Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria similitudinii sistemelor micro si macrocosmice.

Creat de Virgil, Septembrie 12, 2020, 06:23:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 03, 2022, 07:27:00 PM
Virgil,
Ma abtin deocamdata. Poate ca voi reusi sa citesc lucrarea ta si atunci voi mai vedea.

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 03, 2022, 07:27:00 PM
Virgil,
Ma abtin deocamdata. Poate ca voi reusi sa citesc lucrarea ta si atunci voi mai vedea.
Nu cred ca ai suficienta pasiune ca sa citesti o suta de pagini cu multa atentie, dar poate ma insel eu. :D


atanasu

Virgil : crezi ca ca ineva care cri o lucrare cu un titlu ca acesta: "Clasic si cuantic in teoriile de geneza a particulelor si campurilor" corespunde profilului unui cititor potrivit pentru lucrarea ta? sau care se ocupa filozofic si de "pradoxuri" din TRG?

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 04, 2022, 03:00:23 PM
Virgil : crezi ca ca ineva care cri o lucrare cu un titlu ca acesta: "Clasic si cuantic in teoriile de geneza a particulelor si campurilor" corespunde profilului unui cititor potrivit pentru lucrarea ta? sau care se ocupa filozofic si de "pradoxuri" din TRG?
Cred ca poate fi interesat desigur. Va gasi niste fenomene foarte ciudate ca de exemplu; marimea orbitelor unui sistem scade cu cat creste numarul de sarcina Z a nucleului, si creste cu coeficientul de viteza al nucleului. Acest fenomen trebuie sa fie valabil si la sistemul atomic, pentru ca la un atom cu numarul de sarcina Z, in mod teoretic orbita fundamentala ar trebui sa fie de Z ori mai mica, insa judecand dupa dimensiunile ionilor cunoscuti razele orbitelor sunt mai mari cu toate ca atomii aflati int-o retea cristalina au o pozitie relativ statica, adica vibratorie. Deci acelasi fenomen de dilatare a orbitelor care se observa in macrocosmos datorita vitezei nucleului, trebuie sa se manifeste la atomi datorita vibratiei acestora. Astfel  in ambele cazuri poate fi considerata energia cinetica a nucleului fie ca este vorba de vibratie sau de deplasare, determina dilatarea intregului atom.

calahan

Dl Virgil
Intrun mesaj anterior ti-am sugerat sa pui pe pagina de la cercetare, problema dimensiunilor fizice ale tensorilor si a celorlalti factori din formula ecuatiei relativiste a gravitatiei, zisa si ecuatia de camp a lui Einstein. Am gasit acum, la lik-ul de mai jos, un articol foarte scurt in care se face analiza dimensionala a tensorilor si termenilor din ecuatia de camp. Asa ca ai putea sa ii lamuresti pe cei de pe forumul de cercetare, asupra dimensiunilor fizice, ale termenilor din ecuatie. Acolo se spune clar ca tensorul metric  gmi,niu este adimensional fizic. Iar tensorul  Ricci  Rmiu,niu si curbura scalara  R si  constanta cosmologica  L (lamda) au dimensiunea inversului de lungime la patrat=1/L2=L-2. Iar tensorul  Tmiu,niu este densitatea masei   ro  inmultita cu tensorul metric. Prin nu stiu ce socoteli ajunge la egalitatea  L=T. Dar mie imi pare ca ecuatia scrisa aici nu este la fel cu cea de pe pagina de cercetare. Parca in dreapta  8.G era inpartit la c4 .Cu sistemul bidimensional, rezulta ca toti termenii din formula sunt arii reciproce, adica invers de suprafete, de lungimi la patrat. Si daca sunt suprafete, care nu produc niciun efect fizic, inseamna ca ecuatia relativista a gravitatiei este o ecuatie metafizica, fara legatura cu realitatea mecanismului fizic al gravitatiei.
https://www.researchgate.net/publication/230902173_Dimensional_Analysis_of_Einstein's_Fields_Equations

atanasu

Virgil,
Poae din ce scrii aici compui un articol in care sa-ti citezi cartea si-l postezi p aeasta pagina si am eu grija sa ajunga la acel domn fizician cu studii doctorale sa vedem ce spune, ca ceva cu siguranta va spune aca este un mesaj de la mine. Ce crezi?

