêche deux objets locaux de se déplacer plus vite que la vitesse de la lumière l'un par rapport à l'autre, elle n'empêche pas deux objets distants de s'éloigner l'un de l'autre plus vite que la vitesse de la lumière en raison de l'expansion de l'univers. Puisque ces galaxies lointaines s'éloignent de la Terre à une vitesse plus rapide que la lumière, la lumière de ces galaxies ne nous parviendra jamais, peu importe combien de temps nous attendons. Par conséquent, ces galaxies seront toujours en dehors de notre univers observable. Une autre façon de dire cela est que même si la taille de l'univers observable augmente, la taille de l'univers réel augmente également. Les limites de l'univers observable ne peuvent pas suivre l'expansion de l'univers, de sorte que de nombreuses galaxies échappent éternellement à notre observation. Malgré cette limitation des capacités d'observation, l'univers lui-même n'a toujours aucun avantage.

Sujets : Big Bang, bord de l'univers, univers

Cum am ajuns la acest linck?
Cautand niste informatii referitoare la un aspect pe car nu l-am urmarit suficient adica acum l-am gasit cu cuvantul chieie :planeitatea Universului, azi intelgand ca pntru Big Bng este un aspect major dar care de fapt poate ca transcede problema acestui prim moment uiversal.
#86
Discuţii pe diverse teme / Re: Comunicarea cu ETI - LIMBA...
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 16, 2024, 11:48:54 PM

Niste stiri interesante privind limbajele la animale(cetacee) si de care se ocupa si cei de la SETI lucru simplu de inteles:

https://www.descopera.ro/stiinta/20518624-experiment-revolutionar-cercetatorii-au-comunicat-cu-balenele

https://www.descopera.ro/natura/20537891-casalotii-traiesc-in-clanuri-similare-cu-cele-ale-oamenilor
  Casalotii comunica prin clickuri
#87
Originea si evolutia vietii / Re: Aparitia vietii pe Terra
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 16, 2024, 10:38:34 PM
Si o stire recenta, poate ca importanta pentru aparitia chimiei  vietii in Univers: https://www.descopera.ro/stiinta/20414073-telescopul-webb-a-detectat-pentru-prima-data-o-molecula-cruciala-pentru-viata   (iunie 2023)
E vorba de molecula cationului metil CH3+ care ajuta la formare moleculelor complexe  orgaice
#88
Originea si evolutia vietii / Re: Aparitia vietii pe Terra
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 16, 2024, 08:58:48 AM
PS Pentru ciuperci cititi si https://www.telework.ro/ro/ciuperci-fungi/ un scurt dar excelent rezumat la zi a documentatiei in domeniu pe care cred ca autorul a facut-o folosind un program expert(azi mai nou, programele asta mai evoluate  se cheama AI :) )
#89
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 15, 2024, 03:39:28 PM
Cateva fraze care sa completze concluziv cele scrise sidiscutate pe aici:

Scurta concluzie
Speciatia animalelor care se inmultesc doar sexual si au doua sexe distincte are la baza urmatorele adevaruri de necontestat
a) Doua specii care se inmultesc doar sexuat si au sexe diferite: mascul si femela nu se pot inmulti cu alta specie chiar daca uneori intre  unele foarte apropiate evolutiv se produc hibridari(catarul si destule altele) dar rezultatul hibridarii nu constituie nici o specie noua, nici identica cu una din cel doua specii antecesoare si nici un metis viabil si capabil de reproducere ci de regula un animal asemanator ca aspect si antomie cu parintii din cele doua specii diferite care nu se poate reproduce nici cu ei si nici altcumva si deci nu creaza o linie evolutiva noua sau comuna uneia din speciile ce s-au hibridat.
b) O specie noua apare brusc dintr-o specie existenta de care se separa reproductiv de la aparitie adica este un fenomen de emergenta biologica (evolutia darwnista intrarasiala sau specifia fiind altceva ) pe care nu stim inca sa-l explicam, eu avansand ipoteza gemenilor homozigoti, de fapt fiecare clona celuilalt asa cum Eva din coasta lui Adam a fost clona acestuia.
c) Deci noua specie nu apare simultan in mai multe locuri ci ca fenomen emergent intr-un loc si moment istoric dat.
Noi nu am asistat inca la un asemenea eveniment ceea ce este destul de normal, aparitia unei noi specii necesitand pana la momentul emergentei(saltului calitativ) o perioada de mii de ani de acumulari evolutive darwiniste iar noi am inteles adevarul ca exista specii doar de cateva sute de ani
d) Drumul acumularilor cantitative care duce uneori spre o noua specie duce cu certitudine spre noi subspecii sau rase in cadrul speciei generice asa ca toate descrierile acestor modifiari genotipice puse in cadrul  celor patru categorii de factori de speciatie care sunt cei allopatrici, peripatrici, parapatrici si simpatrici , pot fi efectiv de speciatie sau uneori numai de forma unor detarminari rasiale sau subspecifice care desigur ca intra in patrrimoniul ereditar.
In concluzie putem spune ca o specie este cea mai mare colecție de animale în care două persoane de sexul potrivit sau de tipul de împerechere easemenea potrivit pot crea descendenți fertili, de obicei prin reproducere sexuală.

