Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Big Bang

Creat de daddy08, Martie 13, 2009, 09:30:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: graethel din Martie 15, 2009, 07:38:00 PM
nu spun ca 2 galaxii interactioneaza, dar daca dupa explozia Big Bang, ceea ce s-a aflat acolo nu a mai interactionat, asta poate sa ne duca la gandul ca in fiecare loc ar fi putut aparea alte legi ale fizice. si big bang nu putea explica de ce sunt aceleasi legi ale fizicii in tot universul, aceleasi tipuri de atomi etc.

Hmm, cred ca incurci putin lucrurile. Se pleaca de la ipoteza ca legile fizicii sunt aceleasi in tot spatiul si in tot timpul. Se constuireste un model. Modelul face predictii si acestea sunt verificate experimental. Deci ipoteza a fost corecta. Faptul ca galaxiile sunt la fel in diferite colturi de Univers, chiar si cand nu interactioneaza cauzal, este o confirmare a ipotezei de plecare. Dar mi se pare ca aceasta este ipoteza normala de start, iar nu ipoteza ca in diferite regiuni de Univers ar fi diferite legi. De la Newton incoace, care si-a dat seama ca legile de pe Pamant despre gravitatie sunt la fel ca si cele dintre Pamant si Luna si Soare, apoi din galaxii apropiate si tot asa, stiinta a aratat tot mai mult ca, cel putin pana acum, toate legile par universale ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: Electron din Martie 15, 2009, 12:46:03 AM
Apoi, faptul ca acea zona ar putea fi "centrul" (Universului) se pare ca este o inventie de-a ta, inventie care nu am inteles ce baze are. Ceea ce spui e echivalent cu declaratia ca un punct de pe o sfera poate fi centrul sferei. Astept in continuare argumentele tale in acest sens.


Citat din: Electron din Martie 15, 2009, 12:46:03 AM
Mda, si de cand existenta unei parti invizibile pentru noi a Universului, este un argument in favoarea faptului ca spatiul nu a aparut o data cu Big-Bang-ul? Cam care este legatura pe care o faci intre cele doua idei?

Daca sunt obiecte invizibile inseamna ca sunt la distante mai mari de 13*10^9 ani lumina deci existau inainte de BB si in consecinta universul nu mai e o sfera pe care sa ajungi de unde ai plecat.

123

Citat din: cris din Martie 16, 2009, 12:05:34 PM
Daca sunt obiecte invizibile inseamna ca sunt la distante mai mari de 13*10^9 ani lumina deci existau inainte de BB si in consecinta universul nu mai e o sfera pe care sa ajungi de unde ai plecat.

Presupun ca te gandesti ca expansiunea spatiului s-ar fi facut cu o viteza mai mare decat cea a luminii. Acest lucru e posibil, viteza luminii este o limita pentru interactiile din "interiorul" Universului (parerea mea) si nu are legatura cu viteza de expansiune a Universului. In plus, viteza de expansiune este o altfel de viteza (mi se pare ca-i spune radiala) si arata cu cat se mareste spatiul (in toate directiile) intr-o unitate de timp. Au mai fost discutii si pe alte topicuri. Din cate am inteles expansiunea Universului (viteza cu care are loc) se masoara in km/sec/Megaparsec (nu in km/sec.), adica arata cu cati km se "lungeste" un Megaparsec intr-o secunda.

Eu nu sunt un mare fan al Big-Bangului (poate unul mai mic :D), dar aici nu vad nici o contradictie intre TR si BB.

cris

Eu am o viziune diferita.Big Bang-ul este un fenomen local,universul fiind mult mai mare iar spatiul-timpul exista dintotdeauna.

cristi

CitatPresupun ca te gandesti ca expansiunea spatiului s-ar fi facut cu o viteza mai mare decat cea a luminii.
Corect, este teoria Universului inflationist..
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: cris din Martie 16, 2009, 12:05:34 PM
Daca sunt obiecte invizibile inseamna ca sunt la distante mai mari de 13*10^9 ani lumina
De acord.

Citatdeci existau inainte de BB
Nu sunt de acord. "Marginile" Universului sunt mult mai "departe" (adica raza e mult mai mare) decat ar fi putut ajunge lumina in timpul de la Big-Bang pana in prezent (vezi spre ex. etapa inflatiei). Ca atare, daca sunt pentru noi invizibile, nu inseamna ca sunt in "afara Universului". Viteza de expansiune a Universului nu este relationata cu vitezele de deplasare in interiorul Universului (care la randul lor sunt limitate de viteza luminii in vid).

Citatsi in consecinta universul nu mai e o sfera pe care sa ajungi de unde ai plecat.
Asta ramane de vazut. Oricum nu rezulta asta din argumentele tale.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Electron.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: Electron din Martie 16, 2009, 03:17:13 PM
Nu sunt de acord. "Marginile" Universului sunt mult mai "departe" (adica raza e mult mai mare) decat ar fi putut ajunge lumina in timpul de la Big-Bang pana in prezent (vezi spre ex. etapa inflatiei). Ca atare, daca sunt pentru noi invizibile, nu inseamna ca sunt in "afara Universului". Viteza de expansiune a Universului nu este relationata cu vitezele de deplasare in interiorul Universului (care la randul lor sunt limitate de viteza luminii in vid).
Daca ceva se poate extinde mai rapid decit viteza luminii atunci renuntam la multe certitudini si nu cred ca suntem pe calea corecta.

Adi

Cris, rata de expansiune a Universului poate fi mai mare decat viteza luminii. Materia nu se poate deplasa relativ la Univers (la spatiu-timp) mai repede decat cu viteza luminii. De altlfel, a spune ca Universul se extinde mai repede decat viteza luminii nu are sens, caci nu se deplaseza Universul in ceva, ci el doar se extinde, adica raza Universului tot creste in timp. Tot ce masuram noi ca si viteza este relativ la Univers. Deci da, exista corpuri la o distanta mai mare de 13.7*10^9 ani lumina pe care nu le vedem, dar exista spatiu-timp acolo ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Am invatat sa masuram viteza in m/s.Este vorba de miscare intr-un spatiu 3D.Expansiunea universului se exprima intr-un spatiu multidimensional(intuitiv vorbind,ne putem ,misca si in timp).In acest caz trebuie sa intelegem ca "viteza" cu care se extinde universul nu se poate masura in m/s .
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: cris din Martie 16, 2009, 06:05:38 PM
Daca ceva se poate extinde mai rapid decit viteza luminii
Cele doua notiuni nu sunt comparabile, deoarece nu se "masoara" la fel. E ca si cum ai compara o inaltime cu o frecventa. Sau mere cu pere. Nu merge asa in fizica.

Citatatunci renuntam la multe certitudini
La ce certitudini trebuie tu sa renunti daca accepti ca Universul e mai mare decat putea fi strabatut de lumina de la Big-Bang pana in prezent?

Citatsi nu cred ca suntem pe calea corecta.
In ceea ce te priveste, eu sunt practic convins ca nu esti pe calea corecta in ce priveste intelegerea notiunilor despre care vorbesti aici.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu ultimele comentarii ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jean

Adi a spus:
Citatrata de expansiune a Universului poate fi mai mare decat viteza luminii. Materia nu se poate deplasa relativ la Univers (la spatiu-timp) mai repede decat cu viteza luminii
Din aceasta fraza rezulta ca universul este mult mai mare de cat zona apartinatoare lui ce contine materie. Pentru ca el are o viteza de expansiune mai mare decat viteza lumini si implicit a materiei.
Intrebare: ce contine atunci zona de la limita maxima a expansiuni materiei pana la limita maxima de expansiune a uniuersului? Stie cineva? Sau macar o presupunere ceva. Sau valangjed are dreptate intr-un spatiu multidimensional lucrurile se complica si nu putem sti. Este greu sa intelegem doar suntem fiinte ce traim in trei dimensiuni. Doar atat percepem.
Citatadica raza Universului tot creste in timp
Ai grija Adi, fraza de mai sus lasa impresia ca universul are o forma sferica, iar cei mai putin initiati pot intelege gresit.  :D

valangjed

Eu cred ca universul nu are forma(sau cel putin ,nu are o forma pe care sa o stim si noi).Asa cum nici particulele nu au forma ,culoare,sau alte chestii umane(nu-mi vin acum in minte).

Jean ,nu am spus ca intr-un spatiu cuadridimensional lucrurile ar fi mai complicate,nici intr-un spatiu multidimensional,problema   e ca expansiunea a ceva ce nu a existat si a fost creat prin big bang(sau alta teorie) nu se poate compara cu expansiunea in spatiul tridimensional.Viteza pe care o cunoastem din fizica clasica ,nu este "viteza"de expansiune a universului.Universul se creaza nu se extinde.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: jean din Martie 16, 2009, 09:30:23 PM
Adi a spus:
Citatrata de expansiune a Universului poate fi mai mare decat viteza luminii. Materia nu se poate deplasa relativ la Univers (la spatiu-timp) mai repede decat cu viteza luminii
Din aceasta fraza rezulta ca universul este mult mai mare de cat zona apartinatoare lui ce contine materie. Pentru ca el are o viteza de expansiune mai mare decat viteza lumini si implicit a materiei.
Gresit. Din ce spune Adi rezulta ca e posibil sa fie materie in Univers la distante mai mari decat ar fi putut ajunge daca s-ar fi deplasat prin Univers.

e-
Don't believe everything you think.