Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Salut Bogdan(ca Mihai cred ca este numele de familie).Si eu sunt olimpic national la matematica ,din pacate la Mangalia nu am reusit vreo mare peformanta (doar 3 pct).In primul rand felicitari pt rezultat! In al2lea rand ,in Anglia noi romanii nu cred ca am avea vreo problema sa intram,deoarece matematica la noi este la un nivel mai ridicat decat in majoritatea tarilor europene ,ei de exemplu nefacand analiza la liceu (cel putin eu asa stiu).Succes in continuare si sa speram ca ne vedem la Iasi la ONM 2010.

Ch3loo19

Dupa ce termini o facultate in strainatate, ce faci? Te intorci in tara sau poti gasi un job bun acolo?
Ce parere aveti de Universitatea din Aarhus, Danemarca?

Adi

Citat din: Ch3loo19 din Octombrie 26, 2009, 08:34:17 PM
Dupa ce termini o facultate in strainatate, ce faci? Te intorci in tara sau poti gasi un job bun acolo?

Tu alegi. Poti sa ramai in acea tara, poti sa te intorci in tara sau poti sa mergi in alta tara. In general daca studiezi stiinta sau ingineria, nu ramai fara slujba intr-o tara civilizata si bogata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaibogdan10

Salut Laurentiu. Felicitari pentru calificarea la ONM. Este o mare realizare. Ma-as bucura totusi sa nu fie usor atunci cand ajung acolo, desi imi spuneti ca nu as avea probleme la cerintele minimale de matematica.

Saiury

#259
O intrebare pentru cei care se afla in Anglia deja , daca stiu  : In domeniile resurse umane / mangement / turism se gaseste de lucru ? Eu as vrea sa merg pe 1 din domeniile astea si am vazut pe net o stire cum ca Marea Britanie incearca sa reduca nr angajatilor in special pe resurse umane .

anutza

salut! Sunt in clasa a 11-a si am fost deseori intrebata la ce facultate vreau sa aplic,dar pana acum ceva timp nu am fost interesata sa caut facultatea dorita.Nu sunt hotarata dar cred ca as opta pentru o facultate in strainatate , cum ar fi Anglia. As dori sa stiu ce facultati sunt disponibile si daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu date exacte despre examen si ce trebuie sa fac sa fiu aplicata. Va multumesc mult,Ana

Adi

Citat din: anutza din Noiembrie 09, 2009, 03:57:13 PM
salut! Sunt in clasa a 11-a si am fost deseori intrebata la ce facultate vreau sa aplic,dar pana acum ceva timp nu am fost interesata sa caut facultatea dorita.Nu sunt hotarata dar cred ca as opta pentru o facultate in strainatate , cum ar fi Anglia. As dori sa stiu ce facultati sunt disponibile si daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu date exacte despre examen si ce trebuie sa fac sa fiu aplicata. Va multumesc mult,Ana

Ana, cum tu esti inca nehotarata, iti sugerez sa citesti tot acest topic despre studiile in strainatate, precum si cel dedicat studiilor in Marea Britanie tot de la aceasta sectiune a acestui forum. Sunt foarte lungi, adica au foarte multe informatii. Ceea ce este exact ce cauti tu. Lectura placuta!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Saiury din Octombrie 31, 2009, 04:33:14 PM
O intrebare pentru cei care se afla in Anglia deja , daca stiu  : In domeniile resurse umane / mangement / turism se gaseste de lucru ? Eu as vrea sa merg pe 1 din domeniile astea si am vazut pe net o stire cum ca Marea Britanie incearca sa reduca nr angajatilor in special pe resurse umane .

A studia in Marea Britanie nu cere neaparat a lucra in Marea Britanie. Universitatile din Marea Britanie sunt foarte bune, te pregatesc bine si apoi cu diploma si experienta de acolo te poti angaja oriunde in lume vrei tu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

claudiu

Salut!In primul rand va felicit pentru acest topic si as avea cateva intrebari despre facultatile de medicina din SUA.In primul rand,daca cineva a fost student(este) la o facultate de medicina din SUA l-as ruga sa povesteasca pe forum sau sa imi dea un PM cu "caracteristicile" unui an universitar de acolo(aici ma refer la ce specialitati trebuiesc urmate pentru medicina de urgenta sa zicem, daca trebuie vreun examen special pentru admitere,cati ani dureaza facultatea si daca se acorda burse sau student-loan).De asemenea,nu prea stiu nume de facultati de medicina din SUA si cateva nume ar fi binevenite.Mentionez ca sunt elev in clasa a XI-a, MI ,cu cunostinte destul de avansate de limba engleza,iar media  claselor 9-10 este 9,63.
   Va multumesc anticipat si intregii echipe Stiintaazi.ro!

PS: Puteti sa imi spuneti daca as fi un candidat eligibil cu media de mai sus.

Mihnea Maftei

#264
Din cate stiu, medicina se studiaza in Statele Unite doar dupa ce obtii o diploma de licenta (indiferent in ce domeniu). Adica dupa facultate.

Edit: Vezi pe Wikipedia, in engleza. Din cate am citit acum, se pare ca e un pic mai nuantata chestiunea.

Adi

Citat din: Mihnea din Noiembrie 10, 2009, 07:53:08 PM
Din cate stiu, medicina se studiaza in Statele Unite doar dupa ce obtii o diploma de licenta (indiferent in ce domeniu). Adica dupa facultate.

Edit: Vezi pe Wikipedia, in engleza. Din cate am citit acum, se pare ca e un pic mai nuantata chestiunea.

