Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

papy_nady

Citat din: Adi din Septembrie 18, 2010, 08:36:53 PM
Taxe de scolarizare nu se platesc nici in Scotia si acolo poti invata in engleza si au la Edinburgh si Glasgow universitati foarte bune. De asemenea, in Franta si Germania au taxe de scolarizare aproape zero.
De Scotia nu stiam, dar cred ca ar fi o obtiune. La fel si Germania.

Citat din: Adi
Orice domeniu e bine, dar e si mai bine sa ai din domeniu legat cu ce faci mai departe. In cazul tau, de fizica si astrofizica, un voluntariat la Stiinta Azi, unde inveti sa scrii articole de stiinta, stiri de stiinta si articole de popularizare, antrenanndu-ti in plus si fizica si engleza, poate fi unul foarte bun. Vei primi apoi scrisoare de recomandare si diploma de voluntariat, plus premii.

Chiar ma gandeam la voluntariat la Stiinta Azi, insa trebuie sa-mi fac putin timp in program.

Citat din: drodumi din Septembrie 19, 2010, 03:17:03 AM
In Danemarca sunt numeroase facultati care ofera cursuri in engleza, nu stiu in particular cele legate de fizica. E destul de greu sa gasesti informatiile relevante tie, dar cele mai cautate universitati sunt cele din Aarhus sau Copenhaga.
De Aarhus Universitet stiu ca are un departament in fizica si astronomie. Restul nu am idee.
Departamentul de Fizica [...] - http://phys.au.dk/en/

P.S.: Trebuie sa fii atenta la cerintele lor, deoarece sunt universitati care cer experienta, daca posibil cursuri 1 an sau 2 s.a.m.d., in domeniul in care aplici.

Dar la Aarhus Universitet, la fizica, au cursuri in engleza? Nu stiu de ce dar nu cred :-\


ibagus

 Nu cred ca am ales bine locul unde sa postez problema mea, dar nu am timp :( O sa va spun pe scurt . EU vreau sa studiez in Japonia am gasit facultatea , totul bine si ok. Sunt a 12-a si sunt cu engleza la nivel mediu si pentru a fii admis trebuie sa dai toefel sau ielts . voi ce ziceci sa ma pun pe intensiv la engleza si sa aplic pentru anu care vine sau sa mai stau un an acasa dupa liceu si apoi sa aplic?

Adi

Citat din: ibagus din Septembrie 19, 2010, 08:08:53 PM
Nu cred ca am ales bine locul unde sa postez problema mea, dar nu am timp :( O sa va spun pe scurt . EU vreau sa studiez in Japonia am gasit facultatea , totul bine si ok. Sunt a 12-a si sunt cu engleza la nivel mediu si pentru a fii admis trebuie sa dai toefel sau ielts . voi ce ziceci sa ma pun pe intensiv la engleza si sa aplic pentru anu care vine sau sa mai stau un an acasa dupa liceu si apoi sa aplic?

Poti incerca sa dai anul asta ca sa vezi ce nota reala ai si te va ajuta sa te pregatesti pentru la anul, daca e cazul. Tu stii cat de multa engleza poti recupera si cand anume trebuie sa dai examenul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Exameul IELTS pot sa il dai de mai multe ori. E adevarat, costa. Cand l-am dat eu era vreo 600 de lei parca. Nu stiu cum e cu TOEFL sau cu Cambridge, dar cred ca si pe ele le poti da de mai multe ori. Poti sa dai acuma, vezi ce nota ei, daca iti ajunge pentru a fi admis sau nu. Daca iti ajunge, aplici acum, daca te incadrezi in deadline. Si daca nu, eu as aplica la facultate si as da apoi examenul. Daca mi-ar ajunge, as merge acum. Daca nu, as mai da examenul si as aplica si la anul la facultate. Daca iti doresti sa mergi sa studiezi in Japonia, e pacat sa nu mergi. Plus ca te poti pregati intensiv inainte de examen si sa iei nota dorita din prima. Sunt pe net multe teste gratis, si de IELTS si de TOEFL.
Incearca aici: http://www.freeexampapers.com/ . Vezi jos la "List of Past Papers".

drodumi

#694
Citat din: Patricia din Septembrie 19, 2010, 06:08:20 PM
Dar la Aarhus Universitet, la fizica, au cursuri in engleza? Nu stiu de ce dar nu cred :-\

Trebuie doar sa cauti, sa vezi cerintele lor, daca au cursuri in engleza. Dupa cum am zis, universitati sunt numeroase, site-urile lor sunt fie in engleza fie in daneza (nu toate au site in engleza). Nu te poti baza pe "cred" sau "nu cred", trebuie sa cauti si sa vezi. Sa fii complet sigura cand faci un pas spre a studia in afara tarii, pentru ca modul de a preda e complet diferit, si danezii au cultura lor.
Daca nu esti complet informata sau sigura, nu o sa iti placa, o sa regreti ca ai plecat si pe masura ce nemultumirea creste si impactul cultural la fel, o sa renunti, cum fac multi studenti internationali. Spun din ce am vazut in generatia studentilor int. de la profilul meu.

Uite aici poti gasi informatii despre cursuri, si cerinte pt studentii internationali. http://phys.au.dk/en/teaching/

P.S.: Edit - In general in DK majoritatea programelor de Bachelors sau Master sunt predate in daneza, sunt putine programe care au cursurile in engleza.
Nu stiu alte universitati care ofera cursuri in eng. legate de fizica, dar poti sa te interesezi pe urmatorul site
http://www.dreamfoundation.eu/ despre cursuri de fizica la diferite univ. din europa. Este o firma exact cum este fostul Hakes International.

Alexandra Florea

Am si eu o intrebare in legatura cu examenele SAT si TOEFL.Trebuie sa invat doar ce scrie in manuale pentru fiecare sau am nevoie si de o pregatire mai avansata?Adica,spre exemplu daca as vrea sa dau la istorie pentru SAT II,ar trebui sa mai stiu si altceva in afara celor scrise in manual?
Multumesc anticipat



















arkadj

Stie cineva cum functioneaza sistemul de transfer al studentilor ro->strainatate ?

bbb

#697
Citat din: Alexandra Florea din Septembrie 23, 2010, 06:38:32 PM
Am si eu o intrebare in legatura cu examenele SAT si TOEFL.Trebuie sa invat doar ce scrie in manuale pentru fiecare sau am nevoie si de o pregatire mai avansata?Adica,spre exemplu daca as vrea sa dau la istorie pentru SAT II,ar trebui sa mai stiu si altceva in afara celor scrise in manual?
Multumesc anticipat
Buna. In general este suficient sa inveti ceea ce scrie in manual. Dar la istorie, unde probabil ca iti cer si un eseu, sau sa povestesti despre un eveniment, cunostinte putin mai vaste nu ar strica.
Cursurile noatre (A level Edexcel) includ unele amanunte care nu sunt in programa, dar omit unele lucruri precizate in programa. Nu stiu daca asta e valabil si pentru manualele de SAT insa.
Pentru siguranta vezi programa, ca sa stii ce ai de invatat. Apoi rezolva CAT MAI MULTE subiecte care au picat la examen in anii trecuti.

Adi

#698
Citat din: Alexandra Florea din Septembrie 23, 2010, 06:38:32 PM
Am si eu o intrebare in legatura cu examenele SAT si TOEFL.Trebuie sa invat doar ce scrie in manuale pentru fiecare sau am nevoie si de o pregatire mai avansata?Adica,spre exemplu daca as vrea sa dau la istorie pentru SAT II,ar trebui sa mai stiu si altceva in afara celor scrise in manual?
Multumesc anticipat

La care manuale te referi? Sper ca nu la cele romanesti. Caci examenele de SAT si Teoefl reflecta materia americana si cea din Romania nu ii corespunde in mod neaparat. Pentru aceste examene trebuie sa te pregatesti dupa cartile speciale de pregatire ce exista pentru aceste examene si le poti cumpara de pe Amazon la cam 30 de dolari fiecare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Eu ma refeream la cele specifice pentru SAT in raspunsul meu. Da, se pot cumpara de pe internet (nu stiu exact preturile), eu asa mi-am cumparat cartile de IELTS. Iar subiecte de examene gasesti destule pe internet. Am dat eu un link catre un site cu subiecte, e printre ultimele posturi.

Alexandra Florea


laura

Buna! Si eu am citit tot ce s'a scris pana acum la acest subiect si as avea o intrebare.Sunt in clasa a12a si vreau sa aplic pt o univ. in Anglia.Termenul limita de inscriere la majoritatea universitatilor este de 15 ianuarie 2011.Problema mea este ca nu am apucat sa ma inscriu pt sesiunea din  decembrie a examenului Cambridge, iar urmatoarea este abia in martie.Mai am vreo sansa sa dau testul atunci si sa trimit diploma la universitati mai tarziu, sau sa dau alt test (IELTS...) incercand sa ma incadrez pana la 15 ianuarie (daca se mai dau teste din astea pana atunci)? Voi ce credeti?

07226070zz

Vreau sa aplic la medicina in UK, de preferat in Scotia. Trebuie sa trimit P.S si recomandarea pana pe 15 octombrie. Nu am dat UKCAT, BMAT sau orice al tip de test(nici ielts-ul, nici toefl-ul; cambridge nici nu intentionez pentru ca e jalnic). Media din liceu o sa fie probabil peste 9.50-9.60,premiul 2(9-10), 1(clasa a 11-a) in CNMV Bucuresti, activitati sportive din belsug(fotbal, tenis, karate, handbal, basket doar cu scoala, am jucat fotbal american in campionatul national si vreau sa imi iau brevetul de parasutist, olimpiade nationale/internationale nu am, voluntariate nu am, poate doar ca membru al fundatiei "floarea de colt". Am lucrat cu o firma de publicitate, realizand diverse chestionare. De asemenea am prezentat reclame populatiei Bucurestiului cerandu-le opinia despre reclama. O parte dintre aceastea(aia cu cainele de la poiana si una de la bonux au aparut la televizor vreme indelungata). Ca activitati extrascolare pot spune ca sunt membru al clubului de dezbateri din scoala, club ce a castigat de-a lungul timpului cam toate olimpiadele nationale si balcanice precum si diverse  premii si mentiuni la olimpiadele internationale( nu stiu daca a luat locul 1 pana acum) .Nu mi-ar fi greu sa castig cateva trofee cu ei, intrucat membrii celei mai importante echipe a clubului fac parte in intregime din clasa mea. Intrebarea mea este: CE SANSE MAI AM SA FIU ACCEPTAT ANUL ACESTA, CHIAR SI LA O UNIVERSITATE MAI SLAB COTATA?  Greseala mea este ca m-am informat foarte tarziu. Asta e, merg mai departe. Sunt deschis si pentru alte variante: facultate in franta, germania, danemarca, scandinavia / un an in Romania apoi plecare( si asta cum se face, de ce am nevoie etc?)  De asemenea as vrea, daca se poate, sa imi oferiti posibiliatatea de a discuta via email/forum cu cineva care face facultatea in UK. Probabil m-ar putea ajuta. 

bbb

Citat din: laura din Septembrie 25, 2010, 03:19:21 PM
Buna! Si eu am citit tot ce s'a scris pana acum la acest subiect si as avea o intrebare.Sunt in clasa a12a si vreau sa aplic pt o univ. in Anglia.Termenul limita de inscriere la majoritatea universitatilor este de 15 ianuarie 2011.Problema mea este ca nu am apucat sa ma inscriu pt sesiunea din  decembrie a examenului Cambridge, iar urmatoarea este abia in martie.Mai am vreo sansa sa dau testul atunci si sa trimit diploma la universitati mai tarziu, sau sa dau alt test (IELTS...) incercand sa ma incadrez pana la 15 ianuarie (daca se mai dau teste din astea pana atunci)? Voi ce credeti?
Daca ai un test de engleza dat, il incluzi in aplicatie. Daca nu, cum e cazul tau, nu treci nimic la test de engleza. Daca ei iti vor face o oferta conditionata, atunci probabil ca una dintre conditii va fi sa ai o anumita nota la un test de engleza. Si atunci vei da examenul dupa ce vei primi oferta, nu e nici o problema.
Poti da si IELTS sau TOEFL daca vrei, ambele sunt acceptate. Dar daca vrei Cambridge, atunci poti astepta pana in martie.

bbb

Citat din: 07226070zz
Vreau sa aplic la medicina in UK, de preferat in Scotia. Trebuie sa trimit P.S si recomandarea pana pe 15 octombrie.
Da, aplicatia trebuie sa o trimiti pana pe 15 octombie. Pentru asta iti faci cont pe siteul UCAS si completezi acolo toate datele. Apoi trebuie sa platesti ca ei sa trimita aplicatia, dar suma e mica.
Citat
Nu am dat UKCAT, BMAT sau orice al tip de test
Nu te mai poti inscrie pentru UKCAT? Parca termenul limita e 27 septembrie...Vezi ca poate se mai fac inscrieri, daca vrei sa il dai.
Citat
(nici ielts-ul, nici toefl-ul; cambridge nici nu intentionez pentru ca e jalnic)
Examen de engleza va trebui sa dai. Daca nu l-ai dat pana acum, va trebui sa il dai dupa ce aplici sau primesti o oferta.
Sunt curioasa de ce zici ca examenul Cambridge e jalnic. E prea usor, prea greu, sau cum?
Citat
Ca activitati extrascolare pot spune ca sunt membru al clubului de dezbateri din scoala
Asta e bine de mentionat in personal statement, precum si premiile pe care le-ai castigat cu clubul de dezbateri.
Citat
Intrebarea mea este: CE SANSE MAI AM SA FIU ACCEPTAT ANUL ACESTA, CHIAR SI LA O UNIVERSITATE MAI SLAB COTATA?
Sanse sunt, dar de ce vrei o universitate mai slaba? E bine sa pui si una-doua care au cerinte de admitere mai mici, dar e bine sa pui si una buna. Nu se stie niciodata.
Citat
Greseala mea este ca m-am informat foarte tarziu.
Poti sa aplici anul urmator si atunci ai timp un an sa te informezi, sa dai UKCAT s.a.
Citat
un an in Romania apoi plecare( si asta cum se face, de ce am nevoie etc?)
Cel mai probabil va trebui sa repeti anul intai, pentru ca nu va fi recunoscut.
Citat
De asemenea as vrea, daca se poate, sa imi oferiti posibiliatatea de a discuta via email/forum cu cineva care face facultatea in UK. Probabil m-ar putea ajuta.
Studenti in UK suntem destul de multi pe forum. Poti sa ne dai un PM sau, mai bine, sa pui intrebarea pe forum. Asa iti va raspunde cineva destul de repede, dar daca trimiti PM va trebui sa astepti putin mai mult dupa raspuns. Iar pe forum, vor vedea si altii intrebarea ta si raspunsurile noastre si in asa fel ii vei ajuta si pe ei.

EDIT: Citeste si tot topicul despre Marea Britanie, e foarte mare si el si are multe informatii, inclusiv despre medicina.