Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Din câte știu eu, în toate țările nordice taxele sunt zero.

Adi

Citat din: norge din Decembrie 30, 2009, 02:04:38 AM
eu vreau sa merg la facultate in Norvegia.Ai spus ca in Danemarca nu se platesc taxe...oare-n Norvegia e la fel?Sunt clasa a XI-a si cred ca ar cam fi momentul sa ma gandesc serios la asta. Pana acum am media 9.93...sper sa fie suficient. Inca din clasa a V-a mi-am dat seama ca intr-o tara ca Romania,din pacate,neavand o situatie financiara prea stralucita,singura mea sansa este sa invat si sa plec sa studiez in strainatate. Mi se pare nedrept ca terminand o facultate sa fiu subordonata unui "crai de Dorobanti" doar pentru ca tatal lui a furat si n-a fost prins.Vad inteligenta ca singura noastra arma de a lupta impotriva sistemului,impotriva unei vieti plina de lipsuri.

Media e mai mult decat suficienta, dar trebuie sa mai faci si activitati extracuriculare (voluntariate, sporturi, etc). In tarile nordice stiu ca taxele de scolarizare sunt zero. Norvegia e inca si mai bogata, caci e singura tara din Europa care mai are petrol. Cel mai sigur este sa te uiti pe siteurile catorva universitati si sa vezi acolo conditiile lor (ce examene iti trebuie, cat costa taxele de scolarizare, etc).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

norge

sper sa intru...pt. ca am ajuns sa cred ca unii oameni chiar sunt facuti pt. fizica(probabil suna putin cam ciudat) :)

bbb

Citat din: norge din Decembrie 30, 2009, 02:35:22 AM
sper sa intru...pt. ca am ajuns sa cred ca unii oameni chiar sunt facuti pt. fizica(probabil suna putin cam ciudat) :)
Mult succes, sper să ajungi la universitate în Norvegia.
Cât despre oameni făcuți pentru fizică, și eu tind să cred că e adevărat. Și mie îmi place să cred (sau să visez, mai bine zis) că sunt făcută pentru astronomie...

Adi

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 30, 2009, 02:39:36 AM
Citat din: norge din Decembrie 30, 2009, 02:35:22 AM
sper sa intru...pt. ca am ajuns sa cred ca unii oameni chiar sunt facuti pt. fizica(probabil suna putin cam ciudat) :)
Mult succes, sper să ajungi la universitate în Norvegia.
Cât despre oameni făcuți pentru fizică, și eu tind să cred că e adevărat. Și mie îmi place să cred (sau să visez, mai bine zis) că sunt făcută pentru astronomie...

Ehe, si eu sunt unul din cei care sunt facut pentru fizica. Dar si astronomia este intr-un fel tot fizica. Si eu ma chinuiam in liceu sa imi explic cum se formeaza anotimpurile, iar azi, de la Bianca, am invatat ca la fiecare eclipsa de Luna e musai si Luna plina! Asa ca invatam cat traim!

Dar tu de ce vrei musai Norvegia? Ai pe cineva acolo? Ai verificat daca poti studia in engleza? Sau trebuie sa inveti norvegiana?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

norge

de mica mi-au placut tarile nordice.Din pacate n-am pe nimeni pe acolo,probabil mi-ar fi fost mai usor.Din cate stiu cursurile se tin in engleza da' trebuie sa mergi la cursuri pt. a invata si norvegiana-bokmål .Am inceput sa fac asta singura,desi nu prea cred ca o sa reusesc sa invat mare lucru.Iar cei care studiaza in Norvegia pot primi un permis de şedere pentru studii.Momentan sunt foarte speriata pentru ca nu stiu cu ce sa-ncep(de aceea am intrat pe site),iar cel mai teama-mi e ca nu voi intra...

Adi

La notele pe care le ai,  nu e problema. Poti incepe intrand pe siteul unei universitati norvegiene si citind acolo despre cum sa intri la ei, ce acte sa ai, cat costa taxele de scolarizare, cat costa viata acolo, cum gasesti cazare, cati ani au studiile si asa mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

norge

aaaaaaaaa si mai am o intrebare...mai ales pt cei ce studiaza in strainatate.Exista vreo diferenta intre nivelul lor de pregatire si al nostru? Pt. ca nu prea mi-ar placea sa ma duc acolo si sa fiu nevoita sa recuperez ori sa ma fac de ras.

Adi

Citat din: norge din Ianuarie 02, 2010, 09:35:05 PM
aaaaaaaaa si mai am o intrebare...mai ales pt cei ce studiaza in strainatate.Exista vreo diferenta intre nivelul lor de pregatire si al nostru? Pt. ca nu prea mi-ar placea sa ma duc acolo si sa fiu nevoita sa recuperez ori sa ma fac de ras.

Pana la sfarsit de liceu, pregatirea din tara (la un liceu bun de resedinta de judet, la un elev silitor) este mai buna ca pregatirea de acolo. Pana la sfarsitul universitatii, pregatirea de acolo este mai buna, pentru ca ei invata lucruri concrete, pe proiecte concrete, pe tehnologie si teorie de ultima ora, pe cand in tara se fac tot chestii invechite, care nu se mai cer pe piata muncii. Deci esti intr-o pozitie buna.

Totusi, nu sunt de acord cu atitudinea ta ca nu vrei sa fii nevoita sa recuperezi sau sa te faci de ras. Daca ei ar fi fost prea in avans fata de noi, nu ai fi vrut sa tragi tare acum la 19 ani, ci sa stai o viata intreaga in acea ipotetica pregatire mediocra din Romania, daca asa ar fi fost cazul? Nu vrei sa progresezi mereu si sa inveti oricat ar fi de greu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

norge

Citat din: Adi din Ianuarie 02, 2010, 09:44:58 PM
Citat din: norge din Ianuarie 02, 2010, 09:35:05 PM
aaaaaaaaa si mai am o intrebare...mai ales pt cei ce studiaza in strainatate.Exista vreo diferenta intre nivelul lor de pregatire si al nostru? Pt. ca nu prea mi-ar placea sa ma duc acolo si sa fiu nevoita sa recuperez ori sa ma fac de ras.

Pana la sfarsit de liceu, pregatirea din tara (la un liceu bun de resedinta de judet, la un elev silitor) este mai buna ca pregatirea de acolo. Pana la sfarsitul universitatii, pregatirea de acolo este mai buna, pentru ca ei invata lucruri concrete, pe proiecte concrete, pe tehnologie si teorie de ultima ora, pe cand in tara se fac tot chestii invechite, care nu se mai cer pe piata muncii. Deci esti intr-o pozitie buna.

Totusi, nu sunt de acord cu atitudinea ta ca nu vrei sa fii nevoita sa recuperezi sau sa te faci de ras. Daca ei ar fi fost prea in avans fata de noi, nu ai fi vrut sa tragi tare acum la 19 ani, ci sa stai o viata intreaga in acea ipotetica pregatire mediocra din Romania, daca asa ar fi fost cazul? Nu vrei sa progresezi mereu si sa inveti oricat ar fi de greu?


Aici cred ca ai dreptate :).Fac orice numai sa pot pleca

Casandra

As vrea si eu sa le multumesc tuturor celor care au postat link-uri referitoare la diverse site-uri ale universitatilor din mai toata lumea, ne-au impartasit din experienta si cunostintele lor.  :)

Am citit aproape toate cele 21 de pagini si as avea si eu cateva intrebari. Dar mai intai, sunt in cls. a 12-a si vreau sa studiez psihologia in Anglia. Intamplarea face ca tocmai cand ma pregateam sa "fac ultimele retusuri" la application form prin UCAS, am gasit ceva foarte interesant despre STUDY ABROAD ADVISING CENTER ( de prin cate tin minte, am vazut link-ul pe una dintre primele pagini de aici - http://www.education-abroad.ro/student.html ). Sincer, parca as opta pentru SAAC...mai ales ca am contactat-o pe Andreea Vetea si am fost informata ca ei se ocupa inclusiv de gasirea unor burse, finantare etc. Insa eu vreau sa aplic si pentru Student Loan si am citit formularul, unde am aflat ca se cere si ceva legat de UCAS (code number etc).
A aplicat cineva prin SAAC? Inca ceva: prin UCAS, data limita e 15 ianuarie, pe cand la SAAC, pot aplica pana in 30 iunie.

Daca cineva stie mai multe despre SAAC (sunt de incredere?), va rog contactati-ma (cat mai repede).
Multumesc si succes tuturor celor care aplica sau studiaza deja in strainatate! ;)

Mihnea Maftei

Salut, Casandra.

Citat din: Casandra din Ianuarie 07, 2010, 04:28:19 PM
Insa eu vreau sa aplic si pentru Student Loan si am citit formularul, unde am aflat ca se cere si ceva legat de UCAS (code number etc).
Chiar daca te ajuta organizatia aia sau alta, tot trebuie sa aplici oficial prin UCAS, din cate stiu.

Citat din: Casandra din Ianuarie 07, 2010, 04:28:19 PM
Inca ceva: prin UCAS, data limita e 15 ianuarie, pe cand la SAAC, pot aplica pana in 30 iunie.
Prin UCAS se pot trimite "late applications" ("aplicatii tarzii") dupa 15 ianuarie, pana pe 30 iunie.

Citat din: Casandra din Ianuarie 07, 2010, 04:28:19 PM
Daca cineva stie mai multe despre SAAC (sunt de incredere?), va rog contactati-ma (cat mai repede).
Am contactat-o si eu odata prin email (cand aplicam pentru universitati in Marea Britanie) pe Andreea Vatea. Si am fost in contact mai strans cu o alta organizatie de tipul asta, Educativa. In general, aceste organizatii ajuta elevii sa aplice la universitati mai slabe, cu care au parteneriate. Exista si unele universitati tari cu care probabil colaboreaza. In general, pentru cineva care aplica la universitati mai respectabile, nu vad rostul de a se folosi de astfel de organizatii. Dar, sigur, exista cazuri si cazuri si oameni din organizatiile astea pot fi de ajutor in anumite situatii si probabil ca au "in palmares" si reusite valoroase, in sensul ca au ajutat elevi sa aplice la universitati de mare prestigiu sau sa gaseasca mai usor bursele care sunt disponibile.

Mihnea Maftei

Ai putea sa intrebi (pe Andreea Vatea sau altcineva de acolo) in ce consta exact ajutorul lor, de ce e bine sa te adresezi lor, daca doar iti fac cunoscute informatii despre anumite burse etc. care sunt disponibile sau daca au ei un program propriu prin care acorda burse etc. si daca mai trebuie sa aplici prin UCAS (trebuie, din cate stiu).

Casandra

#313
Aha...inteleg. Multumesc!  :)

O sa ii trimit un e-mail si o sa aflu daca intr-adevar trebuie sa aplic prin UCAS. Apropo, tu tot prin UCAS ai aplicat? (scuze daca ai mai raspuns la intrebarea asta aici, pe forum - inca nu am apucat sa citesc chiar tot ce s-a discutat anterior)

Mihnea Maftei