Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teorii despre "nasterea" Universului

Creat de Electron, Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Nici nu ne oprim din a ne pune intrebari. Am ajuns la particule elementare si ne intrebam daca sunt cu adevarat elementare. Natura insa s-a decis deja. Zarurile au fost aruncate. Noi o sa descoperim doar ce a ales Natura, daca descoperim. Asadar Natura nu are constrangeri, nu exista "trebuie" pentru Natura, a ales ce a vrut ea, adica mai precis:
1. aleatoriu
2. ce a vrut Dumnezeu
3. ce trebuia pentru a da viata inteligenta (principiul antropic).

Si ajungem de unde am plecat. Intrebarea "de ce e lumea asa cum e" este veche, este profunda si este importanta. Si fizicienii se gandesc la asta tot mai mult. De fapt de aceea a si aparut principiu antropic.

"De ce?" implica cauza, adica principiul cauza-efect si pe asta e construita fizica.
"In ce scop?" implica un scop, si in general pe asta merge religia (Dumenzeu a facut oameni ca sa il adore, si oamenii nu mananca de post ca sa mearga in Rai, etc).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipi604

Am si eu o intrebare. Daca voi incercati sa demonstrati ca urmatoarele particule vor fi cele mai mici, cum se transmite informatia inaintea luminii?  ;D

Adi

Nu inteleg intrebarea si nu inteleg legatura cu topul despre nasterea Universului. Poti elabora, eventual reformula? Apoi incerc sa raspund.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipi604

#33
urata treaba sa traduci ganduri... deci incerc sa ma fac inteles.
nasterea universului nu cred ca a fost aleatorie , cred ca exista un program (informaterie) ce este asociat unei materii fara informatie (lumatie) si impreuna formeaza universul actual.
voi incercati sa explicati cum si ce e universul spargandu-l in cele mai elementare piese, dar pierdeti din vedere tocmai si faptul ca poate exista ceva ce nu este particula ci este informatie ,si care nu mai intra sub incidenta legilor fizicii cum o stim noi, spre exemplu sa nu fie limitata la notiunea de viteza, distanta sau timp. Intrebarea mea este, cum stie acea particula, cea mai mica... sa existe. Ca sa-si pastreze forma in univers trebuie sa aiba un program care ii face legile ei proprii sa existe in acea forma... altfel nu s-ar putea materializa si ar ramane doar o particula virtuala.
Informatia asta cred ca este ori entitatea in sine, ori creata de o entitate. Spre exemplu totul ar putea fi un joc nebun al unei stele de neutroni care se plictiseste, si nici n-ar sti ca existam, din cauza discrepantei prea mari intre timpul nostru si timpul ei.Adica ar fi logic de ce a facut universul... multe stele... poate mai apare inca una ca ea si se plictiseste... afla cum a aparut... de ce? trebuie sa incerce... si asa a creat multe stele... care mor si nu toate, dar multe devin stele de neutroni... si poate prind viata si ele... si tot asa.
herbal smokin'

Adi

Si pe mine m-a pasionoat si ma pasioneaza intrebarea "ce este informatia" si ce rol joaca ea in Univers, asadar si in nasterea Universului. Incep un nou subiect si discutam acolo mailul tau. Aici pot spune ca eu ma gandesc ca la inceput, inainte de Big Bang, exista o mare cantitate de energie in un spatiu foarte restrans, precum si informatie. Prin informatie inteleg aici legile fizicii, dupa care Universul a evoluat dupa Big Bang. Asadar, nimic mistic despre informatie aici.

Cum stie un electron ca exista? Cum stie un electron sa se respinga cu un alt electron si sa se atraga cu un proton? Si eu m-am intrebat astea, vezi raspunsul meu in noul topic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: cipi604 din Noiembrie 30, 2007, 02:36:16 AM[...] herbal smokin'
No comment.

Daca vrei insa sa porti discutii coerente, poate ar trebui sa stii despre ce vorbesti (adica sa fii suficient de lucid), si nu doar sa emiti pareri personale cu statut de "adevar".

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Fara a incerca sa il apar, dar cateodata ideile "afumate" sunt tare interesante. Insa rationamente solide poti construi doar cand esti "trezit". Pana la urma, Cipi si-a exprimat credinta personala, in timp ce Electron nu a exprimat o credinta in privinta religiei, ci a spus mai multe ipoteze si faptul ca nu putem sti sigur.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipi604

#37
Citat din: Electron din Noiembrie 30, 2007, 05:11:14 AM
Citat din: cipi604 din Noiembrie 30, 2007, 02:36:16 AM[...] herbal smokin'
No comment.

Daca vrei insa sa porti discutii coerente, poate ar trebui sa stii despre ce vorbesti (adica sa fii suficient de lucid), si nu doar sa emiti pareri personale cu statut de "adevar".

e-
Discutiile mele sunt coerente, ma gandesc ca stiu despre ce vorbesc (adica sunt suficient de lucid), si nu emit doar pareri personale cu statut de "adevar".
Defapt ideea in sine nu e formulata de mine, ci de altii (care probabil baga si ei herbal... never know!)

Daca bei cafea,sau cafeina sub orice forma (cola, nestea) esti mai drogat ca mine:
CitatFrom a soft-science perspective, one can also consider the rate at which people typically smoke marijuana. With an average dose of roughly 1/15 of a gram per inhalation, and optimal rates of respiration (inhale: 2 seconds, hold 5 seconds, exhale: 1 second, break: 0 sec, total 8 seconds per dose), it would take roughly 500 hits to consume the above LD50. This would take over an hour to accomplish. This assumes A) that the dog can smoke marijuana in an optimal manner (an impossibility I know) and B) that the dog doesn't pass out from a lack of oxygen first.

According to a study done by the Institute of Forensic Medicine at the University of Cologne in Germany peak THC levels are reached after just 20 minutes, and then rapidly decrease for the next 30 to 40 minutes. They then slowly taper off for several hours thereafter. This means that a 15 kg dog would have to consume significantly more than it's stated LD50 in order to be at risk of experiencing fatality simply because it is impossible for it to smoke the LD50 in the necessary timeframe.

http://en.wikipedia.org/wiki/LD50_of_THC
Nu cred ca vrei sa intrii in detalii cu mine si despre droguri acum... it's my life and I live it free (in Canada desigur).

Adi

Iti propun sa incepi acest topic la categoria diverse, ar fi un topi interesant, macar sa existe datele experimentale acolo. Pe mine unul nu m-ai convins ca merita incercate droguri, totusi. Dar de acord, ca Cola, cafea, alcool si tutun sunt rele. Totusi, Cola beau :).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: cipi604 din Noiembrie 30, 2007, 01:00:47 PM
Nu cred ca vrei sa intrii in detalii cu mine si despre droguri acum... it's my life and I live it free (in Canada desigur).
Nu trebuie sa-ti justifici in fata mea "dreptul" de a te droga (oriunde te-ai afla). Sunt de acord cu tine ca libertatea ta e a ta sa faci ce vrei cu ea. Dar mai cred ca e destul de greu sa fii liber in societatea de azi, tocmai pentru ca ceea ce faci nu te afecteaza doar pe tine, ci si pe ceilalti.

Poate aici esti de acord cu mine ca a conduce o masina la 200km/h sub influenta drogurilor inseamna un risc sporit de accident, NET mai mare decat daca nu ai fi sub incidenta efectelor halucinogene si a reflexelor "adormite". Ca atare presupun ca nu iti pui viata in pericol in acest fel, si nici a celorlalti din jurul tau.

In ce priveste "ideile afumate" (citat din Adi), ele nu ma afecteaza defel, eu am criteriile mele in a accepta sau respinge orice idee "interesanta". Poti emite aici ce idei doresti, in orice stare de luciditate doresti, dar in momentul in care vrei sa-ti aperi punctul de vedere, degeaba vii cu argumente "afumate" ca pentru mine nu au prea multa greutate. Daca nu esti in stare sa-ti aperi lucid si coerent ideile, atunci nu te simti ofensat cand nu te pot lua in serios.

e-

PS: a te "apara" zicand ca ideile nu sunt ale tale, ci le-ai preluat si tu de la altii (care poate au fumat si ei, you never know) nu e o mare realizare, pentru ca daca inghiti fara discriminare idei de la altii, inseamna nu doar ca nu intelegi despre ce vorbesti, dar ca, in mod evident, nici nu poti apara rational idei care nu sunt ale tale.
Poate ca aceasta dezbatere legata de epistemologie tine de alt topic. (Intr-un topic legat de droguri nu promit sa ma implic).


Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Adi din Noiembrie 30, 2007, 12:08:56 PM
[...] Electron nu a exprimat o credinta in privinta religiei, ci a spus mai multe ipoteze si faptul ca nu putem sti sigur.
Mai precis, m-am declarat sceptic, si cu asta vreau sa spun ca nu cred nici o varianta pana nu e demonstrata suficient de convingator pentru mine. ;)

e-
Don't believe everything you think.

cipi604

#41
 ;D
Nu inghit idei de la altii ci doar le rumeg, si oricum mi-ar fi imposibil sa-mi demonstrez mie ce e Universul, dar barem voua... asa ca discutiile pe aceasta tema or sa fie multa vreme de acum incolo SF.
Adevarul despre Univers as vrea si eu sa-l stiu... din pacate nu pot fi sigur ca-l stie cineva.
Erau doar idei, propuneam idei, era o discutie libera si frumoasa... nu conteaza ca sunt sau nu "lucid" cum spui tu, desi sunt mai lucid fumat decat treaz.
Dar cred ca te-ai suparat de cand cu geneza :) si nu e bine sa duci razboaie in numele religiei (gluma).

Adi

Hei, nimeni nu s-a supart. Electron a spus bine: aici poti propune orice idee doresti, dar ca sa o argumentezi, trebuie sa o argumentezi serios, logic, nu (doar) pe criterii ca au mai zis-o si altii. Acum, nimeni nu a adus argumente de suta la suta. Cipi a aratat o posibilitate care "are sens" lui si mie. Asta nu inseamna ca a demonstrat-o. Acest "are sens" pentru mine tine mai mult de o credinta interioara. In general credem in ceva ce "are sens" si nu credem pana pentru noi "are sens" cu adevarat.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: cipi604 din Noiembrie 30, 2007, 06:42:47 PM
Erau doar idei, propuneam idei, era o discutie libera si frumoasa...
Din cele cateva topic-uri in care te-am intalnit, mi-e foarte clar ca tu si eu avem conceptii total diferite despre "bun simt", "limbaj corect" si "discutii frumoase". Daca iti aduci aminte, tu ai fost cel care a sustinut ca are de partea sa "logica" legat de niste argumente care nu au nimic de-a face cu asa ceva. Faptul ca nu iti asumi responsabilitatea afirmatiilor facute e alegerea ta personala, cum e si reactia mea in fata acestui fapt.

CitatDar cred ca te-ai suparat de cand cu geneza :)
Decat se te victimizezi, mai bine aminteste-ti ca tu esti cel care a parasit discutia cand ti s-au cerut argumente. Poti sta linistit ca nu m-am suparat defel. Daca revezi replicile mele, eu nu am "aparat religia" ci am combatut modul tau de a o ataca. Daca vii cu argumente bine prezentate s-ar putea sa ai surpriza sa fiu de acord cu tine.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Electron, conteaza modul (corect sau nu) in care se argumenteaza ceva, apoi se combati idei, nu persoane. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro