Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre unde gravitationale, detectarea lor si astronomia cu unde gravitationale

Creat de Adi, Mai 19, 2011, 10:58:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

In acest topic vom discuta despre unde gravitationale. Ele sunt prezise de teoria generala a relativitatii, insa nu au fost detectate pana in prezent, pentru ca nu exista inca detectoare suficient de precise pentru aceasta. Daca vor fi detectate (si trebuie sa fie, daca teoria generala a lui Einstein este corecta), se va incepe un nou domeniu al astronomiei, anume astronomia cu unde gravitationale (pana exista astronomie in unde electromagnetice de diferite frecvente (spectul vizibil, infrarosu, ultraviolet, raze X, raze gamma, microunde, unde radio), iar de cativa ani si astronomia cu particule cosmice incarcate electric (protoni si nuclee) si in curand astronomia cu neutrini.

Exista in prezent detectoare de unde gravitationale de prima generatie, care au demonstrat ca metoda de detectie este buna, insa nu e suficient de precisa. Deja sunt in constructie detectoare de unde gravitationale de generatia a doua de la care se asteapta in sfarsit sa observe pentru prima data unde gravitationale. Apoi deja se planuiesc constructia de detectoare de unde gravitationale de generatia a treia, care vor fi in sfarsit suficient de precise sa se faca astronomie cu unde graviationale. Acest detector de generatia a treia va fi contruit de Europa si va fi gazduit la sol, de fapt in subsol, la 100-200 de metri adancime si poarta numele de "Telescopul Einstein". De ce Einstein? Pentru ca Einstein a creat teoria generala a relativitatii care prezice existenta undelor gravitationale.

O declaratie de presa ampla aici:
http://www.interactions.org/cms/?pid=1030760
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Eugen7

Citat din: Adi din Mai 19, 2011, 10:58:38 PM
In acest topic vom discuta despre unde gravitationale. Ele sunt prezise de teoria generala a relativitatii, insa nu au fost detectate pana in prezent, pentru ca nu exista inca detectoare suficient de precise pentru aceasta.
Adi ne poti oferi mai multe informatii despre aceste unde gravitationale?  Ce proprietati ar trebuie sa aiba (lungime de unda etc.)? (Stim ca ele se propaga cu viteza luminii.)

S-a discutat despre gravitatie pe alte topicuri si am vazut cum explica TR gravitatia.

TRG spune ca undele gravitationale sunt "valuri" in curbura spatiu-timpului ce se propaga (asemenea undelor) dinspre sursa in exterior.

Recent (luna aceasta) NASA a confirmat doua predictii ale TRG: efectul geodetic si efectul "frame dragging".

Citat din: Adi din Mai 19, 2011, 10:58:38 PM
Exista in prezent detectoare de unde gravitationale de prima generatie, care au demonstrat ca metoda de detectie este buna, insa nu e suficient de precisa. Deja sunt in constructie detectoare de unde gravitationale de generatia a doua de la care se asteapta in sfarsit sa observe pentru prima data unde gravitationale. Apoi deja se planuiesc constructia de detectoare de unde gravitationale de generatia a treia, care vor fi in sfarsit suficient de precise sa se faca astronomie cu unde graviationale. Acest detector de generatia a treia va fi contruit de Europa si va fi gazduit la sol, de fapt in subsol, la 100-200 de metri adancime si poarta numele de "Telescopul Einstein". De ce Einstein? Pentru ca Einstein a creat teoria generala a relativitatii care prezice existenta undelor gravitationale.
O declaratie de presa ampla aici:
http://www.interactions.org/cms/?pid=1030760
Avad in vedere dualismul unda-particula se asteapta ca aceste detectoare sa puna in evidenta existenta gravitonului (prin detectarea undelor gravitationale)?
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Adi

Citat din: Eugen7 din Mai 20, 2011, 08:45:45 AM
Ce proprietati ar trebuie sa aiba (lungime de unda etc.)?

Cred ca in functie de fenomen, undele ar avea diferite frecvente. Tocmai de aceea astronomia cu unde gravitationale ar detecta aceste frecvente si pe baza ei si-ar da seama ce fenomen le-a produs.

Citat din: Eugen7 din Mai 20, 2011, 08:45:45 AM
Avad in vedere dualismul unda-particula se asteapta ca aceste detectoare sa puna in evidenta existenta gravitonului (prin detectarea undelor gravitationale)?

Da, daca undele gravitationale vor fi confirmate, nimeni nu se va indoi ca exista si gravitonul ca si particula elementara. Totusi, gravitonul nu cred ca poate fi observat direct in acceleratoare de particule la energiile pe care le avem in prezent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Eugen7 din Mai 20, 2011, 08:45:45 AM
Avad in vedere dualismul unda-particula se asteapta ca aceste detectoare sa puna in evidenta existenta gravitonului (prin detectarea undelor gravitationale)?
In principiu s-ar putea, dar nu cred ca este asa de simplu. Natura cuantica se manifesta in principal cand vine vorba de fluctuatii ale intensitatii si fazei undei. Astea pot fi puse in evidenta mai usor sau mai greu in functie de natura sursei. Multe surse de radiatie electromagnetica, inclusiv laserul, se descriu destul de bine cu ajutorul fizicii semi-clasice, insa fluctuatiile (zgomotul) se descriu corect numai cuantic. Natura cuantica a radiatiei a fost pusa in evidenta experimental abia prin anii '70, daca-mi aduc bine aminte, cand s-a observat lumina emisa de atomi individuali.

Daca se vor detecta undele gravitationale sursele vor fi foarte indepartate, practic imposibil de actionat cumva asupra lor pentru a le modifica parametrii in asa fel incat sa predomine efectele cuantice.