Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viteze superluminice

Creat de staetualex, Septembrie 16, 2008, 04:43:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

staetualex

Multumesc Adi pentru raspunsurile clare si prompte , am inteles perfect ce zici , rog moderatorul sa inchida acest topic .
Bunaziua!
P.S. Mai este valabila inscrierea pentru traduceri?

Adi

#16
Ma bucur ca te-au ajutat raspunsurile noastre. Nu o sa inchidem insa topicul, poate ca intr-o alta zi, altcineva va avea intrebari precum daca sunt posibile sau nu viteze superluminice.

Da, traducerile sunt inca valabile. Te rog contacteaza-ma pe email din formaul de contact al StiintaAzi.ro, adica de aici. Pentru traduceri oferim diploma de voluntari, plus corectarea la traducere si explicarea notiunilor de fizica intalnilte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 17, 2008, 05:20:52 PM
Ma bucur ca te-au ajutat raspunsurile noastre. Nu o sa inchidem insa topicul, poate ca intr-o alta zi, altcineva va avea intrebari precum daca sunt posibile sau nu viteze superluminice.
Exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor?

Adi

Particulele nu pot avea viteze mai mari decat ale luminii in vid, acea valoare de aproximativ 300.000 km/s, care se noteaza cu litera c. Dar cand merge prin un material, viteza luminii scade. In apa, de ex, viteza luminii e de cam 200.000 de km/s, iar cercetatorii au dezvoltat materiale unde lumina merge cu doar 40 km/h. Deci se poate ca partiucule sa mearga printr-un mediu cu viteza mai mare decat viteza luminii in acel mediu, iar atunci, daca ele sunt incarcate electric, vor emita lumina (radiatia Cherenkov).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 27, 2008, 07:51:01 PM
Particulele nu pot avea viteze mai mari decat ale luminii in vid, acea valoare de aproximativ 300.000 km/s, care se noteaza cu litera c. Dar cand merge prin un material, viteza luminii scade. In apa, de ex, viteza luminii e de cam 200.000 de km/s, iar cercetatorii au dezvoltat materiale unde lumina merge cu doar 40 km/h. Deci se poate ca partiucule sa mearga printr-un mediu cu viteza mai mare decat viteza luminii in acel mediu, iar atunci, daca ele sunt incarcate electric, vor emita lumina (radiatia Cherenkov).
Cum s-a ajuns la concluzia ca nu exista particule care in vid sa aiba viteze mai mari decat cea a fotonului?

Adi

Teoria relativitatii restranse dezvoltata de Einstein in 1905 si care a fost verificata apoi zi de zi in acceleratoare de particule si numai. Poate ai auzit de acceleratorul de la CERN, LHC-ul, lansat cu mult tam-tam acum cateva saptamani, cum accelereaza protonii pana la 99,9999991% din viteza luminii. Relativitatea restransa e un subiect fascinant, dar nu se poate invata in cateva randuri. Trebuie sa studiezi serios, sunt multe texte de popularizare pe tema asta, sunt si carti, te putem ajuta cu informatii si surse, daca esti motivat. Dar e munca de cateva luni, cel putin. Dar cum vei vedea, este foarte interesant. Si teoria relativitatii este unul din cei doi stalpi de baza ai stiintei moderne, celalalt fiind mecanica cuantica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 05:57:38 PM
Teoria relativitatii restranse dezvoltata de Einstein in 1905 si care a fost verificata apoi zi de zi in acceleratoare de particule si numai. Poate ai auzit de acceleratorul de la CERN, LHC-ul, lansat cu mult tam-tam acum cateva saptamani, cum accelereaza protonii pana la 99,9999991% din viteza luminii. Relativitatea restransa e un subiect fascinant, dar nu se poate invata in cateva randuri. Trebuie sa studiezi serios, sunt multe texte de popularizare pe tema asta, sunt si carti, te putem ajuta cu informatii si surse, daca esti motivat. Dar e munca de cateva luni, cel putin. Dar cum vei vedea, este foarte interesant. Si teoria relativitatii este unul din cei doi stalpi de baza ai stiintei moderne, celalalt fiind mecanica cuantica.
Am citit destule incepand de la varsta de 12 ani si o vreme am crezut in speculatiile lui Einstein si a celor care au inventat teoria big-bang,etc.LHC va dovedi poate big-bangul dar nu ne va spune de ce si cine a facut big-bangul si energia si materia la nivelul gigantic al universului.Pe mine ma intereseaza cauza tuturor celor vazute adica a materiei si cauza a tuturor celor nevazute adica a energiei.Daca o gaura neagra inghite totul asta inseamna ca si fotonii sunt inghititi si deci intr-o gaura neagra exista suctiuni cu viteze superluminice.Daca omul va putea face big-bangul la scara infint mica atunci cine a facut big-bangul la scara infinit mare a universului?

