Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vanzatorii de iluzii

Creat de sumalan dorin, Decembrie 22, 2014, 01:31:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Istoria este frumoasa cand observi si afli lucruri interesante precum ,credintele oamenilor in diferite secole.Credinte absurde fara nicio utilitate practica,fara sa imbunatateasca cu un plus viata oamenilor ,fara sa ajute munca oamenilor ,fara nimic,doar niste credinte.Credintele trec,ratiunea ramane.

In ce au crezut oamenii?Dupa o scurta vizualizare de pe wiki ,va atasez mai jos o luuunga lista cu diferite credinte,oare asa o sa zica si generatiile viitoare despre noi,ca am crezut sau credem intr-o alta lista care este numita (paranormal/parapsihologie).


    Ailuromancia (după comportarea felinelor); numită și felidomancie
    Astrologia (după pozițiile corpurilor cerești)
    Alomanție (după sare)
    Apantomanție (după întâlnirea inopinată cu un animal)
    Aritomanție (după numărul literelor numelui de familie)
    Astragalomanție (după zaruri sau oase)
    Astrologie (după astre)
    Aura-Soma, bazată pe culori
    Austromanție (după vânturi)
    Bibliomancia (după cărți, de multe ori, dar nu totdeauna, texte religioase)
    Capnomanție (după fumul căminelor, de ex. când se alege un nou papă catolic)
    Cartomanția (după cărți de joc sau de ghicit), vezi și taromancia
    Catoptromanția (după reflecțiile în oglinzi)
    Chiromanția (după liniile din palmă)
    Cleromanție (după pietricele sau mazăre)
    Clidomanție (după mișcările unei chei suspendate)
    Craniomanție (cercetarea craniului)
    Cristalomanția (după cristale sau alte obiecte reflectante de ex. oglinzi)
    Critomanție (după făină sau orz)
    Dafnomanție (după încrețiturile unei ramuri de laur aruncate în foc)
    Dactilomanția (după mișcarea degetelor)
    Extispicia (după intestinele animalelor sacrificate)
    Frenologia (după forma capului)
    Geomanția (după pământ)
    Grafologia (după scierea de mână)
    Lampadomanție (după flacăra lămpii)
    Lecanomanție (după zgomotul sau imaginea provenită de la căderea unui corp în apă)
    Margaritomanție (după perle)
    Metopomanție (după liniile frunții)
    Nefelomanție (observarea norilor)
    Numerologia (după numere)
    Oculomanție (după ochi)
    Oniromanția (după vise)
    Onihomanție (după unghii)
    Onomanția (după nume)
    Ornitomanție (după zborul sau cîntecul păsărilor)
    Olnomanție (după aspectul vinului)
    Ololigomanție (după modul de a urla al cîinelui)
    Osteomanție (după oase)
    Ouija (pe baza unor table de ghicit)
    Piromaniția, sau piroscopia (prin foc)
    Podomancia (după talpa picioarelor)
    Prezicerea prin Rune
    Radiestezia (găsirea obiectelor ascunse în pământ)
    Scatomancia (după excrementele unor animale)
    Spodomanție (după cenușa unui sacrificiu)
    Sternomancia (după semne pe piept)
    Stolisomanție (după stilul de a se îmbrăca)
    Taromancia (după cărți de joc speciale tarot)
    Taseografia, numită și taseomancie sau taseologie (după resturi din cești de cafea sau de ceai)
    Teframanție (după literele rămase din cuvintele scrise în cenușă după suflarea vîntului)
    Turofumie (după fumul de tămîie)
    Uromanție (după urină)
    Xilomanție (după dispunerea bucăților de lemn uscat găsite în drum)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Prezicere

puriu

Credinta este o calitate specifica omului. Nu are legatura cu inteligenta si este, in general, mai tare decat ratiunea. Se poate defini omul drept un animal inzestrat cu credinta.

sumalan dorin


Interesant ceea ce spui,sa inteleg ca daca nu am avea niciun fel de credinte am fii mult mai rationali?Pai daca ,credinta este mai tare decat ratiunea cum se face ca aproape intodeauna ratiunea invinge.

De exemplu banuiesc ca sunt foarte putine persoane care inca mai au diferite credinte de prin secolul 1 sau 2.