Da, confirm ca asa e si in Canada. In SUA si Canada faci facultatea de medicina sau drept doar dupa ce ai facut deja o alta facultate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

adag

Buna! Ma numesc Adriana si vreau sa merg la facultate in Franta, insa pe toti cei pe care i-am intrebat cum as putea, fiecare mi-a spus cate altceva si nu stiu pe ce cale sa ma duc. As vrea sa incep deja sa ma inscriu pt ca probabil este si cam tarziu, eu deja fiind in clasa a 12a. Va rog daca aveti informatii cum as putea sa procedez, sa imi spuneti. Va multumesc!

Adi

Citat din: adag din Noiembrie 25, 2009, 07:55:47 PM
Buna! Ma numesc Adriana si vreau sa merg la facultate in Franta, insa pe toti cei pe care i-am intrebat cum as putea, fiecare mi-a spus cate altceva si nu stiu pe ce cale sa ma duc. As vrea sa incep deja sa ma inscriu pt ca probabil este si cam tarziu, eu deja fiind in clasa a 12a. Va rog daca aveti informatii cum as putea sa procedez, sa imi spuneti. Va multumesc!

Buna Adriana, in ce domeniu vrei sa studiezi? In Franta exista sistemul de "grandes ecoles" si "universites". Pentru primele faci doi ani pregatitori si apoi dai admitere si este foarte concurential. Pentru universitati oricine intra cu diploma de bac din Romania, fara probleme, mai ales daca ai si note mai bune sau si ceva olimpiade. Si apoi se triaza oamenii pe parcurs, pe principiul ca intra cine vrea si iasa cine poate.

Taxele de scolarizare in Franta sunt foarte mici, poate 100-200 de euro pe an la universitati si mai mari la grandes ecoles. Apoi exista subventii pentru studenti la cazare, masa, transport. Deci poti supravietui cu 300 de euro pe luna, depinde de oras. Cred ca e greu sa iei bursa, dar pe de alta parte 300 de euro pe luna ai consuma si daca ai face facultatea in tara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

adag

Multumesc mult! As vrea sa studiez Stiinte Politice sau ceva legat de Afaceri (internationale, economice, etc..). Vreau asta pt ca imi place, anul trecut am fost reprezentanta Romaniei in Parlamentul European al Tinerilor si chiar mi-a placut. Pana sa ajung la liceu, am mers la olimpiade, insa dintr-a 9a, m-am axat pe proiecte internationale pt ca mi-a placut mai mult si am obtinut pe langa diplome si certificate, multe cunostiinte noi.. Mi-ar placea sa studiez in Rennes ca am si fost anul trecut acolo, insa nu e o prioritate, oriunde in Franta ar fi ok.
In ceea ce priveste studiile, mi-ar placea sa merg direct sa nu mai fac cei 2 ani de pregatire de care mi-ai zis, insa daca e mai bine sa ii fac, sunt de acord.. Sunt putin stresata pt ca timpul trece si nu am facut nimic pt inscrierea mea pt ca asa cum ti-am zis, multi imi zic, dar nimic concret. Mersi!

Adi

Citat din: adag din Noiembrie 25, 2009, 08:05:32 PM
Multumesc mult! As vrea sa studiez Stiinte Politice sau ceva legat de Afaceri (internationale, economice, etc..). Vreau asta pt ca imi place, anul trecut am fost reprezentanta Romaniei in Parlamentul European al Tinerilor si chiar mi-a placut. Pana sa ajung la liceu, am mers la olimpiade, insa dintr-a 9a, m-am axat pe proiecte internationale pt ca mi-a placut mai mult si am obtinut pe langa diplome si certificate, multe cunostiinte noi.. Mi-ar placea sa studiez in Rennes ca am si fost anul trecut acolo, insa nu e o prioritate, oriunde in Franta ar fi ok.
In ceea ce priveste studiile, mi-ar placea sa merg direct sa nu mai fac cei 2 ani de pregatire de care mi-ai zis, insa daca e mai bine sa ii fac, sunt de acord.. Sunt putin stresata pt ca timpul trece si nu am facut nimic pt inscrierea mea pt ca asa cum ti-am zis, multi imi zic, dar nimic concret. Mersi!

Inteleg ca ai activitati extracuriculare. Astea fac parte din portofoliul tau si te vor ajuta la admitere.

Sa clarific referitor la acei 2 ani. In total in ambele moduri faci 5 ani de facultate. Pentru grandes ecoles faci cei 2 ani pregatitori + 3 de facultate. Pentru universitati faci 3 ani de facultate + 2 de master. Una peste alta, studiezi aceleasi lucruri, numai ca la un nivel mult mai intenes, mai dur, la grandes ecoloes. Sunt universitatile de elite ale Frantei. Si ca sa faci anii aia pregatori tot trebuie sa dai admitere. Pentru asta trebuie sa cauti informatii cum se da admiterea, cat costa, etc. In franceza se numesc "classes prepas" si poti cauta despre asta pe internet. In acelasi timp, ca un punct de siguranta, ti-as recomanda si sa aplici la facultatea normala de la Universitatea din Rennes. Mi se pare ca ai timp cu admiterea inca cateva luni, dar trebuie sa te misti din timp, ca sa stii sigur. Citeste informatii pe siteul universitatii si apoi scrie-le si email. Trebuie sa stii din timp ce acte iti trebuie, ce costuri si care sunt termenele limita. Apoi sa vezi ca ai banii care ti-i vor cere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro