Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tangentele lui Cosmin Visan

Creat de Cosmin_Visan, Septembrie 09, 2019, 12:13:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calahan

Cosmin _Visan
Vad ca dumneta ai mutat directia topicului inspre ideile dumitale de filozofie nihilista, care neaga orice existenta fizica reala. Subiectul topicului este efectul foto-electric explicat in fisier, intrun mod care zice ca respecta legile conservarii energiei si impulsului, in chiar momentul interactiunii fotonului incident cu electronul din substanta, o data pentru electronul slab legat din metal si apoi pentru electronul puternic legat in atom, de pe prima orbita permisa. In legatura cu aceasta daca ai de facut comentarii.

Cosmin_Visan

Pai n-am ce comentarii sa fac daca nu exista. Voi (voi de pe forumuri, "oamenii de stiinta" din academii, etc.) stiti cum sunteti ? Ca niste pacienti la spitalu de nebuni, fiecare delirand ce-i trece lui prin minte, si apoi un om sanatos vine si le zice ca nu exista nimic din ce zic ei, si ei zic: "Esti off-topic, deraiezi subiectele noastre". Pai lol, normal, daca subiectele voastre sunt delir, ce altceva poti sa faci ? Sa intri in jocul nebunului ? Sau sa ii arati adevarul ?

ilasus

Cum recunoști care este sănătosul și care este nebunul?

Cosmin_Visan

Un prim pas ar fi sa vezi daca vorbeste despre lucruri care nu exista.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 07, 2020, 01:37:30 PM
Un prim pas ar fi sa vezi daca vorbeste despre lucruri care nu exista.
Cum faci asta?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Citat din: Electron din Mai 07, 2020, 03:51:45 PM
Cum faci asta?

E simplu. Avand in vedere ca constiinta e tot ce exista, orice e postulat a exista in afara ei e o neintelegere a propriilor experiente. Insasi senzatia de "in afara mea" e o senzatie tot in mine. Un exemplu interesant de adus aici e experimentul cu mana de plastic.



Nu stiu daca ati avut ocazia sa vi-l faca cineva. Daca nu, puteti sa va duceti la un magazin de haine, imprumutati o mana daia cateva minute, ba chiar le faceti si la vanzatoare ca sa fie mai fun. Eu l-am experimentat, si dupa vreun minut in care iti mangaie propria mana cu pensula in acelasi timp in care mangaie si mana falsa, constiinta mea a abandonat mana "reala" si si-a reconfigurat simturile astfel incat am simtit mana de plastic ca fiind mana mea. Toate chestiile astea, tot ce luam de bune in lumea asta, sunt constructii ale constiintei, evoluate astfel incat sa ajute egoul personal in supravietuire.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 07, 2020, 08:02:38 PM
E simplu. Avand in vedere ca constiinta e tot ce exista, orice e postulat a exista in afara ei e o neintelegere a propriilor experiente. Insasi senzatia de "in afara mea" e o senzatie tot in mine. [...]

Toate chestiile astea, tot ce luam de bune in lumea asta, sunt constructii ale constiintei, evoluate astfel incat sa ajute egoul personal in supravietuire.
Ca sa evitam neintelegerile: tu te referi cumva la constiinta ta, la interiorul tau si la egoul tau?


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Cand spun ca nu exista nimic in afara constiintei ma refer ca si categorie ontologica. Singura ontologie posibila este subiectivitatea. Apoi, in cadrul subiectivitatii pot fi mai multe constiinte individuale, unele din ele structurandu-se in jurul egoului si al mentinerii acestuia in existenta.

ilasus


Cosmin_Visan

#174
Chestia e ca la inceput era Eul (Dumnezeu daca vreti). Eul e tot ce poate exista. Ca sa nu se simta singur, Eul a trebuit sa faca ceva. Avand in vedere ca ontologic doar subiectivitatea poate exista (adica tot ce tine de subiect, de Eu), Eul n-avea cum sa creeze o lume materiala, ca nu scoti apa din piatra seaca. Eul nu putea crea ceva diferit de insasi natura lui. Dar avand in vedere ca putea crea in interiorul lui, nici nu mai era nevoie sa faca vreo lume materiala. E suficient sa faca aparenta unei lumi materiale si a rezolvat problema. Asa ca a creat in interiorul lui tot felul de imagini care sa arate ca si cum ar fi o lume materiala, si s-a bagat pe el in interiorul acelor imagini, iar noi acum suntem Eul explorandu-si interiorul. Tot ce vedem in jurul nostru, cladiri, copaci, planete, galaxii, molecule, sunt practic diferite forme pe care Eul le are in interiorul lui. Si cum Eul e infinit in manifestari, o sa tot traiasca la infinit vieti si o sa se exploreze pe sine la infinit. Parte din explorarea asta include chiar si delirurile, inventiile cu "masa", "energie", "viteza". Si astea, ca si concepte, sunt tot forme de manifestare ale Eului. Si Eul le exploreaza si pe-astea. Ba pentru el chiar e bine sa fie prins in delir, pentru ca scopul e sa nu isi aminteasca cine este, pentru ca daca isi aminteste revine la starea de singuratate, stare de care a fugit de la bun inceput. Cu cat e delirul mai mare, cu atat Eul e mai in siguranta de a isi aminti cine este. Dar na, in cadrul Eului mai iau nastere si forme de manifestare cum sunt eu, userul Cosmin_Visan prin intermediul carora Eul isi intrevede o parte din natura lui adevarata. Dar sunt doar franturi din ce e el cu adevarat, asa ca existenta userilor asemeni mie inca nu pun Eul in pericol de a se trezi. Asa ca inca se poate afunda in delir. Dar probabil, ciclic, persoanele ca mine devin tot mai multe si impreuna produc trezirea. Odata trezit, Eul va trebui sa gaseasca noi moduri de a se afunda in vise astfel incat sa fuga de singuratatea originara.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 10:41:16 AM
Cand spun ca nu exista nimic in afara constiintei ma refer ca si categorie ontologica. Singura ontologie posibila este subiectivitatea.
In acest caz, eu vad o prima limitare majora. Avand doar subiectivitatea la dispozitie, prin definitie nu avem acces la nimic din "exterior", si asta este exact solipsismul. Sa nu uitam ca incercam sa aflam cum facem primul pas pentru a identifica "nebunii". Deci intrebarea pentru tine este: exista si altceva decat constiinta ta, interiorul tau si egoul tau?

Apropo, povestea aceea cu "Eul care se simte singur" din postarea ta precedenta e frumoasa, dar nu poate fi un argument. Fiecare religie sau filozofie majora si-a construit povestea ei despre "creatie" si consider ca cel putin deocamdata in discutia asta, o dezbatere pe astfel de povesti ar fi complet neproductiva.


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Tocmai, ca am specificat, si daia am si dat contextul cosmologic, ca sa intelegi mai bine ce e subiectivitatea. Nu exista nimic altceva in afara Eului/subiectivitatii, dar in afara mea exista. Exista mai multe constiinte, toate fiind forme de manifestare ale Eului. Astfel, realitatea din jur nu e creata prin interactiuni dintre "particule", ci e creata prin interactiuni dintre constiinte. Astfel, ecuatiile fizicii trebuiesc inlocuite cu explicatii cu privire la modul in care constiintele interactioneaza intre ele.

Electron

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 01:20:45 PM
Tocmai, ca am specificat, si daia am si dat contextul cosmologic, ca sa intelegi mai bine ce e subiectivitatea.
Acel "context cosmologic" este doar o poveste pe care tu din ceva motiv o crezi. Dar poti sa dovedesti ca asa stau lucrurile?

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 01:20:45 PM
Nu exista nimic altceva in afara Eului/subiectivitatii, dar in afara mea exista.
Ce anume poti demonstra ca exista in afara ta?

Citat din: Cosmin_Visan din Mai 08, 2020, 01:20:45 PM
Exista mai multe constiinte, toate fiind forme de manifestare ale Eului.
Poti demonstra ca exista mai multe constiinte? Cum faci asta?

Repet, intrebarile sunt serioase si sunt exact in contextul in care ai pretins mai sus ca cei care vorbesc de lucruri care "nu exista" sunt "nebunii".


e-
Don't believe everything you think.

Cosmin_Visan

Se demonstreaza ca exista alte constiinte in afara mea din fenomenologia propriei constiinte. De exemplu faptul ca am atat qualii vizuale cat si auditive se poate explica prin faptul ca sunt o unificare dintre o constiinta vizuala si o constiinta auditiva. Si explicatia asta e sustinuta si de alte fenomene cum ar fi telepatiile sau alzheimer sau split-brain patients. De exemplu in telepatie visezi ca erai pe munte, si apoi alta constiinta, de obicei iubita ta, vine si iti spune ca a visat ca era pe munte. Evident, una din interpretari, cea solipsista, ar putea sa fie ca in constiinta ta doar se repeta acelasi fenomen (visul, si apoi iubita care vine sa iti spuna despre vis). Dar interpretarea asta nu duce prea departe. In schimb, daca adopti interpretarea ca a avut loc o unificare intre tine si constiinta iubitei, atunci asta e in linie cu explicatia pentru faptul ca atat vezi cat si auzi. La alzheimer la fel, una din interpretari poate sa fie ca iti pierzi memoriile, si din cand in cand ti le mai aduci aminte. Dar alta interpretare poate sa fie ca pierzi unificarea dintre constiinta ta si constiintele diverselor amintiri, iar atunci cand iti mai aduci aminte din cand in cand, se refac pentru perioade scurte respectivele unificari, explicatie care iar e in rand cu explicatia initiala pentru cum de vezi si auzi in acelasi timp. Deci decat sa ai 4 explicatii diferite pentru 4 fenomene diferite, poti sa ai o singura explicatie pentru toate cele. Iar cum acea explicatie explica 4 fenomene deodata, atunci probabil e adevarata si presupunerea de baza a acelei explicatii, si anume ca exista mai multe constiinte in afara ta.

Cosmin_Visan

Si sa mai adaug, ca poate zici ca la fel e si la Newton, faptul ca explica atat de ce cad pietrele cat si de ce se invarte Luna, atunci probabil gravitatia e adevarata. Nu e acelasi lucru. Motivul e ca explicatia lui Newton iese din cadrul ontologiei subiective, inventeaza entitati care nu exista, defapt care NU POT exista. Pe cand explicatia mea foloseste doar elemente din cadrul ontologiei subiective.