Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Analiza matematica

Creat de Teodora10, Noiembrie 17, 2013, 09:09:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodora10

Am nevoie de ajutor pentru a rezolva aceste probleme. Cine poate sa ma ajute sa raspunda aici sau sa imi dea un email pe adresa mea: pasca.teodorageorgiana@yahoo.com. Multumesc anticipat!

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Teodora10

In mare, da. De ce? Am incalcat ceva regula? Sau?

zec

iti ofer indicatii.
1 a)rationalizezi numitorul si suma se calculeaza
b) expresia din paranteza din cauza la acel cos nu ia decat 2 valori
2 a)foloseste criteriul de condensare
b)1/(a+n)(a+n+1)=1/(a+n)-1/(a+n+1) dezvolta si vezi cat face suma.
3.a si b afla raza de convergenta si vezi la teorie in intervalul deschis seriile de puteri sunt derivabile.Deriveaza si vezi ce iese la calculul sumei.
4 e chiar usor se studiaza limitile pentru fiecare in parte.
5 parametrizeaza y=tx
6vezi 5 si definitia

Teodora10

Multumesc mult! Nu imi sta in caracter sa fac asta, sa cer ajutor, dar ma veti intelege cand va voi spune ca sunt in anul 1 la facultate la calculatoare si ca in liceu nu am facut analiza. Imi caut profesor in momentul de fata cu care sa fac meditatii, doar ca is si noua in oras.  Orice ajutor ii bine venit pentru mine avand in vedere situatia in care ma aflu. Se poate sa nu inteleg eu multe, dar problemele astea conteaza pentru nota finala. Am zis profesorului ca nu am facut analiza si a spus sa ma apuc usor de ea. Nu am vrut sa ma prezint fara nimic si sper ca va intelege si el cate ceva din ce incerc sa fac.

valangjed

Citat din: Teodora10 din Noiembrie 17, 2013, 09:45:30 PM
In mare, da. De ce? Am incalcat ceva regula? Sau?
In regulament scrie ca trebuie sa ne spui si ce ai incercat sau ce nu intelegi.Vad ca s-a gasit un "bun samaritean" :D, mai bun ca mine, mai ales in matematica.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Teodora10

N-am ce sa inteleg din moment ce nu am facut analiza in liceu. Ceream un sfat care sa ma ajute sa rezolv problemele, nu nevoie sa lasi meaje aici daca nu vrei sa ajuti, fara suparare.

puriu

Analiza se poate invata si dupa liceu, ca in S.U.A. Fara a sti analiza nu se pot rezolva problemele de analiza. Manualele de liceu sunt relativ usor de inteles, inclusiv problemele din manual. Cu doua ore pe zi un student poate invata analiza de liceu in doua luni. Formeaza gandirea si are si aplicatii in algoritmele de calcul.
  Spor la munca!