Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mihaibogdan10

Salut tuturor... vreau sa va zic ca mi-a sarit inima de bucurie cand am dat peste forumul stiintaazi.ro

Cred ca e evident deja ca vreau sa va intreb o multime de lucruri despre aplicatiile la universitatile din Anglia.

Despre mine:
-abia am inceput clasa a XI-a
-am o medie generala pana acum de aproximativ 9.85
-am rezultate deosebite la concursuri si olimpiade de matematica (nu vreau sa insirui acum...daca va zic ca anul trebut am luat mentiune de pe locul 6 si medalia de argint ajunge)
-de asemenea calificat la olimpiada nationala de informatica si chimie
-nivel de engleza acceptabil-bun (o sa dau IELSE-ul in vara) ...cred ca o sa ma pregatesc putin pt asta

Eu sincer visez la una din cele 2 mari universitati: Oxford vs Cambridge.

Ce vreau eu sa va intreb este cum/unde/in cel fel...tot ce stiti despre aceste cerinte de intrare:

    * A-levels: AAA
    * Advanced Highers: AA/AAB
    * IB: 39 points, including core points
    * or any other equivalent

Candidates are expected to have Mathematics to A-level (A grade), Advanced Higher (A grade), or Higher Level in the IB (score 7) or another equivalent. Another Science or Further Mathematics would also be highly recommended. 

Cum le arat eu lor ca stiu acest "Further Mathematics" ?

Si ce anume ar mai trebui sa fac in acest an (ca atata mai e pana o sa vina vreamea sa trimit aplicatia), ca sa imi imbunatatesc sansele.

Va multumesc tuturor pentru ca existati.


Adi

Citat din: Ale din Octombrie 05, 2009, 11:31:23 AM
Buna.
Sunt in cls a 11-a,la liceul Andrei Saguna din Brasov la profil de stiinte sociale.
In principiu vroiam sa dau la drept sau psihologie in Anglia. Zilele trecute mi-a venit ideea,de care nu mai reusesc sa scap,ca mi-ar placea la nebunie sa fac Medicina Veterinara.
Intrebarea mea este,am vreo sansa? ??? Avand in vedere ca de anul acesta nu mai am in orar nici fizica,nici chimie,nici biologie.E obligatoriu sa le fi dat la BAC? Am inteles ca trebuie dat testul BMAT,pentru toate facultatile de medicina.
Mersi.

Personal nu stiu raspunsul la intrebare, dar te incurajez sa scrii email la secretariat la una din universitatile tintite de tine. Ei iti vor raspunde prompt si precis. In principiu se poate orice, numai sa inveti subiectele respective si sa le arati ca le stii poate dand anumite examene.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Buna MihaiBogdan01, bine ai venit pe Stiinta Azi. Cum ne-ai descoperit? Avem intr-adevar pe forum studenti in Marea Britanie care raspund prompt la intrebari. Mult succes si pe curand!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaibogdan10

V-am gasit intr-o cautare lipsita de speranta pe google  :)
Am vazut ca mai sunt pe forum persoane care raspund celor ca mine ... am trimis si niste mail-uri. Daca primesc vreun raspuns am sa va anunt.

Mihnea Maftei

#244
Citat din: mihaibogdan10 din Octombrie 10, 2009, 09:59:08 PM
[...]
Ce vreau eu sa va intreb este cum/unde/in cel fel...tot ce stiti despre aceste cerinte de intrare:

    * A-levels: AAA
    * Advanced Highers: AA/AAB
    * IB: 39 points, including core points
    * or any other equivalent

Candidates are expected to have Mathematics to A-level (A grade), Advanced Higher (A grade), or Higher Level in the IB (score 7) or another equivalent. Another Science or Further Mathematics would also be highly recommended. 

Cum le arat eu lor ca stiu acest "Further Mathematics" ?
[...]
Salut, Mihai sau Bogdan... : )
Realizarile tale la olimpiada de matematica si un rezultat bun la Bacalaureat la matematica (presupun ca esti la matematica-informatica si dai matematica MT1 sau cum se cheama, adica nivelul maxim de matematica la Bacalaureat...) demonstreaza abilitati care depasesc si nivelul de Further Mathematics. In Romania, la liceu, stiintele exacte (includ aici si matematica, poate mai ales matematica) se fac la un nivel mai avansat decat in Marea Britanie (si probabil decat in majoritatea tarilor dezvoltate). Asa ca nu trebuie sa iti faci griji legate de Further Maths. La fel si pentru "Another science".
Ce vrei sa studiezi?
Nu e clar din exprimarea ta cum ai luat anul trecut la olimpiada matematica mentiune de pe locul 6 şi medalie de argint. Te referi la medalia de argint acordata de revista Gazeta matematica?

mihaibogdan10

#245
Exact la asta ma refeream.

Vreau sa studiez Mathematics & Computer Science sau Mathematics & Statistics. Cerintele minimale sunt identice la amandoua.

Mihnea Maftei

#246
A... Felicitari pentru locul 6 la olimpiada nationala de matematica. Mi se pare ceva chiar remarcabil. Stiu ca sunt probleme intr-adevar dificile la olimpiada nationala de matematica. Si adversari bine pregatiti.

bbb

Bogdan, ce sa spun...In primul rand bine ai venit la noi pe forum, sper sa gasesti lucruri utile aici. Felicitari pentru rezultatele de la olimpiada de matematica, precum si la celelalte olimpiade.
Si felicitari inca odata pentru ca, din toate mesajele la care am raspuns eu aici pe forum, din al tau reiese ca te-ai interesat ce se cere pentru admiterea la Oxbridge. Stiai ce se cere, ai trimis mailuri la facultati... Ceilalti spuneau doar ca vor sa studieze in UK si intrebau care sunt cerintele etc. Felicitari!!!
In legatura cu Further Math, nu iti fa probleme. Nivelul din Romania este mult peste cel de aici. Prin rezultatul de la olimpiada si nota mare la bac, la profil matematica-informatica, dovedesti ca stii si Further Math. Eu asta studiez si aici si pot sa iti spun ca e simplu: pana acum cateva integrale si derivate, trigonometrie simpla si mecanica.

mihaibogdan10

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu vreau sa par insistent...dar eu tot sunt putin nelamurit.
Ok admitem ca stiu si mai mult decat further math. Ei nu or sa vrea ceva la mana? Un test?
Ca eu trebuie sa trimit aplicatia inainte de bac, nu?

Mihnea Maftei

#249
Daca vrei sa studiezi matematica la Cambridge, cred ca va trebui sa dai un anumit test de matematica (s-ar putea sa nu fie asa la toate colegiile universitatii). Vezi pe site-ul universitatii. Dar testul ala il da oricine, nu doar cei care nu au facut Further Maths.
La Oxford nu cred ca trebuie sa dai un test suplimentar de matematica.
La oricare din cele doua universitati, vei merge la un interviu academic, unde o sa ti se puna si intrebari de matematica. In plus, realizarile la olimpiada de matematica vor fi luate in considerare.
Pentru ca trimiti aplicatia inainte de Bacalaureat (asa cum se face si de catre britanici), vei primi (daca vei primi) un "conditional offer", adica ti se va cere un anumit rezultat, de obicei la Bacalaureat.

mihaibogdan10

Am inteles. Voi reveni cu detalii cand mi se va raspunde la e-mailuri. (Apropo au trecut 48 de ore de cand am trimis mailul ala...) Sper sa reusesc sa imi implinec visul. Cred ca voi mai frecventa comunitatea StiintaAzi cand imi permite programul.

Toate cele bune.

Demian

Salutari tuturor,
si eu sunt interesat de studiul in Uk, mai exact, in Scotia. Anul acesta vreau sa aplic pentru 2010. Timp de luni de zile am tot citit si rascolit forumuri, site-uri oficiale sau mai putin oficiale si am o singura dilema. Din cauza notelor mele mediocre de la BAC, nu reusesc sa-mi aleg cele cinci universitati unde as putea sa aplic. Problema mea este ca nu gasesc echivalentul notelor de la BAC-ul romanesc. Mi s-a spus de la o universitate din Edinburgh ca BAC-ul romanesc este echivalent cu Scottish Highers. Dar nu mi s-a spus exact cum se echivaleaza un 8 (de ex), cu A sau cu B? Ma intereseaza asta pentru a fi sigur ca nu-mi irosesc o optiune (sau mai multe) alegand o universitate unde clar nu am sanse sa intru. Mai bine zis, as avea nevoie de un "firm" decent.
Asadar, intrebarea mea este: stie cineva cum se raporteaza notele BAC-ului romanesc la A-Level-uri sau la Scottish Highers?

mihaibogdan10

Salutari tuturor celor de pe forumul StiintaAzi.

Dupa cum am promis, revin cu raspunsurile la mail-urile trimise:

Iata raspunsul celor de la Cambridge:

CitatThank you for your email.   UK students are able to take an examination called Further Mathematics which is maths to a higher level.  As this is not available in your country we would suggest that you choose the College you may like to apply to and contact the College Admissions Tutor for advice about the best preparation.  We are sure that taking part in maths competitions would be look on favourably.

Applying to Cambridge:
If you are from the EU and are planning on applying to the University of Cambridge, you will need to make an application through UCAS.

Applications to UCAS are made online using 'Apply', the web-based application package.  As you are not a UK resident, you should contact UCAS for more information:

UCAS
Rosehill
New Barn Lane
Cheltenham, GL52 3LZ

Telephone: 0871 468 0468
Email: enquiries@ucas.ac.uk
After your UCAS application has been received you will be asked to provide additional information through a Supplementary Application Questionnaire (SAQ), in common with applicants to many other universities.

Tuition Fee Costs:
The tuition fee that you pay at Cambridge is the same as any UK applicant to the University (£3,225 in 2009).  If you are an EU student you can take out a student loan for fees to cover the cost of tuition fees, which is repayable when you have graduated and are earning a minimum salary. (You will not have to pay separate College fees if you are an EU student who has been judged eligible for tuition fee support, unless you are studying for a second degree.)


Please note that EU students generally do not qualify for student loans for maintenance/living costs and are not eligible for other financial support such as the Higher Education Maintenance Grant or a Cambridge Bursary.

For up-to-date information on financial help for students in higher education, check the Directgov Student Finance website at: www.direct.gov.uk/studentfinance/.

The Student Finance Services European Team can also offer advice to EU students applying for student finance in the UK - contact details below.

If you are from an EU member state then you will normally receive an application form for financial support automatically when you are offered a place. If not, contact the Student Finance Services European Team:

Student Finance Services European Team
PO Box 89 
Darlington
DL1 9AZ
UK

Tel: +44 (0)141 243 3570
Email: EU_Team@slc.co.uk

English Language Requirements:
It is essential that your English language skills are good enough for you to undertake an intensive and challenging academic course that is taught and examined in English.

If your first language is not English, one of the following formal qualifications is required:

    * GCSE in English Language/IGCSE English Language (as a first language): at grade C or above
    * IELTS: normally a minimum overall grade of 7.0, usually with 7.0 in each element
    * For EU students, a high grade in English taken as part of a leaving examination (eg the European Baccalaureate, the French Baccalaureate, Abitur, etc) may be acceptable
    * Cambridge Certificate in Advanced English: at grade A
    * Cambridge Certificate of Proficiency in English: at grade A or B

Please note we do not accept the IGCSE in English when taken as a 'Second Language' as an acceptable English language qualification.

If you have been mainly taught at school in English, a College may consider exempting you from a formal English language qualification.  In this instance, please seek advice from the admissions office of the College that you intend to apply to.  Contact details for all the Colleges can be found on our website at: www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/colleges/contacts.html.

Best wishes

Liz Puddick
Cambridge Admissions Office
Fitzwilliam House
32 Trumpington Street
Cambridge
CB2 1QY

Tel:  01223 333307
Fax: 01223 366383

Iata raspunsul celor de la Oxford:

CitatDear Mihai,

Thank you for your email. 

Competition for places at Oxford is very strong, and tutors would be looking for academic qualifications equivalent to AAA at A-Level, or the International Baccalaureate with a level of performance around 38-40, including core points, with 6s or 7s in the higher subjects.

The Romanian Diploma De Bacalaureat would be an acceptable alternative to these qualifications. Conditional offers are likely to be for an overall average of at least 8, with particular excellence demonstrated in Mathematics. Reference to your achievements in the Olympiad could strengthen your personal statement or your teacher's reference.

All candidates for Mathematics or Computer Science must sit the Mathematics Aptitude Test on 4 November 2009, as part of their application. For information about registration please see www.ox.ac.uk/undergraduate/how_to_apply/tests/histmathsphys.html. For further information about the test itself, and a specimen paper, please www.maths.ox.ac.uk or www.comlab.ox.ac.uk.

With best wishes
Undergraduate Admissions

University of Oxford
+44 (0)1865 288 000
www.admissions.ox.ac.uk

PS If you are applying for entry in 2010, don't forget that the deadline for submitting your UCAS application is 15 October 2009.  See www.admissions.ox.ac.uk/apply/ for a ten step guide on how to apply.

If you're thinking of applying for entry in 2011 or later, you might like to come on one of our admissions tours to find out more, or maybe download an audio tour.  See www.admissions.ox.ac.uk/tours/ for details.

Adrian Copilul Minune

Cu testul de aptitudine la oxford cum se face ? Dupa ce scriu raspunsurile pe foaie, se scaneaza si se trimit pe mail ?

Saiury

Tot cautand pe net am dat de http://gotouni.direct.gov.uk/# , un site colorat ,cu diferite informatii ,  facut de englezi .
Nu strica sa aruncati un ochi :)