Alte caracteristici care pot fi folosite pentru a identifica o specie includ cariotipul acesteia, secvențierea ADN-ului, aspectul, comportamentul și nișa ecologică.
Paleontologii folosesc, de asemenea, ideea de cronospecie, deoarece dezvoltarea fosilelor nu poate fi evaluată.
În timp ce definițiile menționate mai sus pot părea adecvate la prima vedere, o examinare mai atentă arată că ele reflectă concepții problematice ale speciilor. De exemplu, într-un complex de specii cu multe microspecii și specii inelare similare, granițele dintre speciile similare devin neclare ca urmare a hibridizării.(nota mea: daca nu cumva aceasta hibridiare este doar un metisaj ca in cazul Colt Alb ).
În plus, noțiunea de specie care se reproduce sexuat se pierde în organismele care se reproduc asexuat.
În ciuda problemelor teoretice, niciuna dintre aceste definiții nu este satisfăcătoare și, deși noțiunea de specie nu este o descriere perfectă a vieții, este totuși un instrument extrem de important pentru oamenii de știință și ecologiștii care cercetează viața pe Pământ.
Este surprinzător de dificil să definim cuvântul ,,specie" într-un mod care să se aplice tuturor în mod natural si sunt peste două duzini distincte  definitii folosite în rândul biologilor.  Fiecare specie este plasată într-un singur gen. Aceasta este o ipoteză că
specia este mai strâns legată de alte specii din genul său decât de speciile altor genuri.
Unii biologi pot vedea specii ca fenomene statistice, spre deosebire de ideea tradițională, cu o specie văzută ca o clasă de organisme.
În acest caz, o specie este definită ca o descendență care evoluează separat, care formează un singur grup de gene. Cu toate că proprietăți precum secvențele de ADN și morfologia sunt folosite pentru a ajuta la separarea liniilor strâns legate, această definiție are limite neclare. Cu toate acestea, definiția exactă a termenului ,,specie" este încă controversata, în special la procariote, iar aceasta se numește problema speciei.
Sterilitatea hibridarii intre specii diferite  poate fi:
• Prezygotica: mecanismele specifice împiedicand apariția zigotului. Aici, este inclusa selectivitatea partenerilor potentiali care resping contactul sexual  pe criterii etologice, sau biochimice (ceea ce împiedică posibilitatea de fecundare a ovulului de către un spermatozoid originar la o altă specie(care se remarca la fecundari artificiale) ) sau morfologice (după cum este cazul si al organelor genitale diferite  la numeroase insecte împiedicând astfel dezvoltarea zigotului hibrid  evitându-se in final fecundarea heterospecifica adica împerecherea între două specii. Nota :asa cea  intalneste si la  cainii domestici un rsa el  caini infimi ca imnsiuni nu s pot fcunda cu niste caini foare mari (cum ar fi un chihuaua cu un saintbernar d)
• Postzigotice: mecanisme care acţionează după formarea zigotului si astfel
inviabilitatea zigotului este foarte răspândită, care se manifestă fie imediat, fie într-o
anumit moment al dezvoltării sale, până la starea adultă; sau hibrizii se pot dezvolta
dar viabilitatea lor este redusă (doar o parte din zigoții hibrizi se dezvoltă, cu mult mai puțini
decât într-o fertilizare intraspecifică), iar dacă se dezvoltă au o vitlitate redusă
(manifestata prin vigoare, competitivitate etc.), inferior speciei parentale.
O altă posibilitate este dezvoltarea hibridului, dar să fie steril, fie total
(hibrizii ambelor sexe sunt sterili) sau parțiale (numai hibrizii unui sex, în general
masculii sunt sterili).  Se poate întâmpla ca hibridul să fie fertil numai cu una dintre speciile parentale, dar si cu ambele.
Dspre fenomenul introgresiunii  adica transferul de material genetic între specii în urma hibridizării si încrucișării cu specia parentală – care este un concept fundamental al biologiei evolutive a plantelor face referiri si acad. Dumitru Murariu in articolul sau deosebit publicat in 2013 in Noesis, revista Academiei ,  intitulat ABOUT ONE OF THE BASIC UNITS OF BIOLOGICAL CLASSIFICATION vezi  https://noesis.crifst.ro/wp-content/uploads/revista//2013-2014/2013-2014_2_05.pdf
in care se refera la acest fenomen genetic legat  de hibridare si pentru animale, resepctiv specii de broaste, hibrizii nereusind in cele din urma sa creeze o noua specie ci rgrseaza inapoi spre una din cele doua specii ce i-au produs.
In opinia mea este posibl ca in toate aceste combinatii  genetice sa apara  emergenta care sa separe reproductiv o pereche  de restul speciilor mama si  chiar si de alti  hibrizi existenti si atunci va apare o noua specie corespunzand dfinitiei lui Buffon -Mayr
De fapt problema esentiala in toate aceste hibridari este daca in lipsa speciilor  mama hibrizii s-ar putea perpetua in mod indefinit nedisparand natural si atunci am avea in final o noua specie si astfel viata sa nu dispara din punctul lor de vedere Gentica si practica biologica vor raspunde la aceasta problema.

OBS moral-sociala:Diversitatea mai mare intre indivizi indiferent de rasa justifica intelegerea erorii formidabile atat in plan stiintific cat si in plan moral care il constituie rasismul pentruca in planul noetic planul care-l separa pe om de restul vietuitoarelor si care-l face sa fie fiinta superioara stapana a lumii in care se afla si cine stie poate chiar si a universului in care oricum daca nousul uman nu va rezista atacurilor la care este supus poate ca undeva alt ,,nous" exista si va exista, un nous  dupa mine similar cu cel de pe Terra considerandu-l unic in caracterele esentiale pe cel ce-l numim si noi nous.
Aceste observatii m-au facut sa sustin ca un om este fata de altul ca o specie fata de alta specie. asta  in planul noetic desigur, astfel incat caracterele rasiale mostenite, isi pierd mult din importanta si aceasta sustinere demoleaza in mod rational, absolut orice rasism.  Poate ca de aceea Hitler sustine in Mein Kampf ca evreii sunt o specie diferita, nici vorba de rasa, pentruca in natura, intre specii concurenta pote fi totala si distugatoare, unele specii de animale fiind hrana pentru altele ca si in cazul nostru care ne hranim cu alte specii dar, intre rase neobservandu-se asa ceva, particpand cu toate impreuna la conservarea speciei lor si astfel a vietii, precum  un mascul caine lup sau dog german nu mananca sau omoara  o femela caniche sau chihuahua chiar daca natural nu prea o poate fecunda.
Dar chiar din sec 19 pe la jumatatea acestuia (si poate chiar si inainte ) un  naturlist francez denumit  Jean Louis Armand de Quatrefages de Bréau a spus ca oamenii sunt atat de diferiti ca  intelect si caracter incat esti tentat sa-i clasifici intr-un alt regn (eu as inlocui specia biologica homo sapiens sapiens cu subregnul noetic desi cred ca este cam devreme, adica mai trebuie ceva evolutie noetica cu acest nous uman.- a se vedea lucrarea exceptionala a lui Quatrefages intitulata ,,Unite de  l`espce humaine" la linkul https://ia800901.us.archive.org/10/items/unitdelespcehum00quatgoog/unitdelespcehum00quatgoog.pdf unde capitolul 2 este intitulat chiar ,,Regnul uman" si autorul bazadu-se si pe citate arata ca stiintele naturii nu au reusit sa introduca omul in mod convingator in regnul animal si spune autorul ca pentru el un om se deosebeste de un animal la fel cum se deosebeste un animal fata de un vegetal astfel incat il putem considera ca pe un regn distinct si asta pentruca doar omul are, cum spune asa frumos Kant, legea morala in el. Si adauga Quatrefages si religiozitatea...
Cu alte cuvinte ajumge autorul la concluzia ca omul spre deosebire de orice animal este un animal dotat cu moralitate si religiozitate la care se adauga spun eu constiinta de sine in orice moment dar si in timp, decurgad din legile ratiunii sale.
#90
Software / Re: Evolutia artificiala ar pu...
Ultimul mesaj de atanasu - Ianuarie 14, 2024, 08:49:58 PM
Era singurul fir unde am gasit pronuntata sintagma mult uzitata azi, respetiv IA adica Inteligenta artificiala, de catre morpheus moderator care pare ca ne-a parasit de mult si doresc chiar si fara el sa  ma refer la o tema aflata in varful problmelor legate  de IA(AI) spunand doar cateva cuvinte esentiale petu domeniu si anume:
Cred ca atunci "când ne gândim la conștiința artificială, ne confruntăm cu mai multe probleme in care dificultatea principala este  explicarea conștiinței, adica de a explica modul în care subiectivitatea poate apărea din materie – adesea numită ,,problema grea a conștiinței" .
În plus, înțelegerea noastră asupra conștiinței umane este modelată de propria noastră experiență fenomenală. Tot ce știm despre conștiința umană este din perspectiva persoanei întâi, in fimp ce conștiința artificială ne va fi accesibilă decat doar din perspectiva persoanei a treia. Legat de aceastea este întrebarea cum să știm dacă o mașină are conștiință. "