Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

BOBINA GENERATOR

Creat de minodora, Februarie 11, 2017, 10:04:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

minodora

buna,
Se poatre utiliza in loc de o bobina din cupru o impaturire din talba de cupru pt a obtine energie electrica , ( asemanator cu o carte , foile fiind conectate din cupru , cu o izolatie intre ele,  ).Care ar fi avantajele sau dezavantajele unei astfel de abordare.

valangjed

Un dezavantaj ar fi consumul mare de cupru.Tensiunea generata este proportionala cu numarul de spire deci "bobina" din tabla de cupru ar trebui sa fie foarte mare.Nu inteleg ce vrei sa spui cu "asemanator cu o carte".Este nevoie de minim o spira pentru ca un generator sa poata functiona.Asezand "table" de cupru una peste alta cu izolatie intre ele nu poti obtine decat un condesator de capacitate relativ mica.

Singurul "avantaj" ar fi ca poate debita un curent mai mare adica poate sustine consumatori de mare putere dar asta se poate realiza si prin marirea sectiunii conductorului de bobinaj..
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

minodora

..asemanator cu o carte"-m-am referit ca paginile sunt izolate , dar conectate alternative dreapta-stanga , ca un ''bitter magnet " dar folosit pe post de bobina, nu de magnet.
..multumesc pt raspuns .

mircea_p

Daca inteleg corect configuratia propusa (un fel de armonica) curentul indus ar trebui sa aiba directii opuse in doua foi adiacente. Ceea ce e ok daca curentul e produs de o baterie conectata la cele doua extremitati.
Dar adaca vrei sa induci curentul, ce fel de camp magnetic ar putea produce efectul asta?

minodora

http://www.uploadhouse.com/viewfile.php?id=23612548.
Cum se vede in imagine electromagnetul este format din 3/4 de toroida ( devenind astfel un solenoid curbat) , cerca 1/4 fiind bobina  . , care este formata NU din fire de cupru ci din placi de cu. . Cand bobina ajunge sa '' inchida'' toroida campul magnetic este maxim.Cum suprafata bobinei tip bitter este relativ mare si intensitatea va fi mare.( dupa umila mea parere).