Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

Mediile se rotunjesc, nu se rotunjeaza.  :)
Nu afecteaza cu nimic procesul de aplicare, ca tu treci pe aplicatie (la sectiunea educatie), liceul la care esti si la "qualifications" alegi "Romanian Diploma de Bacalaureat" si setezi in campul de nota "pending".

Sergiu

Citat din: Bianca Sala din Octombrie 07, 2010, 05:25:31 PM
Mediile se rotunjesc, nu se rotunjeaza.  :)
Nu afecteaza cu nimic procesul de aplicare, ca tu treci pe aplicatie (la sectiunea educatie), liceul la care esti si la "qualifications" alegi "Romanian Diploma de Bacalaureat" si setezi in campul de nota "pending".
multumesc de raspuns.in legatura cu greseala,am observat-o de la bun inceput,dar apucasem sa postez si nu am gasit un buton de edit :)

bbb

Cu placere. Pe forum poti sa modifici mesajul, dar doar un anumit timp dupa ce l-ai postat.
Pe viitor, ai grija te rog sa scrii cu litera mare la inceput de propozitie si sa lasi spatiu intre virgula/punct si cuvantul urmator. Face mesajul mai usor de citit.

pazy

Buna.Tocmai am terminat liceul filiera pedagogica insa as dori sa fac o facultate in strainatate mai exact in Anglia.Am verificat diferite site-uri si am gasit University of Central Lancashire Preston,as dori la International Business Communication with a Modern Foreign Language - French/ German/ Spanish/ Arabic/ Chinese/ Japanese, BA(Hons) .Competentele la engleza le-am luat cu niste calificative destul de bune insa la bacalaureat am luat note mai putin placute,in jur de 8 media totala...iar pentru a intra la o facultate media ar fi 8.64...credeti  ca am vreo sansa?va rog,daca aveti niste informatii in plus despre aceasta facultate puteti sa mi le transmiteti si mie?multumesc

Alexandra Florea

As dori sa stiu,daca cineva ma poate ajuta cu vreo informatie,cum pot obtine o bursa totala,in cazul in care sunt admisa la o universitate prestigioasa(gen Harvard,Yale,etc.)?Care sunt conditiile?Ce medii trebuie sa am?Si in legatura cu intretinerea in SUA,parintii mei ar trebui sa-mi ofere si alte resurse financiare in afara celor obtinute din bursa,adica ei nu-ti ofera si alti bani in afara celor 30 sau 40 de mii de dolari,pentru o bursa completa?
Multumesc

Maria M

  Sunt foarte incantata ca am gasit acest forum. Am gasit foarte multe informatii utile. Eu sunt in clasa a XI-a, la profilul Stiintele Naturii. Planuiesc sa merg la medicina. Pana acum doream sa merg la Universitatea de Medicina si Farmacie din Cluj si ma gandeam la posibilitatea de a studia un an in Franta prin intermediul programului Erasmus. Acum ma intreb cam care ar fi sansele sa incep o facultatea in Franta (si sa o si termin ;D).
  Mediile mele din liceu sunt destul de mari: in clasa a IX-a 9,91, in a X-a 9,81. La olimpiade nu am ajuns la faza nationala(inca), dar am multe diplome la diferite concursuri. Cele mai multe diplome le am la matematica, dintre care cele mai importante sunt: locul 5 (la individual) si locul 3 (la echipa) la un concurs international de matematica care s-a desfasurat in Polonia (in urma cu 2 saptamani), 2 diplome pentru participare, respectiv prezentare in cadrul conferintei Euromath si o diploma pentru participare la un centru de excelenta de fizica in vacanta. Nu am diplome de voluntariat si nici activitati extrascolare de la care sa pot primi vreo diploma. Oricum anul acesta voi merge la olimpiada la biologie (probabil si la chimie) si sper sa imi mai imbunatatesc dosarul.
  As dori sa stiu cam cat este de greu sa inveti intr-o limba straina? Cam dupa cat timp ajungi sa te obisnuiesti cu limba si sa poti invata la fel cum ai face-o in romana?

Adi

La facultatea de medicina in Franta intra toata lumea si iese cine poate. Dupa cateva luni de mers la scoala in limba straina esti ca si un expert. Cei din Franta nu put atat de mult accent pe voluntariate si activitati extraculicuare cum ar pune cei din sistemul anglo-saxon, dar si asa te-ar ajuta. Si ai timp sa faci niste voluntariate (de exemplu la Stiinta Azi). Mediile tale sunt foarte bune. Doar cu diploma de bac te poti inscrie bine mersi la facultatea de medicina din Franta. Intrebarea e cum te intretii si cat de tare vei trage atunci. In afara chiar se face carte si se trage tare, nu ca in tara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Maria M din Octombrie 10, 2010, 12:10:24 AM
ma gandeam la posibilitatea de a studia un an in Franta prin intermediul programului Erasmus. Acum ma intreb cam care ar fi sansele sa incep o facultatea in Franta (si sa o si termin ;D).

Ca sa ajungi sa studiezi in strainatate prin mobilitatile Erasmus trebuie sa fii deja studenta la o facultate/universitate care s-a bagat in programul acesta deja. Spre exemplu, eu sunt la Politehnica in Romania si daca vreau sa plec x luni (asta se poate transforma si in x ani) prin programul Erasmus, in primul rand trebuie sa am medii foarte bune si apoi trebuie sa vad cu cine are contracte facultatea si cate luni sunt dispusi sa iti finanteze studiile. Uite un exemplu despre cum sta treaba la Politehnica Bucuresti: http://www.upb.ro/ro/international/programe-erasmus-llp.html .

Voluntariatele si activitatile extrascolare nu sunt foarte importante la dosar, dar ar putea face diferenta intre 2 elevi egali din punct de vedere al capacitatii intelectuale, intrucat cei care studiaza dosarul se gandesc: ma, asta cu voluntariatele e "multi-lateral dezvoltat", il luam pe el/ea...Repet, nu trebuie sa te ingrijorezi pe treaba asta, dar ar fi bine sa ai macar o activitate extrascolara, sa vada lumea ca esti implicata, nu ca stai numai cu nasul in carte.

Citat din: Adi din Octombrie 10, 2010, 03:38:06 AM
In afara chiar se face carte si se trage tare, nu ca in tara.

Carte se face si in Romania la greu. Numai ca aici inveti foarte multa teorie. Mai putin practica.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Maria M

Multumesc mult pentru raspunsuri.
As mai avea totusi o intrebare. Pentru a fi admisa la facultate in Franta trebuie neaparat sa dau vreun test de limba?

b12mihai

Citat din: Maria M din Octombrie 10, 2010, 05:10:22 PM
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Cu placere.

Citat din: Maria M din Octombrie 10, 2010, 05:10:22 PM
As mai avea totusi o intrebare. Pentru a fi admisa la facultate in Franta trebuie neaparat sa dau vreun test de limba?

Daca universitatea la care aplici cere sa ai test de limba, da, normal ca trebuie sa il dai. Trebuie intrebat la universitate ce trebuie sa contina dosarul si intrebat CE test de limba, ce nivel e necesar.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Sergiu

M-ar mai putea ajuta cineva cu informatii privind examenele, obtinerea notelor si tot ceea ce tine de un an scolar la universitatile din Marea Britanie?
Multumesc anticipat

Adi

Citat din: oges din Octombrie 11, 2010, 07:05:37 PM
M-ar mai putea ajuta cineva cu informatii privind examenele, obtinerea notelor si tot ceea ce tine de un an scolar la universitatile din Marea Britanie?
Multumesc anticipat

Da, citeste tot ce este pe acest topic si mai este inca unul dedicat studiilor in Marea Britanie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

blabla24

In cazul in care este cineva interesat, in data de 30-31 octombrie va avea loc targul de universitati RIUF la Sala Palatului. Exista si Spot Admissions, dar am ramas dezamagita cand am vazut ca doar 3 facultati fac parte din acest program. Mai multe detalii pentru cei interesati puteti gasi pe www.riuf.ro. Tot aici puteti vedea si lista expozantilor.

Adi

Pentru cei care ar dori sa studieze la Geneva, iata aici un post cu impresiile mele din vizita acolo.

Impresii din vizita la Geneva si CERN
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro