Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Algoritm de rezolvare cub Rubik...

Creat de morpheus, Mai 24, 2011, 07:31:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus


Poate cineva sa prezinte pas cu pas un algoritm clar de rezolvare a unui cub Rubik?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

styhl

buna intrebare.
Pas 1. Presupun ca intii de toate ar trebui ca "jucatorul" sa faca ca toate fetele cubului (cu culoarea corespunzatoare) sa aiba (strict) colturile (patratelele) de aceiasi culoare.
Pas 2. Apoi lui nui ramine alceva decit sa roteasca partile centrale ale cubului , pina cind va obtine ca toate fetele cubului sa fie de aceiasi culoare, deoarece aceste permutari nu for afecta miscarile din Pas 1..
P.S. La drept vorbind, eu nu am construit un cub Rubik pina la capat niciodata.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Electron

Citat din: morpheus din Mai 24, 2011, 07:31:04 PM
Poate cineva sa prezinte pas cu pas un algoritm clar de rezolvare a unui cub Rubik?
Exista pe internet o groaza de algoritmi de acest fel. Ai cautat si nu ai gasit?

e-
Don't believe everything you think.


morpheus

Citat din: Electron din Mai 24, 2011, 10:35:13 PM
Exista pe internet o groaza de algoritmi de acest fel. Ai cautat si nu ai gasit?

Salut,

Stiu ca exista...
La un moment dat chiar am cautat pe internet si citisem ceva pe tema asta... Atunci retin ca am ramas cu ideea ca erau algoritmi destul de alambicati, ca sa zic asa.

Speram sa apara cineva aici cu o solutie foarte eleganta.

Daca nu se va inhama nimeni la treaba asta, probabil ca voi ajunge tot la ... internet :)
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

EllaKosta

Exista si rezolvari simple. Incepi cu o fata, care vrei, numai s-o aranjezi corect inclusiv pentru laterale. Apoi pentru braul de mijloc e suficient sa retii o singura succesiune de miscari. Pentru ultima fata mai ai nevoie de cateva succesiuni (una pentru cruce, una pentru colturi, plus cate una pentru intoarceri). In total cu 5-6 succesiuni retinute il poti face in cateva minute.

Din pacate nu-ti pot da si succesiunile, nu le mai stiu pe de rost, sunt ani buni de cand nu m-am mai jucat cu cubul Rubik. Dar le am notate undeva, o sa revin daca netul nu te multumeste.

Exista liste intregi de succesiuni de miscari pentru diverse situatii. Daca ajungi sa le retii pe toate il poti rezolva foarte rapid. Ca sa il rezolvi pur si simplu nu e nevoie decat de foarte putine, pe care le aplici succesiv pana iese.

chimistul

Salut!

Eu stiu un algoritm care schimba intre ele doua muchii adiacente, si trei colturi de pe aceeasi fata. Si e suficient in orice pozitie ar fi cubul. Bafta!  ;D

Electron

Si cam de cate ori trebuie sa aplici formula asta, in medie, pentru a rezolva cubul?

e-
Don't believe everything you think.