07Marius

#3
Citat din: Şumi din Decembrie 22, 2014, 01:31:21 PM

Istoria este frumoasa cand observi si afli lucruri interesante precum ,credintele oamenilor in diferite secole.Credinte absurde fara nicio utilitate practica,fara sa imbunatateasca cu un plus viata oamenilor ,fara sa ajute munca oamenilor ,fara nimic,doar niste credinte.Credintele trec,ratiunea ramane.

In ce au crezut oamenii?Dupa o scurta vizualizare de pe wiki ,va atasez mai jos o luuunga lista cu diferite credinte,oare asa o sa zica si generatiile viitoare despre noi,ca am crezut sau credem intr-o alta lista care este numita (paranormal/parapsihologie).
...
Grafologia (după scierea de mână)  

Interesant, banuiam ca este mai mult un fel de stiinta pana la urma.

Daca te uiti la pectoralii unui culturist, nu-ti trebuie multa stiinta ca sa-ti dai seama cum i-a dobandit. Poate ca comparatia este putin exagerata, dar cam in aceeasi logica cu muschii, poti sa spui multe despre o persoana doar din caligrafia acesteia. Exista niste tipare care probabil sunt comune la un anumit fenotip. Credinta sau stiinta? eu as opta ptr. varianta 2.
The imagination is the prisoner of our mind.

puriu

Ratiunea invinge uneori prin varfuri, dar gloata domina prin credinta.

07Marius

Citat din: puriu din Decembrie 23, 2014, 05:59:31 PM
Ratiunea invinge uneori prin varfuri, dar gloata domina prin credinta.

O barca fara apa pare lipsita de sens, la fel avionul fara atmosfera s.a.m.d.
Credinta este poate izvorul de unde se "naste" ratiunea.
Poate de aceea unii fac mai greu diferenta intre ele. Nu ma refer la credinta religioasa, desi si aceasta se inscrie in aceasta logica.
Primitivul avea credinta/speranta subconstienta ca ziua de maine va fi una mai buna pentru vanatoare si dezvolta noi tehnici mai rafinate ptr. a-si imunatati sansele de succes. Ratiunea punea in practica ceea ce credinta sadea.
Nu s-au schimbat prea multe in esenta ideii, nici in societatea moderna, doar mijloacele prin care se realizeaza.
Credinta pune in miscare, iar ratiunea te ajuta sa reusesti in atingerea scopului.

Referitor la grafologie, desi este vazuta ca si pseudostiinta - eu vad ceva mai mult in asta.
Starea psihica pe care cred ca cu totii o experimentam in diverse feluri (prin urmare nu-i negam existenta) se exteriorizeaza prin diverse feluri: gesturi, limbaj, muzica pe care o ascultam, culorile din vestimentatie, practic prin tot ce relationam cu exteriorul. Prin urmare si prin scris. Scrisul nostru se modifica mai mult sau mai putin cu varsta, evolueaza intr-un anumit fel ce depinde de experienta personala a individului. Nu cred ca gresesc cand spun ca si emotiile isi pun amprenta pe modul cum scriem. Ca este dificil de cuantificat acest lucru, mai mult ca sigur - insa nu inseamna ca aceste aspecte sunt bazaconii.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

Citat din: 07Marius din Decembrie 23, 2014, 08:34:49 PM
Referitor la grafologie, desi este vazuta ca si pseudostiinta - eu vad ceva mai mult in asta.
Starea psihica pe care cred ca cu totii o experimentam in diverse feluri (prin urmare nu-i negam existenta) se exteriorizeaza prin diverse feluri: gesturi, limbaj, muzica pe care o ascultam, culorile din vestimentatie, practic prin tot ce relationam cu exteriorul. Prin urmare si prin scris. Scrisul nostru se modifica mai mult sau mai putin cu varsta, evolueaza intr-un anumit fel ce depinde de experienta personala a individului. Nu cred ca gresesc cand spun ca si emotiile isi pun amprenta pe modul cum scriem. Ca este dificil de cuantificat acest lucru, mai mult ca sigur - insa nu inseamna ca aceste aspecte sunt bazaconii.

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine.De exemplu daca sunt persoane care isi controleaza emotiile?Cum poti sa stabilesti si sa verifici de ce emotii este cuprins?Daca intr-un grup sunt jumatate (artisti ) si cealalta jumatate (ingineri) si tot grupul are scris diferit cum stabilesti si cum verifici ca scrisul are vreo importanta in plan psihic?Daca un om genial are scrisul ( "de doctor") si alt om modest are scris (frumos) cum stabilesti si verifici starea psihica a celor doi?Daca un om scrie cu litere de tipar si alt om scrie cu litere de mana,cum stabilesti si verifici starea psihica?

Grafologia se ocupa doar cu stabilirea autenticitatii unor documente doar atata acesta este punctul meu de vedere.Nimic in plus sau minus.

meteor

Religiile s-au format si se vor forma tot timpul la orice grupuri sociale care ajung pina la un anumit nivel de inteligenta. Asa a fost cu mai toate civilizatiile stiute de pina acum si sunt convins ca se vor mai gasi cazuri. Daca undeva in un colt de Univers pe o anumita planeta acum rasare o civilizatie is convins caci aceeasi istorie va avea ca si acelea de noi azi stiute.

Unica diferenta dintre animale si om e aceea ca omul are o inteligenta mai mare.

Religiile (culte anume in special: budismul, crestinismul) eu consider caci au influentat in o mare masura spre bine civilizatiei.
Metodologia de a rationa in aceste religii des sunt gresite, contrar principiilor stiintei, deacord. Dar ele nu spun caci e interzisa stiinta.
Cel mai important ce as vrea sa spun in favoarea acestor religii este caci ele mentin omul neinteligent in o forma sanatoasa, productiva si continua.
Ce ar fi fost daca strabuneii nostri nu s-ar fi tinut de religie?! O mare parte din ei ar fi cazut in betii, lenevii, sa nu mai zic alte cuvinte.
Uitati-va azi ce se intimpla cu copii care rau invata la scoala(nereligiosi), dupa terminarea invataturii. O mare parte ajung hoti, trintori, prostituati, etc. Religiosii insa nu cad la asa nivele.

Da e bine ca sa obteaza pentru stoparea acestei erori legice, dar trebue de inteles caci e un proces natural uneori avind ceva pozitiv.

Cred ca acum ar trebue sa fim concentrati la alte intrebari globale de la care indata se rezolva un sir de alte probleme : cum sa se dezvolte economic tara, cum sa se propagandeze stiinta, etc. Religia in solutionarea acestor probleme nu vad deloc cum impedica.

07Marius

Citat din: Şumi din Decembrie 23, 2014, 09:23:48 PM
Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine.De exemplu daca sunt persoane care isi controleaza emotiile?Cum poti sa stabilesti si sa verifici de ce emotii este cuprins?Daca intr-un grup sunt jumatate (artisti ) si cealalta jumatate (ingineri) si tot grupul are scris diferit cum stabilesti si cum verifici ca scrisul are vreo importanta in plan psihic?Daca un om genial are scrisul ( "de doctor") si alt om modest are scris (frumos) cum stabilesti si verifici starea psihica a celor doi?Daca un om scrie cu litere de tipar si alt om scrie cu litere de mana,cum stabilesti si verifici starea psihica?

Grafologia se ocupa doar cu stabilirea autenticitatii unor documente doar atata acesta este punctul meu de vedere.Nimic in plus sau minus.

"Ghicitul" in scris este ceea ce-i si spune numele. Ghicit.
Dincolo insa de asemenea preocupari, cred ca scrisul iti poate oferi anumite informatii generale despre individul in cauza.
Referitor la starea psihica si scris, putem sa ne gandim la o paralela.
Vreau sa te gandesti la tine, in exemplul urmator. Ai avut momente vesele, nefericite, nerabdare, nervozitate etc. Pasii tai, mersul tau intr-o astfel de stare nu este identic - uneori este mai apasat, obosit, exaltat, rapid, uniform, neuniform, agitat etc. Poti sa vizualizezi/asociezi aceasta stare particulara cu un anumit tip de mers. La fel se intampla si cu scrisul - se aseamana cu mersul. Sau cel putin eu cred ca starea psihica isi pune amprenta pe tot ceea ce facem. Cum vorbim, mergem, ...etc. si chiar cum scriem.
The imagination is the prisoner of our mind.