Adi

Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 07:11:20 PM
Am citit destule incepand de la varsta de 12 ani si o vreme am crezut in speculatiile lui Einstein si a celor care au inventat teoria big-bang,etc.LHC va dovedi poate big-bangul dar nu ne va spune de ce si cine a facut big-bangul si energia si materia la nivelul gigantic al universului.Pe mine ma intereseaza cauza tuturor celor vazute adica a materiei si cauza a tuturor celor nevazute adica a energiei.Daca o gaura neagra inghite totul asta inseamna ca si fotonii sunt inghititi si deci intr-o gaura neagra exista suctiuni cu viteze superluminice.Daca omul va putea face big-bangul la scara infint mica atunci cine a facut big-bangul la scara infinit mare a universului?

Faci cateva confuzii.

1. Experimentele de la LHC nu vor crea nici un Big Bang in miniatura. Cum ziceam, in Big Bang a fost creat spatiul si timpul. Cum spatiul si timpul sunt deja create, ele nu pot fi recreate la LHC. La LHC insa vor fi create particule elementare masive, care nu exista in viata de zi cu zi, dar care au existat la scurt timp dupa Big Bang, dar apoi s-au dezintegrat si au disparut pe masura ce Universul se extindea si deci se racea.

2. Si oamenii de stiinta vor sa stie ce a fost inainte de Big Bang si cine a creat energia si legile fizicii, etc. Ei depun tot efortul spre a cauta raspunsurile. Daca insa aceste raspunsuri nu au inca fost gasite, pasi foarte mari s-au facut in intelegerea Universului nostru, atat teoretic cat si experimental. Din pacate, tu nu pari sa fi la curent cu aceste progrese mari, de asta e bine sa citesti o carte de popularizare a cosmologiei, precum cele enumerate de mine mai sus.

3. Daca o particula cade in o gaura neagra, nu inseamna musai ca circula cu o viteza mai mare decat viteza luminii. Poate ca circula, poate ca nu. Legile nostre ale fizicii nu prezic ce se intampla in interiorul gaurii negre. Ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei pentru asta.

4. Stiinta nu stie si e foarte probabil ca nu va stii niciodata cine a creat Big Bang-ul. In general, e imposibil sa cunosti in totalitate un sistem privindu-l din interiorul lui.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 07:59:44 PM
Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 07:11:20 PM
Am citit destule incepand de la varsta de 12 ani si o vreme am crezut in speculatiile lui Einstein si a celor care au inventat teoria big-bang,etc.LHC va dovedi poate big-bangul dar nu ne va spune de ce si cine a facut big-bangul si energia si materia la nivelul gigantic al universului.Pe mine ma intereseaza cauza tuturor celor vazute adica a materiei si cauza a tuturor celor nevazute adica a energiei.Daca o gaura neagra inghite totul asta inseamna ca si fotonii sunt inghititi si deci intr-o gaura neagra exista suctiuni cu viteze superluminice.Daca omul va putea face big-bangul la scara infint mica atunci cine a facut big-bangul la scara infinit mare a universului?

Faci cateva confuzii.

1. Experimentele de la LHC nu vor crea nici un Big Bang in miniatura. Cum ziceam, in Big Bang a fost creat spatiul si timpul. Cum spatiul si timpul sunt deja create, ele nu pot fi recreate la LHC. La LHC insa vor fi create particule elementare masive, care nu exista in viata de zi cu zi, dar care au existat la scurt timp dupa Big Bang, dar apoi s-au dezintegrat si au disparut pe masura ce Universul se extindea si deci se racea.

2. Si oamenii de stiinta vor sa stie ce a fost inainte de Big Bang si cine a creat energia si legile fizicii, etc. Ei depun tot efortul spre a cauta raspunsurile. Daca insa aceste raspunsuri nu au inca fost gasite, pasi foarte mari s-au facut in intelegerea Universului nostru, atat teoretic cat si experimental. Din pacate, tu nu pari sa fi la curent cu aceste progrese mari, de asta e bine sa citesti o carte de popularizare a cosmologiei, precum cele enumerate de mine mai sus.

3. Daca o particula cade in o gaura neagra, nu inseamna musai ca circula cu o viteza mai mare decat viteza luminii. Poate ca circula, poate ca nu. Legile nostre ale fizicii nu prezic ce se intampla in interiorul gaurii negre. Ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei pentru asta.

4. Stiinta nu stie si e foarte probabil ca nu va stii niciodata cine a creat Big Bang-ul. In general, e imposibil sa cunosti in totalitate un sistem privindu-l din interiorul lui.
Tot big-bang este caci se creaza particule care au aparut in urma big-bangului.Vorbesti cand de punct material cand de energie ultracondensata ....o confuzie totala.....Cum poate o energie sa se condenseze foarte puternic?Energia big-bangului era vizibila?
Raspunsurile tale:Poate ca da.....poate ca nu.....poate ca da....poate ca nu....poate ca da....poate ca nu....si etc= =Teoria confuziei totale relativa si generalizata!

Adi

Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 08:14:42 PM
Tot big-bang este caci se creaza particule care au aparut in urma big-bangului.Vorbesti cand de punct material cand de energie ultracondensata ....o confuzie totala.....Cum poate o energie sa se condenseze foarte puternic?Energia big-bangului era vizibila?
Raspunsurile tale:Poate ca da.....poate ca nu.....poate ca da....poate ca nu....poate ca da....poate ca nu....si etc= =Teoria confuziei totale relativa si generalizata!

Nu imi e clar ce doresti de la noi. Admiti ca esti confuz si vii la noi sa te luminam? Sau vii sa ne spui ca noi suntem confuzi si sa ne luminezi tu pe noi?

Faci niste confuzii iarasi. Daca se creeaza particule ce exista la energii mari, dar nu exista in viata de zi cu zi, nu inseamna ca se creeaza un nou Big Bang. Inainte de Big Bang exista multa energie in un volum foarte mic, atat de mic, ca e ca un punct. Se numeste singularitate in matematica. Si cum este contra-intuitiv sa existe singularitati in natura, oamenii de stiinta cred ca atat timp cat nu vom avea o teorie cuantica a gravitatiei, nu intelegem bine Big Bangul. De asta noi stim doar ce a avut loc dupa, cand Universul era in expansiune si din energie s-au produs particule.

Deci nu se stie cum de era energie in un volum mic. Dar atentie, ea nu s-a condensat acolo! Adica nu exista spatiul si energia s-a strans la un loc. Ci energia era peste tot, numai ca acel peste tot era foarte mic, tot ce exista era un spatiu foarte mic, mic cat un punct.

Nu exista lumina inainte de Big Bang, nu avea nici cine sa vada lumina, deci energia Big Bangului nu era vizibila. Nu inteleg sensul intrebarii. Poate vrei sa zici de radiatia cosmica de fond (CMB) fotoni de lumina ramasita ai Big Bangului, care vin pe Pamant din toate directiile. Ei bine, descoperirea lor si faptul ca au temperatura prezisa de modelul teoretic al Big Bangului este unul din argumentele pentru teoria Big Bangului, dar nu este singurul.

Apropo, tu stii argumentele pentru teoria Big Bangului in stiinta? Poti sa enumeri premiile Nobel luate deja pentru teoria Big Bang-ului? Nu este o intrebare retorica, chiar sunt curios ce stii de fapt, ce studii ai, ca sa te pot ajuta mai bine sa intelegi. Deja ti-am raspuns la peste 20 de mesaje, ti-am raspuns detaliat si se pare ca nu te-ai luminat cu nimic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Salut .Sunt nou pe forumul stiintaazi .Pot sa spun ca sunt un novice in ale fizicii ,dar cred ca pot sa-mi spun si eu parerea .
M-am gandit destul de bine la chestia asta cu viteze superluminice si mi-a venit o idee destul de simpla :daca am construi un mediu cu indicele de refractie mai mic decat 1 ,teoretic viteza luminii in acest mediu ar depasi viteza luminii in vid .Dar oare se poate asa ceva practic ?Sa construim un mediu cu indicele de refractie mai mic decat vidul ?Astept raspunsuri

AlexandruLazar

Există astfel de cazuri (de exemplu în apropierea spectrului de absorbție a razelor X), dar nu te păcăli; viteza nu se obține după indice, ci invers. În plus, e vorba de mărimi diferite -- în expresia indicelui de refracție, e vorba de viteza de fază, care în anumite cazuri ajunge mai mare decât viteza luminii, fără a implica însă o propagare superluminică a semnalului. Este vorba de acele cazuri (excepție) în care viteza de fază nu e aceeaşi cu viteza de grup, care indică de fapt viteza reală de propagare a fasciculului.

Adi

Buna Laurentiu, multumim pentru intrebare. Alexandru, ma bucur ca ai raspuns prompt. Intr-adevar, toate tehnicile de dezvoltare de materiale invizibile se bazeaza pe construirea de materiale cu indice de refractie intre 0 si 1, sau chiar negativ. Totusi, nu este vorba de viteza de grup (materie) ci viteza de faza (unde). Materia se misca tot cu viteza mai mica decat viteza luminii. Avem si noi pe site articole pe teme asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Citat din: Adi din Octombrie 25, 2008, 08:48:32 PM
Buna Laurentiu, multumim pentru intrebare. Alexandru, ma bucur ca ai raspuns prompt. Intr-adevar, toate tehnicile de dezvoltare de materiale invizibile se bazeaza pe construirea de materiale cu indice de refractie intre 0 si 1, sau chiar negativ. Totusi, nu este vorba de viteza de grup (materie) ci viteza de faza (unde). Materia se misca tot cu viteza mai mica decat viteza luminii. Avem si noi pe site articole pe teme asta.
Eu chiar la lumina m-am referit .Stiu ca materia nu poate depasi viteza luminii in vid ,deoarece i-ar trebui o energie infinita pentru a o atinge ,iar undele (incluzand aici si lumina )o pot atinge deoarece au masa 0.Mersi pt raspuns .

HarapAlb

Citat din: laurentiu din Octombrie 25, 2008, 11:45:46 AM
M-am gandit destul de bine la chestia asta cu viteze superluminice si mi-a venit o idee destul de simpla :daca am construi un mediu cu indicele de refractie mai mic decat 1 ,teoretic viteza luminii in acest mediu ar depasi viteza luminii in vid .Dar oare se poate asa ceva practic ?Sa construim un mediu cu indicele de refractie mai mic decat vidul ?
Indicele de refractie al materialelor este o cantitate macroscopica (obtinuta prin medierea unor procese ce au loc la nivel microscopic, adica la nivel atomic). Daca calculezi volumul nucleului, razele electronilor si distanta dintre atomii unui material ajungi la concluzia ca materia este mai mult goala decat plina  :)
Propagarea fotonilor, la nivel microscopic, prin material se poate asemana cu drumul printr-un labirint. Fotonii isi schimba directia dupa fiecare ciocnire cu un atom si astfel dureaza mai mult timp sa parcurga aceeasi distanta pe care ar parcurge-o in vid. Cum intre atomi este vid, fotonul nu poate merge mai repede printr-un material decat ar face-o in vid (datorita ciocnirilor).
Diferenta asta intre viteze (raportul lor) defineste indicele de refractie efectiv, asa cum zicea Alexandru L. viteza defineste indicele de refractie si nu invers.

In cazul materialelor speciale (metateriale, cu indice de refractie negativ sau intre zero si unu) se schimba modul de interactiune al fotonilor cu atomii la nivel microscopic si de aceea nu putem folosi aceeasi procedeu de trecere de la marimi microscopice la cele macroscopice ca in cazul materialelor normale. In cazul acesta indicele de refractie efectiv se calculeaza tinand cont de viteza de grup (un fel de viteza efectiva).