Repet ce scrii:
"Cred ca poate fi interesat desigur. Va gasi niste fenomene foarte ciudate ca de exemplu; marimea orbitelor unui sistem scade cu cat creste numarul de sarcina Z a nucleului, si creste cu coeficientul de viteza al nucleului. Acest fenomen trebuie sa fie valabil si la sistemul atomic, pentru ca la un atom cu numarul de sarcina Z, in mod teoretic orbita fundamentala ar trebui sa fie de Z ori mai mica, insa judecand dupa dimensiunile ionilor cunoscuti razele orbitelor sunt mai mari cu toate ca atomii aflati int-o retea cristalina au o pozitie relativ statica, adica vibratorie. Deci acelasi fenomen de dilatare a orbitelor care se observa in macrocosmos datorita vitezei nucleului, trebuie sa se manifeste la atomi datorita vibratiei acestora. Astfel  in ambele cazuri poate fi considerata energia cinetica a nucleului fie ca este vorba de vibratie sau de deplasare, determina dilatarea intregului atom."

Virgil

#67
Din teoria mea pentru fiecare nivel cosmic exista o constanta epsilon pentru permitivitate (Eps) si o constanta de interactiune masica (K ) intre care exista relatia; Eps. K=C^2. (3pi^2)/2  ;in care C este viteza luminii.
deci epsilon la patrat este;
Eps^2=(3pi^2)/2 . C^4/K^2 ; trecem pe K in partea stanga si inversul acestei relatii devine; 1/Eps^2/K =1/ (3pi^2)/2 . K /C^4 ;
Daca inmultim si impartim cu 2pi ambii termeni egalitatea nu se schimba, si vom avea; 1/Eps^2/K =[2pi/ {2pi.(3pi^2)/2}] . K /C^4 ;
Dar eu am notat cu alfa (a) raportul dintre masa protonului cu masa electronului ca fiind; Mp/me =1836=6.pi^5 ; asa ca in partea dreapta paranteza patrata devine;
[2pi/ {2pi.(3pi^2)/2}]= 8pi/3a ;
In final se ajunge la constanta lui Einstein ca fiind;
8pi.K/C^4= 3.a/Eps^2.K = Ct.Grav;
inlocuind valorile rezulta constanta gravitationala a lui Einstein;
Ct.Grav =8pi.K/C^4=8pi.6.67.10^-11/(3.10^8)^4 =2,077.10^-43 [1/N] ;
Asta este ceia ce inteleg eu prin constanta gravitationala a lui Einstein, obtinuta fara calcul tensorial, utilizand relatii din teoria mea. (rel 20.13 ; pag,93)si (rel1.4.2; pag.16)
https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link

atanasu

Nu,  sub aceasta forma nu i-o pot prezenta.Nu cred ca ar intelege-o sau ca s-ar osteni.  At trebui sa o inteleg eu si sa o prelurez: sa-i pun o introducere un continut si o inchier si asa ceva nu pot actualmente. Eu iti ceream ceva ca un artiol relativ independent, un soide comunicare siintifica scurt  cu o tema si o onluzie.
aca poti sa faci asa ceva ca sa  pot sa arat fara ca sa dau si sursa decat ca titlu bibliogrfic ar fi o chestie dar altfel nu. Scuze ca te-am provocat sa faci textul de mai sus.

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 05, 2022, 05:06:29 PM
Nu,  sub aceasta forma nu i-o pot prezenta.Nu cred ca ar intelege-o sau ca s-ar osteni.  At trebui sa o inteleg eu si sa o prelurez: sa-i pun o introducere un continut si o inchier si asa ceva nu pot actualmente. Eu iti ceream ceva ca un artiol relativ independent, un soide comunicare siintifica scurt  cu o tema si o onluzie.
aca poti sa faci asa ceva ca sa  pot sa arat fara ca sa dau si sursa decat ca titlu bibliogrfic ar fi o chestie dar altfel nu. Scuze ca te-am provocat sa faci textul de mai sus.
Scuze Atanasu, mesajul era doar un raspuns pentru Calahan, referitor la constanta gravitatiei a lui Einstein.

Virgil

Citat din: Virgil din Noiembrie 05, 2022, 01:48:39 PM
Din teoria mea pentru fiecare nivel cosmic exista o constanta epsilon pentru permitivitate (Eps) si o constanta de interactiune masica (K ) intre care exista relatia; Eps. K=C^2. (3pi^2)/2  ;in care C este viteza luminii.
deci epsilon la patrat este;
Eps^2=(3pi^2)/2 . C^4/K^2 ; trecem pe K in partea stanga si inversul acestei relatii devine; 1/Eps^2/K =1/ (3pi^2)/2 . K /C^4 ;
Daca inmultim si impartim cu 2pi ambii termeni egalitatea nu se schimba, si vom avea; 1/Eps^2/K =[2pi/ {2pi.(3pi^2)/2}] . K /C^4 ;
Dar eu am notat cu alfa (a) raportul dintre masa protonului cu masa electronului ca fiind; a=Mp/me =1836=6.pi^5 ; asa ca in partea dreapta paranteza patrata devine;
[2pi/ {2pi.(3pi^2)/2}]= 8pi/3.a ; unde a=6.pi^5;
In final se ajunge la constanta lui Einstein ca fiind;
8pi.K/C^4= 3.a/Eps^2.K = Ct.Grav;
inlocuind valorile rezulta constanta gravitationala a lui Einstein;
Ct.Grav =8pi.K/C^4=8pi.6.67.10^-11/(3.10^8)^4 =2,077.10^-43 [1/N] ;
Asta este ceia ce inteleg eu prin constanta gravitationala a lui Einstein, obtinuta fara calcul tensorial, utilizand relatii din teoria mea. (rel 20.13 ; pag,93)si (rel1.4.2; pag.16)
https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link

In continuare trebuie sa arat ca viteza luminii se poate exprima in functie de permitivitatea (Eps) si permeabilitatea (miu) a vidului, adica;
C^2=1/(Eps.miu );  inlocuim expresia vitezei luminii in prima relatie de sus, adica;
Eps. K=C^2. (3pi^2)/2 ; rezulta ca
Eps. K= (3pi^2)/2 .1/Eps. miu ; sau trecand pe Eps in partea stanga avem;
Eps^2. K=(3pi^2)/2 .(1/ miu); vom inlocui aceasta expresie Eps^2. K ; in
8pi.K/C^4= 3.a/Eps^2.K ; si obtinem;
8pi.K/C^4= 3.a/(3pi^2)/2 .(1/ miu); cum a=6pi^5 ;
Astfel constanta lui Einstein devine;8pi.K/C^4= 12.pi^3 .miu ; [H/m]
Deci constanta gravitationala a lui Eistein reprezinta de fapt permiabilitatea magnetica a vidului gravitational inmultita cu 12.pi^3 , care difera de permitivitatea vidului electromagnetic. miu=5,584.10^-46 [H/m];
Adica; Ct.Grav =8pi.K/C^4=12.pi^3 .miu = 12.pi^3. 5,584.10^-46 [H/m];
Iata d-le Gheorghe Adrian ce reprezinta constanta lui Einstein, si ce unitati de masura are;

calahan

#71
Dl Virgil
Sunt foarte impresionat de postarea dumitale. Trebuie sa recunosc ca ma gasesc in aceeasi situatie ca Atanasu. Ma apuca ameteala cand ma uit la socotelile alea. Pentru dumneata sunt foarte clare, fiindca stii exact pe ce cale ai ajuns la ele. Ce am putut eu sa observ este ca o data scrii constanta gravifica a lui Einsrein asa:
CitatCt.Grav =8pi.K/C^4=8pi.6.67.10^-11/(3.10^8)^4 =2,077.10^-43 [1/N] ;
Si apoi o sacrii asa:
CitatAdica; Ct.Grav =8pi.K/C^4=12.pi^3 .miu = 12.pi^3. 5,584.10^-46 [H/m];
Acum eu daca sunt infectat cu sistemul bidimensional, care m-am convins ca este infailibil, eu vad ca numitorul relatiei (C4) este Newton asa cum scrii si dumneata. Pai si nu rezulta ca acel K de la numarator, care este notatia dumitale pentru constanta gravitationala, este un adimensional, fara efecte fizice. Dar dumneata esti convins ca este un parametru fizic care produce efecte fizice. Asta ar insemna ca  H/m ar fi egal cu 1/Newton. Pe cand in sistemul meu  H/m apare ca invers de viteza la patrat. H/m=1/v2. Dar chiar nu pricep  de ce ai inteles dumneata ca ar fi vorba de constanta gravitationala, cand eu mam referit la ecuatia relativista a gravitatiei. Ecuatie care am vazut-o postata in pagina de la cercetare. Si care am gasit, cu analiza dimensionala de la link-ul respectiv, ca ar fi o ecuatie de invers de suprafete (de arii). Si am tras caoncluzia ca daca suprafetele nu produc efecte fizice, inseamna ca ecuatia relativista a gravitatiei este doar o ecuatie metafizica, fara legatura cu mecanismul fizic real al gravitatiei. 

Virgil

#72
Citat din: calahan din Noiembrie 06, 2022, 08:47:30 AM
Dl Virgil
Sunt foarte impresionat de postarea dumitale. Trebuie sa recunosc ca ma gasesc in aceeasi situatie ca Atanasu. Ma apuca ameteala cand ma uit la socotelile alea. Pentru dumneata sunt foarte clare, fiindca stii exact pe ce cale ai ajuns la ele. Ce am putut eu sa observ este ca o data scrii constanta gravifica a lui Einstein asa:
CitatCt.Grav =8pi.K/C^4=8pi.6.67.10^-11/(3.10^8)^4 =2,077.10^-43 [1/N] ;
Si apoi o scrii asa:
CitatAdica; Ct.Grav =8pi.K/C^4=12.pi^3 .miu = 12.pi^3. 5,584.10^-46 [H/m];

Virgil a raspuns;
Folosind relatia constantei lui Einstein rezultatul se masoara in [1/N], si folosind relatia permiabilitatii magnetice, rezultatul se masoara in [H/m]. Daca cititi in tabelul meu de echivalenta de la sfarsit ,veti vedea echivalenta dintre [1/N] si [H/m]; linkul;https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=share_link
Daca se inmulteste; 12.pi^3 .miu =12.pi^3. 5,584.10^-46 =2,077.10^-43 [1/N] adica se obtine chiar constanta lui Einstein, ceia ce am vrut sa arat, ca el a determinat pe alta cale permiabilitatea magnetica a vidului gravitational care difera de aceia a vidului electromagnetic, asa cum am sa arat mai jos.

Acum eu daca sunt infectat cu sistemul bidimensional, care m-am convins ca este infailibil, eu vad ca numitorul relatiei (C4) este Newton asa cum scrii si dumneata.

Virgil a raspuns;
Nu puteti separa pe C^4 de restul relatiei, ca sa identificati pe [N] cu [m/s]^4 ;
C^4 inseamna (m/s)^4 , nicidecum [N] ;

Pai si nu rezulta ca acel K de la numarator, care este notatia dumitale pentru constanta gravitationala, este un adimensional, fara efecte fizice. Dar dumneata esti convins ca este un parametru fizic care produce efecte fizice. Asta ar insemna ca  H/m ar fi egal cu Newton. Pe cand in sistemul meu  H/m apare ca invers de viteza la patrat. H/m=1/v2. Dar chiar nu pricep  de ce ai inteles dumneata ca ar fi vorba de constanta gravitationala, cand eu mam referit la ecuatia relativista a gravitatiei. Ecuatie care am vazut-o postata in pagina de la cercetare. Si care am gasit, cu analiza dimensionala de la link-ul respectiv, ca ar fi o ecuatie de invers de suprafete (de arii). Si am tras caoncluzia ca daca suprafetele nu produc efecte fizice, inseamna ca ecuatia relativista a gravitatiei este doar o ecuatie metafizica, fara legatura cu mecanismul fizic real al gravitatiei.

Virgil a raspuns;
Referitor la ecuatia cu tensori a lui Einstein v-am mai raspuns ca nu stapanesc calculul tensorial. In schimb folosind teoria mea, si tabelul de echivalente intre unitatile electrice si cele mecanice, https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=share_link
am aratat ce reprezinta constanta gravitationala a lui Einstein. Mai mult decat atat, trebuie sa mentionez ca in macrocosmos pentru fiecare clasa de sisteme cosmice (galaxii, sisteme stelare, sisteme planetare si sisteme de sateliti ), exista cate o astfel de constanta care difera ca valoare, pe care nu are rost sa le postez aici, pentru ca permiabilitatea magnetica difera de la o clasa de sisteme la alta, asa cum rezulta din lucrarea mea, tab.36, pag.85 ultima coloana din care rezulta permiabilitatea pe clase de sisteme macro.
https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=share_link


Virgil

#73
Am afirmat mai sus, ca exista o constanta de tip Einstein pentru fiecare nivel cosmic, asa ca vom verifica aceasta afirmatie pentru microcosmos asupra sistemului atomic, ceia ce inseamna ca va trebui sa obtinem valoarea permiabilitatii magnetice adica;
miu=4pi.10^-7 =12,566.10^-7 [N.A^-2] sau [H/m ]
Reluam relatia de calcul a constantei lui Eistein si introducem constanta de interactiune masica pentru atom determinata de mine, la pag,11, cu relatia (1.5.1) din care avem valoarea;
ka=1. 513 ∙ 10^29 [N ∙ m2∙ kg−2];
deci;Const.Grav. Eistein atom=8pi.ka/C^4= 8.pi.ka/C=
=8pi.1,513∙10^29/(2,997,10^8 )^4 =4,713.10^-4 [1/N];
Si daca calculam si cu relatia ce contine permiabilitatea magnetică, pentru vidul micro, vom obtine valoarea;
12.pi^3 .miu=12pi^3. 4pi.10^-7=4,675.10^-4 [H/m];
Dupa cum se vede cele valori sunt foarte apropiate, asa ca Eistein a determinat de fapt o constanta care este egala cu 12 pi^3 inmultita cu permiabilitatea magnetica a vidului macrocosmic, fata de constanta permiabilitatii magnetice a vidului microcosmic care este cu mult mai mare.

atanasu

Virgil,
a) in postarea ta de la 10:05 s in altel similar nu se intelege(u nu inteleg care est text apartinator lui Calahan si care este al tau. Poate scri "Virgil raspunde" sau sa ceva.
b) La ce ti-am solicitat nu ai raspun inca, adica:  E posibil sa faci ce-ti cer  "Ieri la 05:06:29 p.m. " ?