Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Schimbarile climatice si gazele cu efect de sera

Creat de x-men, Iunie 05, 2009, 10:32:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

x-men

acesta e un material care compileaza mai multe pareri ale unor cercetatori cu privire la influenta gazelor cu efect de sera asupra climei

x-men

Acest material prezinta numeroase opinii, studii si demonstratii simplificate cu privire la cercetarea climei si modul in care factori de decizie economici si politici influenteaza rezultatele acestora.

Mihnea Maftei

#2
Un comentariu al meu de la Revista presei din 5 iunie 2009:

"Incalzirea globala nu e o problema prioritara

Am vazut mai demult o prezentare de pe www.TED.com despre care sunt problemele omenirii care trebuie sa fie rezolvate cu prioritate:
http://www.ted.com/talks/bjorn_lomborg_sets_global_priorities.html
Un grup de experti mondiali au analizat, in cadrul proiectului Copenhagen Consensus, care sunt aceste prioritati. Incalzirea globala nu este in topul listei, deoarece in acest domeniu situatia se poate imbunatati prea putin si cu bani prea multi, in timp ce alte lucruri mai importante pot fi mai eficient rezolvate cu acele resurse.
Puteti vedea si alte filmulete de acest gen pe YouTube sau pe Google Video cu Bjorn Lomborg (profesor la Scoala de Business din Copenhaga), cel care vorbeste in acea prezentare de la TED.
"

Subliniez ca nu se neaga faptul ca incalzirea globala exista si ca este o problema si ca e produsa de om. Este vorba de cat de multe resurse (bani) trebuie sa investeasca omenirea in ameliorarea problemei acesteia, avand in vedere faptul ca exista multe alte probleme importante care pot fi rezolvate mult mai eficient cu acele resurse. Potrivit acelui studiu al expertior in cadrul Copenhegen Consensus, primele 4 prioritati in care trebuie sa investim (prioritati legate de probleme ale omenirii) sunt:
1. HIV / SIDA
2. malnutritia
3. liberalizarea comertului
4. malaria
Adica, investind in astea, se obtin maxim de beneficii pentru omenire cu resursele noastre (bani) limitate.

Eu cred ca, in mare, aceste lucruri (tot ce am scris mai sus) sunt adevarate.

x-men

Cu atit mai mult se justifica faptul ca problema Incalzirii Globale este una politica si nu una care ne ameninta la timpul prezent. Desi, asa cum spuneti dvs., nu se afla pe primul loc, pe baza ei s-au scos legi (care vor ramine in vigoare si daca vine o racire globala) deoarece pentru politicieni legile sunt mai importante decit adevarul sau schimbarile climatice. Din pacate inca sunt multi care cred in aceste dogme ca si cind stiinta ar ajunge sa fie considerata o noua religie: credem sau nu credem in cutare lucru.

Adi

Mihnea spune ca incalzirea globala exista, dar ca ar trebui prea multi bani pentru a se realiza prea putine progrese, tocmai pentru ca societatea umana e asa de angrenata in modul asta de a trai, incat e foarte greu sa se schimbe.

X-men in schimb spune ca incalzirea globala nu exista, ca de fapt va veni o incalzire globala.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!